Pięć faktów o schroniskach górskich w Polsce

Pięć faktów o schroniskach górskich w Polsce

Spis Treści

  Czy zdarzyło Wam się wybrać na wędrówki górskie, ale nie pomyśleliście o noclegu albo uznaliście, że po prostu prześpicie się byle gdzie? A może zastanawiacie się, w jaki sposób zorganizować taki wyjazd, żeby nie doznać niemiłej niespodzianki? W momencie organizowania wyprawy, zaplanowanie trasy z uwzględnieniem schronisk górskich jest niezwykle ważne. Pozwala na uniknięcie ogromnego problemu, jakim jest spanie na dworze, co nie dla każdego jest sytuacją komfortową.

  Zapewne słyszeliście wiele mitów na temat schronisk górskich w Polsce. Poniżej natomiast znajdziecie kilka niepodważalnych faktów, obalających te mity.

  W schroniskach górskich nie zawsze są wolne miejsca

  FAKT PIERWSZY:  To nieprawda, że nie musisz planować dokładnie trasy swojej wędrówki ani zgłaszać potrzeby noclegu wcześniej. Nie jest też prawdą, że niezależnie od tego, o której godzinie się zjawisz, każde schronisko górskie przyjmie Cię z otwartymi ramionami, a gospodarze uśmiechnięci wskażą wygodne i czyste miejsce do spania w prywatnej kwaterze.

  Podczas organizacji wyjazdu bezwzględnie należy wziąć pod uwagę rozplanowanie trasy w taki sposób, aby pod koniec każdego dnia na pewno dotrzeć do konkretnego schroniska. Następnie trzeba telefonicznie bądź mailowo zarezerwować miejsce i upewnić się, jakie warunki oferuje schronisko. Rezerwacja jest konieczna, ponieważ może się okazać, że w schronisku górskim nie ma ani jednego miejsca.

  Warunki sypialniane w schroniskach górskich

  FAKT DRUGI:  Rezerwacja miejsca nie gwarantuje, że dostaniesz do spania oddzielny pokój z łóżkiem i pościelą. Schroniska górskie są o tyle specyficznym miejscem, że goście zmieniają się tam codziennie. Mało kto zostaje na dłużej niż dwa dni. W związku z tym rzadko zdarza się, aby schronisko oferowało pościel. Każdorazowo w trakcie rezerwacji polecamy dowiedzieć się o warunki „sypialniane”. Zwykle trzeba mieć śpiwór puchowy ze sobą. Polecamy branie go nawet wtedy, kiedy masz zarezerwowane miejsca w schroniskach oferujących pościel - na wypadek zmiany planów.

  Musisz również liczyć się z taką ewentualnością, że będziesz spać na podłodze, śpiwór jest w tej sytuacji konieczny. Tym bardziej będzie to prawdopodobne, jeśli nie dokonasz wcześniej rezerwacji. Niektóre schroniska w Polsce nie oferują miejsca we wspólnym pokoju. Należy zatem liczyć się z tym w trakcie planowania wyprawy.

  W schroniskach górskich może zabraknąć pewnych udogodnień

  FAKT TRZECI:  Warunki w schronisku to najczęściej warunki polowe. Należy spodziewać się przede wszystkim spania w pokojach wieloosobowych, ewentualnie na podłodze. Nie zawsze można liczyć na prąd oraz ciepłą wodę. Najczęściej są to rzeczy trudno dostępne, o które należy się upominać, a gospodarze udostępniają je tylko w konkretnych godzinach. W kwestii prysznica często trzeba po prostu wystać swoje w kolejce. Wrzątek natomiast do przygotowania herbaty czy jedzenia to często w schronisku rzecz, za którą trzeba oddzielnie zapłacić. Jedzenie natomiast oferowane przez gospodarzy zwykle jest proste, ale raczej smaczne, swojskie. Rzadko zdarzają się potrawy niemożliwe do zjedzenia. Warto dowiedzieć się tych rzeczy jeszcze w trakcie rezerwacji miejsca przez telefon.

  Kultura osobista obowiązuje wszędzie, również w schroniskach górskich

  FAKT CZWARTY: W schronisku należy dbać o porządek oraz wykazywać się kulturą osobistą i szacunkiem w stosunku do innych wędrowców. Co to znaczy? W schroniskach najczęściej sale są wspólne, jeśli śpimy na podłodze, to często w części kuchennej. Należy pamiętać, że nie jesteśmy sami i przestrzegać ciszy nocnej. Nie znaczy to oczywiście, że nie trafimy na grupę ludzi szukających w schronisku imprezy, jednak na szczęście większość osób to zmęczeni ludzie, którzy pragną ciszy i spokoju.

  Schroniska w Tatrach? Jak najbardziej!

  FAKT PIĄTY: Najlepsze do górskich wędrówek są polskie góry, a najbardziej przyjazne miejsca to schroniska w Tatrach. Nie jest to ani mit, ani nadużycie. Przekonajcie się sami i ruszajcie w trasę!  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.