Urazy kończyny: jakie rodzaje urazów kończyn występują i jak postępować w razie wypadku?

Urazy kończyny: jakie rodzaje urazów kończyn występują i jak postępować w razie wypadku?

Spis Treści

  Aby doszło do urazu kończyny, wystarczy niekiedy zwykły moment nieuwagi. Złamania, zwichnięcia, skręcenia – wszystkie te urazy mogą nastąpić zarówno na skutek wypadku w domu, jak i na zewnątrz. Warto wiedzieć, jakie rodzaje urazów kończyn występują i czym się objawiają, aby móc skutecznie ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy. Upewnijmy się, że mamy zarówno świadomość tego, jak taka pomoc powinna wyglądać, jak i wiemy, czego w żadnym razie robić nie należy, aby nie pogorszyć stanu rannego.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Czym są urazy kończyn?

  Przez urazy rozumie się uszkodzenia tkanek, narządów lub większych obszarów ciała w wyniku działania czynników mechanicznych, chemicznych lub elektrycznych. Zwykle powstają na skutek wypadków komunikacyjnych, upadków czy wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu. Do najczęstszych urazów kończyn zalicza się:

  • zwichnięcia: polegające na utracie prawidłowej łączności pomiędzy powierzchniami stawowymi. Zwykle towarzyszy im ból, obrzęk, zniekształcenie obrysu stawu, patologiczne ustawienie kończyny, a także niemożność wykonywania ruchów w stawie;
  • skręcenia stawu: polegające na uszkodzeniu tkanek miękkich, stabilizujących staw, w wyniku nieprawidłowego ułożenia kończyny w stawie podczas wykonywania ruchu. Podstawowym objawem skręcenia stawu jest ból nasilający się podczas poruszania oraz znaczny obrzęk w okolicy uszkodzonego stawu;
  • złamania kości: polegające na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej w wyniku zadziałania urazu. Choć wyróżnia się różne rodzaje złamań, to najczęściej mówi się o złamaniach z przemieszczeniem odłamów kostnych lub bez przemieszczenia, złamaniach otwartych oraz zamkniętych. Do objawów towarzyszących zalicza się przede wszystkim zniesienie lub ograniczenie ruchomości kończyny, silny ból nad szczeliną złamania nasilający się przy próbach poruszania oraz zniekształcenie obrysów kończyny.

  Pierwsza pomoc w przypadku powierzchownych ran kończyn

  W sytuacji, gdy doszło do powierzchownego uszkodzenia kończyny, należy zdezynfekować ją wodą utlenioną lub wodą z mydłem, a następnie założyć jałowy opatrunek. Podobnie w przypadku ran głębokich – je również należy zabezpieczyć za pomocą jałowego opatrunku, a następnie przewieźć poszkodowanego do szpitala, gdyż najprawdopodobniej będą one wymagały interwencji chirurgicznej. Jeżeli w wyniku zranienia kończyny doszło do uszkodzenia żyły lub tętnicy i nastąpiło intensywne krwawienie, należy jak najszybciej zatamować je za pomocą opatrunku uciskowego i wezwać pogotowie.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Pierwsza pomoc w razie zwichnięcia stawu

  Jeśli u poszkodowanego doszło do zwichnięcia stawu, w pierwszej kolejności należy unieruchomić wszystkie kości wchodzące w skład stawu, zachowując przy tym maksymalną ostrożność, a następnie jak najszybciej przewieźć rannego do szpitala, gdzie lekarz nastawi zwichnięcie. W żadnym razie nie należy zdejmować odzieży lub obuwia z poszkodowanego i podejmować prób samodzielnego nastawienia przemieszczonej kości!

  Pierwsza pomoc w razie skręcenia stawu

  W przypadku, gdy doszło do skręcenia stawu, należy przede wszystkim unieruchomić uszkodzony staw – jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej w pozycji fizjologicznej. Warto nałożyć na uszkodzoną kończynę bandaż elastyczny, a jeżeli doszło do skręcenia stawu skokowego, także opaskę uciskową lub stabilizator i następnie przewieźć poszkodowanego do szpitala bądź wezwać pomoc.

  Pierwsza pomoc w razie złamania kończyny

  Jeśli u poszkodowanego doszło do złamania kończyny, to należy ją przede wszystkim dobrze unieruchomić. Możemy do tego wykorzystać chusty, deseczki lub kołki. Górną kończynę najłatwiej będzie unieruchomić poprzez powieszenie jej na chuście lub zawieszenie na szyi za pomocą bandaża. Kończynę dolną stabilizuje się natomiast poprzez dostawienie jej do kończyny zdrowej, najlepiej w pozycji fizjologicznej i wypełnienie przestrzeni między nogami, np. za pomocą swetra lub koca, a następnie przywiązanie obu kończyn do siebie. Po zabezpieczeniu poszkodowanego należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe lub – jeśli rodzaj złamania na to pozwala – zawieść go do szpitala.
  Należy pamiętać, że w przypadku złamania otwartego konieczne jest ustabilizowanie go w sposób szczególnie delikatny, a ranę przykryć luźno opatrunkiem z gazy.
   
  Szukasz apteczki, która przyda Ci się podczas wakacyjnych wyjazdów? Zajrzyj do sklepu internetowego e-Horyzont, gdzie znajdziesz niezbędne akcesoria!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.