Pireneje: zachwycające pasmo górskie, które trzeba zobaczyć

Pireneje: zachwycające pasmo górskie, które trzeba zobaczyć

Spis Treści

  W Pirenejach każdy znajdzie coś dla siebie. Powinni się tutaj wybrać zarówno miłośnicy trekkingów i sportów zimowych, jak i wszyscy poszukujący relaksu w ekskluzywnych hotelach. Malownicze krajobrazy, zachwycające szczyty, a do tego wspaniała kuchnia i miasteczka – to wszystko oferuje nam region Pirenejów. Z łatwością dotrzemy tutaj zarówno samochodem czy autokarem, jak i samolotem. Co ważne – podróżować możemy nie tylko na własną rękę, lecz także z biurem podróży i grupami zorganizowanymi, które o różnych porach roku oferują wyjazdy w tę część Europy.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Gdzie leżą Pireneje?

  Pireneje to rozległe pasmo górskie znajdujące się w Europie, w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, które oddziela Francję od Hiszpanii. Należą do Alp Zachodnich i są trzecim pod względem wielkości, po Alpach i Górach Beryckich, łańcuchem górskim w Europie. Pireneje rozciągają się pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie. Cały masyw dzieli się na Pireneje Zachodnie lub Atlantyckie (od Zatoki Biskajskiej aż do przełęczy Somport), Środkowe (znajdujące się między przełęczą Somport a doliną górnej Ariège) i Wschodnie (ciągnące się aż do Morza Śródziemnego).
  Latem temperatury w tym regionie wynoszą około 26-27oC, w górach, szczególnie wieczorami, jest oczywiście trochę chłodniej. 

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Pochodzenie nazwy

  Nazwa Pireneje pochodzi od imienia mitologicznej córki Atlasa, Pyrene. Według mitologii miała zostać zgwałcona przez Heraklesa i uciec w góry, gdzie została zjedzona przez dzikie zwierzęta. Miejsce, w które się udała, wskazane zostało przez Herodota i jest nim właśnie teren Pirenejów. Wedle innych źródeł nazwa tego łańcucha górskiego wywodzi się z języka baskijskiego i oznacza dosłownie „góry Księżyca”.

  Park Narodowy Pirenejów

  W południowej Francji, przy granicy z Hiszpanią, w Pirenejach znajduje się Park Narodowy Pirenejów. Został założony w 1967 roku i rozciąga się na powierzchni 477 km2. Zajmuje górzysty region, głównie francuskiej części Pirenejów – Pico de Vignemale. Na krajobraz parku składają się skaliste szczyty, strome stoki poprzecinane siecią głębokich dolin oraz liczne jeziora i wodospady. 

  Pireneje – miejsce dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu

  Zachwycająca przyroda i zapierające dech w piersiach krajobrazy Pirenejów to bez wątpienia znakomity kierunek wypadowy dla wszystkich preferujących aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Z uwagi na ogrom możliwości, region ten warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Zimą popularne jest tutaj narciarstwo, skitouring oraz snowkiting. Atrakcje dla siebie znajdą także miłośnicy wspinaczki lodowej oraz wypadów na rakietach śnieżnych.

  Podczas ciepłych miesięcy warto skorzystać z okolicznych szlaków i możliwości, jakie dają niezwykłe walory tego regionu. Trekking, jazda konna, wspinaczka, a także sporty wodne – możliwości tutaj nie brakuje. 

  • Trekking: w Pirenejach znajdziemy wiele niezwykle atrakcyjnych widokowo tras, o różnym stopniu trudności. Warty uwagi jest z pewnością słynny Park Ordesy, który jest najstarszym chronionym obszarem w Hiszpanii. W jego paśmie znajduje się około 20 szczytów sięgających powyżej 3000 m n.p.m., z których najbardziej znanym jest bez wątpienia Monte Pertido (3355 m n.p.m.). Wśród tras przebiegających przez park należy wymienić chociażby trasę GR 10, liczącą blisko 700 km. Główne trasy są bardzo dobrze oznakowane, a sprzyjające warunki pozwalają uprawiać trekking w Pirenejach przez wiele miesięcy w roku.
  • Wspinaczka: w Pirenejach nie brak także licznych punktów wspinaczkowych – zarówno dla doświadczonych wspinaczy, jak i osób początkujących. Tym ostatnim polecane są przede wszystkim via ferraty, np. w Broto.
  • Jazda konna: w okolicy znajdziemy różne stadniny, umożliwiające wypożyczenie koni lub organizujące wycieczki po okolicy.
  • Sporty wodne: wśród których należy wymienić przede wszystkim rafting, będący chyba najbardziej popularnym sportem ekstremalnym w tym regionie. Miłośnicy tego rodzaju aktywności mogą wybrać się na spływ rzeką Ara, a także zjazdy po okolicznych anionach i wodospadach. W regionie Pirenejów znajdziemy sporo organizatorów, oferujących tego rodzaju rozrywki.


  Planujesz wyjazd w Pireneje? Odwiedź sklep internetowy e-Horyzont i zaopatrz się w odpowiednią odzież turystyczną oraz sprzęt!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.