Planowanie podróży - jak zrobić to z głową?

Planowanie podróży - jak zrobić to z głową?

Spis Treści

  Do tej pory korzystałeś z biura podróży? Nic w tym złego, a z pewnością pozwala zaoszczędzić nieco czasu i zachodu. Jednak teraz masz ochotę poczuć więcej wolności i wyruszyć na wycieczkę zaplanowaną samodzielnie! Ale od czego zacząć? Poznaj sposoby na planowanie podróży, które pozwolą Ci odbyć udaną i bezpieczną wyprawę!

  Planowania podróży - jak rozplanować wydatki?

  Podróż na własną rękę może być znacznie tańsza niż ta proponowana przez biuro podróży. Jednak aby tak się stało, musisz z głową zaplanować wydatki. Przede wszystkim warto starannie rozważyć środek transportu. Planowanie podróży samochodem wielu osobom może kojarzyć się z oszczędnością, jednak nie zawsze takie wyobrażenia są zgodne z prawdą. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre kierunki będą właściwie nieosiągalne dla tych, którzy upierają się przy tej opcji, jednak często nawet wojaże po Europie w tym stylu będą całkowicie nieopłacalne. Jeżeli np. zamierzasz wybrać się w podróż w rodzaju City Break, a więc zwiedzanie jednej ze stolic, lepszym wyborem będzie dla Ciebie polowanie na tanie loty. Samochód z kolei umożliwi Ci zobaczenie wielu oddalonych od siebie miejsc w trakcie urlopu, nawet tych, do których nie dociera transport publiczny. Najpierw jednak sprawdź ceny benzyny w każdym z krajów, przez który będziesz przejeżdżać, aby w swoim planowaniu podróży uwzględnić najlepsze miejsca na tankowanie. To niezwykle ważny element planowania trasy! A może chcesz po prostu zobaczyć wybrany zakątek Polski? Zastanów się, czy planowanie podróży z PKP nie będzie najtańszą z opcji.

  Przemyśl również, jakie jedzenie zabrać ze sobą w podróż, a także ile go spakować. Jeśli wyprawa będzie długa, postaw na produkty, które szybko się nie zepsują. Pomyśl też, czy będziesz mieć warunki i czas, aby szykować posiłki na miejscu. To zdecydowanie tańsze od stołowania się w restauracjach. Do nich warto się wybrać głównie wtedy, gdy chcemy spróbować miejscowych specjałów, jednak nie musimy robić tego codziennie. Sprawdź polecane punkty w miejscu docelowym i koniecznie zwróć uwagę na ceny!

  Ważne jest też ustalenie, gdzie chcemy się zatrzymać. Zwykle najtaniej wychodzi nocowanie pod namiotem, zwłaszcza gdy planujesz kolejne eskapady w przyszłości. Pomyśl też nad miejscem jego rozbicia. Wolisz pole namiotowe czy bardziej odludne miejsca? Sprawdź również, czy rozbijanie namiotu “na dziko” jest dozwolone w miejscu, które wybrałeś. W innym wypadku takie spanie pod gwiazdami może Cię sporo kosztować! Wolisz jednak hotel? Nie zapomnij zawczasu zabukować miejsca! Chyba że wybierasz się w rejony, gdzie byłeś już wcześniej i wiesz, że wolne pokoje bez trudu znajdziesz na miejscu.

  Planowanie podróży - o czym nie możesz zapomnieć?

  Skoro planowanie podróży pod względem finansowym już za Tobą, pora na pakowanie! Zanim jednak wybierzesz odpowiedni plecak lub walizkę, ułóż wszystkie rzeczy obok siebie, aby sprawdzić, ile miejsca na nie potrzebujesz. Nie wybieraj od razu największej torby, jaką znajdziesz. Zbyt duża kusi, żeby spakować do niej jak najwięcej, a dźwiganie nadbagażu nie jest przecież zbyt przyjemne.

  Wybierasz się w podróż samolotem? Nie zapomnij sprawdzić przepisów obowiązujących w danych liniach, również pod względem wagi i wymiarów bagażu. W innym wypadku może czekać Cię przykra niespodzianka!

  W planowaniu podróży niezwykle ważne jest również zadbanie o to, aby zabrać wszelkie niezbędne dokumenty, w tym dowód osobisty lub paszport oraz ubezpieczenie. W widocznym miejscu koniecznie połóż bilety, aby nie szukać ich na ostatnią chwilę lub, co gorsza, nie zapomnieć o nich!

  Planowanie podróży to także odpowiedni dobór bagażu do typu wyprawy. W góry przyda Ci się kuchenka i zestaw naczyń oraz sztućców czy buty trekkingowe letnie, nad morze strój kąpielowy i leżak bądź koc, a na zwiedzanie mała, ale pakowna torba. Najlepiej przygotuj dokładną listę i sprawdź wszystko dwa razy!

  Nie jesteś miłośnikiem wylegiwania się na plaży lub przed domkiem letniskowym? Sprawdź przewodniki dotyczące miejsca Twojej podróży, godziny otwarcia muzeów i ceny biletów. Robienie tego już na miejscu to strata czasu, a często też rozczarowanie, gdy okaże się, że dane miejsce jest chwilowo nieczynne.

  Dzięki dokładnemu zaplanowaniu wakacji oraz przygotowaniu wszelkich niezbędnych rzeczy, z których wiele kupisz w naszym sklepie, możesz przeżyć podróż swojego życia!  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.