Plecak do biegania – jak wybrać ten najwłaściwszy?

Maciej Hewelt 28/11/2019

Plecaki do biegania to kategoria produktów, która możne znacznie poprawić nasz komfort i otworzyć wiele możliwości podczas treningu. Żeby nie było tak różowo, nieodpowiednio dobrany plecak może radość z biegu również popsuć. Jak w co raz szerszej ofercie plecaków do biegania wybrać ten najwłaściwszy?

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak wybrać plecak dla biegacza?

Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać to: w jakich warunkach będziemy używać planowanego plecaka? Plecaki do biegania różnią się szeregiem właściwości, takich jak pojemność, ciężar, rodzaj pasów, rozmiar, ilość i rozkład przegródek czy materiał z jakiego są wykonane. W zależności od planowanego przez nas celu dla plecaka, będziemy musieli kierować się innymi kryteriami. Zacznijmy więc od określenia, czy plecak biegowy będzie przez nas używany głównie na dystansach krótkich (do 10 km), dystansach średnich (10 – 40 km), czy dystansach ultramaratońskich (powyżej 40 km).

bieg w zimie

Plecak do biegania - jaka pojemność będzie optymalna?

Jeżeli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do pakowania ekwipunku podczas pokonywania krótkich dystansów treningowych, np. 5-10 kilometrów biegania w terenie lub na asfalcie, to powinniśmy zdecydować się na saszetkę lub pas biegowy, które będą lekkie, a pozwolą nam schować telefon czy klucze do samochodu. Warto rozejrzeć się za pasem lub saszetką z możliwością dołączenia małego bidonu / bukłaku na płyn, co może okazać się przydatne podczas biegania w wysokich temperaturach.
Jeżeli naszym celem jest bieganie z plecakiem na dłuższe odległości, czyli treningi lub zawody na dystansach od 10 do 40 km, to przydatny może okazać się plecak trailowy lub kamizelka do biegania o pojemności 5-12 litrów, z przewidzianymi komorami na bukłak lub bidony.
Dla dystansów ultramaratońskich (powyżej 40 kilometrów) pomocne okażą się plecaki o pojemności 12-20 litrów. Przy tak długim dystansie tempo biegu jest niższe i możemy pozwolić sobie na obszerniejszy plecak. Natomiast z pewnością przyda nam się większa przestrzeń do pomieszczenia energetycznych żeli i batonów, napoi izotonicznych, czy też przydatnego wyposażenia, często narzucanego przez organizatora zawodów jako obowiązkowe.

na etapie

Plecak biegacza: podstawowe cechy, na jakie zwrócić uwagę?

Na rynku sprzętu turystycznego i sportowego znajdziemy wiele modeli, które będą prezentowane jako plecaki sportowe. Jednak nie każdy z nich będzie można nazwać plecakiem do biegania. Plecak do biegania poznamy przede wszystkim po zakresie pojemności opisanym w poprzednim akapicie. Często będzie posiadał dedykowaną kieszonkę wewnętrzną na bukłak lub bidony. W przypadku plecaka biegowego znaczenia ma waga samego plecaka, dlatego producenci prześcigają się w jak najlżejszych rozwiązaniach. Podczas biegania ludzki organizm wytwarza dużo nadmiernego ciepła oraz wilgoci (potu), dlatego istotne są również walory oddychalności materiału z którego zrobiony jest plecak i jak najlepszego odprowadzania nadmiaru ciepła oraz wilgoci z pleców. Plecaki trailowe co raz częściej występują w różnych rozmiarach i warto przed zakupem taki plecak przymierzyć, by wybrać najlepiej przylegający do ciała. Koniecznie należy sprawdzić czy plecak nie obciera, nie ogranicza ruchu i nie skacze podczas biegu. Jeżeli czujemy najmniejszy dyskomfort podczas przymierzania w sklepie, możemy być pewni że po kilkudziesięciu kilometrach biegu będziemy go odczuwać jeszcze bardziej. Jednym z najważniejszych elementów plecaka biegowego są charakterystyczne paski lub zastępująca je kamizelka.

plecak biegowy The North Face na etapie

- CZYTAJ TAKŻE -

Plecak czy kamizelka do biegania? Co wybrać?

Rozwiązania wykorzystujące paski są bardziej standardowym rozwiązaniem na rynku i co raz lepiej dopracowanym. Paski poprowadzone są nad ramionami, ale i w poprzek klatki piersiowej, by jak najlepiej stabilizować plecak podczas biegu. Producenci z każdym nowym sezonem ulepszają materiały wykonania pasków, by stwarzały jak najmniejsze zagrożenie obtarciami. Mimo inwestycji w systemy pasków można zauważyć, że wśród biegaczy rośnie zainteresowanie kamizelkami biegowymi i nie ma co się temu dziwić. Jeżeli tylko uda nam się odpowiednio dobrać rozmiar plecaka z tego typu systemem noszenia, plecak będzie jeszcze lepiej przylegać do ciała, dzięki czemu bieg będzie bardziej komfortowy. Dodatkowo ciężar plecaka rozkłada się na większą powierzchnię noszenia, a co za tym idzie użytkowanie jest mniej męczące i stwarza mniejsze ryzyko obtarć. Pamiętajmy jednak, by wcześniejsze przymiarki potraktować serio, ponieważ źle dobrana kamizelka biegowa może ograniczyć nasze ruchy lub niewystarczająco trzymać plecak by nie „jeździł” po naszych plecach.

w biegu

Plecak z bukłakiem czy z bidonami?

To kolejna zagwozdka z jaką możemy się zmierzyć podczas doboru sprzętu, a odpowiedź w tym wypadku nie jest taka prosta. Generalnie wygodniejszym rozwiązaniem jest plecak do biegania z pojemnikiem na wodę (bukłakiem), który lepiej rozkłada ciężar samego napoju i pozwala komfortowo pomieścić bukłaki o pojemności między 1 a 3 litry. Samo picie jest również wygodne, bo odbywa się przez rurkę pociągniętą wprost z bukłaka i przyczepioną do pasków plecaka. Camelbak – czyli plecak do biegania z bukłakiem, ma jednak tą wadę że dłużej trwa napełnianie go płynami w punkcie odżywczym, niż w przypadku bidonów. Poza tym mamy tylko jeden pojemnik do dyspozycji, więc nie możemy w tym samym momencie mieć w nim zwykłej wody i izotonika. Wybierając plecak do biegania z bukłakiem warto zwrócić uwagę czy posiada barierę izolacyjną od pleców. Bez takiej bariery nasz napój bardzo szybko może się podgrzać od ciepła wydzielanego przez plecy i nie będzie nas orzeźwiać tak bardzo jak byśmy tego chcieli. Taką izolację można też roboczo wykonać we własnym zakresie, poprzez owinięcie kartonu folią aluminiową i umieszczenie w przegródce na bukłak, tak by oddzielała plecy od pojemnika na płyn. Jeżeli chodzi o plecak z bidonami, to na pewno trzeba baczniej zwracać uwagę na jego budowę. Czy mocowania butelek nie pozwolą im wypaść podczas biegu, a z drugiej strony czy umożliwią szybkie sięgnięcie po butelkę? Czy plecak z napełnionymi bidonami nie będzie zanadto skakał nam na plecach i kiwał się na boki? Czy sięgamy bez problemu po butelkę? To są cechy, które warto sprawdzić przed zakupem!

Plecak do biegania CROSSTRAIL 12 Jack Wolfskin

Plecak do biegania CROSSTRAIL 12 Jack Wolfskin

Jaki plecak do biegania wybrać i co do niego się zmieści?

Z pewnością warto zapoznać się z regulaminami kilku wybranych biegów górskich. Często znajdziemy w nich informację o sprzęcie obowiązkowym wymaganym od organizatora. Często w skład takiego sprzętu zalicza się telefon komórkowy, kurtka przeciwwiatrowa lub z membraną, dowód osobisty, czy własny pojemnik na płyny (co raz więcej imprez biegowych w duchu eko rezygnuje z plastikowych kubeczków i wymaga od zawodników własnych pojemników jeśli chcą napić się na punkcie odżywczym). Analiza obowiązkowego wyposażenia pozwoli nam lepiej określić ile miejsca w plecaku potrzebujemy i jakich gabarytów przedmioty będziemy musieli schować. Nie bez znaczenia będzie też pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak - zintegrowany z plecakiem lub od niego niezależny. Jeżeli plecak planujemy kupić do używania głównie na treningach, to możemy kierować się własnymi potrzebami i spróbować rozpisać w głowie scenariusze sytuacji jakie mogą nas spotkać i co w danych sytuacjach przyda się mieć w plecaku. Nie popuszczajmy jednak za daleko wodzy wyobraźni, ponieważ z plecakami biegowymi jest tak, jak z każdym sprzętem sportowym – im mniej i lżej, tym lepiej i wygodniej!

po biegu na Śnieżce

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty