Wszystko co musisz wiedzieć przy wyborze plecaka ze stelażem

Wszystko co musisz wiedzieć przy wyborze plecaka ze stelażem

Spis Treści

  Plecak ze stelażem brzmi nieco archaicznie, bo zazwyczaj kojarzy się dużym plecakiem wyprawowym ze stelażem w formie aluminiowych rurek na zewnątrz. Rozwój technologii wpłynął na rynek outdoorowy dlatego obecnie większość plecaków ma wbudowany stelaż wewnątrz, a aluminiowe rurki odeszły do lamusa. Obecnie coraz rzadziej stosuje się określenie stelaż, które zostało wyparte przez określenie system nośny. Na system nośny plecaka składają się: szelki, pas biodrowy i piersiowy, części odpowiadające za dobrą wentylację pleców oraz sam stelaż.
  Obecnie jedynym ‘problemem’ może być podjęcie decyzji w tak dużej ilości firm, propozycji rozwiązań, pojemności, kolorów i wzorów. Jak się nie zgubić w tym gąszczu propozycji i znaleźć to czego tak naprawdę potrzebujemy? Postaram się pomóc w trudnym doborze odpowiedniego plecaka ze stelażem. lub bez.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Plecak ze stelażem, czy bez? Który z nich wybrać?

  Przed wyborem odpowiedniego plecaka trzeba zadać sobie pytanie do czego chcemy go wykorzystywać czyli do jakiego rodzaju aktywności ma być przeznaczony. Odpowiedź na to pytanie pozwala zawęzić obszar poszukiwań. Plecak ze stelażem może nam sugerować, że potrzebujemy nieco większej pojemności więc kryterium pojemności powinno być pierwszym jakie chcemy zastosować przy wyborze plecaka. Pułapką, która na nas czeka to zakup większego plecaka, a następnie wykorzystywanie jego całej pojemności i zabranie większej ilości rzeczy niż pierwotnie planowaliśmy ponieważ wszystko się zmieści.

  Decydując się na mniejszy plecak czyli do 30l, który świetnie sprawdzi się podczas jednodniowych wycieczek, górskich wędrówek czy wyjazdów na wspinaczkę możemy uniknąć pokusy przeładowania. Plecaki do 30 litrów zazwyczaj nie posiadają w swojej budowie stelaża, a w skrajnej wersji nawet usztywnień dzięki czemu mają być bardzo lekkie i łatwe do transportowania. Minusem plecaków bez usztywnień na plecach jest konieczność rozplanowania ułożenia aby cięższe elementy nie wbijały się w plecy, a przy dłuższym noszeniu nasze plecy będą po prostu odczuwały dyskomfort ze względu na brak stelaża. Alternatywą może być plecak Moab Jam marki Jack Wolfskin, który jest dostępny w 3 wariantach pojemności (18, 24 i 30 litrów) i posiada system nośny ACS TIGHT, który jest elastyczny i ma całkowicie przylegający do ciała system nośny zapewniający doskonałą wentylację.

  Plecak Jack Wolfskin MOAB JAM 30 z systeme nośnym ACS (zdjęcia producenta)

  Nieco większe plecaki czyli między 30, a 50 litrów mają stelaż i bardzie rozbudowany system nośny.  Taka wielkość wydaje się najbardziej uniwersalna ponieważ doskonale sprawdzi się podczas kilkudniowych wyjazdów, wędrówek w górach lub skitouringu. Tym co znacząco wpływa na wygodę noszenia jest sztywny wewnętrzny stelaż, a także regulowany system nośny pozwalający na dostosowanie plecaka do wzrostu użytkownika.
  W tych większych plecakach bardzo często możemy znaleźć system wentylacyjny charakteryzujący się przylegającą do pleców siatką przy jednoczesny odseparowaniu stelaża i komory głównej dzięki czemu jest zachowany przepływ powietrza i dobra wentylacja. Takie rozwiązanie jest dobre przy jednodniowych wycieczkach lub w plecakach na rower.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Na co zwracać uwagę podczas zakupu plecaka ze stelażem?

  Średnie i większe plecaki posiadają regulację góra–dół, a w związku z tym dopasowania systemu nośnego przede wszystkim do wzrostu ale też do konkretnej sylwetki. Przykładem może być plecak Deuter Aircontact Lite 35+10 SL lub Jack Wolfskin Highland Trail XT 50  Łatwo można wywnioskować, że przy dłuższych dystansach pokonywanych z plecakiem, te wydawać by się mogło drobne aspekty będą miały znaczenie i wyraźnie mogą wpłynąć na naszą wygodę i samopoczucie.

  Plecak Jack Wolfskin HIGHLAND TRAIL XT 50 (zdjęcie producenta)

  W mniejszych plecakach często nie ma możliwości regulacji ponieważ szelki są połączone na stałe z plecakiem i można regulować TYLKO ich długość. Pas piersiowy powinien mieć szeroki zakres regulacji góra-dół aby możliwie jak najwygodniej dostosować go do  anatomii naszego ciała w czasie długich wędrówek.
  Pas biodrowy jest bardzo istotny, ponieważ głównie na nim opiera się ciężar plecaka jednocześnie odciążając ramiona. Wiadomo, że im większy plecak tym cięższy ładunek, który nosimy na plecach, dlatego zastosowanie solidnego pasa biodrowego ułatwi pokonywanie kolejnych dystansów i odciąży kręgosłup.

  Plecak ze stelażem czy bez?

  Powyższa charakterystyka pokazuje, że wybór plecaka to nie tylko jego pojemność. Warto przyjrzeć się jakie ma mieć przeznaczenie i na tej podstawie dobrać odpowiedni model. Sprawdźmy również konstrukcję wybranych modeli np.: czy plecak ze stelażem do samolotu musi mieć szczególne wymiary. Ponadto warto sprawdzić czy plecak górski ze stelażem ma dodatkowe akcesoria jak np. pokrowiec przeciwdeszczowy czy musimy go osobno dokupić. To samo dotyczy systemu do picia w drodze z miejscem na tzw. Camelbag i zamontowanie rurki doprowadzającej. Wydawać by się mogło, że są to szczegóły ale gdy spojrzymy na ofertę na rynku zobaczymy, że różne firmy mają różne propozycje i rozwiązania. Średniej wielkości plecaki będą miały w swojej budowie zmodyfikowany stelaż i system nośny, te mniejsze raczej nie. Jeśli zależy nam na miejskim plecaku takim jak Jack Wolfskin Berkeley  lub Perfect Day do codziennego używania to prawdopodobnie nie będzie musiał być dużych rozmiarów, a co za tym idzie nie trzeba myśleć o skomplikowanym stelażu i systemie nośnym. Większą uwagę poświęciłabym plecakom, które chcemy wykorzystywać w jeździe rowerem  np. przez las albo inny plener, w takiej aktywności dobrze sprawdzi się plecak ze stelażem i systemem wentylacyjnym. Przykładowym plecakiem może być Jack Wolfskin Kensington 30 Pack lub Pinguin Air 33

  Okazuje się, że wybór odpowiedniego plecaka nie jest łatwy ale odpowiedź na kilka podstawowych pytań pozwoli rozwiać wątpliwości i określić czy plecak ma być ze stelażem czy bez. Odpowiedź na kilka dodatkowych pytań pozwoli na dobór odpowiedniego sprzętu.

  W doborze plecaka doradzała Aleksandra Dembicka

  Team E-Horyzont  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.