Jak prać i impregnować odzież turystyczną, termiczną i termoaktywną? Preparaty do prania, środki do pielęgnacji i impregnaty do kurtek

Adrian Sosnowski 23/04/2020

Od odzieży turystycznej wymagamy niezawodności w każdej sytuacji, niezależnie od pogody i długości wysiłku. Prawdą jest, że każde ubranie z czasem się zużywa, ale poprzez odpowiednią pielęgnację, w tym właściwe pranie, możemy znacząco przedłużyć żywotność odzieży outdoorowej i sprawić, że nawet po wielu latach zachowa swoje niesamowite właściwości – wciąż będzie nieprzemakalna, oddychająca i komfortowa. Jak to zrobić? Czy pranie i impregnacja odzieży sportowej i trekkingowej to trudne zadanie? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto regularnie dbać o pielęgnację swojej odzieży turystycznej?

Jeśli chodzi o pranie odzieży funkcyjnej (turystycznej, sportowej, termicznej itd.), to sprawa jest dość oczywista – pierzemy ją po to, by była czysta, świeża, ładnie pachniała i dobrze wyglądała. Jednak nawet intuicyjnie wyczuwamy, że zaawansowane technologicznie ubrania z najróżniejszymi systemami zwiększającymi ich funkcjonalność, nie mogą być prane tak samo, jak zwykły t-shirt – istnieje bowiem ryzyko ich uszkodzenia, przez co stracimy zainwestowane pieniądze i, co gorsza, bardzo dobry element outdoorowej garderoby. Warto więc do tematu podejść z głową i skorzystać z porad, które zamieściliśmy w kolejnych akapitach.

Pielęgnacja odzieży wodoodpornej nie kończy się jednak na samym praniu i suszeniu. Kolejnym etapem – mowa tu zarówno o odzieży z membraną, softshellach i kurtkach zimowych – jest impregnacja, która gwarantuje nieprzemakalność, przy czym nie ogranicza oddychalności.

Jeśli szukasz szczegółowych informacji o praniu kurtek puchowych, to koniecznie zajrzyj do artykułu „Jak wyprać kurtkę puchową?”, gdzie rozpisaliśmy całą procedurę krok po kroku i pokazaliśmy skutki niewłaściwej pielęgnacji pierza. W niniejszym artykule skupiamy się głównie na innych typach odzieży outdoorowej.

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak prać odzież turystyczną?

Jak często należy prać odzież z membraną, softshell czy bieliznę termoaktywną?

Nie istnieją sztywne ramy czasowe, w których powinno lub nie powinno się prać odzieży termoaktywnej czy outdoorowej. Podstawową zasadą jest to, że większość rzeczy pierzemy tak często jak to potrzebne, ale tak rzadko jak możemy. Jeśli pojawią się drobne zabrudzenia, możemy je ściągnąć po prostu mokrą gąbką.

 • Warto zdawać sobie sprawę, że standardowa powłoka DWR (czyli podstawowa fabryczna impregnacja, którą znajdziemy choćby na softshellach czy zewnętrznym materiale kurtek membranowych) zachowuje swoje właściwości zaledwie przez 4-8 prań i potem wymaga ponownej impregnacji – na szczęście możemy sami o nią zadbać.
 • Kurtki puchowe zaś, wraz z ilością prań, powoli ale stopniowo tracą sprężystość i naturalną warstwę ochronną, przez co stają się mniej ciepłe i odporne na wilgoć.
 • Wyjątkiem od zasady rzadkiego prania będzie bielizna termoaktywna, która z oczywistych względów trafi znacznie częściej do pralki – tu też uwaga, jeśli koszulki czy getry są wykonane z wełny merino lub zastosowano w nich jakąś technologię antybakteryjną, nie zawsze trzeba ja prać po każdym treningu czy wyjściu na trekking, również należy sprawdzać, czy po wysiłku odzież zachowuje świeżość czy nie.
 • Odnośnie odzieży nieprzemakalnej – przy zbyt rzadkim praniu kurtek z membraną istnieje ryzyko zapchania porów przez kurz czy np. drobinki soli z morza – w tym wypadku trzeba więc regularnie dbać o pielęgnację i w razie zauważalnego obniżenia oddychalności po prostu wrzucić kurtkę do pralki.

Jak przygotować do prania odzież turystyczną i na co zwrócić uwagę

Zasady przygotowywania do prania są takie same dla kurtek i spodni. Każdą sztukę odzieży wierzchniej warto prać osobno i uprzednio ściągnąć gąbeczką większe zabrudzenia (np. pozbyć się błota), następnie pozapinać zamki i dopiero umieścić w pralce. Kurtki puchowe wcześniej jeszcze się namacza, by zmniejszyć ich objętość.

Pranie odzieży termoaktywnej, np. odzieży do biegania czy polarów nie wymaga specjalnego przygotowania, choć delikatne elementy garderoby przed praniem warto umieścić w siatkowanym lub bawełnianym woreczku, by uniknąć zaciągania się materiału. Dobrym pomysłem jest też pranie tego typu odzieży osobno, bez mieszania jej z codziennymi ubraniami.

jak prać odzież termoaktywną?

Czy kurtki z membraną i inną odzież techniczną można prać w pralce? Podstawowe zasady

Tak i jeszcze raz tak. Oczywiście można też prać je ręcznie lub oddać do profesjonalnej pralni, ale najłatwiej jest po prostu wrzucić do pralki i stosować się do kilku podstawowych zasad:

 1. Najpierw zerknij na metkę i sprawdź zalecenia producenta.
 2. Pranie odzieży funkcyjnej, termoaktywnej i przede wszystkim odzieży z membraną, wymaga uprzedniego oczyszczenia pralki z pozostałości detergentów. Wyjmij więc i przepłucz podajnik na proszek i płyn do płukania.
 3. Korzystaj tylko ze specjalistycznych preparatów do prania odzieży turystycznej (które często przy okazji dbają o impregnację). Do prania syntetycznej odzieży do biegania i bielizny termoaktywnej możesz też używać powszechnie dostępnych płynów do prania ubrań sportowych – ostatecznie sprawdzą się również przy kurtkach, ale nie zapewnią tak skutecznej ochrony materiału i utrzymania wodoodporności.
 4. Kategorycznie nie korzystaj z płynów do płukania (lanolina niszczy strukturę niektórych materiałów, np. membran) i proszku do prania (jego granulki zostają w porach odzieży blokując przepływ powietrza, czyli znacznie ograniczają oddychalność).
 5. Pralkę ustaw na delikatny tryb (np. prania ręcznego lub do prania wełny), niską temperaturę (wedle zaleceń producenta odzieży, nie więcej niż 40°C) i maksymalnie średnie wirowanie.

Jak prać odzież narciarską? Dokładnie tak samo. W kurtkach i spodniach narciarskich bardzo często stusuje się membrany i wypełnienie syntetyczne, a ich konstrukcja nie odbiega specjalnie od turystycznych wariatów.

Jeśli przy okazji też zastanawiacie się nad tym, jak prać plecak – to jeśli się zmieści (i nie wygniemy przy tym stelaża) to można go umieścić w pralce na podobnych zasadach. Większość plecaków jednak najlepiej jest wyprać ręcznie, pamiętając również o wykorzystaniu odpowiedniego preparatu lub płynu do prania odzieży sportowej – proszek może ograniczyć wentylację pleców.

jak prać kurtki turystyczne

Postaw na sprawdzony preparat do prania odzieży outdoorowej – np. Grangers lub Jack Wolfskin

Zawsze warto wybrać właściwy preparat do prania odzieży turystycznej, który będzie dostosowany do specyficznej faktury danego materiału. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych produktów, optymalnie jednak jest postawić na znane i sprawdzone marki, takie jak np. Grangers czy Jack Wolfskin, które na pewno zatroszczą się o nasze ubrania. Najlepiej, jeśli do prania wełny merino będziemy używali innego preparatu (np. Grangers Merino Wash) niż do prania membrany (np. Jack Wolfskin Apparel Clean & Proof) czy puchu (np. Jack Wolfskin Universal Down Cleaner) – ma to duże znaczenie w kwestii zachowania maksymalnej funkcjonalności odzieży i zapewnienia jej właściwego bezpieczeństwa.

Suszenie odzieży technicznej, turystycznej i sportowej

Podczas suszenia warto pamiętać o tym, że większość odzieży turystycznej i sportowej uszyta została z włókien syntetycznych, które źle reagują na kontakt ze zbyt wysoką temperaturą, dlatego też powinniśmy suszyć ją z dala od źródeł ciepła, w jak najbardziej przewiewnym miejscu. Odzież termoaktywna, w tym bielizna, będzie sucha w mgnieniu oka, ponieważ z zasady nie magazynuje w sobie wody. Podobnie mają polary, ale tu trzeba uważać, ponieważ te mogą szybko nabrać brzydkiego zapachu przeleżanego prania – zdecydowanie warto suszyć je na dworze lub chociaż na wieszaku z dala od innych wilgotnych rzeczy.

Najwięcej zachodu niestety będziemy mieli z suszeniem kurtek puchowych, podczas którego należy zwracać uwagę m.in. na to, by nie wieszać kurtki w pionie i regularnie rozklepywać puch. Jednak jeśli posiadamy suszarkę bębnową, to możemy pójść na skróty i nastawić temperaturę nieprzekraczającą 60°C (warto porównać tę informację z metką) i szybko cieszyć się czystą i w pełni funkcjonalną kurtką.

jak impregnować kurtki przeciwdeszczowe?

Czyszczenie to wstęp do impregnacji – jak zaimpregnować kurtkę przeciwdeszczową?

Kiedy jesteśmy już po praniu, przychodzi czas na impregnację. Jeśli zaniedbamy ten etap, to niestety nasza odzież szybko straci swoją hydrofobowość. Impregnujemy wszelkiego rodzaju nieprzewiewne i nieprzemakalne spodnie, kurtki lub rękawiczki. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje preparatów do impregnacji odzieży przeciwdeszczowej:

 1. Impregnat do prania/namaczania – płyn, który mieszamy z wodą w misce, a następnie wkładamy tam wybraną część garderoby, po czym zostawiamy na około godzinę. Jest to wygodny i bardzo skuteczny sposób impregnacji odzieży. Przykładem takiego preparatu jest Grangers Clothing Repel. Co ważne, ta opcja nie sprawdza się przy kurtkach ocieplonych, m.in. puchowych – namoczenie takiej kurtki w impregnacie w płynie może zmniejszyć rozkurczliwość wypełnienia. Impregnacja kurtek puchowych (z naturalną i syntetyczną ociepliną) powinna odbywać się za pomocą sprayu.
 2. Spray do impregnacji kurtek – inaczej atomizer, który rozpylamy na powierzchnię jeszcze mokrej kurtki czy spodni. Jest bardzo prosty w aplikacji, ale wymaga od nas posiadania pewnej przestrzeni i skrupulatności przy nakładaniu. Przykładem takiego preparatu jest Jack Wolfskin Apparel Proofer.
 3. Istnieje również możliwość impregnacji podczas prania za pomocą specjalnych preparatów 2w1 (np. płyn do prania i impregnacji kurtek Grangers Clothing Wash + Repel). Tego typu rozwiązanie nie da jednak tak dobrych efektów, jak poprzednie preparaty, ale w większości wypadków powinno być wystarczające, zwłaszcza, gdy odzież jest w miarę nowa.

preparat do impregnacji kurtek przeciwdeszczowych

Wszystkie prepraraty do prania i pielęgnacji Jack Wolfskin posiadają charakterystyczne żółte opakowanie. Na zdjęciu spray do impregnacji kurtek.

Czy trzeba impregnować kurtki z membraną?

Tak, ponieważ właściwości membrany mogą być wspierane przez odpowiednią impregnację, dzięki czemu kurtka będzie gwarantowała wyższy stopień wodoodporności. Co ważne, impregnaty do odzieży nie zmniejszają oddychalności i nie zatykają porów w membranie.

Membrana zawsze składa się z warstw, czasami są one stopione ze sobą, zazwyczaj jednak osobno mamy siateczkę, właściwą membranę i materiał zewnętrzny. Zabezpieczenie warstwy wierzchniej impregnatem jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na prawidłową pracę membrany. Mokra tkanina może bowiem przylegać do membrany i ograniczać przepływ powietrza, a w takiej sytuacji nawet jeśli kurtka nie przemoknie, to i tak będziemy się w niej przegrzewać.

- CZYTAJ TAKŻE -

Impregnacja softshelli, czy używamy tych samych preparatów?

Softshelle z zasady przepuszczają wodę i tylko fabryczna impregnacja zabezpiecza je przed deszczem. Z czasem impregnat się spłukuje i należy ponownie zadbać o kurtkę, stosując jeden z wymienionych wyżej preparatów – tak, tych samych, co do impregnacji kurtek z membraną czy jakiejkolwiek innej odzieży wierzchniej

impregnat do kurtki Grangers

Jak często należy impregnować kurtki?

Tak naprawdę powinniśmy impregnować kurtki po każdym praniu (możemy sobie odpuścić pierwsze kilka razy, kiedy jeszcze fabryczna impregnacja doskonale się sprawdza). Pamiętajmy tylko, że nie samo pranie sprawia, że impregnat się spłukuje – podobny efekt daje również wystawienie odzieży na porządny deszcz. Zatem, gdy zauważymy, że nasza kurtka zaczyna przeciekać, warto ją albo punktowo potraktować impregnatem w sprayu (na uprzednio oczyszczoną powierzchnię), albo po prostu wyprać i następnie kompleksowo zaimpregnować.

Czym jest impregnacja DWR i jak ją odnowić?

Pisaliśmy wcześniej o impregnacji fabrycznej i to tym, w najprostszym rozumieniu właśnie jest DWR (Durable Water Repellent). To rodzaj stosunkowo trwałego zabezpieczenia przed wodą, które zapewnia ochronę znacznie dłużej niż domowe preparaty i działa perfekcyjnie zwłaszcza w pierwszych miesiącach użytkowania odzieży przeciwdeszczowej – widzimy wtedy krople perlące się na powierzchni materiału.

W pewnym momencie, gdy woda zacznie wsiąkać w powierzchnię kurtki lub spodni, możemy jeszcze spróbować odratować DWR i odnowić nieprzemakalność naszej odzieży. Prostym i sprawdzonym sposobem jest umieszczenie ubrań w suszarce bębnowej i nastawienie na 60°C (ostatecznie można spróbować też ręcznej metody z suszarką do włosów). Po takim cyklu nagle magiczne właściwości wracają i krople ponownie przez jakiś czas powinny spływać po naszych ubraniach!

Rewolucyjna technologia Super DWR w kurtkach Jack Wolfskin

Od wielu lat producenci odzieży outdoorowej próbują wydłużyć trwałość impregnacji. Niektórzy z nich mogą pochwalić się bardzo dobrymi rezultatami swojej pracy i nawet kilkukrotnym zwiększeniem odporności na pranie, co znaczy, że zamiast ok. 3-5 prań bez utraty wodoodporności, mówią o ok. 15 praniach. Jack Wolfskin stosunkowo niedawno wprowadził technologię o nazwie Super DWR, której właściwości kryją się w głębokiej impregnacji poszczególnych włókien jeszcze przed stworzeniem finalnej tkaniny. Umożliwiło to m.in. produkcję nienasiąkających polarów, które gwarantują wysoką odddychalność i komfort wędrówki nawet przy kiepskiej pogodzie. Technologię Super DWR znajdziemy np. w Hydro Hooded Jacket.

Szukasz właściwego preparatu do prania lub impregnacji? Zajrzyj do sklepu e-Horyzont.pl!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty