Jak wyprać kurtkę puchową? Test pielęgnacji puchu przy użyciu specjalistycznych preparatów i zwykłego proszku do prania

Jak wyprać kurtkę puchową? Test pielęgnacji puchu przy użyciu specjalistycznych preparatów i zwykłego proszku do prania

Spis Treści

  Naturalne wypełnienie puchowe stosuje się przeważnie w najcieplejszych kurtkach i śpiworach, przede wszystkim dlatego, że stanowi ono bardzo dobrą izolację termiczną i jest przy tym niezwykle lekkie. Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja i pranie tego typu produktów to nie lada wyzwanie, podczas którego można popełnić kilka kosztownych błędów, które sprawią, że ciepła kurtka czy śpiwór stracą swoje właściwości izolacyjne, a my będziemy zmuszeni do ponownego wybrania się na zakupy. Jak zatem dobrze i bezpiecznie wyprać swoją kurtkę puchową? To nie musi być trudne – zapraszamy do lektury.

  Kurtki puchowe wypełnia się puchem kaczym lub gęsim. W zależności od modelu, puch może mieć różną sprężystość określaną poprzez wskaźnik sprężystości CUIN (z ang. „cubic inch per ounce”), który wskazuje dokładnie jaką część cala sześciennego zajmuje jedna uncja puchu. Jeśli zagłębiamy się w technologię kurtek puchowych to powinniśmy zauważyć również to, że wypełnienie kurtek i śpiworów to mieszanka puchu i pierza. Ich stosunek jest określany procentowo, np. 90% puchu i 10% pierza (im więcej puchu tym lepiej, 90/10 to bardzo dobre proporcje).

  Warto wspomnieć jeszcze o połączeniu puchu i syntetyku – Jack Wolfskin stworzył mieszankę o nazwie DownFiber. Widząc taka naszywkę na spodzie naszej kurtki, mamy pewność, że będzie nam ciepło nawet, gdy kurtka ulegnie zawilgoceniu. DownFiber to 30% włókien syntetycznych (nie tracących właściwości termicznych pod wpływem wody) i 70% puchu.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Kiedy decydujemy się na pranie kurtki puchowej?

  W zależności od częstotliwości użytkowania produktu organoleptycznie stwierdzamy, czy już nadszedł ten moment, aby odświeżyć naszą kurtkę – sprawdzamy jej zapach, sprężystość i oczywiście to, czy nie ma plam.

  Gdy odzież nie wymaga jeszcze generalnego prania, a zastanawiasz się, jak usunąć tłustą plamę z kurtki puchowej, pamiętaj, że powierzchniowe zabrudzenia lub drobne plamki możesz usunąć za pomocą wilgotnej gąbki i płynu do prania puchu. W tym celu koniecznie uprzednio przesuń puch w dół czyszczonej powierzchni materiału (trudno bowiem wypłukać puchowe wypełnienie, a pozostawione resztki detergentu powodują pogorszenie właściwości puchu). Podczas usuwania środka piorącego należy oszczędnie stosować wodę, tak aby nie zmoczyła nadmiernie wypełnienia.

  Jak wyprać kurtkę puchową i śpiwór puchowy

  Kurtki puchowe – najważniejsze zasady przy praniu

  Utrzymanie świetnych właściwości termoizolacyjnych puchu naturalnego wymaga większej ostrożności podczas prania niż w przypadku np. wypełnienia syntetycznego. Czy można prać kurtkę puchową w pralce? Odpowiedź brzmi: tak!

  Przejdźmy do konkretów. Poniżej instrukcja, jak wyprać kurtkę puchową, rozwijamy ją w dalszej części tekstu.

  1. Używaj odpowiednich płynów do prania puchu: Universal Down Cleaner lub Granger's Down Wash.
  2. Nie korzystaj z dodatkowych płynów zmiękczających, proszków do prania, wybielaczy itp.
  3. Susz najlepiej w suszarce bębnowej ustawiając delikatny program ze zredukowaną temperaturą.
  4. Jeśli suszarka bębnowa jest poza naszym zasięgiem, susz rozkładając kurtkę na płasko (nie rozwieszaj jej, ponieważ może to spowodować zbicie puchu), co jakiś czas rozbijaj puch ręcznie.
  5. Zawsze dodawaj do pralki oraz suszarki bębnowej 3-4 piłeczki tenisowe lub specjalne piłki do prania – pomoże to rozbić puch podczas prania i suszenia.
  6. Nie susz kurtki na kaloryferze – aby przyspieszyć suszenie możesz użyć suszarki do włosów ogrzewając kurtkę z bezpiecznej odległości.
  7. Przestrzegaj zaleceń na metce.

  Pranie kurtek z pierza a pranie kurtek z puchu syntetycznego

  Puch naturalny powinno się prać regularnie, ale nie za często (np. raz na rok), gdyż przedłuża to jego żywotność i przywraca sprężystość. Rzecz w tym, że puch kiepsko reaguje na wilgoć, nawet w malej ilości, co znaczy, że gdy pocimy się, piórka stopniowo zaczynają się ze sobą sklejać i tracić objętość, co skutkuje zmniejszoną ochroną przed chłodem.

  Wypełnienie syntetyczne pierzemy rzadziej niż naturalne, tylko wtedy, gdy czujemy, że to konieczne. Syntetyki mniej chłoną zapachy i dłużej utrzymują uczucie świeżości. Tu zbyt częste pranie może powodować pogorszenie sprężystości, a co za tym idzie, termoizolacji, sztucznego puchu (włókna syntetyczne zbijają się w coraz bardziej płaską strukturę).

  jak wyprać kurtkę puchową 2

  Przygotowanie kurtki puchowej do prania – na co zwrócić uwagę?

  • Przygotowując kurtki do prania przede wszystkim warto zapoznać się z informacjami na metce.
  • Większe zabrudzenia najlepiej zetrzeć wilgotną gąbką, następnie należy zapiąć wszystkie suwaki i napy. Warto odwrócić kurtkę na lewą stronę.
  • Dobrą praktyką jest również namoczenie kurtki przed umieszczeniem w pralce – zmniejszymy wtedy jej objętość.

  Jak ustawić pralkę i w czym najlepiej prać kurtkę puchową?

  • Na początku należy oczyścić podajnik w pralce z pozostałości proszku do prania i płynów do płukania – to bardzo ważne, ponieważ tego typu detergenty źle wpływają na kondycję puchu.
  • Włącz pralkę na program przeznaczony do prania odzieży delikatnej i ustaw temperaturę 30℃. Jeśli jest taka możliwość, wybierz jak najdłuższy program płukania.
  • Użyj specjalistycznych środków do prania puchu (pierze ma bardzo delikatną strukturę i posiada m.in. naturalne natłuszczenie, które stanowi warstwę ochronną i zwiększa odporność na wilgoć – tylko odpowiednie preparaty pozwalają ja zachować).
  • Kategorycznie nie używaj detergentów, wybielaczy ani zmiękczających płynów do płukania.

  Zachowajmy właściwości termiczne – jak rozbić puch w pralce?

  Do cyklu prania można dodać piłki do prania puchu, np. piłeczki tenisowe, które później ułatwią rozbijanie sklejonego puchu. Będzie to bardzo pomocne w przypadku grubszej odzieży, np. przy praniu kurtki zimowej, ale dobrze sprawdzi się w każdym wypadku. Piłki będą trochę dudnić podczas obijania się o ścianki bębna – to naturalne i nieszkodliwe dla pralki.

  Czy da się uratować źle wypraną kurtkę puchową i ponownie rozbić puch?

  • Jeśli źle wyprałeś i wysuszyłeś kurtkę w czego efekcie puch się zbił, to niestety nie mamy dobrej wiadomości. Jednak można spróbować wyprać ją jeszcze raz w samej wodzie, bez płynu, za to z piłeczkami do prania puchu, a następnie przy suszeniu ręcznie rozbijać i rozprowadzać puch w komorach. Nie ma co jednak spodziewać się powalającego efektu.
  • Jeżeli na kurtce pozostały zacieki to niestety detergent nie został dostatecznie wypłukany. Włóż kurtkę ponownie do pralki i ustaw kolejne płukanie lub wypierz ją raz jeszcze już bez użycia detergentu.
  • Jeżeli kurtka po wypraniu wygląda jakby brakowało puchu to normalne zjawisko, musisz teraz go odpowiednio roztrzepać. Puch jest zgrupowany w komorach i należy go odpowiednio rozprężyć, połóż kurtkę na płaskiej powierzchni i zacznij rozbijać w miejscu, gdzie jest największa ilość puchu. Rozprężający się puch rozmieść w ten sposób równomiernie w całej komorze.

  piłki do prania puchu

  Niezwykle ważny krok – jak odpowiedzialnie suszyć kurtkę puchową?

  Skończył się cykl piorący i zastanawiasz się teraz, co zrobić z kurtką puchową po praniu?. Masz dwie opcje. Na wstępie pamiętaj by nie wyżymać ręcznie kurtki puchowej! Z mokrą odzieżą należy obchodzić się delikatnie, aby nie rozerwać ścianek komór puchowych.

  Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej

  Przed skorzystaniem z suszarki bębnowej należy upewnić się czy daną kurtkę możemy wysuszyć w tego typu urządzeniu, aby to sprawdzić ponownie posiłkujemy się instrukcją na metce szukając odpowiedniego symbolu. Do tego procesu możemy wykorzystać specjalne piłeczki, które pomogą właściwie rozbić puch w komorach. Ustaw niską temperaturę (maksymalnie 30 stopni - niektórzy producenci podają 60, jednak lepiej być ostrożnym), ale dłuższy cykl.

  Suszenie kurtki puchowej na tradycyjnej suszarce

  Tego typu suszenie kurtki puchowej zajmuje więcej czasu, ale również przynosi oczekiwany efekt. Kurtkę suszymy w ciepłym i przewiewnym miejscu. WAŻNE! Kurtka nie może być rozwieszona! Powinna być suszona rozłożona na płasko, np. na ręczniku na suszarce. Należy pamiętać by nie pozostawiać jej nieruchomo by sama wyschła. Trzeba ją przewracać i „roztrzepywać”, by rozbić sklejający się puch. Czynność ta wymaga więcej czasu – proces suszenia grubszych kurtek jak np. płaszcza puchowego, a w szczególności śpiworów, może potrwać kilka dni. Puch musi być dobrze wysuszony, by zachował właściwości termiczne. Niestety, jeśli w pomieszczeniu nie będzie przewiewu, kurtka będzie brzydko pachnieć.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak na co dzień dbać o swoją kurtkę puchową?

  • Przechowuj odzież puchową w czystym, suchym, przewiewnym miejscu. Powinna ona być rozwieszona luźno lub włożona do większego worka wykonanego z przewiewnego materiału.
  • Nie przechowuj kurtki w ciasnym worku transportowym dłużej niż jest to niezbędne.
  • Przed spakowaniem lub dłuższym przechowywaniem produkt puchowy powinien być dokładnie wysuszony.
  • Nigdy nie wkładaj wilgotnej odzieży puchowej do ciasnego lub plastikowego worka. Jeśli nie możesz kurtki wysuszyć podczas podróży, skompresuj ją jak tylko się da, a po powrocie jak najszybciej wyjmij z worka, wysusz lub wywietrz.
  • Staraj się również jak najmniej przepacać odzież stosując odpowiednią bieliznę i przewietrz kurtkę przed spakowaniem lub ponownym użyciem.

  Pranie puchu w praktyce – test na trzech kurtkach Jack Wolfskin

  Kierując się instrukcjami i zasadami określonymi przez producentów środków do prania oraz odzieży puchowej postanowiłem sam, w domowych warunkach, wyprać trzy lekkie kurteczki puchowe. Miałem do dyspozycji:

  1. Kurtkę Jack Wolfskin model Helium (bordową), wypełnienie 90% puch kaczy, 10% pierze.

  jak wyprać kurtkę puchową

  pranie kurtek puchowych

  2. Kurtkę Jack Wolfskin model Zenon (czarno-szarą), wypełnienie na torsie: 90% puch kaczy, 10% pierze; na rękawach i kapturze: 100% poliester.

  preparatdo prania kurtek puchowych

  czy można prać kurtkę puchową w pralce

  3. Kurtkę Jack Wolfskin model Selenium (niebieską), wypełnienie 90% puch kaczy, 10% pierze.

  jak skutecznie wyprać kurtkę puchową

  Pranie kurtki puchowej w pralce z użyciem odpowiedniego preparatu i piłeczek

  Przygotowując kurtki do prania zapoznaję się z informacjami na metce, jest tam oczywiście informacja, że należy zapiąć wszystkie suwaki i napy, a także odwrócić kurtkę na lewą stronę i używać specjalnych preparatów.

  pranie kurtki puchowej w pralce

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Na początek postanowiam wyprać bordową puchówkę, model Helium w pralce pakowanej od góry. Użyłem płynu Granger's Down Wash. Dodaję również cztery piłeczki tenisowe. 

  ustawienia pralki do prania kurtki puchowej

  Pralkę nastawiam na pranie w temperaturze 30 st. C, wirowanie z prędkością 600 obr./min. Kurtka po praniu wygląda, jak poniżej:

  jak wyprać kurtkę puchową w pralce

  Chcąc wysuszyć tę „mokrą kaczkę” rozkładam ją na suszarce w pokoju, w temperaturze ok. 20 stopni. Po wstępnym wysuszeniu kurtki, czyli po ok. 24 h rozbijam puch ręcznie, kurtka nabiera trochę powietrza i wygląda już całkiem przyzwoicie. Po kolejnej dobie kurtka jest już wysuszona. Jeszcze raz dobrze rozbijam puch w środku i mój Helium wygląda jak nowy.

  suszenie kurtki puchowej

  Pora na kurtkę Selenium. Piorę ją w pralko-suszarce również z użyciem płynu do prania puchu Granger’s Down Wash. Do pralki dodaję cztery piłeczki tenisowe. Aby mieć pewność, że mocniejsze zabrudzenia się dopiorą, przed włożeniem kurtki do pralki namoczyłem zabrudzone miejsca płynem do prania puchu za pomocą gąbeczki. Pralkę nastawiłem na 30 stopni i wirowanie z prędkością 1200 obr/min. Po wypraniu kurtka wygląda jak na poniższym zdjęciu:

  jak wysuszyc kurtkę puchową

  Następnie suszę ja w suszarce bębnowej. Ustawiam program „delikatne suszenie” oraz dodaję cztery piłeczki tenisowe. Po około 2,5 h kurtka jest gotowa do użytku! Puch nie jest pozbijany i odświeżona kurtka dalej chroni przed zimnem.

  w czym prac kurtkę puchową

  Pranie kurtki puchowej w normalnym proszku do prania

  Teraz zabieram się za model Zenon. Wrzucam kurtkę do pralki. Nie dodaje tym razem piłeczek tenisowych, a zamiast płynu do prania puchu używam zwykłego proszku do prania znanego producenta. Pralkę ustawiam na 30 stopni oraz wirowanie z prędkością 600 obr./min. Kurtka po wypraniu wygląda jak na zdjęciu poniżej)

  Widać, że rękawy i kaptur nie straciły swojej objętości jak część tułowia i pleców. Stało się tak ponieważ w tych miejscach jest wypełnienie syntetyczne, które nie chłonie wilgoci tak jak puch naturalny. Nie zbija się i nie traci całkowicie właściwości termoizolacyjnych nawet po zawilgoceniu.

  Tę kurtkę suszę, nie używając suszarki bębnowej. Robię dokładnie to samo, co opisałem wyżej, susząc kurtkę Helium. W tym przypadku nie udało mi się ręcznie rozbić pozbijanego puchu. Kurtka nie nadaje się do użytku.

  rozbicie puchu w kurtce puchowej

  Ostatni test to wypranie jeszcze raz bordowej kurtki Helium, którą wykorzystałem jako pierwszą. Tym razem jednak zamiast płynu do prania puchu używam zwykłego proszku do prania. Do pralki dodaję piłeczki tenisowe. Pralkę nastawiam na pranie codzienne: 60 min, 30 stopni i wirowanie 1200 obr/min.

  Po praniu kurtka wygląda tak:

  płyn do prania puchu

  Następnie suszę Heliuma w suszarce bębnowej również z dodatkiem piłeczek tenisowych. Suszarkę nastawiam na program „delikatne suszenie”. O dziwo kurteczka wygląda świetnie. Puch nie jest pozbijany i zachowuje swoją sprężystość.

  sposób na kurtki puchowe

  Podsumowanie testu prania kurtek puchowych

  Test, który zajął mi kilka dobrych dni udowodnił, że pranie kurtek puchowych jest jak najbardziej możliwe w domowych warunkach. Nie trzeba mieć super pralki aby samemu zadbać o sprzęt z wypełnieniem puchowym. Po wypraniu kurtki Zenon w proszku do prania bez użycia piłeczek tenisowych i suszeniu bez suszarki bębnowej okazało się że puch mocno się pozbijał. Kurtka straciła swoje właściwości termoizolacyjne. Kurtka Helium po ostatnim teście, czyli po wypraniu z użyciem proszku do prania, piłeczek tenisowych i suszarki bębnowej zachowała swoje właściwości. Puch nie był pozbijany, a kurtka świetnie chroniła przed zimnem.

  Porównując efekt końcowy po wypraniu kurtki Zenon i kurtki Helium po ostatnim teście okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma proces suszenia i rozbijania puchu przez piłeczki tenisowe. Oznacza to, że proszek do prania jest skuteczny ale może przyczynić się do szybszego zniszczenia puchu. Może również wpłynąć na hydrofobowość puchu. Puch naturalny ma bardzo słabe właściwości hydrofobowe. Chłonie wilgoć i traci swoją sprężystość, a co za tym idzie, również właściwości termoizolacyjne. Puch posiada naturalną warstwę tłuszczu zapobiegającego intensywne wchłanianie wilgoci. Nieraz jest dodatkowo impregnowany przeciwko wilgoci.

  Używając zwykłego proszku do prania zmywamy warstwę tłuszczu oraz impregnat znajdujący się zarówno na puchu jak i na wierzchniej warstwie kurtki. Jest to bardzo niekorzystne jeśli chcemy zachować zalety puchu którymi są bez wątpienia lekkość, kompresyjność, a zarazem świetna termoizolacja. Płyn do prania Granger’s Down Wash wykorzystany do testu okazała się skutecznym środkiem czyszczącym, a zarazem zachowującym właściwości kurtek puchowych. Po wypraniu kurtki Helium w pierwszym teście nie było problemu z ręcznym rozbiciem wypełnienia kurtki. Oznacza to, że warstwa tłuszczu znajdującego się na puchu nie została zmyta podczas prania. Niebieska kurtka Selenium wyprana w płynie Down Wash również zachowała swoje właściwości, a przy tym została odświeżona i wszystkie zabrudzenia zniknęły.

  najlepsze preparaty do prania kurtek puchowych

  Psssst. Otworzyliśmy dla Ciebie wyjątkowa grupę podróżniczą na facebooku! Czekamy na Ciebie!

  grupa podróżników - jak wyprać kurtkę puchową

  Tekst został uzupełniony przez Dorotę Kordylewską członkinię watahy Jack Wolfskin Poznań  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.