Rodzaje GORE-TEX: typy membran - jak wybrać najlepszy?

Aleksandra Prokop 27/01/2020

Zapewne nieraz słyszeliście o kurtkach z membrana lub o nieprzemakalnych butach. Ale czy zastanawialiście się, jak to się dzieje, że ta kurtka chroni nas przed deszczem, a przejście przez górski strumyk nie jest problemem? To właśnie zasługa membran. Wśród marek outdoorowych możemy znaleźć zarówno membranę Gore-Tex®, która jest wykorzystywana w produktach różnych marek, jak i autorską membranę marki Jack WolfskinTexapore. Tą drugą znajdziemy tylko i wyłącznie w produktach marki z wilczą łapką w logo.

- CZYTAJ TAKŻE -

Kurtka i spodnie Jack Wolfskin, z membraną Texapore

Czym jest Gore-Tex i jak działa membrana Gore Tex?

Gore-Tex® to marka stworzona przez Wilberta i Genevieve Gore ponad 60 lat temu w stanie New Jersey. Jednak pierwsze kurtki z prawdziwie nieprzemakalnego materiału wchodzą na rynek dopiero w 1976 roku. Ciekawostką jest fakt, że w 1981 roku astronauci w locie na księżyc mieli na sobie skafandry wykonane z tkaniny Gore-Tex®. Ale czym właściwie jest ta wyjątkowa tkanina? Gore-Tex to bardzo cienka warstwa materiału, która w połączeniu z materiałem wierzchnim odzieży czy obuwia tworzy trwałą i bardzo skuteczną ochronę przed wodą. Membrana gwarantuje zatem wodoodporność, ale nie tylko. Odzież i rękawice z membraną sa także wiatroszczelne i oddychające. Materiał z membraną to materiał posiadający mikropory, które skutecznie uniemożliwiają przenikanie wody do wewnątrz. Natomiast ich wyjątkowa konstrukcja pozwala na wydostanie się nadmiaru ciepła i wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu uzyskujemy oddychalność.

Kurtki z membraną Gore-tex

Jaka ilość warstw będzie najlepsza - 2, 2.5 czy 3?

W ofercie sklepu turystycznego e-Horyzont.pl znajdziemy kurtki z oznaczeniem 2 L, 2,5 L lub 3 L. Dla wprawionych turystów te cyfry to żadna zagadka. Jednak dla początkujących turystów lub dla osób, które chcą mieć po prostu wodoodporną kurtką rozwiązanie tych oznaczeń może być problematyczne. Postaramy się, więc pokrótce wyjaśnić, o co w tym chodzi. Membrana jest częścią laminatu, który wraz z warstwą zewnętrzna kurtki tworzą tą niezawodną ochronę. W zależności od konstrukcji możemy wyróżnić trzy rodzaje laminatu.

  • 2 L - oznacza laminat dwuwarstwowy - membrana połączona jest z warstwą zewnętrzną, lecz w trochę inny sposób. W tej grupie laminatów występuje delikatna podszewka w postaci siateczki. Kiedyś jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, obecnie wraz z rozwojem technologii stosowane trochę rzadziej. Taką siateczkę możemy często znaleźć w ubraniach miejskich czy polecanych na okazjonalne wypady turystyczne.
  • 2,5L - oznacza laminat dwuipółwarstwowy - czyli lekki laminat powstały na skutek połączenia membrany z materiałem zewnętrznym. W tej grupie nie znajdziemy już charakterystycznej siateczki. Natomiast na wewnętrznej stronie materiału możemy zaobserwować widoczną cienką warstwę ochronną.
  • 3L - w końcu mamy laminat trzywarstwowy. Najbardziej zaawansowany, z pewnością może być polecany na trudne górskie wyprawy, trekkingi czy ekstremalne wyprawy nie tylko górskie. Laminat trzywarstwowy to połączenie trzech warstw w jedną. Membrana, materiał zewnętrzny oraz podszewka połączone w jedna tworzą niezwykle wytrzymała i wodoodporną ochronę. Ten typ laminatu cechuje się także wysokimi parametrami jeśli chodzi o oddychalność.

Kurtka The North Face z membraną wodoodporną Gore-tex

- CZYTAJ TAKŻE -

Membrana Texapore w odzieży i obuwiu Jack Wolfskin

Marka Jack Wolfskin stworzyła swoja własną autorska membranę o nazwie Texapore. Zasady działania są jednak takie same. Odzież z membraną Texapore ma być wodoodporna, wiatroszczelna i oddychająca – i taka właśnie jest. Wśród membran typu Texapore możemy wyróżnić kilka odmian. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Texapore Air – ten typ membrany nie tylko chroni przed wodą czy wiatrem, ale i przepuszcza powietrze. Oddychalność kurtek z membraną wzrasta wraz z wzrostem intensywności ruchu. Czyli im więcej się ruszamy tym nasza kurtka pracuje lepiej i zapewnia nam jeszcze większy komfort. Zjawisko nazywamy dynamiczną oddychalnością. Dla osób ceniących sobie szczegóły lub zaawansowanych outdoorowców możemy dodać, że oddychalność w Texapore Air+ wynosi powyżej 20 000 g/m2/24 h.
  • Texapore Hyproof – ten tym membrany stosowany jest w odzieży cechującej się wyjątkową nieprzemakalnością. Jeśli mówimy o parametrach mamy na myśli nieprzemakalność na poziomie 30 000mm lub więcej.
  • Texapore Ecosphere to membrana wykonana w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, a dokładniej ze ścinków pochodzących z produkcji innych membran. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie ilości zużywanych materiałów oraz wytwarzanych odpadów poprodukcyjnych. W produktach z Texapore Ecosphere nie tylko membrana pochodzi z materiałów z recyklingu, ale także materiał zewnętrzny oraz podszewka. Co ciekawe, materiał zewnętrzny powstaje z wtórnie przetworzonych butelek PET, dodatkowo jest całkowicie wolny od związków PFC.

Buty Jack Wolfskin z membraną Texapore

Odczucia typowego użytkownika - zakres RET

Zakres RET oznacza współczynnik oporu parowania. Mówiąc prościej jest to opór, jaki jest stawiany materiałowi przez parę wodną. Im wyższy współczynnik RET tym nasza kurtka jest ,,mniej oddychająca”. Do intensywnego wysiłku polecamy kurtki o współczynniku od 0 do 6. Natomiast kurtki, które posiadają współczynnik RET powyżej 30, to kurtki, które praktycznie nie oddychają i nie są polecane do aktywności.

Współczynnik RET Zastosowanie i odczucia
0-6 Najlepsza oddychalność, komfort nawet podczas bardzo intensywnego wysiłku. Polecane do uprawiania ekstremalnego wysiłku.
6-13 Bardzo dobra oddychalność. Użytkownik odczuwa komfort przy średnio intensywnym wysiłku.
13-20 Dobra oddychalność. Odzież przeznaczona do lekkiego wysiłku i rekreacji. Komfort odczuwany przy małym wysiłku.
20-30 Bardzo słaba oddychalność. Komfort tylko i wyłącznie przy małej aktywności. Odzież tego typu nie sprawdza się do aktywności.
> 30 Praktycznie nieoddychające. Odzież nie zapewnia komfortu podczas użytkowania.

 

Ocieplana kurtka narciarska Jack Wolfskin, z membraną Texapore

Rodzaje membran GORE-TEX w butach trekkingowych

Buty nieprzemakalne z membraną Gore-Tex czy Texapore to podobnie jak w przypadku odzieży gwarancja wodoszczelności. Oczywiście, przy wyborze butów powinniśmy się kierować także wysokością cholewki. Przechodząc przez kałuże czy górskie strumyki musimy wziąć pod uwagę fakt, że woda może dostać się do butów od góry, a takim przypadku żadna membrana nam nie pomoże. Obuwie z Gore-Tex to także oddychalność na bardzo wysokim poziomie. Całodniowe górskie wędrówki nie będą zatem problemem. Z odpowiednimi butami zachowamy komfort przez cały dzień.

Wśród membran Gore-Tex stosowanych w butach możemy wyróżnić:

  • Gore-Tex Extended Comfort – zapewnia maksymalną oddychalność i komfort nawet podczas wzmożonego wysiłku czy rosnącej temperaturze. Jednowarstwowa konstrukcja sprawia, że buty są lżejsze, lepiej oddychają, a także szybciej schną.
  • Gore-Tex Performance Comfort – buty z membraną tego typu polecane są do wszystkich sportów outdoorowych. W kategorii buty trekkingowe znajdziemy mnóstwo modeli, właśnie z tą membraną.
  • Gore-Tex Insulated Comfort – w butach mamy zapewniona warstwę izolacji, która dba o nasz komfort przy niższych temperaturach. Obuwie z tą membraną szczególnie polecane są do wspinaczki górskiej i lodowej, sportów alpejskich oraz innych aktywności przy niskich temperaturach.

Buty Jack Wolfskin do biegania, z wodoodporną membraną Texapore

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty