Samotne podróżowanie nie musi być straszne – sprawdź podstawowe zasady, których musisz przestrzegać

Samotne podróżowanie nie musi być straszne – sprawdź podstawowe zasady, których musisz przestrzegać

Spis Treści

  Kto powiedział, że na wyjazd musimy wybierać się w większej grupie? Samotne podróżowanie może wzbudzać wiele wątpliwości, ale gwarantujemy Wam, że każdy, kto choć raz wyruszył na samotne wakacje, będzie chciał to powtórzyć. Wakacje w pojedynkę to znakomita okazja do odpoczynku, relaksu i przemyśleń na łonie natury. Aby jednak samotne podróżowanie było w pełni udane, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przestrzegając ich, nasze podróżowanie samemu będzie w pełni bezpieczne, komfortowe i niezapomniane.

  Nie bój się wakacji w pojedynkę!

  Samotne podróżowanie pozwala nam w pełni odpocząć i nacieszyć się bogactwem otaczającej nas przyrody. To świetny sposób na odpoczynek oraz zawarcie nowych znajomości. Odpowiednie zaplanowanie takiego wyjazdu da nam gwarancję, że spędzimy czas tak kreatywnie, jak nigdy wcześniej i będziemy cieszyć się każdą chwilą.

  O co należy zadbać?

  Decydując się na samotne podróżowanie, warto stosować się do kilku zasad, które znacząco podniosą komfort i bezpieczeństwo takiego wypoczynku.

  • Utrzymuj kontakt – kluczowa kwestia i zasada numer 1! Zawsze pozostawajmy w kontakcie z bliskimi i informujmy ich o naszych planach. Warto przed podróżą poinformować kogoś o celu naszej podróży i miejscu, w jakim będziemy się zatrzymywać. Świetnym rozwiązaniem jest też opracowanie wstępnego planu wyjazdu i przesłanie go bliskim – dzięki temu będziemy mieć pewność, że właściwie zadbaliśmy o swoje bezpieczeństwo.
  • Mierz siły na zamiary – planując zwiedzanie czy wędrowanie, bierzmy pod uwagę nasze możliwości. Opracujmy taką trasę, którą jesteśmy w stanie pokonać. Pamiętajmy, że wyjazd ma być nie tylko aktywnym spędzaniem wolnego czasu, lecz także odpoczynkiem, podczas którego będziemy mieć czas na relaks i chwilę dla siebie.
  • Planuj finanse – niezmiernie ważny aspekt samotnego podróżowania. Nie zapominajmy, że będąc na wakacjach samemu, nikt nie poratuje nas dodatkową gotówką. Odpowiednio planujmy swoje wydatki i upewnijmy się, że nie zabraknie nam pieniędzy podczas wyjazdu. Dbajmy także o bezpieczeństwo naszych środków finansowych – w żadnym razie nie trzymajmy ich w jednym miejscu! Część gotówki trzymajmy w bezpiecznej kieszeni plecaka, a część, np. w saszetce lub specjalnej przegródce buta. Do tego miejmy ze sobą kartę bankomatową lub kredytową, która może się przydać w kryzysowych sytuacjach.
  • Miej w zapasie „plan B” – jeśli decydujemy się na wakacje w pojedynkę, to zawsze powinniśmy mieć plan awaryjny. Choć sami najlepiej znamy swoje możliwości, to musimy brać pod uwagę także czynniki zewnętrzne i wydarzenia od nas niezależne. Ruszając w drogę, zaplanujmy dzień w taki sposób, aby móc w razie czego go zmodyfikować. Gdy nie wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy mieli plan awaryjny. Takie rozwiązanie nie tylko przyda się nam w kryzysowej sytuacji, lecz także da poczucie bezpieczeństwa, które podczas samotnego podróżowania ma kluczowe znaczenie.

  Bagaż skrojony na miarę naszych potrzeb

  Wyjeżdżając na wakacje w pojedynkę, musimy dobrze zaplanować nasz ekwipunek. Nie zapominajmy, że będziemy zdani tylko na siebie, wobec czego nasz bagaż musi być dostosowany do naszych możliwości. Zrewidujmy listę potrzebnych przedmiotów i wybierzmy tylko najbardziej niezbędne drobiazgi. Podróżowanie samemu ma tę zaletę, że możemy kierować się tylko naszymi preferencjami i spakować to, co odpowiada tylko naszym potrzebom.

  Bez względu jednak na nasze potrzeby i wymagania, tym, co zdecydowanie może się nam przydać podczas takiego wypadu, jest turystyczny zestaw do gotowania. Przenośny i praktyczny sprzęt do gotowania sprawdzi się w każdej sytuacji. Dzięki niemu przyrządzimy ulubiony posiłek albo odgrzejemy prowiant, który mamy w plecaku. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy wyruszamy na dłuższy trekking lub wędrujemy między schroniskami przez wiele dni. Mając ze sobą kuchenkę wielopaliwową, krzesiwo, zapalarkę i zestaw naczyń, będziemy mogli być całkowicie samowystarczalni i samodzielnie będziemy w stanie zadbać o posiłki. Do tego jedzenie na łonie natury i piękne widoki – czy samotne podróżowanie mogłoby być jeszcze lepsze?

     © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.