Klasyczne ćwiczenia na siłowni z powodzeniem może zastąpić trening na ściance wspinaczkowej. Regularny wysiłek podczas wspinaczki daje bardzo dobre rezultaty w zakresie zrzucenia nadprogramowych kilogramów, poprawienia kondycji oraz wzmocnienia mięśni. Dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie podczas pokonywania swoich słabości. Jak zacząć tę formę aktywności fizycznej? Jak przygotować się do wspinaczki? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak się ubrać na ściankę?
Wybierając się pierwszy raz na ściankę wspinaczkową, nie potrzebujesz żadnej profesjonalnej odzieży. Początkowo, kiedy chcesz dopiero spróbować tej formy aktywności fizycznej i nie masz jeszcze pewności czy jest to sport dla ciebie, przyjdź na ściankę w wygodnym ubraniu sportowym. Najlepiej sprawdzi się dres lub inny sportowy strój, który umożliwi swobodne poruszanie się. Nie zakładaj na ściankę żadnej biżuterii, ponieważ będzie ci utrudniała wspinanie, a dodatkowo może ulec zniszczeniu poprzez zarysowania.
Koszulka na wspinaczkę nie powinna być zbyt obcisła, ponieważ może krępować pracę ramion, co znacznie utrudni czerpanie przyjemności ze spędzania czasu na ściance. Z drugiej strony zbyt luźna może niepotrzebnie zahaczać o elementy panelu, co również uniemożliwi koncentrowanie się na pokonywaniu kolejnych wysokości. Najlepiej sprawdzi się sportowy t-shirt z naturalnych materiałów, np. bawełny organicznej lub oddychającej i odprowadzającej wilgoć wełny merino.
Na ściance sprawdzą się wygodne spodnie sportowe. Najczęściej polecane są długie lub przynajmniej za kolana, co jest związane z dodatkową ochroną nóg przed otarciami i siniakami. Jeżeli ktoś swobodniej czuje się w krótkiej odzieży sportowej, to nie ma przeciwwskazań do przyjścia na trening na ściance wspinaczkowej właśnie w krótkich spodenkach.
Jakie buty wybrać na pierwszy raz na ściance wspinaczkowej?
Ścianka wspinaczkowa, zwana również panelem to pionowa konstrukcja z przygotowanymi punktami wspinaczkowymi. Planowane i tworzone są w taki sposób, aby przemieszczanie się w górę było możliwe, a jednocześnie stanowiło wyzwanie. Mogą mieć różne stopnie trudności, przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania.
Dla nikogo nie jest więc zaskoczeniem, że przemieszczanie się w pionie może wymagać specjalistycznego obuwia. Odpowiednie buty wspinaczkowe mają duży wpływ na komfort i łatwość w pokonywaniu kolejnych wysokości. Jednak wybierając się pierwszy raz na ściankę, nie musisz od razu posiadać profesjonalnych butów. Na pierwsze wspinanie wystarczające będą zwykłe buty sportowe przylegające do podłoża, o w miarę sztywnej i jak najbardziej płaskiej podeszwie.
Przy okazji kolejnych wizyt, chcąc poczuć, jak wygląda wspinaczka w obuwiu przeznaczonym do tej dziedziny sportowej, możesz wypożyczyć specjalne buty na ściankę wspinaczkową. Nie będzie stanowiło to problemu, ponieważ w zdecydowanej większości takich miejsc, działa również wypożyczalnia obuwia i sprzętu. Osoby, zajmujące się wypożyczaniem profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego, chętnie doradzają optymalne dla osób początkujących rozwiązania. Za każdym razem dobrze jest zdecydować się na inny typ lub rozmiar butów, aby przetestować ich jak największą ilość. Pomoże to w podjęciu najlepszej decyzji w momencie zakupu pierwszej pary butów wspinaczkowych. Dobry zakup oznacza posiadanie wygodnych butów, które będą długo służyły.
Co zabrać na ściankę wspinaczkową?
Ścianka wspinaczkowa często stosowana jest zamiennie do treningu na siłowni. Oprócz ubrań i butów sportowych dobrze jest mieć przy sobie wodę, aby móc się nawodnić w trakcie lub po wspinaczce. Miejsca, gdzie zlokalizowane są ścianki, podobnie jak siłownie, wyposażone są w prysznice oraz przebieralnie. Dlatego dobrze jest wziąć żel pod prysznic i ręcznik szybkoschnący, aby móc się odświeżyć po wysiłku. Cały potrzebny sprzęt do wspinania, magnezję oraz ewentualnie obuwie wypożyczysz na miejscu.
Przychodzisz na ściankę i co dalej? Jak zacząć się wspinać?
Przede wszystkim powiedz, że jesteś pierwszy raz i potrzebujesz wsparcia. Dobrze jest wcześniej zadzwonić, umówić się na konkretną godzinę, aby mieć pewność, że na miejscu będzie czekał doświadczony instruktor. Oprócz ogólnego wprowadzenia pomoże dobrać odpowiedni sprzęt i obuwie, a tuż przed rozpoczęciem wspinania przeprowadzi tzw. szkolenie wstępne. Podczas takiego szkolenia zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa oraz sposobów asekuracji. Nauczysz się zakładać uprząż wspinaczkową, wiązać linę węzłem ósemkowym oraz dowiesz się, do czego służą poszczególne przyrządy asekuracyjne.
Tuż przed rozpoczęciem zdobywania swojej pierwszej ściany, zacznij od rozgrzewki. Dzięki niej unikniesz zakwasów po wysiłku oraz ewentualnych kontuzji, które mogą być wynikiem przeciążenia mięśni i stawów. Dodatkowo rozgrzane mięśnie będą lepiej pracowały podczas wspinania się na ściankę. Dopiero po tym etapie, pod okiem instruktora możesz rozpocząć swoją przygodę ze wspinaniem.
Sposoby asekuracji na sztucznych ściankach
Istnieje jeden typ wspinaczki, który nie wymaga asekuracji w postaci lin i uprzęży - bouldering. Polega na wspinaniu się na głazy, które mają maksymalnie trzy metry wysokości. Od kontuzji oraz niefortunnych upadków chronią grube materace ułożone tuż pod miejscem wspinania. Częstą praktyką w boulderingu jest udział osób asekurujących. Ich zadaniem jest czujne stanie pod osobą wspinającą się i trzymanie rąk wyciągniętych w gotowości ku górze. W razie odpadania od ścianki osoby wspinającej się, osoby asekurujące nakierowują ją swoimi rękami na materac amortyzujący upadek. Podczas boulderingu ważne jest również samodzielne kontrolowanie wysokości.
Asekuracja górna, czyli tzw. „wędka” uważana jest za najbezpieczniejszą formę asekuracji, przez co zazwyczaj od niej zaczyna się instruktaż dla początkujących wspinaczy. Asekuracja na wędkę wymaga zespołowego podejścia do wspinaczki i równego, dużego zaangażowania i koncentracji, zarówno osoby wspinającej się, jak i drugiej – asekurującej. Ten typ wspinaczki zawsze poprzedzony jest rzetelnym instruktażem, uwzględniającym naukę zakładania uprzęży, wiązania węzłem ósemkowym oraz technik bezpiecznej asekuracji partnera. W tym typie asekuracji lina zabezpieczająca wspinacza przechodzi przez stanowisko asekuracyjne znajdujące się nad nim. Dzięki temu w razie odpadnięcia od ścianki wspinacz może kontynuować praktycznie z tego samego miejsca.
Asekuracja dolna jest zarezerwowana dla bardziej zaawansowanych wspinaczy oraz jednocześnie rzadziej używana podczas treningu na ściankach wspinaczkowych. Polega na tym, że wspinacz ciągnie linę za sobą, i co jakiś czas wpina punkty asekuracyjne. W razie, gdyby ta osoba odpadła od ściany, zatrzyma się w miejscu ostatnio wpiętego punktu asekuracyjnego. Co jakiś czas wspinacz znajduje się powyżej punktu wpięcia liny i może ten kawałek spaść. Dlatego tak ważne jest strategiczne rozmieszczanie punktów asekuracyjnych, ponieważ im dłuższe spadanie, tym większe niebezpieczeństwo, na przykład uderzenia się o ściankę.
Czym są sekcje wspinaczkowe?
Wspinaczka w sekcjach wspinaczkowych to regularne treningi osób o podobnym stopniu zaawansowania we wspinaczce. Najczęściej organizowane są dla osób dorosłych w ramach działalności ścianek wspinaczkowych, a prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Sekcje pozwalają na poznanie środowiska wspinaczkowego oraz nauczenie się lub doskonalenie technik wspinania. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają w swoim otoczeniu osoby, również chcącej rozwijać swoje umiejętności. Instruktor wspinaczki, oprócz prowadzenia zajęć na ściance i nauczania techniki wspinania i asekuracji udziela też z reguły wskazówek dotyczących treningu ogólnorozwojowego (w domu, na siłowni, itp.), tak by wykonywane ćwiczenia rozwijały motorykę i kondycję fizyczną pod kątem wspinania.
Sekcje wspinaczkowe to grupy osób o zbliżonych umiejętnościach i stopniu zaawansowania, dlatego równolegle prowadzone są minimum dwie grupy – podstawowa i zaawansowana. W każdym miejscu ze ścianką wspinaczkową mogą być inne zasady dołączania do sekcji wspinaczkowej. Czasem, aby dołączyć do sekcji, należy być co najmniej po jednej wizycie na ściance i pozytywnym przejściu przez teorię i praktykę asekuracji. Wówczas chodzi o to, żeby każdy uczestnik, nawet dołączając do grupy podstawowej, był samodzielny właśnie w kwestii umiejętności asekuracyjnych. W innym miejscu, w grupie podstawowej uczą wszystkiego od podstaw, zaczynając od zasad bezpieczeństwa i asekuracji.
CZYTAJ TAKŻE:
Buty, odzież i sprzęt dla zaawansowanych wspinaczy indoorowych
Wspinanie się na ściankach wspinaczkowych ma pozytywny wpływ na człowieka pod wieloma względami. Z jednej strony jest to aktywność fizyczna, więc podczas wspinania wydzielane są endorfiny wpływające na poziom szczęścia. Sport wpływa też na ogólną poprawę kondycji ciała, lepsze samopoczucie i więcej energii. Regularne wspinanie się pozwala zrzucić zbędne kilogramy oraz wzmocnić mięśnie. Ale to nie wszystko! Wspinaczka świetnie działa również na umysł. Poprzez pokonywanie własnych słabości i lęków wpływa na wzrost pewności siebie i poczucia własnej wartości. Nie mówiąc już o tym, że uczestnicząc chociażby w sekcjach wspinaczkowych można zdobyć przyjaciół, którzy podzielają naszą pasję.
Wspinanie może okazać się więc ulubionym sposobem aktywnego spędzania czasu. Po licznych, regularnych treningach i ciągłej chęci rozwijania swoich umiejętności wspinaczkowych przychodzi czas na decyzję o zakupie własnego sprzętu, dopasowanego do konkretnych potrzeb i preferencji. W sportach związanych z wysokością, bezpieczeństwo jest priorytetem. Sprzęt trzeba więc wybrać rozważnie. Wyposażenie wspinaczkowe należy kupić od renomowanych, godnych zaufania producentów, specjalizujących się w sprzęcie wspinaczkowym. Mamy wówczas pewność, że dbają o certyfikaty i normy swoich produktów. Podczas odwiedzania ścianki wspinaczkowej i wypożyczania tam sprzętu, pewnie będziesz miał już swoje typy w zakresie marki oraz konkretnego typu sprzętów. Pozwoli to wybrać wyposażenie jednocześnie komfortowe w użytkowaniu oraz odporne na zużycie.
Buty wspinaczkowe są zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą kupują wspinacze. Wybierając profesjonalną markę, możemy mieć pewność, że buty będą wykonane z wytrzymałych materiałów. Buty do wspinaczki charakteryzują się cienką podeszwą, ale też specjalnymi rozwiązaniami ułatwiającymi wspinaczkę. Ten rodzaj obuwia musi być dobrze dopasowany, czasem wręcz lekko uciskający stopę, aby dobrze ją stabilizować.
Odpowiednio dobrana uprząż asekuracyjna wpływa w bardzo dużym stopniu na bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Konieczne jest jej dopasowanie do wymiarów w pasie i udach. Z tej samej uprzęży można korzystać na ściance, ale też w skałkach.
Kupując magnezję mamy do wyboru magnezję w kostce, płynie lub proszku. Do tej ostatniej, najpopularniejszej, najwygodniej dokupić woreczek na magnezję. Warto zapytać instruktora pracującego ze wspinaczami na danej ściance, czy są jakieś ograniczenia w zakresie używanej magnezji. Niektóre ścianki mają ustalone odgórnie preferencje, co do używanych rodzajów magnezji w ich obiektach.
Jeżeli postanowisz dalej się rozwijać we wspinaczce i spróbować swoich sił w skałkach, będziesz potrzebować dodatkowego wyposażenia. Kolejne produkty, w które musisz się zaopatrzyć to przyrządy wspinaczkowe, do których zalicza się karabinki i ekspresy. Musisz zakupić odpowiednią linę asekuracyjną oraz kask wspinaczkowy, który w skałkach ochroni cię przed spadającymi kamieniami.