Skarpety termoaktywne – najważniejsze cechy

Skarpety termoaktywne – najważniejsze cechy

Spis Treści

  Ci z nas, którzy aktywnie spędzają czas poza domem podczas chłodniejszych miesięcy, doskonale wiedzą, jak ważny jest odpowiedni ubiór. Brak profesjonalnej odzieży może skutecznie utrudnić czerpanie przyjemności z uprawiania sportu outdoorowego, a nawet stworzyć poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wybór odpowiednich skarpetek termoaktywnych – nie zapominajmy, że to właśnie stopy ulegają szczególnemu wyziębieniu podczas niższych temperatur. Czym powinny się wyróżniać?

  Skarpety do zadań specjalnych

  Profesjonalny model skarpet termoaktywnych powinien być wykonany z włókien syntetycznych izolujących, które ułatwią odprowadzenie wilgoci do warstw zewnętrznych, zapewniając przy tym stopie odpowiednie ciepło. Inaczej mówiąc, dzięki dostosowaniu swojej termiki do warunków, które panują aktualnie na zewnątrz, skarpety te uchronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie zapominajmy jednak, że podczas chłodniejszych dni musimy uważać nie tylko na spadki temperatur, lecz także nadmierne przegrzanie i przemoczenie stóp. Wybierając model z odpowiedniego materiału, możemy liczyć na szybsze odprowadzenie wilgoci i pozostawienie skóry suchej. W naszym sklepie E-horyzont dostępne są różne rodzaje skarpet termoaktywnych, co pozwoli nam wybrać odpowiednie do danej pory roku i przeznaczenia.

  Na co zwrócić uwagę?

  Przy zakupie skarpet męskich lub damskich warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego zostały wykonane, lecz także na dodatkowe aspekty, do których należy zaliczyć:

  • wzmocnienia na palcach i piętach – odgrywają szczególną rolę podczas intensywnego wysiłku. Zwróćmy na nie uwagę szczególnie, jeśli wybieramy się na trekking w góry lub zamierzamy biegać. Materiał w miejscu palców i pięt ściera się najszybciej, więc dodatkowe wzmocnienie w tych punktach podniesie komfort użytkowania i sprawi, że takie skarpety termoaktywne posłużą nam dłużej;
  • rodzaj ściągaczy – niezwykle istotny w przypadku skarpet termoaktywnych, których będziemy używać w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Podczas, gdy w zwykłych skarpetach ściągacz znajduje się przy końcu cholewki, w przypadku skarpet sportowych powinny się znajdować jeszcze w jednym miejscu. Takie rozwiązanie uniemożliwi zwijanie się skarpety i nie będzie powodować dyskomfortu;
  • rodzaj szwów – nie zawsze mamy świadomość tego, że rodzaj szwów znacząco wpływa na nasz komfort podczas chodzenia. Warto upewnić się, że wybrany przez nas model skarpet termoaktywnych zamiast tradycyjnych szwów posiada szwy płaskie – to rozwiazanie zwiększy wygodę i nie spowoduje otarć oraz podrażnień.

  Jakie skarpety termoaktywne w góry?

  Wybierając się w góry, musimy nastawić się nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także zwiększoną ilością wysiłku. W związku z tym warto zadbać o wybór odpowiednich butów górskich i skarpet termoaktywnych, które zapewnią skórze naszych stóp odpowiedni komfort przez całą wędrówkę. Ten rodzaj skarpet powinien być odpowiednio wytrzymały i dobrze odprowadzać wilgoć. W wyższe partie terenu warto wybrać skarpety nieco grubsze, które posiadają dodatkową warstwę materiału na pięcie i palcach. Zimą świetnie sprawdzą się materiały zapewniające przede wszystkim wysoką ochronę przed zimnem oraz surowce mniej podatne na chłonięcie nieprzyjemnych zapachów. Świetnym rozwiązaniem będzie zarówno wełna zwykła, jak i wełna merino.

  Jakie skarpety termoaktywne do biegania?

  Jeśli regularnie uprawiamy bieganie, to zdecydowanie powinniśmy zainwestować w odpowiedni rodzaj skarpet termoaktywnych. Szczególnie, gdy temperatura jest nieco niższa i stopa potrzebuje właściwej ochrony. Istotny będzie jednak wybór takiego materiału, który nie dopuści do przegrzania stopy. Skarpety termoaktywne powinny nam zapewniać przyjemny komfort noszenia i posiadać pogrubienia zwiększające amortyzację. Pozostała część skarpety może być odpowiednio cieńsza, co pozwoli jej łatwiej odprowadzić ciepło podczas intensywnego wysiłku.  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.