Jeżeli wasze buty brzydko pachną lub po prostu macie śmierdzące buty warto pomyśleć, dlaczego tak się dzieje. Powodują to bakterie, które pojawiają się wraz z naszym potem. Stopy są szczególnie narażone na nieprzyjemne zapachy, ponieważ są schowane w skarpetce oraz butach.
Domowe sposoby na śmierdzące buty
Pranie – pierwszy i najbardziej podstawowy sposób na śmierdzące buty to pranie. Najłatwiej jest oczywiście wyprać obuwie w pralce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to rozwiązanie dotyczy jedynie butów szytych. W przypadku butów klejonych trzeba wyprać je ręcznie, aby uniknąć rozklejenia się połączeń pod wpływem ciepłej wody.
Ocet – to jeden z najpopularniejszych „domowych” środków do sprzątania. Można go też wykorzystać w przypadku nieprzyjemnego zapachu z butów. Należy wyczyścić buty w roztworze wody i octu spirytusowego w stosunku 1:1. Aby dobrze usunąć zapach z butów trzeba pamiętać, tą mieszanką wyczyścić obuwie od środka. Po takim czyszczeniu zostawiamy do wyschnięcia. Można przyspieszyć proces wykorzystując do suszarkę.
Alkohol – kolejnym domowym sposobem na śmierdzące buty jest alkohol. Wystarczy włożyć od butów waciki nasączone alkoholem. Pozostawiamy je tam, aż alkohol odparuje.
Zamrażarka – do rozwoju nieprzyjemnych zapachów konieczne jest ciepły i wilgoć. W związku z czym jednym z ciekawszych sposobów na pozbycie się niechcianych zapachów jest umieszczenie obuwia w worku foliowym w zamrażarce na noc. Jeżeli zapach był naprawdę silny można tę czynność powtórzyć kilkukrotnie.
Herbata – metoda podobna do sody oczyszczonej. Najlepiej wykorzystać do tego herbaty granulowanej – lepiej wchłania wilgoć niż klasyczna herbata. Aczkolwiek zwykłą herbatę w woreczkach również można do tego wykorzystać. Dla pozbycia się zapachu trzeba włożyć herbatą do butów na noc.
Preparaty, które pozwolą usunąć brzydki zapach z butów
Dezodorant do obuwia – jednym z prostszych sposobów na nieprzyjemny zapach butów jest użycie szeroko dostępnych dezodorantów do obuwia. Wystarczy spsikać buty zgodnie z instrukcją na produkcie. Niestety jest to rozwiązanie czasowe.
Katadyn micropur – czyli po prostu tabletki z chlorem i jonami srebra. Należy wymoczyć buty w roztworze wody z tymi tabletkami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla butów materiałowych. Trzeba mieć jednak pewność, że obuwie można prać w innym razie można zniszczyć swoje buty.
Soda oczyszczona – dzięki sodzie pozbywamy się bakterii, grzybów i niechcianych zapachów. Środek ten pochłania również wilgoć, która jest między innymi odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach z butów. Należy wsypać do każdego z butów po 3 łyżeczki sody oczyszczonej.
Jakie buty wybrać, aby stopa mogła oddychać?
Dobierając buty pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przeznaczenie obuwia. Na letnie wyjścia nie wybierzemy raczej wysokich butów trekkingowych, w których najpewniej zapoci się nam stopa.
Rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest czy w bucie wykorzystana jest membrana, dzięki której nasza stopa będzie mogła oddychać.
Na lato warto postawić na lekkie buty hikingowe z systemem wentylacyjnym, np. buty z serii Vent firmy Jack Wolfskin. W butach tego typu dzięki zastosowaniu przewiewnej siateczki nie należy się obawiać zapocenia stopy i można spokojnie spędzić cały dzień na szlaku.
W przypadku letnich wypadów w góry bardzo dobrze sprawdzają się buty włoskiej firmy Aku z serii Ultra Light Micro GTX. Wyższe buty które dobrze utrzymają kostkę na górskich szlakach, a materiał AIR8000® zwiększa znacząco oddychalność buta.
Przy doborze obuwia bardzo ważne są również skarpetki. Tutaj warto mieć skarpety odpowiednie na każdą porę roku. Zimą warto postawić na skarpety z dodatkiem wełny Merino, która zapewni stopom odpowiedni komfort termiczny, a dzięki właściwościom antybakteryjnym ograniczy powstawanie nieprzyjemnych zapachów w bucie.
Latem lepiej postawić na cieńsze, oddychające skarpety. Wybór może paść na skarpety z dodatkiem włókien Coolmax®, które pomagają odprowadzić wilgoć ze środka buta. W skarpetach tego typu z reguły wykorzystywany jest system Stop-Bacteria®, który dzięki jonom srebra także ogranicza powstawanie nieprzyjemnych zapachów.
CZYTAJ TAKŻE:
Buty trekkingowe – co trzeba wiedzieć o impregnacji?
Co zapewni impregnacja?
Impregnując obuwie tworzymy na nim warstwę ochronna przed wilgocią. Dzięki czemu materiał nie chłonie wody. Jeżeli odpowiednio dbamy o nasze buty skórzane zapobiegamy wysuszaniu i pękaniu materiału z którego są zrobione.
Impregnacja a oddychalność butów?
Regularnie impregnując i dbając o swoje buty zapewniamy im większa żywotność. Po impregnacji materiał, z którego jest wykonane obuwie nie chłonie wody, dzięki czemu zastosowana membrana będzie mogła w lepszy i efektywniejszy sposób odprowadzić wilgoć z butów.
Jakiego impregnatu używać?
Do każdego materiału przeznaczony jest inny rodzaj impregnatu. Dla butów skórzanych do wyboru mamy impregnat w formie pasty (np. Leather Conditioner firmy Grangers), bądź na bazie wosku pszczelego. Przy doborze środków do obuwia ze skóry licowanej trzeba zwrócić uwagę czy preparat jest przeznaczony do butów z membraną (np. Shoe Wax firmy Hanwag), czy do butów bez membrany (np. Footwear Beeswax firmy Jack Wolfskin). Są to środki pzreznaczone to tego konkretnego rodzaju materiału. Buty wykonane z zamszu i nubuku, bądź z materiałowymi przeszyciami najłatwiej jest impregnować środkami w sprayu (np. Footwear Repel prod. Grangers).
Jak poprawnie konserwować buty trekkingowe?
Podczas zabezpieczania butów po wyprawach jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
Podstawową zasadą jest wyczyścić obuwie z błota, piasku i innych tego typu zabrudzeń. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą z mydłem oraz delikatną szczotką. Należy pamiętać, aby przed schowaniem obuwia do szafy porządnie je wysuszyć. Odstawiając buty na dłuższy czas warto włożyć do środka czy to woreczek z herbatą bądź waciki nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi.
Dbając o nasze obuwie należy pamiętać, aby co jakiś czas wymieniać sznurowadła i wkładki. Po pierwsze zapewnimy sobie tym komfort z użytkowania butów. Łatwiej będzie nam wiązać buty oraz zmniejszymy ryzyko ich zerwania sznurowadeł w najmniej oczekiwanym momencie. Wkładki za to po prostu się „wyrabiają” i aby zapewnić stopie optymalne ułożenie należy pamiętać o ich wymianie. Po drugie łatwiej będzie nam się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z butów. Wystarczy wymieniać wkładki, które niestety zawsze wchłoną trochę zapachów.