Śnieżnik – Góra panująca nad Kotliną Kłodzką

Śnieżnik – Góra panująca nad Kotliną Kłodzką

Spis Treści

  Śnieżnik jest najwyższym szczytem Kotliny Kłodzkiej wznoszącym się 1425 m n.p.m. Zdobycie tej góry może dać nie tylko kolejny punkt Korony Gór Polski, ale przede wszystkim wspaniałe widoki. W pogodny dzień można zaobserwować góry od Śnieżki w Karkonoszach (w kierunku pn-zach), po Moravske Beskidy (pd-wsch), Hruby Jesenik z Pradedem (pd), a na północy można dostrzec wzgórze Ślęży na płaskim Przedgórzu Sudeckim.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Rys historyczny Śnieżnika

  Od początku XIX w wraz z rozwojem turystyki w pobliskim Lądku Zdroju i Międzygórzu szczyt Śnieżnika był coraz częściej zdobywany. Głównym celem wejścia był piękny wschód słońca. Wówczas też za sprawą Marianny Orańskiej na Hali pod Śnieżnikiem powstało schronisko turystyczne z przekształconego gospodarstwa hodowlanego. Obiekt ten, wprawdzie po wielu przebudowach, ale zachował się do dziś. Nasilenie ruchu turystycznego pod koniec XIX w przyczyniło się do budowy kamiennej wieży widokowej wraz z małym bufetem. Budowla ta była połączeniem dwóch baszt: na niższej 17 m był taras widokowy, a na wyższej 33,5 m baszcie była przeszklona sala widokowa z lunetą. Po II wojnie światowej wieża nie miała właściciela i zaczęła niszczeć, aż w 1973 roku doprowadzona do stanu ruiny została wysadzona w powietrze. Resztki po tej kamiennej budowli można zobaczyć na szczycie Śnieżnika.

  historyczny drogowskaz przy schronisku

  Główny punkt wypadowy na szczyt - Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta

  Zostało ono wzniesione w 1871 roku, ale już wcześniej w tym miejscu była zagroda pasterska prowadzona przez rodowitego Szwajcara (stąd poprzednia nazwa Szwajcarka), gdzie można było przenocować. Dużym powodzeniem cieszyły się tu noclegi ludzi wybierających się podziwiać wschód słońca. W 1947 roku schronisko przekazane zostało PTT, później PTTK i zmieniono nazwę na „Schronisko Na Śnieżniku”. Obecnie można tam przenocować (58 miejsc noclegowych) oraz zjeść coś smacznego. Z ciekawostek – można skorzystać z najwyżej położonego baseny z lodowatą wodą – szczególnie polecane zimą.

  Do Schroniska na Śnieżniku można dojść z wielu kierunków (od Międzygórza, Kletna, Czarnej Góry lub Nowej Morawy) i tu zaczyna się zielony szlak prowadzący na Śnieżnik.

  Przydatne informacje: www.schroniskonasniezniku.eu

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Śnieżnik - Szlaki, które warto wybrać, aby dojść na szczyt

  W zależności z jakiego kierunku chcemy wejść na Śnieżnik możemy wybrać kilka opcji:

  • Z Międzygórza szlakiem czerwonym do Schroniska na Śnieżniku (2h 50’) lub zielonym i niebieskim przez Górę Parkową (3h 15’), a następnie już na szczyt Śnieżnika zielonym szlakiem (45’);
  • Z Kletna od parkingu Jaskini Niedźwiedziej żółtym szlakiem do Schroniska na Śnieżniku (2 h) i dalej zielonym na szczyt (45’). Samo podejście nie jest zbyt wymagające. Już w XIX wieku na Halę pod Śnieżnikiem podjeżdżały powozy z Międzygórza i Lądka Zdroju, obecnie nie ma takich udogodnień jak w Tatrach, ale nawet z wózkiem dziecięcym uda się zdobyć Śnieżnik, choć o wiele wygodniej jest z nosidełkiem dziecięcym;
  • Z Przełęczy Puchaczówka czerwonym szlakiem przez Czarna Górę oraz Żmijowiec (2h 50’) – trasa dość długa, ale bardzo widokowa – do Schroniska na Śnieżniku, dalej to 45’ na Śnieżnik zielonym szlakiem;
  • Z Bielic zielonym szlakiem prosto na szczyt Śnieżnika (6h 40’). Jest to wymagająca, długa trasa, jednak przebiega przez wiele ciekawych szczytów głównie wzdłuż granicy z Czechami. Na tak długa trasę warto bardziej się przygotować, zabierając ze sobą dodatkowy posiłek lub coś gotowego na ciepło w szczelnym termosie;
  • Od strony Czeskiej np. od Dolni Morawa żółtym szlakiem (3h 40’) – po drodze można zobaczyć pozostałości starego schroniska oraz rzeźbę słonika. Przy tej trasie możemy ja zmodyfikować i wjechać kolejka na Ścieżkę w Obłokach i dalej pójść w kierunku Śnieżnika niebieskim szlakiem;
  • Można również wybrać opcję przez Trójmorski Wierch i Mały Śnieżnik – szlakami z Velka Morawa: niebieskim, czerwonym, zielonym.

  Przydatne informacje: mapa-turystyczna.pl

  Co zobaczyć w okolicy Śnieżnika

  Jaskinia Niedźwiedzia (jaskinianiedzwiedzia.pl) – największa jaskinia sudecka, z bardzo bogatą szatą naciekową i licznymi korytarzami. Odkryta została podczas eksploatacji kamieniołomu w Kletnie w 1966 roku. Jej nazwa pochodzi od odkrycia znacznej ilości szkieletów niedźwiedzia jaskiniowego. W przypadku większej grupy zwiedzających (szczególnie w sezonie letnim) trzeba zarezerwować termin zwiedzania, gdyż jest wielu chętnych.

  Kopalnia Uranu w Kletnie (www.kletno.pl) – podziemna trasa turystyczna w miejscu, gdzie po II Wojnie Światowej poszukiwano i wydobywano rudy uranu. Muzeum Geologiczne Ziemi w Kletnie (www.muzeum-kletno.pl) – znajduje się tam kolekcja minerałów oraz unikalnych skamieniałości np. skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów. Na terenie muzeum znajduje się również Park Jurajski

  dawny kamieniołom Kletno II w dolinie Kletnicy

  Międzygórze – miejscowość ta jest przepięknie położona w dolinie Wilczki i Bogorii. Charakteryzuje się przepiękną architekturą licznych pensjonatów i innych obiektów – głównie turystycznych. Warto wspomnieć o największym w Masywie Śnieżnika Wodospadzie Wilczki. Specjalnie przygotowaną trasą turystyczną można obejść go dookoła. Innym charakterystycznym miejscem Międzygórza jest Ogród Bajek powstały już w latach dwudziestych XX w. Można tam zobaczyć wiele baśniowych postaci oraz miniaturę wieży widokowej, która stała kiedyś na Śnieżniku.

  Ścieżka w Obłokach (www.dolnimorava.cz/pl) – W Czechach, tuż za granicą w Dolni Moravie powstał niedawno unikalny obiekt: 55 metrowa wieża z ponad 700 m kładki do spacerowania ponad koronami drzew. Usytuowana jest na zboczach Slamnika, co gwarantuje wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i okolicę (szczególnie w kierunku południowym). Po zdobyciu najwyższego miejsca wieży, można wrócić na dół ponad 100 m zjeżdżalnią.

  Narty zimą

  W rejonie Hali pod Śnieżnikiem na przełomie XIX i XX w odbywały się zjazdy saniami rogatymi sprowadzonymi z Karkonoszy, jednak sport ten nie przyjął się w tym rejonie. Obecnie istnieje duży ośrodek narciarski Czarna Góra (www.czarnagora.com.pl), ze znakomitą infrastrukturą. Po czeskiej stronie granicy w Dolni Morava (www.dolnimorava.cz/pl) w okolicy Ścieżki w Obłokach jest również duży ośrodek narciarski.

  W całej okolicy Masywu Śnieżnika w Polsce jak i również w Czechach jest wiele przygotowanych tras narciarstwa biegowego wraz z pełną infrastrukturą.

  Wycieczki na Śnieżnik opisał i polecał:
  Wojciech Jaśkiewicz
  przewodnik sudecki
  E-Horyzont Team



  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.