Sposoby na odciski: jak radzić sobie z otarciami na górskim szlaku?

Agata Pomáha 16/07/2018

Każdy podróżnik, kochający wyprawy po górskich szlakach, z pewnością zna pewien przykry problem dotyczący stóp. Mowa oczywiście o otarciach i odciskach. Te uciążliwe dolegliwości potrafią zepsuć każdą próbę zdobycia szczytów czy dłuższy marsz. U Ciebie również pojawia się ten kłopot? Dowiedz się więcej o odciskach - domowych sposobach na ich zwalczanie i metodach zapobiegania ich powstawaniu!

- CZYTAJ TAKŻE -

Sposoby na odciski - przede wszystkim profilaktyka

Jak wszyscy wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego najlepsze sposoby na odciski polegają na odpowiednim przygotowaniu do wyprawy, aby zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Przede wszystkim wybierzmy wygodne buty. Przymierz je przed zakupem, zbyt małe to prosta droga do problemów z otarciami, pęcherzami i odciskami. Wiosną i jesienią zdecydowanie postaw to nieprzemakalne, ale oddychające. To właśnie wilgoć, czy to z zewnątrz, czy osiadła na skórze na skutek wydzielania potu, powoduje większe tarcie między materiałem a stopą. Latem wybierz lekkie buty kończące się poniżej kostki. Na dłuższy szlak nie zakładaj też nowego obuwia. Najpierw musisz je “rozchodzić” i dopasować do stopy. Do środka włóż odpowiednio wyprofilowane wkładki o anatomicznym kształcie, aby poprawić ułożenie buta.  

sposób na odciski na stopach

Kolejnym sposobem na odciski jest dobór właściwych skarpetek. Powinny dobrze przylegać do stopy. Przesuwając się, mogą powodować problemy w postaci otarć. Zimą możesz również założyć dwie pary, cieńszą pod spód i grubszą na wierzch. Pamiętajmy też, aby zainwestować w te z dobrze przepuszczających powietrze materiałów. Stopy możesz dodatkowo posypać specjalnym pudrem bądź posmarować żelem, który będzie wchłaniać nadmiar wilgoci.

Dobrym sposobem na odciski jest też odpowiednie wiązanie butów. Muszą dobrze przylegać do stopy, aby nie obcierać skóry. Zapewne zauważyliście, że podczas marszu obuwie staje się nieco luźniejsze, dlatego po ok. 20-30 minutach zasznurujcie je ponownie. Jak wiązać buty? Najlepiej zastanowić się, w których miejscach naszych stóp najczęściej pojawiają się odciski i unikać ich nadmiernego ucisku.

- CZYTAJ TAKŻE -

Sposób na odciski - co zrobić, gdy problem już się pojawił?

Odciski na stopach to przypadłość wyjątkowo uciążliwa w trakcie długich marszów, dlatego najlepiej w porę im zapobiegać. Jednak czasem może się to okazać niewykonalne i problemy skórne i tak się pojawią. A przecież podróż z pełnym plecakiem, często m.in. z ciężkim namiotem przy obolałej skórze stóp to żadna przyjemność. Dlatego warto znać kilka prostych metod, jak złagodzić skutki tej przypadłości. W aptece możemy kupić plastry z miękką poduszeczką, które zmniejszą ból. Wiele z nich zawiera substancję leczniczą. Dostaniemy tam również preparaty złuszczające, które pomagają pozbyć się problemu. Zwykle zawierają one kwas salicylowy bądź mlekowy. Nie zawsze jednak ten sposób na odciski sprawdzi się na szlaku. Wystarczy chwila nieuwagi, aby posmarować skórę wokół jej zgrubiałej warstwy, co prawdopodobnie przyczyni się do bolesnego urazu. Dlatego tego typu specyfiki lepiej stosować w domu.

Jeśli dokuczają Ci odciski na stopach, domowe sposoby mogą okazać się dobrą metodą do stosowania w górach. Nie chcesz używać specjalnego pudru? Zawsze możesz zabezpieczyć stopy skrobią kukurydzianą. Do pozbycia się problemu użyj czosnku bądź plasterka cytryny. Jeżeli tylko masz taką możliwość, pomocne będzie też przykładanie aloesu, który ma jednocześnie właściwości złuszczające i nawilżające. Wszystkie te produkty przyniosą najlepsze rezultaty, gdy będziesz przykładać je do stopy dwa razy dziennie. Aby zmiękczyć skórę, możesz zastosować również papkę z aspiryny. Posmaruj odcisk i obwiąż stopę, a następnie usuń mieszankę po ok. 15-20 minutach. Następnie zetrzyj zmiękczony naskórek.

domowa maść na odciski na stopach

Takie sposoby na odciski mogą Ci przynieść ulgę na szlaku. Zawsze jednak podstawą będą odpowiednie buty, których szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie! To najlepszy sposób na to, aby w pełni cieszyć się pieszą górską wędrówką!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty