Wybór sprzętu do wspinaczki górskiej i skałkowej może nastręczać początkującemu nie lada problemów. W tym artykule opowiemy wam jak z łatwością dobrać sprzęt wspinaczkowy do swoich potrzeb i preferencji, by cieszyć się nim w skałach i na ściance przez wiele lat.
Buty wspinaczkowe
Wybór butów wspinaczkowych dostarcza początkującym najwięcej zmartwień. Już niedługo na naszym blogu przeczytacie artykuł, który wyczerpująco przybliży wam to zagadnienie, tutaj zaś poznacie kilka podstawowych informacji, które pozwolą wam prawidłowo dobrać buty.
Po pierwsze: dopasowanie. Buty wspinaczkowe muszą przylegać do stopy jak rękawiczka. Jakiekolwiek luzy i puste miejsca pomiędzy butem a stopą uniemożliwią nam pełne korzystnie z zalet butów wspinaczkowych. Każdy z nas ma nieco inny kształt stóp, dlatego, aby dobrać doskonałe buty dla siebie, przymierzmy kilka różnych modeli.
Po drugie: odpowiedni rozmiar. Buty wspinaczkowe muszą być ciasne. Co to oznacza w praktyce? Palce stóp muszą być w bucie podwinięte na tyle mocno, by niemożliwe było oderwanie czubków palców od czubka buta. Producenci obuwia wspinaczkowego z reguły dopasowują się do tego i długość buta wspinaczkowego z zasady jest znacznie mniejsza od jego odpowiednika wśród zwykłych butów. Zatem dobierając buty wspinaczkowe wybieramy ten sam rozmiar, jaki nosimy na co dzień.
Po trzecie: kształt. Buty dla początkujących mają podeszwę płaską i symetryczną. Zaawansowane modele butów wspinaczkowych posiadają podeszwę asymetryczną (czubek buta znajduje się pod paluchem), i wygiętą ku dołowi. Obie te cechy pozwalają na maksymalne przeniesienie sił na czubek największego palca u stopy umożliwiając precyzyjne stanie na najmniejszych stopniach. Do codziennego treningu i łatwiejszych dróg w skałach polecamy jednak buty będące kompromisem między dwoma skrajnościami.
Uprząż wspinaczkowa
Uprząż wspinaczkowa powinna być wygodna i funkcjonalna. Do wspinania na skałach i ściankach potrzebujemy uprzęży o niezbyt szerokich pasach (nie będziemy długo w niej wisieć), i z możliwością regulacji pasa biodrowego i pętli udowych, (co pozwoli nam założyć grubsze ubranie w chłodniejsze dni). Zwróćmy uwagę, czy szpejarki znajdują się w wygodnej pozycji zarówno, kiedy mamy na sobie cienkie jak i grubsze ubranie. Warto kupić uprząż dopasowaną do płci i dostosowane do różnic anatomicznych w budowie kobiety i mężczyzny. Firma BLACK DIAMOND w swojej ofercie produkuje uprzęże zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej.
Chcesz nauczyć się podstaw wspinaczki? Pomyśl o szkoleniu z Climb2Change:
WEEKENDOWY KURS WSPINACZKI SKALNEJ PZA
kurs poleca Horyzont (na hasło "Horyzont" otrzymasz 10% zniżki)
Lina asekuracyjna
Wybór liny wspinaczkowej nie jest trudny. Do wspinania w skałach potrzebujemy koniecznie linę dynamiczną. Grubsze liny są trwalsze, lecz cięższe, zaś cienkie liny zużywają się szybciej oraz wymagają więcej uwagi i umiejętności od asekuranta, oferując jednak wyższy komfort wagowy osobie wspinającej się. W polskie skały polecamy linę o długości 60 metrów, zaś w wyższe skały Europy Zachodniej - przynajmniej 70 metrów. Kupując linę koniecznie zaopatrzmy się w torbę z płachtą, która przedłuży żywotność liny i pozwoli na wygodne poruszanie się w skałach.
Ekspresy i przyrząd asekuracyjny
Do wspinania w skałkach potrzebujemy około 12-14 ekspresów, najlepiej krótkich i z drucianym zamkiem. Wspinacz początkujący powinien wybrać z wielu typów przyrządów asekuracyjnych jedno lub dwa urządzenia. Pierwszym będzie kubek, ale wyłącznie taki, który dzięki górnemu punktowi mocowania umożliwia asekurację z górnego stanowiska. Ten przyrząd nada się również do zjazdu. Jeżeli dużo wspinamy się po jednowyciągowych drogach sportowych, możemy dodatkowo zakupić przyrząd automatyczny lub półautomatyczny.
Kask wspinaczkowy
Jeżeli wspinamy się w terenie choćby minimalnie kruchym, kask wspinaczkowy staje się koniecznością. Na litych sportowych drogach ochrona głowy bywa również niezbędna, jeżeli podczas niekontrolowanego lotu uderzymy głową o skałę. Do wspinania w skałkach warto polecić lekkie kaski wykonane w technologii Inmould, z wypełnieniem piankowym.
CZYTAJ TAKŻE:
Pozostały sprzęt do wspinaczki skałkowej
Oprócz wymienionego sprzętu, koniecznie zaopatrzyć się musimy w woreczek na magnezję, przynajmniej dwie pętle z repsznura o średnicy 6 mm, pętlę osobistą do zjazdu i autoasekuracji oraz trzy karabinki zakręcane HMS. Ten zestaw wystarczy nam by bezpiecznie wspinać się w skałkach i na ściance.
Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej
Opisany sprzęt stanowić może świetną podstawę do kompletowania sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Wspinając się po drogach nieubezpieczonych powinniśmy jednak zaopatrzyć się w linę podwójną, wymienić połowę ekspresów na ekspresy górskie (przedłużane), dodać kilka pętli 120 cm i wolnych karabinków. Z czasem konieczne będzie też zakupienie zestawu kości oraz kompletu friendów. Taki zestaw pozwoli nam na swobodne uprawianie wspinaczki górskiej.
Podsumowując, zakup kompletnego zestawu do wspinaczki skałkowej i górskiej, nie jest skomplikowanym zadaniem. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady kogoś kto się wspina, pomocą też zawsze będą służyć sprzedawcy w sklepach oferujących sprzęt wspinaczkowych. Nie należy zrażać się cenami - sprzęt wspinaczkowy kupujemy raz na wiele lat, i o ile elementy „miękkie” jak uprzęże czy taśmy w ekspresach należy wymienić po kilku sezonach intensywnej eksploatacji, to karabinki i przyrządy posłużą nam niemal dożywotnio.