Sprzęt do wspinaczki skałkowej – niezbędnik początkującego wspinacza

Sprzęt do wspinaczki skałkowej – niezbędnik początkującego wspinacza

Spis Treści

  Wybór sprzętu do wspinaczki górskiej i skałkowej może nastręczać początkującemu nie lada problemów. W tym artykule opowiemy wam jak z łatwością dobrać sprzęt wspinaczkowy do swoich potrzeb i preferencji, by cieszyć się nim w skałach i na ściance przez wiele lat.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Buty wspinaczkowe

  Wybór butów wspinaczkowych dostarcza początkującym najwięcej zmartwień. Już niedługo na naszym blogu przeczytacie artykuł, który wyczerpująco przybliży wam to zagadnienie, tutaj zaś poznacie kilka podstawowych informacji, które pozwolą wam prawidłowo dobrać buty.

  Po pierwsze: dopasowanie. Buty wspinaczkowe muszą przylegać do stopy jak rękawiczka. Jakiekolwiek luzy i puste miejsca pomiędzy butem a stopą uniemożliwią nam pełne korzystnie z zalet butów wspinaczkowych. Każdy z nas ma nieco inny kształt stóp, dlatego, aby dobrać doskonałe buty dla siebie, przymierzmy kilka różnych modeli.

  Po drugie: odpowiedni rozmiar. Byty wspinaczkowe muszą być ciasne. Co to oznacza w praktyce? Palce stóp muszą być w bucie podwinięte na tyle mocno, by niemożliwe było oderwanie czubków palców od czubka buta.

  Po trzecie: kształt. Buty dla początkujących mają podeszwę płaską i symetryczną. Zaawansowane modele posiadają podeszwę asymetryczną (czubek buta znajduje się pod paluchem), i wygiętą ku dołowi. Obie te cechy pozwalają na maksymalne przeniesienie sił na czubek największego palca u stopy umożliwiając precyzyjne stanie na najmniejszych stopniach (np. LaSportiva TESTAROSSA). Do codziennego treningu i łatwiejszych dróg w skałach polecamy buty będące kompromisem między dwoma skrajnościami, np. LaSportiva FINALE.

  wspinaczka na ściance

  Uprząż wspinaczkowa

  Uprząż wspinaczkowa powinna być wygodna i funkcjonalna. Do wspinania na skałach i ściankach potrzebujemy uprzęży o niezbyt szerokich pasach (nie będziemy długo w niej wisieć), i z możliwością regulacji pasa biodrowego i pętli udowych, (co pozwoli nam założyć grubsze ubranie w chłodniejsze dni). Zwróćmy uwagę, czy szpejarki znajdują się w wygodnej pozycji zarówno, kiedy mamy na sobie cienkie jak i grubsze ubranie. Warto kupić uprząż dopasowaną do płci, firma BLACK DIAMOND proponuje uprząż MOMENTUM w wersji damskiej jak i męskiej.

  Lina asekuracyjna

  Wybór liny nie jest trudny. Do wspinania w skałach potrzebujemy koniecznie linę dynamiczną. Grubsze liny są trwalsze, lecz cięższe, zaś cienkie liny zużywają się szybciej i wymagają więcej uwagi i umiejętności od asekuranta, oferując jednak wyższy komfort wagowy osobie wspinającej się. W polskie skały polecamy linę 60 metrową (PETZL MAMBO), zaś w wyższe skały Europy zachodniej 70 metrową (BEAL ZENITH). Kupując linę koniecznie zaopatrzmy się w płachtę, która przedłuży żywotność liny i pozwoli na wygodne poruszanie się w skałach (FULL ROPE Black Diamond).  

  wspin w skale

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Ekspresy i przyrząd asekuracyjny

  Do wspinania w skałkach potrzebujemy około 12-14 ekspresów, najlepiej krótkich i z drucianym zamkiem. Doskonałym wyborem będą HOODWIRE Black Diamond. Wspinacz początkujący powinien wybrać z wielu typów przyrządów asekuracyjnych jedno lub dwa urządzenia. Pierwszym będzie kubek, ale wyłącznie taki, który dzięki górnemu punktowi mocowania umożliwia asekurację z górnego stanowiska (ATC GUIDE Black Diamond). Ten przyrząd nada się również do zjazdu. Jeżeli dużo wspinamy się po jednowyciągowych drogach sportowych, możemy dodatkowo zakupić przyrząd automatyczny lub półautomatyczny.

  komplet friendów asekuracyjnych

  Kask wspinaczkowy

  Jeżeli wspinamy się w terenie choćby minimalnie kruchym, kask staje się koniecznością. Na litych sportowych drogach ochrona głowy bywa również niezbędna, jeżeli podczas niekontrolowanego lotu uderzymy głową o skałę. Do wspinania w skałach polecamy lekki kask piankowy np. VECTOR Black Diamond.

  asekuracja podczas zjazdu

  Pozostały sprzęt

  Oprócz wymienionego sprzętu, koniecznie zaopatrzyć się musimy w woreczek na magnezję (np. MOJO Black Diamond), dwie pętle z repa 6mm, pętlę osobistą do zjazdu i autoasekuracji oraz trzy karabinki zakręcane HMS (np. MINI PEARABINER Black Diamond). Ten zestaw wystarczy nam by bezpiecznie wspinać się w skałkach i na ściance.

  Sprzęt do wspinaczki górskiej

  Opisany sprzęt stanowić może świetną podstawę do kompletowania sprzętu do wspinaczki górskiej. Wspinając się po drogach nieubezpieczonych musimy jednak zaopatrzyć się w linę podwójną, wymienić połowę ekspresów na ekspresy górskie (przedłużane), dodać kilka pętli 120 cm i wolnych karabinków. Last but not least, konieczne będzie zakupienie zestawu kości (STOPPER Black Diamond) oraz zestawu friendów. Taki zestaw pozwoli nam na swobodne uprawianie wspinaczki górskiej.

  Podsumowując, zakup kompletnego zestawu do wspinaczki skałkowej i górskiej, nie jest skomplikowanym zadaniem. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady naszego wykwalifikowanego personelu. Nie zrażajmy się cenami: sprzęt wspinaczkowy kupujemy raz na wiele lat, i o ile elementy „miękkie” jak uprzęże czy taśmy w ekspresach należy wymienić po kilku sezonach intensywnej eksploatacji, to karabinki i przyrządy posłużą nam niemal dożywotnio.  

  wspinaczka skalna

  Do wspinaczki przygotowywał
  Mateusz Sętkiewicz

  E-Horyzont Team  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.