Sprzęt skiturowy - jak konserwować go po sezonie?

Sprzęt skiturowy - jak konserwować go po sezonie?

Spis Treści

  Coraz więcej miłośników białego szaleństwa jest znudzonych utartymi, okupowanymi przez turystów szlakami i nużącym czekaniem na kolejny zjazd na wyciągu. Ty też do nich należysz i dlatego postanowiłeś postawić na skituring? To z pewnością przyniosło Ci wiele niezapomnianych wrażeń! Ale wszystko, co dobre, szybko się kończy, w tym również sezon na narty. Nie odkładaj ich jednak od razu do szafy! Przecież chcesz, aby posłużyły Ci jeszcze przez wiele lat! Sprawdź, jak konserwować sprzęt skiturowy po sezonie!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  CZY SKITOURING JEST DLA KAŻDEGO? >

  Narty skiturowe - jak je zakonserwować, aby długo nam służyły?

  Uprawiając skituring, często jeździmy po podłożu, które zdecydowanie nie pomaga w dbaniu o dobry stan nart. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja tego elementu sprzętu skiturowego. Zanim jeszcze zaczniemy wszelkie zabiegi, musimy dokładnie oczyścić nasze “deski”, tak samo, jak każde inne, np. narty trekkingowe. W tym celu najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem środka dobrze rozpuszczającego tłuszcz lub specjalnego zmywacza do smarów. Pamiętaj też o dokładnym ponownym nasmarowaniu ślizgów, aby nie dopuścić do przesuszenia tej części nart. W innym przypadku Twój komfort jazdy znacznie się obniży. W tym celu użyj specjalnego smaru, który można podgrzać za pomocą żelazka do nart i tym też narzędziem dokładnie go rozprowadzić. Następnie, po ostygnięciu preparatu, zbierz jego nadmiar np. ekierką i wyszczotkuj ślizgi szczotką z twardego włosia, np. nylonowego. Sprawdź też, czy nie doszło do nawet drobnych uszkodzeń. Jeśli takie zauważysz, warto oddać narty do profesjonalnego serwisu. Po zakonserwowaniu zepnij je ślizgami do siebie specjalnym paskiem i schowaj w suchym miejscu do następnego sezonu.

  skitouring - na górskim szlaku

  Wiązania skiturowe - jak o nie zadbać?

  Choć wizja pozostawienia ustawionych wiązań do następnego sezonu może być nęcąca, nie jest to najlepszy pomysł. Ten element sprzętu skiturowego powinniśmy ponownie ustawiać w każdym sezonie, dlatego odkręćmy siłę DIN na zero. To szczególnie ważne, ponieważ sprawne wiązania mogą zapobiec wielu groźnym kontuzjom. Jeżeli mamy obawy, że ponowne ich uregulowanie może być problemem, najlepiej zapiszmy parametry przed ich rozkręceniem. Jeżeli przypadkiem zgubimy nasze notatki, skorzystajmy z tabel parametrów DIN dostępnych w internecie lub zasięgnijmy porady, np. w profesjonalnym sklepie ze sprzętem skiturowym. Po czyszczeniu wiązań możemy też spryskać je specjalnym olejem, między innymi po to, aby zapobiec korozji. Profesjonalny preparat powinien być odporny na niską temperaturę, dzięki czemu przy zetknięciu z nią nie zmieni swojej struktury. Sprawia to, że będzie można stosować go również w trakcie sezonu. Taki preparat nakłada się, zależnie od załączonego aplikatora, za pomocą ściereczki lub dokładnie spryskując wiązania.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Buty skiturowe - co zrobić, aby posłużyły nam dłużej?

  Na początek dobrze oczyść buty z zewnątrz środkiem do plastiku. Wkładki wyjmij i spryskaj odświeżaczem o działaniu antybakteryjnym, np. ODOUR ELIMINATOR GRF72 marki Granger’s. Pamiętaj też o ich dokładnym wysuszeniu. W innym wypadku mogą stać się siedliskiem bakterii. Jeżeli chcesz pomóc sobie w tym za pomocą, np. kaloryfera, obuwie postaw w pobliżu, ale nie na nim! Najlepiej wyjąć wszystko ze środka, aby każdy element miał szansę odpowiednio wyschnąć. Na koniec złóż je z powrotem, dobrze zapnij klamry i zawiąż buty, aby nie straciły swojego kształtu. Schowaj je w suchym miejscu, najlepiej w torbie, tak, żeby ponownie nie nasiąkły wilgocią i nie pokrył ich kurz.

  Foki - jak konserwować ten element sprzętu skiturowego?

  Foki to niezwykle ważny element sprzętu skiturowego. To dzięki nim możemy bezpiecznie wspiąć się na wybraną górę. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać, również po sezonie. Przede wszystkim, tak samo, jak buty, dokładnie je wyczyść. Do tego celu użyj specjalnego preparatu czyszczącego, który najpierw należy rozprowadzić na ich powierzchni szorstką stroną gąbki, a następnie wytrzeć drugą, gładką. Pozostaw foki do całkowitego wyschnięcia. Potem nie zapomnij ich skleić, najlepiej siatką dołączoną przy zakupie. Jeśli ją zgubiłeś, możesz improwizować za pomocą kleju bądź innej, mocnej siatki, jednak ta nie może być pokryta farbą. Potem schowaj foki do pokrowca i odłóż w ciemne, suche miejsce.

  skitouring - zakładanie foki

  Kije skitourowe - co z nimi zrobić po sezonie?

  Konserwacja tego elementu sprzętu do skituringu jest właściwie najprostsza. Jak większość rzeczy, należy je po prostu dokładnie oczyścić i wysuszyć. Warto też przyjrzeć się, czy nie ma na nich wygięć (te mniejsze możemy wyprostować sami) i czy żaden element nie nadaje się do wymiany. Wcześniej warto pomyśleć o modelu kijków, do którego łatwo będzie o części zamienne.

  Wiesz już, jak konserwować swój sprzęt skiturowy? Zadbaj jeszcze o wybór porządnego plecaka, właściwe ubranie, w tym ciepłą i lekką kurtkę i szykuj się na kolejny sezon. Niezbędne elementy znajdziesz w naszym sklepie!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.