Średni plecak turystyczny idealnie sprawdza się nie tylko na jedno- lub kilkudniowej wyprawie. Również zwolennicy minimalizmu dostrzegą w nim idealnego towarzysza nawet tygodniowej wyprawy. Jednak wybór tego jedynego modelu nie jest taki prosty. Okazuje się, że im większy wybór średniej wielkości plecaków turystycznych na rynku, tym trudniej zdecydować się na konkretny model. Z pomocą przychodzą rankingi i zestawienia nie tylko popularnych modeli, które idealnie sprawdzają się podczas górskich wypraw. A zatem czym kierować się przy wyborze średniego plecaka?
Gdzie i kiedy sprawdzają się plecaki od 35 do 50 litrów?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jak w przypadku wyboru każdego plecaka turystycznego pojemność zależy od długości i charakteru wyprawy, pory roku oraz panujących warunków pogodowych. Do tego należy zwrócić uwagę, gdzie zaplanowane są noclegi (w schronisku bądź namiocie) oraz posiłki. Ma to wpływ na ilość niezbędnego ekwipunku, a co za tym idzie – wielkość plecaka turystycznego.
Średnie plecaki zwyczajowo określane są pojemnością od 35 do 50 litrów. To dość uniwersalne modele, a ich wielkość pozwala na wykorzystanie ich zarówno do użytku podczas codziennych aktywności, jak i zaplanowanych, kilku- a nawet kilkunastodniowych wędrówek. Dlatego przypadają do gustu nie tylko miłośnikom outdooru, ale i miejskim nomadom, którzy wychodzą z domu rano, a wracają dopiero wieczorem. Ci bez problemu mogą zmieścić do niego laptopa, książki lub notatniki, posiłki na cały dzień, dodatkową warstwę wierzchnią oraz wiele innych niezbędnych w trakcie dnia akcesoriów. Dzięki wewnętrznym organizerom wszystko ma swoje miejsce, a odszukanie niezbędnych w danej chwili przedmiotów nie stanowi problemu.
Co więcej, średnie plecaki mogą mieć kilka komór – główną oraz przynajmniej jedną dodatkową (często z przegrodą na laptopa), co sprawia, że rozdzielanie przedmiotów biurowych od lunchu jest możliwe w prosty sposób. Natomiast modele turystyczne w większości charakteryzują się jedną dużą przegrodą i mniejszymi kieszeniami zewnętrznymi. Takie rozwiązanie z kolei pozwala przechowywać duży ekwipunek (śpiwór, odzież, buty na zmianę) w jednym miejscu, a mniejsze oraz ważne akcesoria (mapa, apteczka, smartfon) umieścić w mniejszych kieszeniach i mieć je zawsze pod ręką.
Oprócz górskich wędrówek oraz miejskich aktywności średnie plecaki świetnie odnajdują się również na weekendowe wypady pod namiot, na wspinaczkę, czy też na via ferraty. Jednak w zależności od preferowanego rodzaju turystyki należy wybierać przeznaczone do nich rodzaje średnich plecaków. Miejski plecak z przegrodą na laptopa nie sprawdzi się podczas zimowej wędrówki górskim szlakiem, a trekkingowy plecak z dużą ilością troków nie jest dobrym towarzyszem podczas wspinaczki. Właśnie dlatego decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i pojemność, ale również na zestaw cech, który znacznie podniesie komfort użytkowania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze średniego plecaka turystycznego?
Wysoka jakość i wytrzymałe materiały to z pewnością najważniejsze cechy średnich placków. Jeśli takie modele dodatkowo charakteryzują się ciekawym designem – tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że podczas wyboru tego rodzaju sprzętu należy kierować się przede wszystkim takimi jego cechami i właściwościami, które przydadzą się podczas danej aktywności. Kategoria, jaką są średnie plecaki, jest bardzo obszerna i czego innego oczekuje użytkownik szukający modelu do pracy biurowej niż miłośnik turystyki górskiej, wybierający się na swoją pierwszą via ferratę.
Na co zatem zwracać uwagę, wybierając średni plecak?
- Wytrzymały materiał – to ważna kwestia zwłaszcza w plecakach trekkingowych, gdzie sprzęt powinien być odporny na uszkodzenia w postaci przetarć czy rozdarć, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Wiele modeli wykonanych jest z materiałów ze wzmocnieniem typu ripstop. To nic innego jak wzmocniona nić umieszczona w regularnych odstępach w splocie, która tworzy charakterystyczną sieć. Takie rozwiązanie z pewnością przedłuży żywotność średniego plecaka turystycznego.
- System nośny – chociaż w modelach miejskich nie ma takiego znaczenia, niż w trekkingowych, to warto by tylny panel posiadał jakiekolwiek usztywnienie, co z pewnością podniesie komfort użytkowania, zwłaszcza przez cały dzień. Natomiast w średnich plecakach turystycznych system nośny odpowiada nie tylko za wygodę, ale również odciążenie kręgosłupa podczas długiej wędrówki z ciężkim ekwipunkiem. Co więcej, dba również o odpowiednią wentylację, za pomocą perforowanych materiałów, profilowanych i oddychających gąbek oraz siatek dystansowych. W skład systemu nośnego wchodzi nie tylko tylny panel, ale i pasy: ramienne, biodrowe i piersiowe.
- Układ kieszeni – okazuje się, że organizacja ekwipunku wewnątrz średniego plecaka to kluczowa sprawa. Nie tylko podczas górskich wypraw, ale i w mieście. Podczas gdy w drugim przypadku idealnie sprawdzają się przynajmniej dwie duże komory, w tym jedna z dodatkowym organizerem, to w tym pierwszym powszechnym rozwiązaniem jest jedna duża, na większy sprzęt oraz liczne kieszenie zewnętrzne na niezbędne podczas wędrówki akcesoria.
- System nawadniający – to rozwiązanie coraz bardziej powszechne w średnich plecakach trekkingowych i turystycznych, (ale też mniejszych rowerowych). To nic innego jak przegroda z miejscem na bukłak, otworem na poprowadzenie rurki oraz zaczepem na ustnik. Takie rozwiązanie pozwala na wygodne i systematyczne nawadnianie się podczas pokonywania kolejnych kilometrów pieszo, bez potrzeby zatrzymywania się, by wyciągnąć butelkę z plecaka. To istotne udogodnienie również z innego powodu – podczas aktywności należy popijać wodę często i małymi łykami. Warto pamiętać, że uczucie pragnienia jest już pierwszym sygnałem wysyłanym przez organizm o odwodnieniu.
- Przegroda na laptopa – w modelach miejskich kieszeń na bukłak zastępuje kieszeń na laptopa. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które często przenoszą swój sprzęt elektroniczny w plecaku (np. do pracy, na uczelnie, czy do szkoły). Warto zwrócić uwagę, by przegroda na laptopa była wyściełana miękkim wypełnieniem, co ograniczy do minimum ryzyko uszkodzeń podczas transportu. Niektóre modele średnich plecaków miejskich mogą być wyposażone w jeszcze jedną, mniejszą przegrodę – na tablet lub smartfon.
- Wewnętrzny organizer – to rozwiązanie, które największą popularnością cieszy się w plecakach miejskich, ale nie tylko. Również modele turystyczne mogą być wyposażone w zestaw mniejszych kieszeni wewnętrznych. To wygodna opcja dla wszystkich osób, które lubią organizować przestrzeń w plecaku, a dla każdego akcesorium znajdują specjalne miejsce. Co więcej, pozwala zachować porządek, sprawiając, że szybkie znalezienie potrzebnego w danej chwili przedmiotu nie jest problemem.
- Dodatkowe kieszenie zewnętrzne i mocowania – przestrzeń można zorganizować również w inny sposób. O ile zarówno plecaki miejskie, jak i turystyczne bardzo często wyposażone są w boczne kieszenie na bidon, to tylko w tych drugich doszukać się można niezliczonej ilości mniejszych kieszeni oraz systemów troczenia. Małe schowki można spotkać w klapie plecaka, ale też na pasie biodrowym, a nawet ramiennym. Natomiast systemy troczenia to wszystkie pętelki, haczyki oraz elastyczne linki, do których można przymocować dodatkowy sprzęt turystyczny (śpiwór, namiot, karimata, czy kije trekkingowe lub czekan), by zyskać dodatkowe miejsce w plecaku.
- Inne udogodnienia – oczywiście w średnich plecakach turystycznych znaleźć można o wiele więcej dodatkowych funkcji. Mogą nimi być zamki błyskawiczne z przedłużonymi uchwytami, które w wygodny sposób można obsłużyć w grubych rękawiczkach, uchwyt do wygodnego przenoszenia sprzętu w ręce, odpinana górna klapa, która noszona osobno może pełnić funkcję torby biodrowej. Możliwości jest naprawdę wiele.
Plecaki 35 litrowe – przegląd różnych marek
Są to modele nieco większe od małych plecaków polecanych na jednodniowe wyprawy. W tej kategorii świetną propozycją okazuje się czeska marka Pinguin, której seria Vector oferuje plecaki 35 litrowe nie tylko wyposażone w system nośny z bardzo dobrą wentylacją, ale i odpinanym pasem biodrowym wyściełanym perforowanym materiałem. Co więcej, plecaki z serii Vector posiadają dwie pojemne komory, a ponadto dostosowane są do systemu nawadniania.
Również Jack Wolfskin wychodzi naprzeciw oczekiwaniom miłośników krótkich wypraw, ze swoją serią Crosstrail, która charakteryzuje się wygodnymi rozwiązaniami sprawdzającymi się podczas długiego marszu. Jednym z nich jest dystansowy system nośny dbający o odpowiednią wentylację. Natomiast wygodny dostęp do wnętrza plecaka zapewnia dodatkowe rozpięcie komory głównej nie tylko od góry, ale i od frontu. Z kolei seria Moab Jam tej samej marki, to niewielkie plecaki, które sprawdzają się nie tylko podczas pieszych wędrówek, ale i w trakcje wypraw rowerowych.
Plecaki 40 litrowe – najciekawsze modele turystyczne
Inną propozycją są większe modele, które przeznaczone są na dłuższe wędrówki. Plecaki 40 litrowe pozwalają na spakowanie ekwipunku nawet na kilka nocy w terenie. Seria Trail od czeskiej marki Pinguin to aż 42 litry pojemnej komory, która charakteryzuje się wygodnym dostępem od góry i zamykana jest nie tylko klapą na zamek błyskawiczny, ale i ściągaczem, co sprawdza się zwłaszcza podczas postojów. Natomiast miłośnicy górskich wypraw mogą wybrać skiturowy model Ridge o pojemności 40 litrów, wyposażony w liczne pętle do mocowania i troki.
Świetną propozycją są również plecaki z damskiej serii niemieckiej marki Deuter, które zaprojektowane są z myślą o miłośniczkach outdooru. Seria Slim Fit (SL) to dopasowane do damskiej sylwetki modele, dzięki odpowiedniej długości i szerokości pleców, specjalnie wyprofilowanym pasom ramiennym oraz biodrowym.
CZYTAJ TAKŻE:
Plecaki 50 litrowe – na poważniejsze wypady
Największe ze średnich plecaków trekkingowych, czyli te o pojemności 50 litrów, idealnie sprawdzają się podczas długich wypraw lub tych, które wymagają zabrania większej ilości ekwipunku. Ze względu na swoją pojemność, a zatem i większą wagę ekwipunku, wyposażone są w zaawansowany system nośny. Ich przystosowanie do długich wypraw to także liczne pętle do mocowania dodatkowego sprzętu turystycznego, przegroda na bukłak, czy mniejsze kieszenie w zasięgu ręki na drobiazgi.
Seria Explorer od marki Pinguin wyposażona jest nie tylko w powyższe udogodnienia, ale i wiele innych. Dużą zaletą średnich plecaków tej serii jest odpinana górna klapa, która samodzielnie może posłużyć jako saszetka biodrowa. To wygodne rozwiązanie podczas długich wyjazdów, gdy oprócz dużego plecaka niezbędna jest również niewielka torba na najważniejsze akcesoria.
W tej kategorii również marka Jack Wolfskin wiedzie prym swoją serią Highland. Regulowany i lekki system nośny, dostęp do głównej komory również od dołu, czy wytrzymałe materiały to tylko niektóre z zalet tych plecaków trekkingowych. Co więcej, seria Highland to nie tylko męskie modele, ale również damskie – przystosowane do kobiecej sylwetki.
Podsumowanie, czyli najlepsze średnie plecaki turystyczne
Nie da się zatem wyróżnić jednego, czy nawet kilku "najlepszych" modeli średnich plecaków, ponieważ wszystko zależy od preferencji użytkownika. Mniejsze placki idealnie sprawdzają się na dwudniową wyprawę, natomiast większe na nocleg w schronisku lub pod namiotem. Dużo zależy od charakteru wyprawy oraz pory roku, ponieważ zimowa wyprawa wymaga większego przygotowania oraz zabranie większej ilości sprzętu trekkingowego. Jednak niezależnie od tego, istnieje kilka cech średnich plecaków turystycznych, na które należy zwracać uwagę podczas jego wyboru. Są to między innymi odpowiedni system nośny, wytrzymałe materiały, wygodny układ kieszeni oraz dodatkowe udogodnienia w postaci troków czy miejsca na bukłak.
W ofercie sklepu e-Horyzont znajdziesz kilkadziesiąt modeli średniej wielkości plecaków turystycznych, trekkingowych, wspinaczkowych, sportowych, rowerowych i miejskich, wiodących producentów ekwipunku turystycznego – firm Jack Wolfskin, Deuter, Pinguin, Fjallraven, The North Face, Black Diamond, Lowe Alpine, Fjord Nansen, Osprey, Columbia, Helikon-Tex i i innych.
Z pewnością znajdziesz wśród nich plecak dla siebie!
ZOBACZ OFERTĘ PLECAKÓW ŚREDNICH PLECAKÓW TURYSTYCZNYCH: