Strój warstwowy do różnych aktywności sportowych – jak dobrać poszczególne warstwy sportowej odzieży termoaktywnej?

Maciej Hewelt 22/06/2020

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stają entuzjaści aktywności na świeżym powietrzu jest dobór odpowiedniego stroju do uprawianej dyscypliny. Wątpliwości mnożą się ze względu na kaprysy pogody, jakich możemy doświadczyć. Problem wydaje się bardzo złożony, bo jak tu dobrać ubranie, w którym nie będziemy się „gotować” w trakcie treningu, a zarazem takie, które ochroni nas przed wyziębieniem podczas chwilowej przerwy. Odpowiedź wcale nie jest skomplikowana, a cały sekret tkwi w warstwach!

- CZYTAJ TAKŻE -

na rowerze

Jak wybrać odpowiednią odzież do sportowych aktywności?

Bardziej profesjonalne określenie ubioru idealnego do aktywności sportowych, to ubiór warstwowy. Mniej profesjonalne, potoczne określenie to po prostu ubiór „na cebulkę”. Jak słusznie zauważył popularny ogr z jednej z kreskówek dla dzieci „cebula ma warstwy” i jako sportowcy trenujący na świeżym powietrzu zdecydowanie możemy wziąć z niej przykład. Ubiór warstwowy pozwala elastycznie dostosowywać się do warunków atmosferycznych, każda warstwa ma inne zadanie, a w razie potrzeby możemy poszczególne warstwy zdejmować lub zakładać, w miarę jak zmieniać się będzie pogoda lub intensywność treningu.

aktywność sportowa

Strój warstwowy do różnych aktywności sportowych. Jak wybrać odpowiednią odzież pierwszej warstwy bielizny termoaktywnej?

Pierwsza warstwa jest najbliższa naszemu ciału i najczęściej stanowi ją bielizna termoaktywna. Najczęściej, ponieważ w gorące dni ubierzemy T-shirt, który w tym wypadku będzie pierwszą warstwą. Zarówno bielizna jak i T-shirt powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, zapewniających cyrkulacje wilgoci – przenoszenie jej z ciała na zewnątrz odzieży. Ubranie nie może tą wilgocią nasiąkać, bo będzie to grozić obtarciami, wyziębianiem i będzie po prostu niewygodne. Odzież z odpowiedniego materiału powinna też prowadzić gospodarkę temperaturą – usuwając nadmiar ciepła ze zgrzanego ciała lub dogrzewając zziębnięty organizm. Powinniśmy w tym wypadku unikać łatwo nasiąkającej bawełny a zdecydować się na przykład na mieszankę poliamidu i poliestru lub na wełnę merynosów. Co istotne przy pierwszej warstwie odzieży termoaktywnej trzeba dobrać jej rozmiar tak, by przylegała swoją powierzchnią do ciała. Oczywiście bielizna nie powinna ograniczać ruchów, ale tego typu produkty najczęściej wykonane są z tkaniny elastycznej, która pozwala na pełen zakres ruchów, nawet gdy przylega szczelnie do ciała. Jest to ważne, ponieważ w miejscach gdzie odzież nie przylega do ciała wilgoć się gromadzi, zamiast być transportowana na zewnętrzną stronę ubrania. Te miejsca są najbardziej narażone na wyziębienie i przewianie, gdy zrobimy sobie przerwę w aktywności.

peirwsza warstwa bielizny

Strój warstwy drugiej: Bluza z nowoczesnej tkaniny polarowej

W ciepłe dni często wystarczy pierwsza warstwa, bo nie potrzebujemy dodatkowego ogrzania organizmu, ale w dni, kiedy temperatura spada poniżej 10-15 stopni, z pomocą przychodzi warstwa druga – ogrzewająca. Tą warstwą nazywamy bluzy z zamkami lub bez, wykonane z nowoczesnych tkanin polarowych. Dlaczego nowoczesnych? Ponieważ kontynuują cyrkulację naszej wilgoci i temperatury, przekazując pot i nadmiar ciepła od pierwszej warstwy, na zewnętrzną stronę drugiej warstwy. Tutaj ponownie zastosowanie ma zasada, by bluza dosyć szczelnie przylegała do bielizny termoaktywnej, bo inaczej jej właściwości nie będą funkcjonowały. Tego typu bluzy często posiadają dodatkowo kaptur, by ochronić głowę w wietrzne dni.

polar jako druga warstwa

Strój warstwy zewnętrznej: kiedy hardshell a kiedy softshell?

Głównym zastosowaniem warstwy trzeciej jest ochrona przed wiatrem i deszczem. Tą warstwę stanowią różne rodzaje kurtek. Mogą przyjąć postać softshell – lekkich nakryć chroniących głównie przed wiatrem i nadających się do uprawiania aktywności fizycznej (nie zgrzejemy się w nich) lub hardshell – czyli nakryć z membraną, które ochronią nas przed poważniejszymi opadami oraz zimnem. Hardshell doskonale sprawdzi się jako kurtka po aktywności, kiedy musimy szczególnie mocno zadbać o to, by nie wyziębić organizmu. Nie nadadzą się natomiast w trakcie uprawiania sportu, ponieważ będą do tego celu za ciężkie i za ciepłe.

hardshell

- CZYTAJ TAKŻE -

Utrzymanie stałego mikroklimatu przy skórze dzięki włóknom syntetycznym oraz wełny merynosów

Wymienione powyżej trzy warstwy ubioru są najlepszym sposobem na dobór odzieży do aktywności fizycznej przy różnych warunkach atmosferycznych. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze powinniśmy stosować wszystkie trzy warstwy. Możemy skorzystać z jednej, czy z dwóch oraz dowolnie nimi rotować. I tak w upalny dzień będzie nam wystarczyła wyłącznie pierwsza warstwa. W dzień ciepły, ale bardzo wietrzny, na bieliznę termo aktywną możemy założyć wyłącznie warstwę trzecią – kurtkę, z pominięciem warstwy drugiej. W dzień chłodny, ale bez podmuchów wiatru i opadów, możemy pozwolić sobie na warstwę pierwszą i drugą. W dzień bardzo zimny skorzystamy ze wszystkich trzech warstw. W gruncie rzeczy chodzi o to, by zachować stały mikroklimat przy skórze, czyli usuwanie nadmiaru potu jaki tworzy się na naszym ciele oraz gospodarowanie ciepłem – usuwanie jego nadmiaru lub ogrzewanie ciała, w zależności od temperatury. Takie cechy zawdzięczamy odzieży wykonanej z dobranych mieszanek włókien syntetycznych (np. poliester) lub z wełny specjalnej odmiany owiec – merynosów.

bielizna merino

Ochrona głowy i szyi, skarpetki oraz rękawiczki

Nawet jeżeli zabezpieczymy główną część odzieży, nie możemy zapomnieć o tym, że organizm bardzo szybko traci ciepło również przez stopy, głowę i ręce. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie akcesoria dogrzewające te części ciała. Zacznijmy od samego dołu – czyli skarpetek. Powinny również być wykonane z technicznych materiałów, które nie nasiąkają wilgocią podczas aktywności fizycznych. Równie ważne jest, by skarpetki i spodnie / legginsy podczas zimnych dni nachodziły na siebie, by nie zostawiać odsłoniętego ścięgna Achillesa. Możemy w ten sposób zabezpieczyć się przed uciążliwymi kontuzjami tego wrażliwego ścięgna. Na ręce powinniśmy dobrać rękawiczki, których wybór jest bardzo szeroki. W tym wypadku oczywiście również skłaniamy się ku materiałom technicznym, ale nie jest to już takie kluczowe jak w przypadku innych części ubioru. Rękawiczki potrafią posiadać szereg ciekawych udogodnień, jak kieszonka na monety, czy wstawki na palcach zwiększające chwytność lub umożliwiające obsługę smartfona. Jako okrycie głowy możemy zastosować czapkę lub opaskę zakrywającą uszy, ale możemy też przekonać się do co raz bardziej popularnych chust (np. Buff). Dają się one skręcać na dziesiątki sposobów, tworząc szaliki, kominy, czapki, kominiarki, opaski i szereg wielu innych zastosowań.

czapki i rękawice

Bielizna termoaktywna narciarska

Narciarstwo jest specyficznym sportem, podczas którego doświadczamy stosunkowo długich okresów wychłodzenia (oczekiwanie na wyciąg, jazda wyciągiem) i stosunkowo krótkich ale bardzo intensywnych momentów aktywizacji mięśni (zjazdy). Przy takim trybie aktywności odpowiedni ubiór jest kluczowy, by nie tylko zapobiegać przeziębieniu, ale również kontuzjom. Istotne jest utrzymanie rozgrzania mięśni podczas momentów przestoju oraz cyrkulacja potu na zewnątrz odzieży by nie oziębiał nas przy podmuchach wiatru. W przypadku zjazdów na nartach czy snowboardzie dużo większe znaczenie niż w innych sportach ma trzecia warstwa – czyli porządna wiatroodporna kurtka. Możemy sobie również pozwolić na cieplejszą wersję bielizny termicznej. Oczywiście odzież nie powinna krępować naszych ruchów podczas zjazdu w dół stoku.

bielizna na nartach

Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój biegacza?

Trochę w opozycji do ubioru narciarskiego stoi ubiór odpowiedni dla biegacza. W tym wypadku mamy do czynienia z wysiłkiem stałym, mniej interwałowym i poza momentami postojów (np. na odpoczynek lub przy przejściu dla pieszych) jesteśmy mniej zagrożeni momentami wyziębienia. Przy takiej aktywności mamy natomiast do czynienia ze stałym wydzielaniem potu, który trzeba na bieżąco odprowadzać na zewnętrzną stronę odzieży. Sam dobór warstw powinien być podyktowany warunkami atmosferycznymi. Na dolną część garderoby zwykle najlepiej sprawdzają się legginsy długie, krótkie lub ¾. Na górę już w zależności od pogody koszulki z technicznych materiałów, bielizna termiczna, polary lub bluzy z technicznych tkanin, cienkie-lekkie kurtki przeciwwiatrowe.

bielizna do biegania

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty