Nic tak nie sprawdza się podczas aktywności na świeżym powietrzu, jak pyszna i pożywna przekąska. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wysiłek i przebywanie na zewnątrz dodatkowo wzmagają apetyt i zwiększają nasze zapotrzebowanie na kalorie. Wyruszając na szlak lub planując wycieczkę poza miasto, warto więc zabrać ze sobą nie tylko energetyczne smakołyki, lecz także przekąski w postaci suszonej wołowiny, dzięki którym zapomnimy o głodzie na długi czas.
Czym jest popularne jerky?
Jerky, czyli suszona wołowina, to zwykłe mięso wołowe, które zostało oczyszczone z tłuszczu, pokrojone w podłużne kawałki, a następnie ususzone. Proces suszenia zapobiega zepsuciu, a dodanie soli nie dopuszcza do rozwoju bakterii w mięsie. Historia jerky sięga czasów północnoamerykańskich Indian, którzy suszone mięso bizonów zmieszane z tłuszczem nazywali pimîhkân. Surowcem wykorzystywanym do przygotowania tego pożywienia były pasy mięsa suszone na słońcu, zwane w języku keczua cha’rki, co oznacza „palić mięso”. Od niego z kolei wywodzi się hiszpańskie słowo charqui, które dało początek angielskiemu określeniu jerky, które dzisiaj odnosi się do suszonej wołowiny.
Jak powstaje suszona wołowina?
Współczesna produkcja suszonej wołowiny opiera się zwykle na marynowaniu mięsa w solance z przyprawami (np. cukrem, kolendrą, ostrą papryką czy sosem sojowym) lub suchej mieszance przypraw, a następnie na suszeniu lub wędzeniu w niezbyt wysokiej temperaturze. Niektórzy z producentów deklarują korzystanie z tradycyjnej metody, opierającej się na marynowaniu mięsa solą i suszeniu na słońcu. Niekiedy z przyprawionej masy formowane są także określone kształty, które następnie poddaje się suszeniu. Produkty składają się z wysokoprzetworzonego, posiekanego mięsa i nazywane są ground jerky.
Czy suszona wołowina jest zdrowa?
Suszona wołowina stanowi zarówno znakomitą i pożywną przekąskę, jak i doskonały dodatek do gotowanych potraw. Sekret długoterminowej przydatności jerky tkwi w jej właściwościach. Podczas suszenia pozbawiana jest jedynie najcięższej i najmniej potrzebnej substancji, która jest w niej zawarta, czyli wody. Białko, witaminy i minerały przyjmują lekką i skondensowaną postać, nie tracąc przy tym swych dobroczynnych właściwości. Taką suszoną wołowinę można z łatwością przenosić w plecaku bez specjalnych zabezpieczeń nawet przez wiele dni, nie martwiąc się o jej zepsucie. Najważniejsze, aby nie dopuścić do jej zamoknięcia.
Jedna porcja suszonej wołowiny, czyli kawałek o wielkości chipsa, zawiera praktycznie tyle samo składników odżywczych co stek. Żując ją powoli przez jakiś czas, rozmiękczamy ją i rozdrabniamy, przez co staje się łatwiejsza do pogryzienia i strawienia. Podczas procesu żucia stopniowo uwalniany jest smak wołowiny, co pozwala na pobudzenie kubków smakowych i dostarczenie organizmowi uczucia sytości.
CZYTAJ TAKŻE:
Gdzie kupić suszoną wołowinę?
Suszoną wołowinę, zwaną w Stanach Zjednoczonych beef jerky, znajdziemy praktycznie w każdym supermarkecie. Pakowana jest w małe torebki, przez co stanowi znakomitą przekąskę nie tylko podczas wieczorów spędzonych na kanapie, lecz także w podróży. Żucie suszonej wołowiny jest szczególnie popularne wśród motocyklistów, przemierzających teren kraju na swoich motocyklach. W Polsce do niedawna przysmak ten nie był jeszcze powszechnie dostępny. Obecnie się to zmienia i suszona wołowina wyraźnie zyskuje na popularności. Możemy znaleźć ją zarówno w większych sieciach handlowych, lokalnych delikatesach, jak i fitness klubach. Jej cena waha się od kilku do kilkunastu złotych.
Jak zrobić suszoną wołowinę?
Suszoną wołowinę możemy nie tylko kupić, lecz także wykonać samodzielnie. Istnieje wiele sposobów na jej przyrządzenie. Do przygotowania popularnego jerky potrzebny będzie kawałek dobrego mięsa wołowego (np. ligawa wołowa), przyprawy, piekarnik i sprawdzony przepis. Kluczowe będzie przede wszystkim wybranie odpowiednio chudego mięsa, a następnie przygotowanie marynaty - tu bardzo dobrze sprawdza się prosta marynata składająca się z soli (1 łyżka), słodkiej papryki (1 łyżka), cukru (2 łyżki) i wody (100 ml) [proporcje na 0,6 kg mięsa]. Marynatę naturalnie można doprawić dodatkowo np. czarnym i ziołowym pieprzem, ostrą papryką, chili, czosnkiem, suszona cebulą, miodem, sosem Worcestershire, sosem sojowym, itp. - według własnego gustu. Niezwykle istotne natomiast jest, by marynata była dokładnie wymieszana.
Przed pokrojeniem wołowiny na kawałki należy pamiętać o umieszczeniu jej w zamrażarce na 3-4 godziny, aby nieco stwardniała - to ułatwi późniejsze krojenie. Po pokrojeniu mięsa plastry układamy w misce z marynatą, zakrywamy ja folia spożywczą i wstawiamy na minimum 12 godzin do lodówki (optymalnie 24-48 h).
Ostatnim etapem jest suszenie mięsa w piekarniku rozgrzanym do 60-65°C. Osuszone plastry mięsa rozkładamy na kratkach piekarnika lub rozwieszamy nabite na długie patyki do szaszłyków. Na proces ten należy przeznaczyć - w zależności od grubości plastrów - około 3-5 godzin. Na dnie piekarnika należy postawić blachę wyłożoną folią aluminiową, która będzie pełnić funkcję ociekacza.
A może wołowina gotowa do spożycia? Dania gotowe z wołowiną
Danie gotowe to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na przygotowanie jerky we własnym zakresie albo też oprócz wołowiny suszonej chcieliby też szybko spożyć ciepły posiłek - z wołowiną. Producenci żywności turystycznej naturalnie wyszli naprzeciw takim potrzebom, dziś na rynku outdoor niemal każdy producent liofilizatów rozszerzył swój asortyment o dania gotowe (w naszej ofercie będą to produkty czeskiej firmy Adventure Menu). To po prostu gotowy do spożycia posiłek, jego niewątpliwą zaletą jest wyjątkowo prosty i szybki sposób przygotowania do spożycia - wystarczy go podgrzać do preferowanej temperatury. Wadą takich dań jest ich waga (w przeciwieństwie do liofilizatów posiłki zawierają już wodę), nie bez znaczenia jest też ich stosunkowo duża objętość opakowań oraz zanczna cena. Niemniej jeśli ktoś bardzo się spieszy lub po prostu nie ma czasu na przygotowywanie posiłku "od zera" - danie gotowe pozwoli mu spożyć smaczny i pełnowartościowy obiad niemal natychmiast.
ZOBACZ OFERTĘ DAŃ GOTOWYCH: