Szlaki w Karkonoszach: odkryj uroki najbardziej widokowej części Sudetów

Szlaki w Karkonoszach: odkryj uroki najbardziej widokowej części Sudetów

Spis Treści

  Karkonosze to nie tylko najwyższe górskie pasmo Sudetów i całych Czech, lecz także malowniczy rejon górski oferujący nam dziesiątki niepowtarzalnych widoków. Ten rozciągający się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej obszar to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek – nie brak tu ścieżek i dróg obfitujących w szereg atrakcji. Różnorodność szlaków w Karkonoszach sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Śnieżka z oddali

  Oznaczenia szlaków w Karkonoszach

  Wytyczone szlaki w Karkonoszach to praktyczna wskazówka dla odwiedzających ten region, dzięki których mogą się oni zorientować, gdzie i w jaki sposób można się po tej części Sudetów poruszać. Zapoznając się z opisami tras, ich walorami krajobrazowymi, a wreszcie możliwymi do napotkania trudnościami, warto jednak pamiętać, że kolory szlaków w Karkonoszach, podobnie jak i w innych górskich terenach, nie odnoszą się do stopnia ich trudności. Nie należy także sądzić, jakoby w danym regionie określony kolor szlaku wytyczał całą trasę proponowanej wędrówki.
  Co oznaczają poszczególne kolory szlaków turystycznych? Oto ogólne określenia kolorów, jakie możemy spotkać na szlakach w Karkonoszach:

  • kolor czerwony: oznacza główny szlak turystyczny. Zwykle szlaki czerwone prowadzą najciekawszymi drogami regionu i są zaliczane do najbardziej atrakcyjnych pod kątem krajobrazów i przyrody;
  • kolor niebieski: oznacza szlak długi, zwykle dalekobieżny;
  • kolor zielony: oznacza szlak krótki, zwykle prowadzący najkrótszą drogą do charakterystycznych miejsc dla danego regionu;
  • kolor żółty: oznacza krótki szlak łącznikowy, a niekiedy także dojściowy;
  • kolor czarny: oznacza krótki szlak dojściowy.

  Na karkonoskim szlaku

  Szlaki w Karkonoszach: najpiękniejsze trasy

  • Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej: Słonecznik – Śnieżka oraz Śląskie Kamienie – Śnieżne Kotły
   Czerwony szlak o długości 3,2 i 6 km.
   Cała trasa prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy, jednakże mając nieco ograniczoną ilość czasu i chcąc się skupić na najbardziej interesujących fragmentach, warto wybrać dwa odcinki, które oferują nam najciekawsze panoramy i największe atrakcje regionu. Droga Przyjaźni to jeden z tych szlaków w Karkonoszach, gdzie znajdziemy wszystko, co w tej części gór najlepsze: szczyty, kotły polodowcowe, grupy skalne, punkty widokowe i górskie jeziora. Większa część wędrówki przebiega na wysokości przekraczającej 1400 m, co musi przełożyć się na spektakularne widoki. Wędrując Drogą Przyjaźni, zdobywamy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, z której możemy podziwiać wspaniałą panoramę Sudetów. Ponadto mamy okazję podziwiać Śnieżne Kotły i punkt widokowy zawieszony 200 m ponad dnem kotła, słynne jeziora polodowcowe – Wielki Staw, Mały Staw i Śnieżne Stawki, a wreszcie rumowiska na zboczach Śnieżki i Wielkiego Szyszaka.
  • Klinovka – Cesta úbočím Stohu – Špindlerův Mlýn
   Niebieski szlak o długości 7 km.
   Bez wątpienia jeden z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach. Wszystko za sprawą jego wysokogórskiego charakteru i wspaniałych widoków na panoramę południowych stoków Luční hory i grań Kozích hřbetów. Choć położony niżej początkowy odcinek trasy jest dosyć długi i nieco monotonny, a ilość atrakcji – szczególnie w porównaniu do Drogi Przyjaźni – jest nieco ograniczona, to obrazy, jakie można tu oglądać podczas wędrówki górnym odcinkiem, pozostają w pamięci na zawsze. Wąska ścieżka biegnąca podniebnym szlakiem na bezleśnych zboczach Stoha to coś, czego nie możemy pominąć, będąc w Karkonoszach.
  • Labská Bouda – Pančavský vodopád – Harrachovy kameny
   Czerwony szlak o długości 3,5 km.
   Prowadzi przez najbardziej spektakularne panoramy w Karkonoszach. Ten stosunkowo krótki szlak biegnie brzegiem dwustumetrowej ściany Kotła Łaby, oferując w kilku miejscach doskonałe punkty widokowe na Ambrožova vyhlídkę, najwyższy wodospad w Czechach czy panoramę Sedmidoli. To jeden z tych szlaków w Karkonoszach, który jesienią prezentuje się wyjątkowo – w tym czasie możemy liczyć na znakomite punkty widokowe, często zalegające tu w tym okresie ławice niskich inwersyjnych chmur. Wedle niektórych, przy dobrej widoczności, można stąd także zobaczyć wieże praskich kościołów.
  • Ścieżka nad reglami – Rezerwat Śnieżne Kotły – Czarny Kocioł
   Zielony szlak o długości 3 km.
   Zdecydowanie jeden z bardziej atrakcyjnych szlaków w Karkonoszach. Prowadzi przez wnętrza kotłów polodowcowych zachodniego rejonu Karkonoszy. Rozpościerające się stąd widoki robią wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych wędrowcach – postrzępiona grań gór odbijająca się w tafli wody Śnieżnych Stawów to obraz, który zapamiętuje się na długo. Z racji tego, że ten szlak przez sporą część trasy prowadzi na wysokości górnej granicy lasu, nie brakuje tu atrakcyjnych miejsc widokowych dla turystów. Wnętrze znajdującego się w pobliżu Czarnego Kotła Jagniątkowskiego ma niepowtarzalny urok – wszystko za sprawą intensywnie zielonych traw i płynącej tutaj Wrzosówki.

  Śnieżne Kotły

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Zima w Karkonoszach: szlaki w Karkonoszach zimą

  Zimą, ze względu na miejscowe zagrożenie lawinami, zamykane są niektóre turystyczne szlaki w Karkonoszach i tym samym są niedostępne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Dodatkowo w miejscach, w których występuje możliwość obsunięć (np. wówczas, gdy szlak przebiega w granicach uskoku kotła) lub oblodzenia czy nawisów śnieżnych, stosowane są zimowe obejścia. Szlaki w Karkonoszach na otwartych przestrzeniach (górny rygiel powyżej lasu lub na polanach itp.) są zwykle znakowane tyczkami ustawianymi co 10 metrów – głównie ze względu na występujące w rejonie Karkonoszy gęste mgły i wysokie zamiecie śnieżne.

  Schronisko Samotnia

  Szlaki w Karkonoszach zamykane zimą:

  • Droga Jubileuszowa na Śnieżkę (znaki niebieskie);
  • od Schroniska nad Łomniczką do Śląskiego domu (znaki czerwone);
  • przez niszę niwalną Białego Jaru (znaki żółte);
  • od Domku Myśliwskiego do Samotni (znaki niebieskie);
  • od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły (znaki żółte) – nad Śnieżne Kotły zimą obowiązuje otyczkowany wariant zimowy;
  • od Schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem.

  Strefy lawinowe Karkonoszy:

  • Kocioł Szrenicki;
  • Łabski Kocioł;
  • Śnieżne Kotły;
  • Czarny Kocioł Jagniątkowski;
  • Kocioł pod Małym Szyszakiem;
  • Kocioł Smogorni;
  • Kocioł Wielkiego Stawu;
  • Kocioł Małego Stawu;
  • Biały Jar;
  • Kocioł Łomniczki.

  Zimowa Śnieżka

  Co zabrać na wędrówkę po Karkonoszach?

  Karkonoskie szlaki są dość wymagające, a wysokość całego pasma i znaczne odległości mogą sprawić, że w razie załamania pogody wędrowiec wpadnie kłopoty. Stąd przed wyruszeniem na wycieczkę warto zadbać o podstawowe wyposażenie. Takim minimum jest odpowiednia do pory roku odzież oraz buty trekkingowe. W lecie warto osłonić głowę przed promieniowaniem UV i przegrzaniem - tu sprawdzi się jasny kapelusz lub letnia czapka z daszkiem. W plecaku - obowiązkowo kurtka przeciwdeszczowa, do tego stosowny zapas prowiantu (np. batony energetyczne) oraz wody. W zimie z kolei należy pamiętać o ciepłej czapce i rękawicach, odpowiedniej bieliźnie termicznej (należy unikać bielizny bawełnianej), zaś wybierając się w wyższe partie gór - warto pomyśleć o rakach lub raczkach. Zarówno w lecie jak i w zimie przydać się mogą kije trekkingowe, które w górach ułatwiają długotrwały marsz i pomagają w trudnych i bardziej stromych miejscach.
  Jeśli używamy smartfona - warto wgrać aplikację Ratunek, dzięki której w razie potrzeby będziemy mieli kontakt ze służbami ratowniczymi (w Karkonoszach - z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR). Dobrze jest też posiadać którąś licznych już aplikacji meteorologicznych, ostrzegających przed burzą.

  Śnieżka w chmurze  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.