Termoaktywna odzież dla sportowców: jak wybrać lekką bluzę termoaktywną?

Loading...
Termoaktywna odzież dla sportowców: jak wybrać lekką bluzę termoaktywną?

Spis Treści

  Wybierając odzież do aktywności outdoorowych w warunkach jesienno-zimowych często zwracamy uwagę na właściwości warstw wierzchnich. Mają dla nas znaczenie wodoodporność, wodoszczelność, ale i oddychalność bluz czy kurtek. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że prawidłowa cyrkulacja ciepła oraz wilgoci będzie zachowana jedynie wtedy, gdy każda z ubranych warstw będzie powielać właściwości odprowadzania wilgoci i nadmiaru ciepła? Opowiedzmy sobie o nich wszystkich.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak dobrać odpowiednią odzież oddychająca dla wyczynowca?

  Zacznijmy od warstwy pierwszej i odpowiedzenia sobie na pytanie jaka będzie dla nas najlepsza bielizna termoaktywna. Już na samym początku możemy mieć zagwozdkę, odzież termiczna a odzież termoaktywna – jaka jest między nimi różnica? Mimo, że nazwy brzmią podobne, to różnica funkcjonalności jest dosyć znaczna. Odzież termiczna ma za zadanie podwyższać temperaturę ciała, ogrzewać je, a tym samym jej działanie nie polega na odprowadzaniu ciepła i wilgoci na zewnątrz. Materiał termoaktywny natomiast, ma na celu utrzymanie stałej temperatury ciała, a więc będzie odpowiednio cyrkulował temperaturę i wilgoć na zewnętrzną stronę odzieży. Po określeniu sobie tych właściwości łatwo dojść do do wniosku, że bielizna termoaktywna będzie dla nas odpowiednia podczas aktywności (marszu, biegania, jazdy na rowerze), natomiast ubrania termiczne przydadzą się do ogrzania zmęczonego organizmu po aktywności lub gdy planujemy spędzać czas na świeżym powietrzu mniej aktywnie.
  Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej bielizny? By z jednej strony nie uciskała nas i nie ograniczała ruchów, ale z drugiej strony, by przylegała do skóry nie tworząc nadmiernych wolnych przestrzeni, w których mogłaby gromadzić się wilgoć. Gdy materiał nie będzie przylegał do ciała, jego cyrkulacja temperatury i wilgoci będzie zaburzona. W przypadku bielizny istotny jest również wybór ubrań wykonanych w technologii bezszwowej lub z płaskimi szwami, które zmniejszają ryzyko obtarć.
  Kolejne warstwy ubrań, druga – czyli bluza oraz trzecia – czyli kurtka, powinny powielać schemat funkcjonalny pierwszej warstwy. Jeżeli korzystamy z bielizny o właściwościach cyrkulacji ciepła i odprowadzania wilgoci, to kolejne warstwy również powinny posiadać taką funkcjonalność. Tutaj również zastosowanie ma zasada, by poszczególne warstwy nie ograniczały ruchów, ale przylegały jedna do drugiej. W taki sposób skompletowany strój pomoże nam odpowiednio przygotować się na każde warunki.

  przeprawa

  Gdzie najlepiej spisuje się odzież termoaktywna?

  Odzież termoaktywna przez cały czas pracuje nad zachowaniem stałej, komfortowej temperatury oraz suchości ciała. To sprawia, że sprawdza się praktycznie w każde sytuacji. Oczywiście docenimy ją podczas wszelkich aktywności fizycznych, zarówno outdoorowych jak i indoorowych. Świetnie sprawdzi się jednak podczas wielu codziennych sytuacji, w których potrzebujemy odzieży dającej duże poczucie komfortu – podczas pracy, przebywania w ciepłych pomieszczeniach, czy nawet zabawy z dziećmi, kiedy to również można się nieźle zgrzać ;) Sytuacjami w których odzież termoaktywną lepiej jest zamienić na odzież termiczną są momenty kiedy narażeni jesteśmy na wyziębienie – np. podczas statycznego spędzania czasu w niskich temperaturach. Odzież termiczna będzie lepszym wyborem również po zakończeniu intensywnej aktywności fizycznej, kiedy organizm jest zmęczony i potrzebuje wsparcia w generowaniu ciepła.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Odzież termoaktywna czy bawełna - co wybrać?

  To pytanie, z którym często spotykają się doradcy klienta w sklepach stacjonarnych Horyzont, w Warszawie oraz Wrocławiu. By poznać odpowiedź, musimy cofnąć się do pierwszego akapitu, gdzie opowiedzieliśmy sobie o zależnościach jakie występują pomiędzy warstwami stroju termoaktywnego. Jeżeli ubierzemy bawełnianą koszulkę pod termoaktywną bluzę i kurtkę, to ich właściwości cyrkulacji ciepła i wilgoci na nic nam się nie zdadzą. Bawełniana odzież ubrana w góry nasiąknie szybko potem i nie odprowadzi nadmiaru ciepła. Dodatkowo bawełniana odzież nasiąknięta wilgocią zwiększa swoją wagę i stwarza większe ryzyko obtarć podczas aktywności. Jeżeli szukamy przyjemnego i ciepłego materiału, który zastąpi nam bawełnę, lepiej jest zdecydować się na produkty wykonane z wełny merino – pobranej od owiec gatunku Merynos. Jest to niezwykle komfortowa tkanina, która zachowuje właściwości termoaktywne.

  w górach

  Jak prać odzież termoaktywną: w pralce czy ręczne?

  Odzież oddychająca stwarza jeszcze jedną zagwozdkę, a mianowicie jak ją prać, by nie straciła swoich właściwości. Z pewnością gdy zaczniemy poszukiwać informacji na temat prania odzieży terermoaktywnej, natrafimy na różne skrajne opinie – że lepiej nie prać lub tylko ręcznie lub w dedykowanych środkach.
  Rozwiejmy wątpliwości na ten temat i powiedzmy sobie jasno: odzież termoaktywną należy prać. By zachowała swoje właściwości, odzież termoaktywna musi posiadać drożne kanaliki odprowadzające parę wodną. Podczas użytkowania w kanalikach będzie gromadziła się sól i tłuszcz – czyli elementy występujące w ludzkim pocie, które zaczną ograniczać właściwości termoaktywne. Systematyczne pranie odzieży pozwoli jej na utrzymanie swoich funkcjonalności.
  Każdy producent odzieży termoaktywnej umieszcza na metkach dokładne informacje na temat sposobu prania danego produktu. Można jednak ogólnie przyjąć, że pranie mechaniczne w temperaturze 30 stopni nie powinno narazić ubrań termoaktywnych na zniszczenie. Jako środka do prania możemy użyć kapsułek do prania dziecięcych ubrań, które łagodniej wpływają na tkaniny i będą stanowiły mniejsze obciążenie chemiczne dla naszych ubrań.

  po wyprawie  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.