Jak ważny jest solidny zimowy sprzęt wspinaczkowy dla taternika i alpinisty nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Równie istotne jest też jego wyposażenie ratownicze, umożliwiające podjęcie szybkiej akcji ratunkowej na wypadek lawiny. Wśród producentów tego typu ekwipunku jest m.in. amerykańska firma Black Diamond, której produkty wzięliśmy na zimowe testy terenowe w Tatrach. Oto ich wyniki, zapraszamy do lektury.
Warunki testu
Testy miały miejsce w lutym i marcu 2023 roku, w Dolinie Zielonej Gąsienicowej i na Hali Kondratowej w Tatrach. Do wypróbowania mieliśmy zestaw lawinowy składający się z detektora lawinowego, sondy lawinowej oraz szufli śnieżnej, do tego doszły raki wspinaczkowe i czekan - wszystko spod znaku "Czarnego Diamentu".
Zestaw lawinowy
Lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopata śnieżna to niezbędny element wyposażenia zimowego wspinacza i skitourowca, niezwykle ważny gdy podczas wypadku lawinowego liczy się każda sekunda.
Nasz testowy zestaw Black Diamond RECON X AVY SET składał się z następujących elementów:
- Detektor lawinowy Black Diamond RECON X BEACON
Detektor lawinowy dobrze łapie sygnał i ogólnie dobrze pracuje. Ma wygodny futerał. Bardzo przydatna jest funkcja automatycznego przełączania trybu pracy z poszukiwania ofiar wypadku na nadawanie sygnału "tu jestem", którą znajdziemy tylko w niektórych modelach detektorów dostępnych na rynku.
Na minus: Przycisk włączania i przełączania ma bardzo silną blokadę i ciężko przeskakuje. Uciążliwe jest trzymanie przycisku flagi do group check. Przy mrozie, w rękawiczkach jest to trudno wykonalne. A zdejmowanie rękawiczek przy mrozie jest niewskazane.
Detektor był nam znany, gdyż jest to model produkowany przez markę PIEPS. Dobrze prowadzi do celu (dobry sygnał) i spełnia swoją rolę, ale przez niewygodne przyciski, szczególnie do kontroli grupowej, dość trudno nim operować.
- Łopata lawinowa - szufla śnieżna Black Diamond TRANSFER SHOVEL
W tej łopacie lawinowej wszystkie elementy styliska doskonale do siebie pasują. Po założeniu szufli i lekkim pociągnięciu za rączkę łopata sama się rozkłada i blokuje, błyskawicznie, jak w opisie. Ten system jest świetny. Sama szufla mogłaby być nieco większa. Całość jest bardzo lekka i pasuje do kieszeni plecaków przeznaczonych do ABC.
Mniejsza łopata sprawia, że całość jest lżejsza, ale mniej efektywna podczas akcji ratowniczej.
Na minus: brakuje funkcji motyki.
- Aluminiowa sonda lawinowa Black Diamond QUICKDRAW PRO PROBE o długości 280 cm
Sonda lawinowa jest masywna i stabilna, a podczas sondowania nie wygina się, co jest na korzyść. Zatrzask sondy działa lekko, dobrze naciągając sondę. Sonda rozkłada się bardzo płynnie. Pasuje do plecaków z kieszenią na ABC.
Naszym zdaniem bardzo dobra pozycja na rynku, szczególnie z uwagi na to, że jest sztywna, dobrze się rozkłada i składa. Linka jest stalowa i zabezpieczona przed przetarciem, co gwarantuje długi okres użytkowania.
Raki wspinaczkowe
Bez raków wspinaczkowych zimowe wyjścia w wyższe partie gór typu alpejskiego to proszenie się o poważne kłopoty. I tylko w zależności od rodzaju naszej aktywności zależy, jakie raki powinniśmy wybrać - poczynając od prostych raków o przeznaczeniu turystycznym poprzez bardziej zaawansowane raki wspinaczkowe na drogi o średnim stopniu trudności aż po raki zaprojektowane do łojenia najbardziej ambitnych i trudnych lodowych ścian.
Do naszych testów wzięliśmy raki:
- Raki automatyczne Black Diamond NEVE PRO CRAMPON
Bardzo lekka konstrukcja oraz wyjątkowo prosta regulacja rozmiaru. Pasują do większości butów przeznaczonych do stosowania raków automatycznych oraz skiturowych, co jest dużą zaletą. Zęby atakujące są poziome. Są to idealne raki do turystyki skitourowej, służą raczej do doraźnego użycia w zmrożonym śniegu. Nie nadają się raczej do typowej turystki górskiej czy zaawansowanej wspinaczki lodowej. Aluminium ma to do siebie, że jest miękkie i szybko się tępi. Po spakowaniu raki są małe, kompaktowe i bardzo lekkie.
Super raki na skitourowe, ambitne wycieczki, nawet skialpinistyczne.
Czekan wspinaczkowy
Czekan wspinaczkowy w Tatrach jest równie nieodzowny jak raki. Pomoże nam pokonywać strome zbocza, pozwoli na założenie stanowiska asekuracyjnego, a w razie obsunięcia sie czy poślizgnięcia na stoku umożliwi wyhamowanie niebezpiecznego zjazdu po śniegu.
Na nasz test trafił:
- Czekan wspinaczkowy Black Diamond SWIFT ICE
Wygodny, uniwersalny i profesjonalny czekan, idealny do zaawansowanej turystyki tatrzańskiej lub alpejskiej i łatwych zimowych wspinaczek. Atest T dotyczy zarówno styliska jak i ostrza, co oznacza że czekan ma zastosowanie techniczne. Można używać go do stanowisk w śniegu, do klinowania w skale oraz do łatwej wspinaczki w lodzie. Delikatne wygięcie styliska pozwala na sprawne poruszanie się w stromym terenie lub podczas wspinaczki, ale trudniej będzie wyhamować upadek na stoku. Ruchomy wspornik pozwala na skrócenie styliska, co jest wygodne w stromym terenie, gdyż pozwala skrócić czekan i wygodnie operować nim podczas podchodzenia lub zejścia stromym zboczem.
Stylisko zakończone jest stalowym grotem, które bez trudu przebija twarde podłoże. Głowica i grot posiadają otwory techniczne, służące do zamocowania karabinka i taśm, co przydaje się podczas bardziej zaawansowanej turystyki i wspinaczki.
Bardzo uniwersalny model dla ambitnych turystów wysokogórskich.
Minus: stała głowica bez możliwości wymiany ostrza.
CZYTAJ TAKŻE:
- Black Diamond – skąd wziął się fenomen marki?
- Black Diamond – test kijów trekkingowych Trail
- Zima w górach - jak przygotować się do zimowej wycieczki
- Lawinowe ABC: zasady bezpiecznego wyruszania zimą w góry
- Bezpieczeństwo w górach zimą. Część I - raki wspinaczkowe
- Bezpieczeństwo w górach zimą. Część II - czekany do zimowej wspinaczki
Podsumowanie testu
Zimowa eksploracja Tatr, Alp i innych gór w których wystepuje zagrożenie lawinowe wymaga odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i ekwipunku. Dobierając sprzęt na tego typu górska wyprawę należy korzystać ze sprawdzonego sprzetu, co do którego będziemy mieć pewność, że w sytucji krytycznej nas nie zawiedzie. Produkty sygnowane marką Black Diamond z pewnością do tej kategorii należą.
Planujesz pierwsze zimowe wyjście w góry?
Pomyśl o szkoleniu z Climb2Change!Kurs poleca Horyzont - na hasło "Horyzont" otrzymasz 10% zniżki.