Pojemne torby podróżne: Jak wybrać odpowiednie torby turystyczne na wyprawy: outdoorowe, sportowe i lotnicze

Pojemne torby podróżne: Jak wybrać odpowiednie torby turystyczne na wyprawy: outdoorowe, sportowe i lotnicze

Spis Treści

  Wyjeżdżasz na krótki albo długi wyjazd i zastanawiasz się w co się spakować? Do wyboru masz walizkę, torbę albo plecak. To, w co musisz się spakować zależy od rodzaju transportu (samochód, pociąg, samolot), kierunku w którym podążasz, planowanej aktywności i przewożonego bagażu. Zapraszamy do artykułu w którym postaramy się wskazać największe wady i zalety każdego rozwiązania. A więc bon voyage!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Walizka, torba czy plecak? Do czego się spakować planując podróż?

  Walizkę najlepiej wybrać w sytuacji gdy: mamy nocleg niedaleko od lotniska, dworca, nasz bagaż jest ciężki, potrzebujemy gwarancji zachowania wyprasowanych rzeczy np na spotkanie biznesowe lub przewozimy delikatne rzeczy.

  Walizka podróżna posiada regularny, zazwyczaj prostokątny kształt i cechuje się sztywną konstrukcją. Do wyboru jest kilka typów walizek: walizki globtroter, walizki kabinowe, walizki małe, średnie duże. Można je także rozróżnić ze względu na konstrukcję miękką i twardą, ilość kółek: 2,3,4 lub 8 oraz rodzaj materiału: ABS, policarbon, poliester, polipropylen. Dodatkowymi elementami są: wysuwany uchwyt, szyfrowany zamek, elastyczne pasy zabezpieczające ubrania przed przemieszczaniem itp. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na wagę walizki. Te cięższe mogą być bardziej wytrzymałe, jednak w przypadku lekkich, miękkich, nie ciągnie się za sobą dodatkowego bagażu w postaci wagi walizki.

  na lotnisku

  Wady i zalety walizki w podróży

  Zalety: walizka wygląda elegancko, jest trwała, ciężej jest zniszczyć (np w przypadku podróży samolotem), zabrudzić lub zamoczyć jej zawartość, posiada kółka, więc można ją łatwo przemieszczać, co jest szczególnie pomocne gdy jest ciężka, może mieć dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą. Walizka z odpowiednim wkładem może stanowić imitację szafy - dzięki liczności przegródek i patentów, jest dobrym organizerem bagażu.

  Wady: występowanie głównej komory - jeżeli chcemy wyjąć przedmiot na samym spodzie trzeba ją całą rozpakować. Walizka bez bagażu jest cięższa od torby podróżnej, jeżeli jest duża i ciężka nie da się jej przenieść w ręku - jest to bardzo niekomfortowe. Korzystanie z kółek uniemożliwia przemieszczenie się po trawniku, kamienistej drodze, bruku czy grząskim gruncie. Walizka jest mniej elastyczna od torby podróżnej, może pomieścić mniej od torby o podobnych wymiarach i wielkości. Walizka zajmuje także dużo miejsca w szafie (chociaż można przy okazji do niej coś schować).

  Torba sprawdzi się w miejscu w którym walizka może sobie nie poradzić np. na gorszym podłożu. Dzielimy torby na tradycyjne- tylko do noszenia na ramieniu bądź na przewieszonym skośnie pasku, torby podróżne na kółkach, torby expedition, lekkie i poręczne torby podróżne lotnicze, torby sportowe, worek marynarski. Torba posiada zazwyczaj jedną główną komorę z dodatkowymi przegródkami w środku oraz 2 boczne i jedną na klapie. Ciekawym rozwiązaniem są także torby posiadające szelki – którą nosić można jak plecak – jest to jednak rozwiązanie tymczasowe ułatwiające jej przenoszenie. Torba wyposażona w szelki nie posiada typowego dla plecaka systemu nośnego wspierającego kręgosłup poprzez pas biodrowy i pas podtrzymujący w okolicach mostka. Torby expedition są największymi modelami, w które można spakować cały sprzęt potrzebny do wyprawy. Ciekawym rozwiązaniem jest torba sportowa – jedna z mniejszych z całego zestawu, jednocześnie wystarczająca na 2-3 dniową wyprawę typu city break, którą łatwiej się spakować w przeciwieństwie do plecaka.

  w podróży

  Wady i zalety torby podróżnej

  Zalety: torby podróżne cechują się tym, że są lekkie i elastyczne. Ponadto po jej złożeniu łatwiej ją przechowywać w szafie. Szeroka gama wymiarów - pojemność od kilkunastu do 120 litrów daje pełne spektrum możliwości - często im większa torba tym więcej posiada ona przegród. Dodatkowe kieszenie zewnętrzne ułatwiają także dostęp do podręcznych elementów bagażu. Torby sprawdzą się wtedy kiedy samodzielnie trzeba przenosić torbę na niewygodnym gruncie, bądź podczas jazdy samochodem - zajmie mniej miejsca, a można schować więcej niż do walizki.

  Wadą toreb podróżnych jest fakt, że nie chronią bagażu tak dobrze jak walizki - łatwiej o przetarcia torby i zamoczenie zawartości. Torbę podróżną łatwiej jest otworzyć przez co podróżowanie z nią może być mniej bezpieczne. Ponadto długie noszenie torby na ramieniu jest niewygodne i niezdrowe dla kręgosłupa.

  Plecak podróżny jest dobrą opcją dla osób, które mają w planach dużo chodzić, mieć równo rozłożoną wagę bagażu, być niezależnymi od rodzaju podłoża i aktywności oraz chcą mieć wolne ręce. Plecaki można podzielić na małe – do 35 L, średnie 35 – 60 L oraz duże powyżej 60 litrów. Te średnie i większe zazwyczaj mają system nośny o którym mowa była powyżej – dobrze dobrany plecak będzie wygodny, nie będzie ciążył i nadwyrężał ramion i pleców. Producenci plecaków co roku prześcigają się w technologiach i patentach ułatwiających ich zapakowanie - nie rzadko testowanych przez instruktorów- przykładem jest certyfikat Alpinschule Innsbruck w przypadku marki Jack Wolfskin.

  Zalety: uniwersalność i wielość rozwiązań – taśm, pasów i przegródek pozwala na kreatywne rozmieszczenie i doczepienie bagażu. Ważna jest także wygoda, w przeciwieństwie do torby i walizki – dobrze spakowany plecak i rozmieszczenie ciężaru może być najwygodniejszym rozwiązaniem. Plecak polecany jest szczególnie przy wyjazdach typowo outdoorowych, w których napotyka się na różnorodne podłoże i stanowi on „mobilny dom” osoby go noszącej.

  Wady: Jeżeli plecak nie dysponuje bocznym lub dolnym systemem otwierania, chcąc dostać się do dolnej partii bagażu – musimy wszystko wypakować. Jest również duża możliwość uszkodzenia plecaka (klamry i zapięcia) i zawartości w przypadku przewozów lotniczych. Rzeczy spakowane w plecaku prawdopodobnie będą najbardziej wygniecione – w przypadku walizki rzeczy po dojechaniu na miejsce mogą zostać na swoim miejscu, te z plecaka dla lepszej organizacji lepiej wyjąć.

  z plecakiem na szlaku

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak wybrać bagaż podręczny? Wymiary bagażu podręcznego

  O bagażu podręcznym najczęściej mówimy w przypadku transferów lotniczych. Sprawdza się u osób często podróżujących - na krótko do 3 dni – podczas spotkań biznesowych lub na wyjazdy weekendowe. W związku z rygorystycznymi, zmieniającymi się (zmniejszającymi się) wymiarami bagażu, w dobrym spakowaniu się w bagaż podręczny nie pomoże rodzaj bagażu podręcznego, a umiejętność kompaktowego spakowania najbardziej potrzebnych, uniwersalnych rzeczy. Jakie są wymiary bagażu podręcznego? Dokładne wymiary walizki i litraż plecaka w konkretnej linii lotniczej można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. W dniu powstania artykułu w liniach Wizzair można mieć ze sobą bagaż podręczny o wymiarach 40x30x20 cm (przy opcji Wizz priority dodatkowo 55x40x23 cm do 10 kg). W liniach Ryanair 40x25x20 cm (przy wykupionym pierwszeństwu wejścia dodatkowo 55x40x20 cm, waga do 10 kg), linie Lot i Lufthansa zezwalają wejść na pokład z bagażem podręcznym o wymiarach: 23x40x55 cm do 8 kg (mała walizka).

  w poczekalni na lotnisku

  Plecak jako bagaż podręczny, walizka kabinowa i torba podręczna – co będzie najlepsze?

  Plecak jako bagaż podręczny – jaki wybrać i co warto o nim wiedzieć? Nawiązując do podanych powyżej wymiarów bagażu podręcznego, plecak jaki możemy zabrać ze sobą o bagażu podręcznego powinien być nie większy niż ok 35 litrów. Mały lub średni plecak do samolotu jest bardzo wygodną formą transportu bagażu. Jeżeli opanujemy do perfekcji sztukę pakunku, plecak możemy umieścić pod siedzeniem poprzedniego pasażera, mając pod ręką dojście do najważniejszych rzeczy: portfela, słuchawek, wody czy prowiantu.

  z torbą na desce

  Walizki i torby podróżne na bagaż podręczny gdzie się sprawdzają?

  Polecamy jako bagaż podręczny zabrać małe walizki kabinowe. Ciekawe rozwiązanie z aktualnymi wymiarami bagażu zastosował polski producent walizek Wittchen, który po wybraniu kategorii „walizki kabinowe” w sposób graficzny przedstawia filtr prezentujący wielkości walizki przystosowanej do poszczególnych wymogów przewoźników lotniczych.

  W przypadku toreb podręcznych najlepiej sprawdzą się małe torby sportowe. Kupując torbę sportową zwróćmy uwagę na jej wymiary, w razie czego można ją trochę zniekształcić dostosowując wielkość do wymogów. W taką torbę spokojnie powinna się zmieścić para butów, odzież na weekend i kosmetyczka.

  torba na kółkach

  Torby turystyczne na wycieczkę outdoorową, torba turystyczna w góry na długie wyprawy jaka będzie najlepsza?

  Pojemna torba turystyczna przyda się na wycieczki outdoorowe, w góry – do uprawiania sportów zimowych, lub na większe eskapady w których wspiera nas transport samochodowy. Torba turystyczna w góry dzięki swojej pojemności może pomieścić w jednym miejscu to czemu (poza dużym plecakiem) nie podoła żaden z wyżej wymienionych bagaży: kask narciarski / namiot / śpiwór/ szpej wraz z odzieżą, różnym rodzajem obuwia i odzieży na każde warunki pogodowe. Zazwyczaj to te torby turystyczne na ramie mają wzmocnione spody i dysponują odpinanymi szelkami bądź elementami walizki: kółkami i wysuwaną rączką ułatwiając ich transport. W związku z trybem wyjazdów outdoorowych, torby takie będą często przerzucane, przekładane, przewożone różnego rodzaju transportami – nie będą one tak sztywne jak walizki, ani tak delikatne jak montowane w plecakach drobne plastikowe elementy.

   walizy i torby podróżne

  Każdy wyjazd, czy 2-3 dniowy do innego miasta, stolicy, tygodniowy na urlop czy miesięczna eskapada na inny kontynent mają inną specyfikę. Warto mieć w domu każdy rodzaj bagażu: plecak, walizkę i torbę, jednak aby dobrze ustalić ich wielkość, dobrze jest sobie zrobić test – przygotować kapsułę odzieży, obuwia, produktów kosmetycznych i reszty bagażu aby móc określić jakie są nasze potrzeby co do wielkości. Wybierając transport lotniczy – jeżeli będziemy nadawali bagaż pod pokład zadbajmy także o to, aby wizualnie wyróżniał się i był łatwy do identyfikacji na taśmie bagażowej. Naszym faworytem tworząc to zestawienie są najbardziej uniwersalne chyba: średniej wielkości lekkie torby turystyczne / sportowe z szelkami, których wybór na rynku jest coraz większy. Wszystkim życzymy opanowanej do perfekcji sztuki pakowania i udanych podróży.  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.