Trekking - czym jest i co powinniśmy wiedzieć o wyprawach dla aktywnych: Wszystko o wędrowaniu

Aleksandra Dembicka 10/03/2020

Rozpoczynając rozważania o trekkingu zaczerpnijmy najpierw kilka faktów z historii, której kluczową postacią jest Jammie Roberts – oficer armii brytyjskiej i himalaista, organizujący wyprawy w najwyższe góry na świecie, na które zabierał osoby, bez górskiego doświadczenia w wędrówkach.

- CZYTAJ TAKŻE -

nocleg na trekkingu w górach
Czym jest Trekking - przydatne wskazówki dla wędrowców

Co to jest trekking? Trekking to wędrówka prowadzona w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych, niekoniecznie górach. Określenie ‘trudne’ jest dość szerokim określeniem dlatego tak dość często, w wyniku potocznego rozumienia mówimy o wielu wędrówkach, górskich i wielodniowych. Jednak aby precyzyjnie określić wyjazd mianem trekkingu trzeba wziąć pod uwagę warunki takie jak biwakowanie, dystans, ukształtowanie terenu itp.
Trekking ma wielu zwolenników co może powodować zastanawianie się nad jego popularnością. Trzeba przyznać, że jest to bardzo atrakcyjna a jednocześnie nieskomplikowana forma aktywności fizycznej, której nie są wymagane żadne wyjątkowe umiejętności. Jest wręcz idealna dla osób, które lubią spędzać czas na łonie natury i podziwiać krajobrazy, często z dala od cywilizacji. Co więcej jest dobra formą stawiania sobie wyzwań i rozwoju nie tylko fizycznego ale również charakteru umożliwiając sprawdzenie się w różnych, wymagających warunkach.

leśny nocleg na trekkingu

Niezbędnik trekkingowca: Co zabrać ze sobą na wyprawę trekkingową?

Tak naprawdę to najtrafniejszą odpowiedzią będzie ‘to zależy’. Lista niezbędnych rzeczy na wyprawę trekkingową będzie zależała od takich czynników jak: gdzie chcemy jechać, o jakiej porze roku, w jakich miejscach planujemy nocować, czym będziemy się żywić w trakcie wędrówki. Poniżej przedstawiamy przykładową listę ekwipunku na kilkudniową wyprawę:

Spakuj plecak i w drogę - Pakowanie plecaka od czego zacząć? / techniki pakowania plecaka na wyprawę trekkingową

Co spakować do plecaka turystycznego na dłuższy trekking? Będąc na terenie oddalonym od cywilizacji lub źródeł zaopatrzenia trzeba liczyć się z koniecznością noszenia zapasu jedzenia i np. butli z gazem do gotowania na wiele dni dlatego podstawą jest duży plecak z wygodnym systemem nośnym. Warto sprawdzić czy plecak jest wygodny i dobrze leży z większym obciążeniem ponieważ właśnie w takich warunkach będzie służył przez wiele dni i to w dużej mierze od niego będzie zależeć powodzenie i wrażenia w czasie wyprawy. O tym jak wybrać odpowiedni plecak pisałam tutaj
Pamiętaj aby najbardziej potrzebne przedmioty jak mapa, napoje, kurtka przeciwdeszczowa (jeśli akurat nie masz jej na sobie) znajdowały się w zasięgu ręki oraz że wszystko zostało spakowane. W czasie wędrówki w górach nie noś żadnego sprzętu w rękach.

zimowy trekking w górach

Ustal trasę: czas przejścia, nocleg, sprawdź prognozę

Kluczowym czynnikiem w trakcie ustalania trasy jest czas, którym dysponujemy. Czasami nie mamy go aż tyle aby wybrać się w trasy długodystansowe jak np. Główny Szlak Beskidzki lub Główny Szlak Sudecki ale całe szczęście możemy wówczas wybrać te nieco krótsze (Szlak Orlich Gniazd albo Mały Szlak Beskidzki).
Wyprawy trekkingowe dla początkujących warto zacząć od krótszych wycieczek zapoznawczych. W ten sposób można sprawdzić swoje możliwości i nabrać górskiego doświadczenia w stopniowym oswajaniu się z górami. Najważniejsza zasada to mierzyć siły na zamiary aby przedwcześnie nie zniechęcić się przez nad ambitne plany.

6 ubrań i dodatków zimowego turysty, niezbędnych w pieszych wędrówkach

Wędrówki po górach, a zwłaszcza te zimowe wymagają szczególnego przygotowania i zabezpieczenia dlatego podstawą jest korzystanie z rzetelnych serwisów pogodowych aby dokładnie wiedzieć czy w rejon, w który się wybierasz nie jest potrzebny nieco bardziej specjalistyczny sprzęt.
Najważniejsze do zabrania są:

 • Bielizna termoaktywna czyli pierwsza, najbardziej przylegająca do ciała warstwa, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i zapewnienie komfortu suchej skóry, a dzięki temu nie doprowadzenie do przemarznięcia
 • Rękawice w zależności czy jest dużo mokrego śniegu i konieczne jest zabezpieczenie przed przemoknięciem wówczas sprawdzą się te z membraną. Natomiast jeżeli potrzebna jest tylko ochrona przed zimnem ale bez przegrzania wystarczą lekkie rękawice z polaru lub elastycznego materiału.
 • Chusta wielofunkcyjna/kominiarka/czapka do ochrony szyi i głowy przed zimnem
 • Stuptuty do zabezpieczenia nogawek spodni przed przemoczeniem oraz buty przed wsypaniem się śniegu do środka.
 • Kijki trekkingowe (z talerzykami śnieżnymi!) które zapewnią większe poczucie stabilności ale tylko wtedy, gdy będą wyposażone w talerzyki śnieżne, które zabezpieczą przed zatapianiem się kijka w śniegu
 • Raczki do wędrówek po śniegu aby pewnie stawiać każdy krok i zachować dobrą przyczepność.

zima w górach i trekking

- CZYTAJ TAKŻE -

Podstawa dobrej wyprawy to obuwie - jak wybrać dobre buty trekingowe

Zastanawiając się nad butami, które sprawdzą się w trakcie trekkingu trzeba pamiętać, że nie ma jednych butów na wszystkie okoliczności. Najważniejsze to kierować się bezpieczeństwem, funkcjonalnością i wygodą. Producenci stosują oznaczenia liter A-D w stopniowaniu twardości podeszew butów. I tak litera A odpowiada najmiększym podeszwom nadającym się do spacerów, a te z oznaczeniem D dla wspinaczy, w trudny teren poza szlakami. Twardość podeszwy to nie wszystko, a wręcz za mało aby wybrać dobre buty.
Dobrym pomysłem jest odpowiedzenie sobie na pytania:

 • w jakich miesiącach będą używane buty?
 • w jakich górach?
 • w wyprawach długodystansowych czy na krótkich wycieczkach?
 • czy muszą mieć membranę chroniącą przed przemakaniem?
 • czy będą używane pod raki?

Odpowiadając na pytania powyżej można zawęzić wybór i porównywać poszczególne marki i modele aby wybrać te najodpowiedniejsze.

- CZYTAJ TAKŻE -

trekking w Bieszczadach

Na co zwrócić uwagę, wybierając polar trekkingowy?

Polar to podstawowy element ubioru w górach, a jego głównym zadaniem jest ogrzanie i odprowadzenie wilgoci jako element warstwowego ubioru. Polary różnią się grubością i krojem. Ważne by wybrać taki, który zapewni nam swobodę ruchów, a jednocześnie była dopasowana zapewniając komfort termiczny. Polary słabo chronią przed wiatrem dlatego dobrze rozważyć czy jest to element odzieży wierzchniej czy warstwa pod kurtkę. Dodatkowymi patentami, na które warto zwrócić uwagę są długości zamka, możemy wybrać kurtkę rozpinaną do dołu lub bluzę, która jest zakładana przez głowę i ma zamek na klatce piersiowej wg preferencji. To samo dotyczy otworów na kciuki, które są przydatne ponieważ dodatkowo chronią nadgarstki oraz chronią przed podwijaniem się rękawów. Ostatnim punktem jest zintegrowany na stałe kaptur.

Spodnie trekkingowe dla wytrwałych wędrowców

Chodzenie po górach wymusza na nas niestandardowe rozwiązania jakim jest wybór funkcjonalnych spodni bardziej dostosowanych do potrzeb. W zależności kiedy i w jakim terenie ma się odbyć wyprawa tak i spodnie wędrowcy będą różne. Najprostszy podział ze względu na porę roku pozwoli określić materiał z jakiego powinny być uszyte spodnie. Gdy pogoda zmienia się szybko a wraz z nią warunki dobrze mieć nieprzemakalne spodnie, np. z zamkami wzdłuż nogawek aby można je założyć bez konieczności ściągania butów.
W górach utrudnieniem jest nie tylko deszcze ale też silny wiatr dlatego innym pomysłem są spodnie softshellowe, których tkanina jest gęsto tkana gwarantując ochronę przed wyziębieniem ale też dobre odprowadzanie wilgoci.
Na pewno wszystkie spodnie, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane muszą zapewniać komfort i swobodę ruchów.

Długa wyprawa - zadbaj o nieprzemakalne okrycie wierzchnie

Planując wielodniową wyprawę trekkingową trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt i odzież, która zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Specyfika długodystansowej wędrówki po górach wymaga dobranie lekkich i funkcjonalnych ubrań, które zminimalizują obciążenie plecaka. Na szczęście na rynku jest dostępny duży wybór nieprzemakalnych artykułów na tego typu wyprawy.

trekking w Tatrach

Sprawdź polecane kierunki dla wędrowców w kraju

Nie trzeba jechać na inny kontynent aby realizować plany wypraw trekkingowych. Pomysłami na wyprawy trekkingowe w Polsce jest przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego czyli ok pół tysiąca kilometrów omijając główne wierzchołki co wcale nie musi oznaczać łatwość, wręcz przeciwnie trasa jest wymagająca obfitująca w codzienne podejścia.
Innym pomysłem jest 444 km Głównego Szlaku Sudeckiego czyli połączenie historycznych miejsc z widokową wędrówką grzbietem Karkonoszy, skalnymi odcinkami Gór Stołowych przez okres około 2,5 tygodnia.
Nie pozostaje nic innego jak planować wyjazd i pakować plecak!

zimowy trekking w górach

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty