Utrata dowodu osobistego za granicą - co robić?

Utrata dowodu osobistego za granicą - co robić?

Spis Treści

  Wakacje, ferie zimowe, szybki weekend, podróż poślubna lub wyjazd służbowy - bez względu na to, czy podróż zagraniczna związana jest z pracą czy wypoczynkiem, bardzo łatwo podczas niej stracić czujność, a wraz z nią pieniądze lub wszelkie dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. Utrata dowodu osobistego za granicą to poważny problem, szczególnie jeśli to jedyny dokument, na podstawie którego możemy wrócić do domu. Zarówno w Polsce, jak i za granicą dowód osobisty, który trafi w niepowołane ręce, może zostać wykorzystany, np. w celu zaciągnięcia kredytu. Co zrobić w przypadku zgubionego lub skradzionego dowodu osobistego? Podpowiadamy, krok po kroku, jak zachować się w tej sytuacji.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  „Zgubiłem dowód” - znajdź najbliższy posterunek policji

  Pierwszym i podstawowym krokiem przy utracie dowodu osobistego za granicą powinno być powiadomienie o tym fakcie odpowiednich władz. W tym celu należy zgłosić się do najbliższego posterunku policji. W wyniku zgłoszenia otrzymamy oświadczenie potwierdzające zgubienie lub kradzież dowodu osobistego.

  Zgubiony dowód osobisty - Konsulat RP

  Po zgłoszeniu zgubionego dowodu osobistego na posterunku policji, należy udać się do konsulatu RP, w którym otrzymamy niezbędną pomoc i dokumenty umożliwiające nam dalszy pobyt na terenie danego kraju, a także przekroczenie granicy, a tym samym bezpieczny powrót do domu. W konsulacie RP będziemy też mieli możliwość kontaktu z rodziną, np. w celu pozyskania od niej środków finansowych na powrót do kraju, gdy poza dowodem tożsamości, zostaliśmy też pozbawieni pieniędzy czy karty płatniczej. W wyjątkowych sytuacjach pożyczki udziela także sam konsulat, którą należy zwrócić po powrocie do domu. Jeżeli na terenie danego kraju nie ma polskiego konsulatu, należy zgłosić się do przedstawicielstwa jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

  Gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

  Zgubiony dowód osobisty należy też jak najszybciej zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich. Poza granicami kraju najszybszy sposób zastrzeżenia dowodu umożliwia Biuro Informacji Kredytowej. Aby jednak mieć taką możliwość, należy założyć konto w BIK na www.bik.pl - wtedy wystarczy dosłownie jedno kliknięcie, aby zastrzec dokumenty przez internet i wyłączyć je z obiegu. Jeżeli dodatkowo chcemy ustrzec się przed wyłudzeniem kredytu na swoje dane, warto aktywować Alerty BIK. W momencie, gdy ktoś złoży w banku wniosek o kredyt przy pomocy naszych danych, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni smsem lub mailem. Dzięki temu będziemy w stanie błyskawicznie powiadomić odpowiednie służby i uchronić się przed spłatą cudzego zobowiązania.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak uchronić się przed utratą dowodu? Strzeż dowodu jak oka w głowie!

  Utrata dowodu osobistego za granicą to nie tylko masa formalności do załatwienia, lecz także ogromny stres dla osoby, która obawia się konsekwencji z tym związanych. Dlatego podczas pobytu za granicą, osobistych dokumentów należy strzec jak oka w głowie. Nie powinniśmy zostawiać ich nawet na chwilę w miejscu widocznym dla innych, nosić w kieszeni, z której mogą po prostu wypaść czy torebce bez suwaków, która stanowi najczęstszy cel „kieszonkowców”. Jeśli wybieramy się w miejsce, w którym ryzyko kradzieży jest wysokie lub w którym zostajemy narażeni na bytowanie w naprawdę ekstremalnych warunkach, ukryjmy swój dowód osobisty, np. w… pasku lub obuwiu. Wybierając odpowiedni rodzaj butów damskich lub męskich, będziemy mieli pewność, że dowód nie zostanie zniszczony, a my bez problemu wrócimy do domu. Innym skutecznym sposobem będzie schowanie dowodu w specjalnej, dyskretnej saszetce na dokumenty, noszonej przy ciele (pod odzieżą) - np. w DOCUMENT BELT DE LUXE Jack Wolfskin. Jeśli decydujemy się na pozostawienie dokumentów w pokoju hotelowym, postarajmy się pozostawić go w możliwie jak najbezpieczniejszym miejscu, np. sejfie.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.