Wodospad Siklawa – poznaj największy wodospad w Tatrach

Wodospad Siklawa – poznaj największy wodospad w Tatrach

Spis Treści

  Wodospad Siklawa to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych w Tatrach. Od co najmniej dwóch wieków stanowi popularne miejsce wycieczek, które turyści odwiedzają nie tylko latem, lecz także podczas chłodniejszych miesięcy. Ten największy wodospad w Polsce zrobi wrażenie na każdym, kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć go na własne oczy. Z racji na stosunkową łatwość szlaku prowadzącego do Siklawy, trasa ta jest polecana także osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami i chciałyby odwiedzić tę część Tatr po raz pierwszy.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wielka Siklawa

  W jakich górach znajduje się wodospad Siklawa?

  Wodospad Siklawa (zwany także Wielką Siklawą, a kiedyś Siklawą Wodą) znajduje się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka i jest to największy wodospad w całych Tatrach. Spada z progu Ściany Stawiarskiej, która oddziela doliny Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema, a niekiedy także czterema strugami (w zależności od aktualnego poziomu wody w Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów). Wysokość wodospadu wynosi około 65-70 metrów, a nachylenie ściany około 35 stopni. Siklawa znana jest już od dawna, a od początku XIX wieku stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Tatr. To bez wątpienia jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów wybierających się w okolice Morskiego Oka lub Doliny Pięciu Stawów.

  Siklawa zimą

  Siklawa: opis wodospadu

  Wodospad Siklawa najpiękniej prezentuje się w słoneczne dni poprzedzone opadami deszczu. W rozpylonych kroplach wody tworzą się wielobarwne tęcze, które otaczają spadający wodospad. To zachwycające zjawisko przyrody było celem górskich wycieczek już na początku XIX wieku. Siklawa uwieczniona została przez wielu malarzy, a także poetów. 

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak dotrzeć do największego wodospadu w Tatrach?

  Do wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny prowadzący od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Dojście pod wodospad zajmuje około 2 godzin, a powrót tą samą trasą wynosi około godziny i 40 minut. Z racji tego, że Siklawa jest doskonale widoczna z przebiegającego tuż obok szlaku, nie ma potrzeby i nie powinno się zbaczać ze szlaku. Choć droga nie powinna stanowić większych trudności, należy zachować ostrożność w pobliżu skał otaczających wodospad, ponieważ są śliskie i nietrudno o upadek.
  Po dotarciu pod wodospad i odpoczęciu na skałach leżących u jego stóp, możemy podążyć szlakiem dalej i obejść Siklawę z lewej strony, przechodząc po głazach polodowcowych.

  https://www.e-horyzont.pl/media/wysiwyg/blog/2020/08/siklawa2.jpg

  Co warto zabrać ze sobą na szlak?

  Odpowiednia odzież turystyczna jest gwarancją udanego wypadu w góry. Co powinniśmy zabrać ze sobą w drodze do wodospadu Siklawy? Przede wszystkim pamiętajmy o:

  • dobrych butach trekkingowych: takich, które zapewnią nam komfortowe i bezpieczne poruszanie się także po śliskim i nierównym podłożu. Zwróćmy uwagę na to, aby wybrany przez nas model był dostosowany do aktualnej pory roku oraz panujących warunków pogodowych;
  • ciepłej kurtce typu softshell lub odzieży termoaktywnej: zapewniających optymalną temperaturę ciała. Żadnego miłośnika górskich wypraw nie trzeba przekonywać, że temperatura w Tatrach lubi zaskakiwać – nawet podczas letnich miesięcy. Warto mieć w plecaku dodatkową warstwę odzieży, która przyda się w przypadku ochłodzenia;
  • nieprzemakalnej kurtce: która zda egzamin nie tylko podczas spaceru tuż obok wodospadu, lecz także wówczas, gdy nastąpi nagłe załamanie pogody. Nie zapominajmy, że częste zmiany warunków atmosferycznych są typowe dla klimatu panującego w górach – słoneczny poranek wcale nie oznacza, że po południu nie mogą wystąpić opady i burze;
  • spodniach trekkingowych: najlepiej z wytrzymałego i wodoodpornego materiału, który zapewni także odpowiednią cyrkulację powietrza. Sprawdzą się nie tylko podczas chłodniejszych miesięcy, lecz także w lecie. W przypadku wyższych temperatur wystarczy wybrać model z wywietrznikami lub odpinanymi nogawkami.

  Szukasz odzieży i ekwipunku? Odwiedź nasz sklep e-Horyzont, w którym znajdziesz wszystko to, co potrzebne do tego typu górskich wycieczek!  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.