Wspinaczka skałkowa

Wspinaczka skałkowa

Spis Treści

  Wspinaczka skałkowa to sport, który jest marzeniem i wyzwaniem dla niejednego miłośnika gór. W tym artykule pokrótce przedstawimy Wam wspinaczkę skałkową w Polsce, wytłumaczymy jak zacząć trenować ten sport, jak zaopatrzyć się w potrzebny we wspinaczce skałkowej sprzęt i gdzie stawiać pierwsze kroki.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wspinaczka skałkowa - od czego zacząć?

  Wspinaczka skałkowa w Polsce jest sportem zyskującym na popularności. Nieważne, czy co weekend ruszamy w skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czy ograniczamy naszą pasję do wielkomiejskich sztucznych ścianek, wspinaczka skałkowa dla początkujących jak i dla zaawansowanych jest sportem wymagającym mentalnie i fizycznie, jednak niezwykle satysfakcjonującym. „Wspinaczka skałkowa - od czego zacząć?” To pytanie zadaje sobie wielu początkujących entuzjastów wspinania. Szereg odpowiedzi przedstawi wam ten skromny, opisujący wspinaczkę skałkową poradnik.

  Po pierwsze, aby uprawiać wspinaczkę skałkową w Polsce nie potrzebujemy specjalnych licencji czy pozwoleń. Karta taternika dawno odeszła do historii. Niemniej, konieczne jest rozpoczęcie nauki wspinaczki pod okiem osoby doświadczonej (a nie tylko przekonanej o swoim doświadczeniu), najlepiej zaś pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Mimo, że zarówno używany do wspinaczki skałkowej sprzęt jak i przygotowanie skał dla uprawiania tego sportu poprawiają się z roku na rok, a internet pełen jest mniej lub bardziej trafnie opisujących wspinaczkę skałkową poradników, to JEDYNIE nauka pod okiem wykwalifikowanego specjalisty zagwarantuje, że będziemy uprawiać wspinaczkę skałkową bezpiecznie dla nas samych oraz dla naszych górskich partnerów. Profesjonalnych instruktorów poznamy z łatwością zaglądając do internetu, do lokalnego Klubu Wysokogórskiego, lub na najbliższej ściance wspinaczkowej. Jak skompletować potrzebny do wspinaczki skałkowej sprzęt? Nic prostszego. Na początek wystarczą nam: Dobrej jakości buty wspinaczkowe, gwarantujące sensowny kompromis pomiędzy wygodą a precyzją (czeskie SALTIC lub włoskie LaSportiva). Uniwersalna uprząż wspinaczkowa jak BD primrose, przyrząd asekuracyjny: przykładowo BD ATC GUIDE z karabinkiem HMS (np. BD MINI PEARABINER), oraz niemniej istotny woreczek na magnezję, np. MILO NOQUA. Z tym osobistym ekwipunkiem możemy wyruszyć na dowolną sztuczną ściankę, lub w asyście doświadczonej osoby zdobywać pierwsze skały. Doborowi kompletnego i dopasowanego do naszych potrzeb wyposażenia dla wspinaczki skałkowej, oraz odzieży poświęcimy kolejne artykuły na blogu.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wspinaczka skałkowa - trening dla początkujących

  Najlepszym treningiem dla osoby rozpoczynającej przygodę ze wspinaczką skałkową będzie… sama wspinaczka skałkowa. Sport ten wymaga przede wszystkim opanowania specyficznej techniki ruchu w pionie, stąd ćwiczenia siłowe odkładamy na później. Naszym zadaniem na początku przygody ze wspinaniem będzie spędzanie jak największej ilości czasu na ścianie. Pierwsze kroki skierujmy na sztuczną ścianę: może być to wysoka ścianka wspinaczkowa wyposażona w linę, lub niska ścianka boulderowa gdzie o nasze bezpieczeństwo w razie upadku zadba gruby materac. Trening dla początkujących najlepiej podzielić pomiędzy oba rodzaje ścianek. Na ściance z liną oswoimy się z wysokością i ekspozycją (przebywaniem w otwartej przestrzeni wysoko nad ziemią), i posiądziemy podstawową wiedzę o asekuracji. Z drugiej strony, ścianka boulderowa będzie najlepszym treningiem wspinaczki skałkowej dla początkujących pod kątem szybkiego rozwoju prawidłowej techniki ruchu oraz specyficznej dla tego sportu siły. W szczególności, powstające w wielkich miastach nowoczesne ścianki boulderowe oferują możliwość szlifowania naszych umiejętności na przeróżnych formacjach jak piony, przewieszenia, połogi, zacięcia, czy filary. Opanowanie szerokiej gamy ruchów związanych z tymi specyficznymi formacjami przełoży się na łatwiejsze pokonywanie trudnych miejsc w naturalniej skale.

  Początkujący wspinacze nierzadko zastanawiają się czy wspinaczka skałkowa to sport dla nich. Często, zanim spróbujemy swoich sił na ścianie, zastanawiamy się czy nasze ręce są wystarczająco silne, czy na wspinanie pozwoli nam wiek czy wydolność fizyczna. Wspinaczka skałkowa dla początkujących może wydawać się sportem wymagającym, jednak, wszelkie kompetencje takie jak siła ramion, technika ruchu i operacje sprzętowe może opanować niemalże każdy, jeśli poświęci temu zadaniu odpowiednio dużo czasu i wysiłku. Siła ramion (zazwyczaj mała u osób niewspinających się) wzrastać będzie sama wraz z treningami a gibkości nabierzemy przez regularne rozciąganie po treningach, (które uchroni nas również przed kontuzjami). Jedynym czynnikiem ograniczającym nasze możliwości na początku przygody z tym sportem będzie masa ciała. Warto tu pamiętać, że zarówno nadmiar tkanki tłuszczowej jak i mięśni będzie utrudnia nam przeciwstawianie się grawitacji. Warto więc równolegle z treningiem wspinaczkowym pracować nad redukcją masy ciała, na przykład poprzez bieganie. Trening dla początkujących nie musi jednak ograniczać się do sztucznych obiektów zlokalizowanych w wielkich miastach. Jeśli jesteśmy szczęśliwcami mieszkającymi blisko skał, (których geologia niestety poskąpiła krajowi nad Wisłą), możemy (w towarzystwie odpowiedzialnego i przeszkolonego partnera) jak naj szybciej ruszać w skały.

  Wspinaczka skałkowa w Polsce

  W Polsce, kraju nizinnym i nawiedzanym przez deszcze, śniegi, zimy i inne wrogie wspinaczowi zjawiska, duża część wspinaczki skałkowej odbywa się na sztucznych ściankach. Jeśli jednak trafimy na dobrą pogodę (skała nie może być mokra od deszczu), to możemy sprawdzić nasze wytrenowane umiejętności na śliskich wapiennych skałach Jury Krakowsko-częstochowskiej, unikatowych granitach w okolicach Jeleniej Góry czy rzadko odwiedzanych zlepieńcach Kotliny kłodzkiej. W każdym z tych rejonów znajdziemy skały przygotowane do wspinaczki skałkowej: doświadczeni ekiperzy zamontowali dla nas na drogach wspinaczkowych spity, ringi i stanowiska zjazdowe, by umożliwić uprawianie wspinania sportowego. Aby odnaleźć odpowiednie dla nas drogi w gąszczu skał, wyposażyć się musimy w odpowiedni dla wspinaczki skałkowej poradnik opisujący dany rejon skalny. Zwyczajowo, taki poradnik – przewodnik nazywany jest przez wspinaczy „topo”. Topo każdego rejonu do uprawiania wspinaczki skałkowej w Polsce kupimy w specjalistycznych księgarniach internetowych. Popularną alternatywą dla wspinaczki skałkowej w Polsce jest wycieczka na zachód. Przy niskich cenach biletów lotniczych z łatwością wybrać się możemy w popularne rejony wspinaczkowe we Francji, Hiszpanii, Grecji czy w północnej Afryce. Podsumowując, wspinaczka skałkowa to fascynujący sport, który może przy odpowiednim poziomie wyszkolenia i treningu uprawiać każdy z Was.

  Do wspinaczki skałkowej zachęcał

  Mateusz Sętkiewicz

  E-Horyzont Team  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.