Wulkan Teide (Teneryfa) - dlaczego warto go odwiedzić oraz jak się przygotować?

Patrycja Wegner 30/03/2021

Teide, nazywany też sercem Teneryfy, to najwyższy szczyt Hiszpanii i jednocześnie trzeci co do wielkości wulkan na świecie. Jest także uznawany jako jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba. Dowiedz się jakie jeszcze niesamowite i unikatowe zjawiska w sobie kryje i dlaczego warto obrać ten kierunek by przeżyć niezapomnianą przygodę.

- CZYTAJ TAKŻE -

wulkan Teide 3

Gdzie znajduje się i jak dojechać do wulkanu Teide?

Wulkan Teide bardzo często nazywany jest sercem Teneryfy, a to dlatego, że znajduje się w samym centrum wyspy. Wznosi się 3718 metrów ponad poziom morza, a prawie drugie tyle znajduje się pod wodą, dzięki czemu plasuje się na trzecim miejscu na liście najwyższych wulkanów na świecie.
Do szlaku prowadzącego na Pico del Teide, bo tak brzmi pełna hiszpańska nazwa, można dojechać na kilka sposobów. Jednym z nich, najbardziej komfortowym jest oczywiście dojazd autem. Niezależnie od tego czy najwyższy wulkan Teneryfy chcemy zdobyć kolejką czy na własnych nogach, do punktu startu prowadzi nas jedna główna, ale stosunkowa kręta droga TF-21.
Dla osób, które jednak nie zdecydowały się na wypożyczenie auta pozostaje alternatywa – transport publiczny TITSA. Linia, którą powinniśmy wybrać zależy od tego, z której strony wyspy rozpoczynamy wycieczkę. Dla turystów stacjonujących na południu wyspy jest to nr 342, który zaczyna kurs z dworca w Costa Adeje, natomiast dla tych z północy - 348, który wyjeżdża z Puerto de la Cruz.
Kolejną możliwością jest wykupienie zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, wtedy mamy zagwarantowany dojazd z każdego większego miasta na Teneryfie.

wulkan Teide 2

Dlaczego warto odwiedzić Teide?

Teide jest miejscem absolutnie wyjątkowym pod wieloma względami. Zdecydowanie najbardziej zapadającym w pamięć doświadczeniem jest widok rozgwieżdżonego nieba. Każdej nocy na całym świecie niebo ukazuje 88 konstelacji, a z samego szczytu Teide można zaobserwować aż 83 z nich. Dlaczego tak się dzieje?
Przede wszystkim dlatego, że niebo nad szczytem jest zlokalizowane poza intensywnym oświetleniem miast. Ponadto w Parku Narodowym występuje bardzo ciekawe zjawisko nazwane „morzem mgieł”. Powoduje ono, że chmury nie wznoszą się na poziom powyżej 1800m n.p.m., co gwarantuje nam absolutnie bezchmurny obraz nieba niezależnie od pory dnia czy roku. Wędrując odnosi się wrażenie, że tworzy się wyspa pośrodku wyspy.
Kolejnym unikatowym zjawiskiem jest cień wulkanu Teide. Najbardziej widowiskowe jest podczas wschodu i zachodu słońca i stojąc na samym szczycie możemy być obserwatorami powolnej wędrówki cienia góry tworzonego przez chowające lub budzące się słońce. Prawdziwy spektakl na horyzoncie, który natura prezentuje nam wynagradzając trudy wędrówki na sam szczyt.

wulkan Teide 1

Jak wejść na wulkan Teide? - szlaki turystyczne

Istnieje kilka możliwości by stać się zdobywcą wulkanu Teide. Pierwsza, skierowana do piechurów odrzucających sztuczne udogodnienia to klasyczny trekking wyznaczonymi szlakami. Alternatywą jest pokonanie pierwszego etapu wędrówki kolejką, a następnie przejście ostatnich metrów przewyższenia już na własnych nogach.
Najbardziej popularnym szlakiem jest droga rozpoczynająca się w Montaña Blanca. Czas potrzebny do samodzielnego wejścia i zejścia to około 10 godzin. Dlatego warto zadać sobie pytanie o jakiej porze dnia chcemy zdobywać szczyt i rozważyć ewentualny nocleg w schronisku, tak by nacieszyć oczy dwoma najpiękniejszymi zjawiskami. Naprawdę warto tak zaplanować trekking by doświadczyć zarówno obserwacji rozgwieżdżonego nieba z kubkiem gorącej herbaty przed schroniskiem, jak i spaceru cienia góry ku horyzontowi podczas wschodu słońca. Dodatkowo musimy być przekonani o naszych możliwościach fizycznych, gdyż wędrówka wiąże się z pokonaniem prawie 1 200 m przewyższenia, a całkowity dystans wynosi 8,3 km.
Całą trasę od parkingu lub przystanku na szczyt można podzielić na trzy etapy. Dwa punkty pośrednie to wspomniane już schronisko Altavista oraz punkt La Fortaleza.
Pierwszy odcinek to szlak nr 7, który startuje przy Montaña Blanca. Już od pierwszych metrów możemy z zaciekawieniem obserwować zmieniający się krajobraz, który z każdym kolejnym krokiem staje coraz bardziej surowy, wulkaniczny. Szlak na Teide biegnie przed Park Narodowy Teide, który jest niesamowicie bogaty w endemiczne gatunki zwierząt, które spotkasz tylko i wyłącznie w tym miejscu na Ziemi.
Pierwszy dłuższy przystanek czeka nas w schronisku Altavista na wysokości 3 260 m n.p.m. I tutaj pojawiają się dwie opcje. Albo ruszamy w dalszą wędrówkę, albo decydujemy się na nocleg. Drugi scenariusz niewątpliwie wiąże się z nieograniczoną czasowo kontemplacją pod rozgwieżdżonym firmamentem. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie noclegiem, szczególnie w sezonie jest bardzo duże, dlatego ważne jest aby zarezerwować sobie w nim miejsce odpowiednio wcześnie przed wyjazdem, tak byśmy mieli pewność, że nie zostaniemy na przysłowiowym lodzie.

wulkan Teide 4

Kolejną, bardzo ważną kwestią, którą zdecydowanie należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wyprawy są godziny otwarcia schroniska, które najlepiej zaktualizować na stronie internetowej schroniska jeszcze przed wyjazdem. Schronisko Altavisto nie funkcjonuje całodobowo.
Dalej od schronisko czeka nas godzinna wędrówka do La Rambleta, tym razem bardzo surowym odcinkiem bez roślinności. La Rambleta to bardzo ważny punkt wyprawy, gdyż to właśnie tutaj sprawdzane są pozwolenia na wejście na szczyt Pico del Teide. Pozwolenia te są wydawane przez zarząd Parku Narodowego Teide po uprzednim wysłaniu wniosku online. Są one bezpłatne, ale niestety wydawane w bardzo ograniczonej ilości, bo tylko 200 turystów dziennie może nacieszyć się widokiem ze szczytu. I to jest właśnie kolejna „papierkowa” kwestia, o którą warto się zatroszczyć na etapie przygotowań do wyjazdu.
Podczas ostatniego odcinka wędrówki towaryszy nam charakterystyczny zapach siarki, który tylko potwierdza teorię, że wulkan Teide cały czas oddycha. Pierwszy rzut oka na panoramę ze szczytu momentalnie wynagrodzi nam wszystkie trudy wędrówki, a w szczególności cień Teide rosnący aż do horyzontu na wodzie Atlantyku.
Po nasyceniu się widokiem, zrobieniem pamiątkowych zdjęć i chwilą odpoczynku czas na ruszenie w drogę powrotną, taką samą trasą jak droga w górę, przez La Rambleta i schronisko Altavisto. Wędrówka na sam dół do Montaña Blanca powinna zająć nam około 4,5h. Alternatywą jest oczywiście zjazd kolejką liniową.

wulkan Teide 5

- CZYTAJ TAKŻE -

Kolejka na wulkan Teide

Jeżeli uznamy, że całodniowa wędrówka i przewyższenie do pokonania jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem, istnieje bardzo ciekawa opcja alternatywna, czyli kolejka na Teide. Dowiezie nas ona aż na wysokość 3 555 m n.p.m. w zaledwie 8 minut. Najlepiej zdecydować się na wjazd w godzinach porannych, gdyż to gwarantuje nam najpiękniejsze widoki.
Po dotarciu do stacji górnej mamy kilka możliwości dalszej eksploracji. Pierwszą jest dalsza piesza wędrówka na sam szczyt wulkanu Teide, więc w tej sytuacji kierujemy się na szlak nr 10 Telesforo Bravo. Należy jednak pamiętać o wspomnianym wcześniej pozwoleniu, bez którego nie można kontynuować zdobycia szczytu. Jeżeli z różnych przyczyn nie udało nam się wyrobić pozwolenia lub nie czujemy się na siłach by zdobywać szczyt to mamy dwie alternatywy – lżejszy trekking szlakiem nr 11 do la Fortaleza lub szlakiem nr 12 do Pico Viejo. Oba cele to punkty widokowe, z których także rozpościera się piękny pejzaż na okoliczne zbocza gór Teneryfy.
Nawet jeżeli nie mamy w planach dalszej wędrówki należy przygotować się na typowo górskie warunki atmosferyczne, różnica temperatur pomiędzy dolną, a górną stacją kolejki może wynosić kilka stopni, a temperatura odczuwalna może być dodatkowo zaniżona przez wiejący wiatr. Dlatego dodatkowa, ciepła bluza lub kurtka może okazać się niezbędna, nawet gdy na dole jest upalnie.

wulkan Teide kolejka

Park Narodowy Teide - co warto wiedzieć?

Park Narodowy Teide to największy i najstarszy park na Wyspach Kanaryjskich, a także zdecydowanie najbardziej unikatowy w skali całego świata. Wyróżnia się przede wszystkim wulkanicznym charakterem, który ma bezpośredni wpływ na nietypowy surowy krajobraz. Wielu turystów porównuje ten widok do powierzchni Marsa. Ciekawostką jest to, że naukowcy chcąc przetestować sprzęt mający służyć badaniu czerwonej planety, często wysyłają je najpierw do Parku Narodowego Teide, aby tam zasymulować warunki marsjańskie.
Ten wulkaniczny charakter jest reprezentowany też przez liczne zastygłe pola i języki lawowe, kratery, duże formacje skalne podlegające procesowi erozji. Jednak najbardziej okazałym i dostojnym wytworem procesów genealogicznych pozostaje jednak wulkan Teide, który ze swoją wysokością 3718 m n.p.m. plasuje się jako najwyższy szczyt Hiszpanii.

wulkan Teide 8

Park Narodowy Teide w 2007 roku został ogłoszony Światowym Dziedzictwem Przyrodniczym UNESCO, a w 2014 został dodatkowo uznany jako kierunek turystyczny Starlight. Oznacza to, że niebo wyróżnia się wyjątkową czystością i przejrzystością będąc jednym najlepszych na świecie miejsc do obserwacji nieba obok Chile i Hawajów. Na terenie parku znajduje się jedno z największych na świecie Obserwatorium nieba, które specjalizuje się w szczególności w obserwacjach Słońca.

wulkan Teide 9

Jak zaplanować wizytę w Teide?

Jedyną kwestią, wymagającą wcześniejszego bardziej formalnego zaplanowania jest wyrobienia pozwolenia na wejście na Pico del Teide. Pozwolenie wydawane jest przez zarząd Parku Narodowego Teide i w związku z dziennym ograniczeniem liczby wchodzących może wymagać działania z dłuższym wyprzedzeniem.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na zdobycie szczytu na własnych nogach oraz nocleg w schronisku, tutaj także warto zarezerwować sobie w nim miejsce odpowiednio wcześniej. Warto pamiętać, że osoby nocujące w schronisku nie mają obowiązku wyrabiania pozwolenia na wejście na szczyt, co zwalnia nas z dodatkowej papierkowej roboty.

wulkan Teide 11

Jakie akcesoria warto wziąć ze sobą na Teide?

Podróż na wulkan el Teide niezależnie od tego czy pokonywana na naszych nogach, czy też kolejką, to jednak wyprawa w wysokie góry, gdzie pogoda jest nieprzewidywalna. Warto zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz komfort termiczny i spakować do plecaka odzież na różne warunki atmosferyczne. Na pewno przyda się warstwa docieplająca (np. polar) oraz kurtka przeciwdeszczowa. Niech nie zmylą nas upalne temperatury na niższych wysokościach.
Dodatkowo słońce docierające do nas na takiej wysokości przez bezchmurne niebo, może okazać się naprawdę niebezpieczne dla naszej skóry i oczu, dlatego nie zapomnijmy spakować okularów przeciwsłonecznych, kremów z filtrem UV oraz nakrycia głowy - czapki z daszkiem lub kapelusza. Warto też pmyśleć o kijach trekkingowych, to duże ułatwienie, zwłaszcza na podejściu.
Natomiast w przypadku podjęcia wyzwania zdobycia szczytu przed wschodem słońca niezbędna jest czołówka, która zapewni nam bezpieczne poruszanie się po szlaku. A kiedy już usiądziemy na szczycie i rozpoczniemy obserwację zapierającego dech w piersiach spektaklu zjawisk warto uwiecznić sobie te chwile, by móc do nich wracać kiedy tylko zatęsknimy. Nie zapomnijmy zatem aparatu lub telefonu, warto zachować sobie te wspomnienia z ze szczytu wulkanu Teide na wieczność.

wulkan Teide z latarkami

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty