Jak wiązać buty trekkingowe i górskie? Ciesz się długimi wędrówkami bez problemów!

Jak wiązać buty trekkingowe i górskie? Ciesz się długimi wędrówkami bez problemów!

Spis Treści

  O tym, że dobre buty trekkingowe to podstawa każdej górskiej wycieczki wie większość z nas. Bo czy podczas wypadów w teren może być coś bardziej denerwującego niż odciski na stopach? Chyba nie… Jak zatem pomóc naszym stopom, nawet w najlepszych butach, żeby przez całą podróż zachowywały pełną sprawność? Choć z pozoru to banalna sprawa, może się okazać, że sposób wiązania sznurówek w znaczącym stopniu poprawi komfort użytkowania obuwia.  

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Dlaczego trzeba dobrze zawiązać buty na górską wyprawę i nie tylko?

  Wygoda stóp jawi się jako najważniejszy fundament każdej wyprawy. W końcu to właśnie nogi ponoszą nas niejednokrotnie na kraniec świata w celu zaspokojenia głodu adrenaliny. Oczywistym faktem jest to, że ile ludzi, tyle różnych kształtów stóp. Wąskie lub szerokie stopy, wystające palce obijające się o przód buta, wysokie podbicie… Kto z nas nie zna tych problemów? Na całe szczęście na rynku outdoorowym dostępna jest szeroka gama butów trekkingowych, dzięki czemu w zadowalający sposób można wybrać wygodną parę. Czasem jednak i to nie wystarczy. Dlatego prosta czynność, której większość z nas uczyła się już w przedszkolu, może w znaczącym stopniu poprawić komfort ale również bezpieczeństwo podczas krótkich jak też wielodniowych wypraw. Mowa tu oczywiście o wiązaniu butów. Ten poradnik nie traktuje jednak o klasycznym sznurowaniu. Prezentujemy triki, które sprawią, że twoje stopy będą w siódmym niebie. Poniżej przedstawiamy kilka różnych, ale prostych sposobów wiązania butów trekkingowych, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę.

  Jakie są sposoby na wiązanie butów trekkingowych? – rodzaje wiązań

   

  Węzeł chirurgiczny

  Miewasz odciski na pięcie? Prawdopodobnie w czasie marszu stopa jest niewystarczająco ustabilizowana w bucie. Wynikiem tego może być zwiększone tarcie między zapiętką a stopą, co w konsekwencji doprowadza do powstania bolących i uciążliwych odcisków. Na całe szczęście można tej sytuacji w prosty sposób zaradzić. Dodatkowe owinięcie sznurówek zwiększa tarcie, co przekłada się na lepsze ich naprężenie i usztywnienie pięty.

  wiązanie butów

   Jak to wykonać?

  1. Ściągnij sznurówki w górnej części stopy i wybierz luz.
  2. Zlokalizuj 2 pary haczyków zaciskowych, które są w najbliżej miejsca w którym wierzchołek stopy zaczyna się wyginać. Zawiąż węzeł chirurgiczny na każdej z tych par haczyków.
  3. Owiń sznurówki wokół siebie dwa razy, następnie mocno ściągnij. Od radu zawiń pozostałe końce sznurówek za wyższą parę haczyków, aby przyblokować naciąg węzła.
  4. Powtórz krok 3 na wyższej parze haczyków.
  5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.

  jak wiązać buty

  Okienko

  Gdy bolączką jest wysokie podbicie powodujące bolesny ucisk na wierzchu śródstopia, godne uwagi będzie rozwiązanie polegające na stworzeniu luźniejszej strefy w newralgicznym miejscu. Sposób ten łamie klasyczne spojrzenie na wiązanie obuwia, wykorzystujące przekątne przewlekanie sznurówek.

  buty wiązane

  Jak to wykonać?

  1. Wyciągnij sznurówki ze szlufek aż do miejsca lekko poniżej bolesnej strefy ucisku.
  2. Przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła.
  3. Przeciągnij oba końce sznurówek pionowo do góry, do kolejnej pary szlufek. Nie krzyżuj ich!
  4. Ponownie przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła, dla lepszej stabilizacji.
  5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.

  sposoby wiązania butów

  Ulga dla palucha

  Palce twoich stóp przeżywają istne piekło podczas wędrówki? Może warto wypróbować trik, który pozwoli bezboleśnie wrócić na szlak ;) Wystarczy dać im trochę więcej luzu i wolności!

  wiązanie butów trekkingowych

  Jak to wykonać?

  1. Kompletnie wyciągnij sznurówki z butów.
  2. Omiń pierwszą parę szlufek i zacznij przeciągać sznurówki od drugiej pary oczek.

  A jeśli buty będą wciąż niezbyt komfortowe, może warto rozważyć ich wymianę?

  wiązanie butów górskich

  Wąska stopa

  Natura obdarzyła Cię niezbyt szeroką stopą? Od teraz nie będzie to stanowiło problemu! Wykorzystując odpowiednią technikę wiązania ustabilizujesz stopę wewnątrz buta, nie powodując przy tym nadmiernego nacisku.

  nauka wiązania butów

  Jak to wykonać?

  1. Ściągnij sznurówki w górnej części stopy (przed pierwszą parą haczyków) i wybierz luz.
  2. Użyj węzła chirurgicznego lub zwykłego aby zabezpieczyć górną część stopy.
  3. Owiń sznurówki wokół pierwszej pary haczyków, zaczynając jednak od góry ku dołowi, tak aby zrobiła się pętelka.
  4. Skrzyżuj sznurówki i znów zaczynając od góry wykonaj pętelkę wokół kolejnej pary haczyków.
  5. Ustabilizuj górną część buta poprzez ponowne wykonanie węzła chirurgicznego bądź też zwykłego.
  6. Wykonaj powyższą procedurę aż do ostatniej pary haczyków i zwiąż sznurówki w klasyczny sposób.

  jak wiązać buty

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Czy jest różnica w sznurowaniu butów na podejścia i na zejścia?

  Oprócz samej techniki wiązania butów trekkingowych warto jeszcze wspomnieć, że duże znaczenie ma także siła napięcia sznurówek. W zależności od terenu po którym się poruszamy, sugeruje się stosowanie zmiennego naprężenia sznurówek. Podczas podejść zasznuruj dolną część buta dosyć mocno ale górną pozostaw luźniejszą. Dzięki temu stopa wraz ze stawem skokowym będą mogły swobodnie pracować. Z kolei podczas schodzenia należy obie części buta mocno związać. Ma to na celu zabezpieczenie kostki przed skręceniami i urazami w wyniku poślizgu.

  O czym jeszcze należy pamiętać przy wiązaniu butów?

  Mimo że każdy teoretycznie wie, jak wiązać buty, to w trakcie wędrówki na szlaku, zwłaszcza na początku przygody z hikingiem, kilka razy trzeba się zatrzymać i poprawić sznurowanie, bo coś uwiera, lekko boli czy ogranicza ruchy. Najlepszą nauką wiązania butów górskich jest jednak praktyka, więc już po kilku wypadach z plecakiem będziemy doskonale znali nasze buty i stopy, a samo sznurowanie będzie przychodzić nam z łatwością.

  Zawsze warto jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju wiązania butów, pięta powinna być unieruchomiona, a stopa nie powinna zanadto przemieszczać się w bucie – to niezwykle ważna kwestia, która bezpośrednio tyczy się nie tylko wygody wędrówki, ale też kondycji stóp i ochrony przed ewentualnymi pęcherzami.

  wiązanie butów górskich

  Czym wyróżniają się dobre sznurowadła?

  Dobre sznurowadła do wiązania butów górskich powinny być wykonane z materiału, który nie tylko będzie wytrzymały, ale też będzie zapobiegał rozwiązywaniu się butów w trakcie chodzenia. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy kupowane sznurówki nie są zbyt śliskie – powinny być szorstkie i raczej miękkie, żeby węzeł trzymał się lepiej. Kształt płaski lub okrągły nie ma tu znaczenia, jeden i drugi typ może sprawdzać się równie dobrze, o ile materiał jest odpowiedni.  Sznurowadła do butów trekkingowych powinny być zakończone długimi i sztywnymi końcówkami – plastikowymi lub stalowymi. Dzięki temu nawlekanie sznurówek będzie wygodne, a wiązanie butów prostsze.

  Kluczową kwestią przy wyborze sznurowadeł jest też ich długość, która zasadniczo zależy od wysokości cholewki i liczby oczek do nawlekania. Podczas podejmowania decyzji o długości najłatwiej jest kierować się poniższym schematem:

  liczba rzędów oczek  lub haczyków / orientacyjna długość sznurowadeł

  • 3-4 / 60-75 cm
  • 4-5 / 75-90 cm
  • 5-6 / 90-100 cm
  • 7-8 / 120-150 cm
  • 8-9 / 150-160 cm
  • 9-10 / 180-200 cm

  Szukasz butów trekkingowych? Zerknij na ofertę e-Horyzont.pl!

  BUTY TREKKINGOWE DAMSKIE | BUTY TREKKINGOWE MĘSKIE  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.