Zwiąż się z górami! Czyli jak zasznurować buty, by móc cieszyć się długimi wędrówkami.

Zwiąż się z górami! Czyli jak zasznurować buty, by móc cieszyć się długimi wędrówkami.

Spis Treści

  O tym, że dobre buty trekkingowe to podstawa każdej górskiej wycieczki wie większość z nas. Bo czy podczas wypadów w teren może być coś bardziej denerwującego niż odciski na stopach? Chyba nie… Jak zatem pomóc naszym stopom, nawet w najlepszych butach, żeby przez całą podróż zachowywały pełną sprawność? Choć z pozoru to banalna sprawa, może się okazać, że sposób wiązania sznurówek w znaczącym stopniu poprawi komfort użytkowania obuwia.  

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wygoda stóp jawi się jako najważniejszy fundament każdej wyprawy. W końcu to właśnie nogi ponoszą nas niejednokrotnie na kraniec świata w celu zaspokojenia głodu adrenaliny. Oczywistym faktem jest to, że ile ludzi, tyle różnych kształtów stóp. Wąskie lub szerokie stopy, wystające palce obijające się o przód buta, wysokie podbicie… Kto z nas nie zna tych problemów? Na całe szczęście na rynku outdoorowym dostępna jest szeroka gama butów trekkingowych, dzięki czemu w zadowalający sposób można wybrać wygodną parę. Czasem jednak i to nie wystarczy. Dlatego prosta czynność, której większość z nas uczyła się już w przedszkolu, może w znaczącym stopniu poprawić komfort ale również bezpieczeństwo podczas krótkich jak też wielodniowych wypraw. Mowa tu oczywiście o wiązaniu butów. Ten poradnik nie traktuje jednak o klasycznym sznurowaniu. Dlatego warto poznać triki, które sprawią, że Twoje stopy będą w siódmym niebie. Poniżej przedstawiamy kilka różnych, ale prostych sposobów na wiązanie butów trekkingowych, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę. Sprawdźcie sami!

  Węzeł chirurgiczny

  Miewacie odciski na pięcie? Prawdopodobnie w czasie marszu stopa jest niewystarczająco ustabilizowana w bucie. Wynikiem tego może być zwiększone tarcie między zapiętką a stopą, co w konsekwencji doprowadza do powstania bolących i uciążliwych odcisków. Na całe szczęście można tej sytuacji w prosty sposób zaradzić. Dodatkowe owinięcie sznurówek zwiększa tarcie, co przekłada się na lepsze ich naprężenie i usztywnienie pięty.

   Jak to wykonać?

  1. Ściągnij sznurówki w górnej części stopy i wybierz luz.
  2. Zlokalizuj 2 pary haczyków zaciskowych, które są w najbliżej miejsca w którym wierzchołek stopy zaczyna się wyginać. Zawiąż węzeł chirurgiczny na każdej z tych par haczyków.
  3. Owiń sznurówki wokół siebie dwa razy, następnie mocno ściągnij. Od radu zawiń pozostałe końce sznurówek za wyższą parę haczyków, aby przyblokować naciąg węzła.
  4. Powtórz krok 3 na wyższej parze haczyków.
  5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.


   

  Psssst. Otworzyliśmy dla Ciebie wyjątkowa grupę podróżniczą na facebooku! Czekamy na Ciebie!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Okienko

  Gdy bolączką jest wysokie podbicie powodujące bolesny ucisk na wierzchu śródstopia, godne uwagi będzie rozwiązanie polegające na stworzeniu luźniejszej strefy w newralgicznym miejscu. Sposób ten łamie klasyczne spojrzenie na wiązanie obuwia, wykorzystujące przekątne przewlekanie sznurówek.

  Jak to wykonać?

  1. Wyciągnij sznurówki ze szlufek aż do miejsca lekko poniżej bolesnej strefy ucisku.
  2. Przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła.
  3. Przeciągnij oba końce sznurówek pionowo do góry, do kolejnej pary szlufek. Nie krzyżuj ich!
  4. Ponownie przyblokuj sznurówki używając zwykłego węzła, dla lepszej stabilizacji.
  5. Wiązanie buta zakończ w klasyczny sposób.

   

  Ulga dla palucha

  Palce Twoich stóp przeżywają istne piekło podczas wędrówki? Może warto wypróbować trik, który pozwoli bezboleśnie wrócić na szlak ;) Wystarczy dać im trochę więcej luzu i wolności!

   

  Jak to wykonać?

  1. Kompletnie wyciągnij sznurówki z butów.
  2. Omiń pierwszą parę szlufek i zacznij przeciągać sznurówki od drugiej pary oczek.

  A jeśli buty będą wciąż niezbyt komfortowe, może warto rozważyć ich wymianę?

   

  Wąska stopa

  Natura obdarzyła Cię niezbyt szeroką stopą? Od teraz nie będzie to stanowiło problemu! Wykorzystując odpowiednią technikę wiązania ustabilizujesz stopę wewnątrz buta, nie powodując przy tym nadmiernego nacisku.

  Jak to wykonać?

  1. Ściągnij sznurówki w górnej części stopy (przed pierwszą parą haczyków) i wybierz luz.
  2. Użyj węzła chirurgicznego lub zwykłego aby zabezpieczyć górną część stopy.
  3. Owiń sznurówki wokół pierwszej pary haczyków, zaczynając jednak od góry ku dołowi, tak aby zrobiła się pętelka.
  4. Skrzyżuj sznurówki i znów zaczynając od góry wykonaj pętelkę wokół kolejnej pary haczyków.
  5. Ustabilizuj górną część buta poprzez ponowne wykonanie węzła chirurgicznego bądź też zwykłego.
  6. Wykonaj powyższą procedurę aż do ostatniej pary haczyków i zwiąż sznurówki w klasyczny sposób.

  O czym warto pamiętać

  Oprócz samej techniki wiązania obuwia trekkingowego warto jeszcze wspomnieć, że duże znaczenie ma także siła napięcia sznurówek. W zależności od terenu po którym się poruszamy, sugeruje się stosowanie zmiennego naprężenia sznurówek. Podczas podejść zasznuruj dolną część buta dosyć mocno ale górną pozostaw luźniejszą. Dzięki temu stopa wraz ze stawem skokowym będą mogły swobodnie pracować. Z kolei podczas schodzenia należy obie części buta mocno związać. Ma to na celu zabezpieczenie kostki przed skręceniami i urazami w wyniku poślizgu. Mam nadzieję, że dzięki tym kilku sposobom uda się poprawić komfort stóp podczas wycieczek, dzięki czemu jeszcze częściej i chętniej będziecie wyruszali w teren by poczuć wilczy zew! 

  Do zobaczenia na szlaku!

  Masz pytanie, potrzebujesz doradztwa przy zaplanowaniu podróży? Napisz do mnie!

  Opracowała: Justyna Cyrulik

  Jack Wolfskin Kraków

  - SPRAWDŹ OFERTĘ -  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.