Kuchenki turystyczne i palniki

Kuchenka turystyczna to niewątpliwie jedna z najpotrzebniejszych rzeczy w naszym biwakowym wyposażeniu. Dzięki kuchence przygotujemy ciepły posiłek na cały dzień. Wśród produktów dostępnych na rynku niewątpliwie wyróżniają się kuchenki gazowe turystyczne od sprawdzonych i znanych producentów. Pinguin, MSR, czy Primus oferują nam najwyższą jakość produktów, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Aby zapoznać się z oferowanymi modelami kuchenek turystycznych, wystarczy zajrzeć do sklepu internetowego e-Horyzont.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Kuchenka turystyczna – praktyczne rozwiązanie na szlaku i campingu

Uniwersalne kuchenki turystyczne ułatwią przygotowywanie gorącego posiłku lub napoju podczas długich wędrówek górskich bądź wypadu pod namioty. Wystarczy zabrać ją ze sobą do plecaka, aby cieszyć się ulubionym daniem na łonie przyrody – dzięki niewielkim rozmiarom i optymalnej wadze, kuchenki gazowe turystyczne zmieszczą się do każdego bagażu i nie będą stanowiły dla nas dużego obciążenia. Większość kuchenek turystycznych została pokryta praktyczną warstwą neoprenową, która chroni przed poparzeniem i wydłuża czas stygnięcia potrawy. Dodatkowe udogodnienia, takie jak praktyczny uchwyt z boku kubka, radiator ograniczający utratę ciepła i skracający czas gotowania, a wreszcie pełna regulacja płomienia, sprawią, że gotowanie w plenerze nie będzie już stanowiło dla nas większego wyzwania.

Gotowanie w terenie to nie tylko kuchenka turystyczna

Oprócz kuchenki turystycznej, nie zapomnijmy także o zakupie wiatrochronu, czyli składanej osłonie kuchenki, która ochroni płomień przed wiatrem i zwiększy wydajność palnika, oraz praktycznej podstawki pod garnek umożliwiającej używanie większych naczyń na mniejszych palnikach. Podczas pakowania wyposażenia kuchni turystycznej nie zapomnij o zestawie naczyń. Dobrej jakości garnek oraz naczynia turystyczne wraz ze sztućcami z pewnością ułatwią gotowanie w terenie. Sprawdź również naszą ofertę dań gotowych i żywności liofilizowanej, dzięki której przygotujesz pełnowartościowy posiłek w kilka minut. Z tak skompletowanym sprzętem gotowanie na łonie natury będzie prawdziwą przyjemnością!

Kuchenki turystyczne w ofercie sklepu e-horyzont.pl

W naszym sklepie znajdziesz kuchenki turystyczne doświadczonych na rynku outdoorowym marek, takich jak: Pinguin, MSR, Primus, czy Optimus. Oferujemy szeroki wybór kuchenek i palników, tak aby nawet najbardziej wymagający użytkownik mógł znaleźć odpowiedni model dla siebie. Modele mniejsze oraz składane do niewielkich rozmiarów, są lekkie, dlatego stanowią świetne rozwiązanie na pieszą wyprawę, kiedy na pierwszym miejscu stawiamy wagę bagażu. Kuchenki turystyczne mieszczące się w dłoni pozostają również odpowiednie dla osób ceniących sobie minimalizm w podróży. Natomiast większe, mogą okazać się bardziej komfortowe przy codziennym gotowaniu w dużym garnku, ponieważ posiadają szerszą średnicę. Na naszej stronie znajdziesz także kuchenki i palniki turystyczne z możliwością regulacji płomienia, czy w zestawie z naczyniem.

Jaki palnik turystyczny wybrać?

Palnik turystyczny jest podstawą ekwipunku każdego biwakowicza. Umożliwia przygotowanie odżywczego, ciepłego posiłku w każdych warunkach, co szczególnie docenia się w czasie dalekich wypraw górskich czy w ostępy leśne. Który palnik turystyczny wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Palnik gazowy turystyczny na kartusze to najbardziej popularny rodzaj palników. Jego konstrukcja jest bardzo prosta i składa się na nią niewielka butla gazowa, nad którą mocuje się specjalne rusztowanie. Butle gazowe są wymienne i mają standaryzowane mocowanie, dlatego możemy mieć pewność, że w każdym sklepie turystycznym zakupimy odpowiedni ich rozmiar. Tego typu palniki turystyczne dają duży płomień, za pomocą którego da się ugotować posiłek nawet dla kilku osób.

Jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę i wiemy, że nie będziemy mieć możliwości wymieniać naszych butli gazowych, lepszym wyborem okazują się palniki na ciekłe paliwo - ropę lub benzynę. Rozmiarowo i wagowo odpowiadają one palnikom gazowym, ale transport paliwa ciekłego jest znacznie bardziej wygodny niż butli gazowych. Dodatkowym plusem tego paliwa jest fakt, że jest ono odporne na niskie temperatury, a palniki turystyczne zasilane za jego pomocą mogą być stosowane również na wysokościach.

Palniki na alkohol, niegdyś bardzo popularne, obecnie znowu wracają do łask. Są bardzo niewielkie, a zasilać je można naftą lub spirytusem. Jeśli naszym priorytetem jest niewielki bagaż o małej wadze, to będzie dobre uzupełnienie. Co prawda nie ugotujemy na takim palniku makaronu czy ziemniaków, ale na pewno przygotujemy zupę z proszku, kawę czy herbatę.

Jak gotować na palniku turystycznym?

Najprostszą, jednocześnie najszybszą i najbardziej ekonomiczną metodą żywienia z pomocą palnika turystycznego, jest po prostu podgrzewanie na nim wody, a następnie zalewanie nią zupek instant, makaronów, puree z kubka i innych tego typu produktów. Warto jednak pamiętać, że tego typu posiłki trudno nazwać odżywczymi, a przy dalekich wyprawach warto zadbać o to, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej podaży kalorii, witamin i minerałów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie węglowodanów - makaronów czy kasz (szybciej gotują się te drobniejsze), a także ryżu. Do takiej bazy można dodać co kto lubi: fasolę z puszki, konserwę mięsną, wszelkiego rodzaju sosy ze słoika lub samodzielnie przygotowane przed wyprawą i zawekowane. Kasze typu kuskus czy ryż świetnie komponują się również z posiłkami słodkimi - wtedy dodatkiem mogą być suszone i świeże owoce, dżemy, orzechy. Kalorycznie, odżywczo, smacznie i zdrowo!

Palniki turystyczne nie są ograniczeniem dla osób, które lubią gotować i eksperymentować kulinarnie. W internecie można znaleźć sporo przepisów dla zaawansowanych turystów, którzy nawet na dalekiej wyprawie nie chcą sobie odmawiać przyjemności podniebienia. Tego typu gotowanie wymaga jednak dobrego rozplanowania posiłków i odpowiedniego zapakowania półproduktów - na przykład mięso musi być szybko przygotowane (im chłodniejsza aura, tym dłużej możemy je oczywiście przechowywać), a warzywa nie przepadają za tym, aby być zgniatane. Szczególnie kiepsko znoszą to pomidory, znacznie lepiej papryka, cukinia, cebula czy ziemniaki, ale też są to warzywa cięższe.

Jeśli lubisz gotować, z pewnością wiesz, jak jeden dodatek może całkowicie odmienić potrawę: masło orzechowe, podprażone migdały, japońska pasta miso, sos sojowy czy czubryca - wszystkie te produkty nie zajmą dużo miejsca w Twoim plecaku, a znacznie rozwiną paletę smaków na szlaku.

Kuchenka czy palnik turystyczny

Jeśli jesteś kimś, kto od jedzenia oczekuje czegoś więcej niż jedynie odżywienia, z pewnością wolisz gotować na kuchence turystycznej. Nic dziwnego - daje o wiele więcej możliwości, za jej pomocą da się przygotować nawet złożony, dwudaniowy obiad. Kuchenka turystyczna jest jednak nieporęczna, zajmuje dużo miejsca w plecaku i najczęściej zasilana jest butlami gazowymi, których noszenie na szlaku nie należy do przyjemności. Jeśli jednak Twój tryb biwakowania zakłada stacjonarny obóz, z którego urządzasz wypady na szlak lub zamierzasz gotować np. na jachcie, kuchenka turystyczna sprawdzi się świetnie. To także dobre wyposażenie wypraw motocyklowych.

Palniki turystyczne są znacznie bardziej kompaktowe, lekkie i wygodne w transporcie, ale też w znacznym stopniu ograniczają listę posiłków, która możliwa jest do przygotowania z ich pomocą. Mimo to, to wciąż najpopularniejszy element wyposażenia dalszych wypraw górskich i znacznie lepiej mieć palnik turystyczny niż nie mieć żadnej możliwości przygotowania posiłku czy ciepłego napoju w trakcie wyprawy.

Na koniec: warto pamiętać, że wszystkie rodzaje palników i kuchenek turystycznych, jeśli są nieodpowiednio używane, stwarzają zagrożenie pożarowe. Nie we wszystkich miejscach możliwe jest korzystanie z ich pomocy. Odpowiedzialne i rozsądne gotowanie w plenerze zakłada, że serwisujemy nasz sprzęt, używamy go wyłącznie do celów, jakich jest przeznaczony, a miejsce, w którym gotowaliśmy, pozostawiamy w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Od jakości naszego sprzętu do gotowania zależy również nasze bezpieczeństwo, dlatego nie bagatelizujmy wszelkich usterek kuchenek i palników.