Loading...

Nóż składany ratowniczy LAGUIOLE DUB201 SECURITY LEAD WOOD

Cena 179,99 zł Od 159,99 zł
Trwa ładowanie opcji...
SKU
3661190010148

Nóż składany LAGUIOLE DUB201 SECURITY LEAD WOOD to zaprojektowany na bazie tradycyjnego scyzoryka pasterskiego francuskich mieszkańców Pirenejów nóż ratowniczy wyposażony w funkcje przydatne w sytuacjach awaryjnych, zwłaszcza przy zdarzenia komunikacyjnych - zbijak do szyb i ostrze do cięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Ostrze noża wykonano z nierdzewnej stali 420 z matowym wykończeniem. Na głowni umieszczono zaczep, umożliwiający otwarcie noża jednym ruchem palca. Ostrze posiada blokadę, zapobiegającą przypadkowemu zamknięciu noża podczas pracy.

Okładzinę wykonano z wyjątkowo twardego, pochodzącego z Afryki, szlifowanego i polerowanego drewna ołowianego. Głownia noża wyposażona jest w zaczep, umożliwiający otwarcie noża jednym ruchem palca.

Specjalnym akcentem jest inkrustacja rękojeści w formie krzyża łacińskiego oraz herbowa cesarska pszczoła napoleońska, wieńcząca sprężynę ostrza.

Nóż Laguiole to nawiązanie do przeszło dwustuletniej tradycji pasterskiej francuskich górali, która stawia go w jednym rzędzie z innymi słynnymi nożami wywodzącymi się z gór Europy i świata.

Szczegóły:
  • ostrze ze stali nierdzewnej 420 z matowym wykończeniem, z wydzieloną częścią ząbkowaną
  • blokada ostrza
  • możliwość otwierania jedną ręką
  • rękojeść z drewna ołowianego
  • inkrustacja w formie chrześcijańskiego krzyża
  • na zwieńczeniu sprężyny noża herbowa pszczoła cesarza Napoleona.
  • zbijak do szyb
  • ostrze do cięcia pasów bezpieczeństwa
  • w komplecie nylonowy pokrowiec zapinany zatrzaskiem

 


Noże Laguiole wywodzą się z pasterskich regionów południowej Francji, nazwę wywodzą od miejscowości Laguiole, położonej u podnóża Pirenejów. Powstały na początku XIX wieku jako twórcze rozwinięcie noży pasterzy francuskich i hiszpańskich. Obok niezbędnej funkcjonalności spełniały też funkcje kulturowe - przez niemal 200 lat istnienia obrosły bogatą symboliką, legendami i przesądami.

Obok klasycznych prostych scyzoryków występują też noże z dodatkowym szpikulcem (wywodzącym się ze szpikulca weterynaryjnego, używanego przez pasterzy do ratowania wzdętych owiec i bydła), korkociągiem i innymi akcesoriami. Jako okładziny do rękojeści wykorzystywane są rzadkie gatunki drewna, rogi zwierzęce (niegdyś też kość słoniowa), czasem metal (np. aluminium). Zawsze jednak zachowują ten sam kształt głowni i rękojeści - wersja z korkociągiem ma przypominać kobiecą nogę, wersja klasyczna - głowę wieloryba.

Specyficzne są też zdobienia, do których nawiązuje symbolika i legendy związane z nożem. Laguiole jako wytwór rąk kowala ma symbolizować nadprzyrodzone umiejętności panowania swego twórcy nad czterema żywiołami rządzącymi naszym światem - wodą, ogniem, powietrzem i ziemią. Wodę w nożu symbolizować ma jego ostrze, ziemię - rękojeść, metalowe (często miedziane) piny na rękojeści to ogień, zaś pszczoła wieńcząca sprężynę to obraz powietrza. Inne legendy wiążą tę pszczołę z herbem, który cesarz Napoleon miał obiecać mieszkańcom regionu za dzielność wywodzących się z Laguiole jego żołnierzy.

Na rękojeści noża znajdujemy też zwykle ułożony z pinów krzyż - wg tradycji miał on służyć pasterzom w górach do porannej i wieczornej adoracji - pragnący modlitwy góral wbijał nóż w chleb lub w ziemię i tym samym tworzył polowy ołtarzyk. Nacięcia na grzbiecie głowni to kalendarz pokazujący dni tygodnia, albo proste liczydło.

Korkociąg pojawił się w tym scyzoryku pod koniec XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei żelaznej mieszkańcy wsi zaczęli podróżować po Francji "za pracą" - okazał się niezbędnym elementem takiej podróży.

Posiadanie i użytkowanie takiego scyzoryka stało sie we Francji nieledwie rytuałem. Ofiarowanie Laguiole młodemu chłopakowi stało się symbolem jego pasowania na dorosłego. Nóż ten jest też doskonałym prezentem dla przyjaciela, przy czym tradycja wymaga by ofiarowany zrewanżował się drobną monetą.

(przy opisie noża Laguiole korzystaliśmy m.in. z artykułu zamieszczonego na portalu knives.pl).

Szczegóły
Wymiary 12 x 2,9 x 1,8 cm; długość ostrza: 9 cm, długość po rozłożeniu: 22 cm
Materiał stal nierdzewna 420; drewno ołowiane, pokrowiec Nylon 600D
Marka Laguiole
Waga 156g
Napisz własną recenzję
Zaloguj się aby dodana recenzja została połączona z Twoim kontem.
Napisz opinię o produkcie:Nóż składany ratowniczy LAGUIOLE DUB201 SECURITY LEAD WOOD
Twoja ocena
Znaleźliśmy inne produkty, które mogą Cię zainteresować!
© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.