Loading...

Nóż składany z blokadą ostrza LAGUIOLE DUB213 VARIATION ASH TREE

Cena 99,99 zł Od 89,99 zł
Trwa ładowanie opcji...
SKU
3661190004574

Nóż składany z blokadą ostrza LAGUIOLE DUB213 VARIATION ASH TREE to tradycyjny scyzoryk francuskich mieszkańców Pirenejów, z okładziną rękojeści wykonaną z drzewa jesionu. Nóż wyposażono w sprężynujący klips do zamocowania na pasku spodni.

Ostrze noża wykonano z nierdzewnej stali 420 z matowym wykończeniem. Na głowni umieszczono zaczep, umożliwiający otwarcie noża jednym ruchem palca.

Okładziną rękojeści noża jest szlifowane i polerowane drzewo jesionu, o widocznych słojach, których faktura nadaje mu naturalny wygląd i sprawia, że nóż wygodnie leży w dłoni.
Specjalnym akcentem jest inkrustacja rękojeści w formie herbowej cesarskiej pszczoła napoleońskiej, nabitej u nasady głowni. Trzon rękojeści noża nawiązuje kształtem do głowy wieloryba.

Nóż Laguiole to nawiązanie do przeszło dwustuletniej tradycji pasterskiej francuskich górali, która stawia go w jednym rzędzie z innymi słynnymi nożami wywodzącymi się z gór Europy i świata.

Szczegóły:
  • ostrze ze stali nierdzewnej 420 z matowym wykończeniem,
  • na głowni zaczep do otwierania noża jedną ręką,
  • rękojeść z drewna jesionowego z inkrustowaną pszczołą cesarza Napoleona,
  • klips sprężynowy do mocowania noża do paska spodni.Noże Laguiole wywodzą się z pasterskich regionów południowej Francji, nazwę wywodzą od miejscowości Laguiole, położonej u podnóża Pirenejów. Powstały na początku XIX wieku jako twórcze rozwinięcie noży pasterzy francuskich i hiszpańskich. Obok niezbędnej funkcjonalności spełniały też funkcje kulturowe - przez niemal 200 lat istnienia obrosły bogatą symboliką, legendami i przesądami.

Obok klasycznych prostych scyzoryków występują też noże z dodatkowym szpikulcem (wywodzącym się ze szpikulca weterynaryjnego, używanego przez pasterzy do ratowania wzdętych owiec i bydła), korkociągiem i innymi akcesoriami. Jako okładziny do rękojeści wykorzystywane są rzadkie gatunki drewna, rogi zwierzęce (niegdyś też kość słoniowa), czasem metal (np. aluminium). Zawsze jednak zachowują ten sam kształt głowni i rękojeści - wersja z korkociągiem ma przypominać kobiecą nogę, wersja klasyczna - głowę wieloryba.

Specyficzne są też zdobienia, do których nawiązuje symbolika i legendy związane z nożem. Laguiole jako wytwór rąk kowala ma symbolizować nadprzyrodzone umiejętności panowania swego twórcy nad czterema żywiołami rządzącymi naszym światem - wodą, ogniem, powietrzem i ziemią. Wodę w nożu symbolizować ma jego ostrze, ziemię - rękojeść, metalowe (często miedziane) piny na rękojeści to ogień, zaś pszczoła wieńcząca sprężynę to obraz powietrza. Inne legendy wiążą tę pszczołę z herbem, który cesarz Napoleon miał obiecać mieszkańcom regionu za dzielność wywodzących się z Laguiole jego żołnierzy.

Na rękojeści noża znajdujemy też zwykle ułożony z pinów krzyż - wg tradycji miał on służyć pasterzom w górach do porannej i wieczornej adoracji - pragnący modlitwy góral wbijał nóż w chleb lub w ziemię i tym samym tworzył polowy ołtarzyk. Nacięcia na grzbiecie głowni to kalendarz pokazujący dni tygodnia, albo proste liczydło.

Korkociąg pojawił się w tym scyzoryku pod koniec XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei żelaznej mieszkańcy wsi zaczęli podróżować po Francji "za pracą" - okazał się niezbędnym elementem takiej podróży.

Posiadanie i użytkowanie takiego scyzoryka stało sie we Francji nieledwie rytuałem. Ofiarowanie Laguiole młodemu chłopakowi stało się symbolem jego pasowania na dorosłego. Nóż ten jest też doskonałym prezentem dla przyjaciela, przy czym tradycja wymaga by ofiarowany zrewanżował się drobną monetą.

(przy opisie noża Laguiole korzystaliśmy m.in. z artykułu zamieszczonego na portalu knives.pl).

Szczegóły
Wymiary 12 x 2,1 x 1,9 cm; długość ostrza: 9,9 cm, długość po rozłożeniu: 21,3 cm
Materiał stal nierdzewna 420; drewno jesionowe
Marka Laguiole
Waga 102g
Napisz własną recenzję
Zaloguj się aby dodana recenzja została połączona z Twoim kontem.
Napisz opinię o produkcie:Nóż składany z blokadą ostrza LAGUIOLE DUB213 VARIATION ASH TREE
Twoja ocena
Zobacz Podobne Produkty
© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.