Nóż składany z korkociągiem LAGUIOLE DUB041 TRUE HORN black

Cena 129,99 zł Od 115,99 zł
Trwa ładowanie opcji...
SKU
3661190000217

Nóż składany z korkociągiem LAGUIOLE DUB041 TRUE HORN to klasyczny scyzoryk francuskich mieszkańców Pirenejów, z korkociągiem i okładziną rękojeści wykonaną z bawolego rogu. Ostrze i pszczoła, bawoli róg, korkociąg i damska noga - czyli kwintesencja Laguiole!

Ostrze noża wykonano z nierdzewnej stali 440 ("chirurgicznej"), w której wysoka zawartość węgla zapewnia jego doskonałą i trwałą ostrość, zaś domieszka chromu zabezpiecza przed utlenianiem (rdzewieniem).

Nóż wyposażono w wygodny i praktyczny korkociąg o trzech zwojach, którym otworzysz każdą butelkę zamkniętą klasycznym korkiem.
Okładziną rękojeści noża jest szlifowany i polerowany czarny róg bawołu, który nadaje mu niepowtarzalny wygląd.
Specjalnym akcentem jest inkrustacja rękojeści w formie krzyża łacińskiego oraz herbowa cesarska pszczoła napoleońska, wieńcząca sprężynę ostrza. Trzon rękojeści noża nawiązuje kształtem do damskiej nogi.

Nóż Laguiole to nawiązanie do przeszło dwustuletniej tradycji pasterskiej francuskich górali, która stawia go w jednym rzędzie z innymi słynnymi nożami wywodzącymi się z gór Europy i świata.

Szczegóły:

  • ostrze ze stali nierdzewnej 440 ("chirurgicznej"),
  • rękojeść z czarnego rogu bawolego, z inkrustacją w formie chrześcijańskiego krzyża i pszczołą cesarza Napoleona,
  • stalowy korkociąg (3 zwoje).Noże Laguiole wywodzą się z pasterskich regionów południowej Francji, nazwę wywodzą od miejscowości Laguiole, położonej u podnóża Pirenejów. Powstały na początku XIX wieku jako twórcze rozwinięcie noży pasterzy francuskich i hiszpańskich. Obok niezbędnej funkcjonalności spełniały też funkcje kulturowe - przez niemal 200 lat istnienia obrosły bogatą symboliką, legendami i przesądami.

Obok klasycznych prostych scyzoryków występują też noże z dodatkowym szpikulcem (wywodzącym się ze szpikulca weterynaryjnego, używanego przez pasterzy do ratowania wzdętych owiec i bydła), korkociągiem i innymi akcesoriami. Jako okładziny do rękojeści wykorzystywane są rzadkie gatunki drewna, rogi zwierzęce (niegdyś też kość słoniowa), czasem metal (np. aluminium). Zawsze jednak zachowują ten sam kształt głowni i rękojeści - wersja z korkociągiem ma przypominać kobiecą nogę, wersja klasyczna - głowę wieloryba.

Specyficzne są też zdobienia, do których nawiązuje symbolika i legendy związane z nożem. Laguiole jako wytwór rąk kowala ma symbolizować nadprzyrodzone umiejętności panowania swego twórcy nad czterema żywiołami rządzącymi naszym światem - wodą, ogniem, powietrzem i ziemią. Wodę w nożu symbolizować ma jego ostrze, ziemię - rękojeść, metalowe (często miedziane) piny na rękojeści to ogień, zaś pszczoła wieńcząca sprężynę to obraz powietrza. Inne legendy wiążą tę pszczołę z herbem, który cesarz Napoleon miał obiecać mieszkańcom regionu za dzielność wywodzących się z Laguiole jego żołnierzy.

Na rękojeści noża znajdujemy też zwykle ułożony z pinów krzyż - wg tradycji miał on służyć pasterzom w górach do porannej i wieczornej adoracji - pragnący modlitwy góral wbijał nóż w chleb lub w ziemię i tym samym tworzył polowy ołtarzyk. Nacięcia na grzbiecie głowni to kalendarz pokazujący dni tygodnia, albo proste liczydło.

Korkociąg pojawił się w tym scyzoryku pod koniec XIX wieku, gdy wraz z rozwojem kolei żelaznej mieszkańcy wsi zaczęli podróżować po Francji "za pracą" - okazał się niezbędnym elementem takiej podróży.

Posiadanie i użytkowanie takiego scyzoryka stało sie we Francji nieledwie rytuałem. Ofiarowanie Laguiole młodemu chłopakowi stało się symbolem jego pasowania na dorosłego. Nóż ten jest też doskonałym prezentem dla przyjaciela, przy czym tradycja wymaga by ofiarowany zrewanżował się drobną monetą.

(przy opisie noża Laguiole korzystaliśmy m.in. z artykułu zamieszczonego na portalu knives.pl).

Szczegóły
Wymiary 10,9 x 2,4 x 1,6 cm; długość ostrza: 9,2 cm, długość po rozłożeniu: 20 cm
Materiał stal nierdzewna 440 (chirurgiczna); naturalny róg bawoli (polerowany)
Marka Laguiole
Waga 80g
Napisz własną recenzję
Zaloguj się aby dodana recenzja została połączona z Twoim kontem.
Napisz opinię o produkcie:Nóż składany z korkociągiem LAGUIOLE DUB041 TRUE HORN black
Twoja ocena
© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.