RECCO - system ratowniczy

RECCO - system ratowniczy w górach typu alpejskiego

System RECCO - to pasywny system ochrony przeciwlawinowej w górach wysokich - dla alpinistów, narciarzy, czy snowboardzistów. Ułatwia służbom ratowniczym odnalezienie zasypanych w lawinie. System RECCO składa się z dwóch elementów - reflektora RECCO i detektora RECCO.

Reflektor RECCO to pasywna płytka drukowana, zatopiona w wytrzymałym tworzywie sztucznym. Reflektory te coraz powszechniej są wszywane w odzież narciarską (np. Jack Wolfskin) oraz umieszczane w butach i kaskach narciarskich. Dla pewności działania warto mieć przy swoim ekwipunku minimum dwa takie reflektory, np. przy kurtce i na butach.

Ratownicy poszukują ofiar przy pomocy detektorów RECCO ręcznych i instalowanych na śmigłowcu. Detektor wyposażony w antenę kierunkową wysyła sygnał radiowy o częstotliwości 917 MHz; gdy sygnał natrafi na reflektor - wraca do nadajnika. Reflektor odbija go i jednocześnie podwaja jego częstotliwość, zaś odbiornik detektora wychwytuje go i sygnalizuje dźwiękiem odnalezienie poszukiwanego oraz pozwala szybko i dokładnie zlokalizować poszukiwanego.

System jest powszechnie stosowany m.in w Alpach, natomiast w Tatrach jest wdrożony od zimy 2003/2004.

Zobacz prezentacje filmów o systemie ratowniczym RECCO na stronie producenta systemu >.

© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.