ŚPIWORY

Śpiwór turystyczny to podstawowy element wyposażenia każdego miłośnika outdooru. Jest niezbędny podczas letnich wypadów pod namiot, spływów kajakowych, czy długich górskich wędrówek połączonych ze spaniem w schroniskach. Zadbaj o swój komfortowy sen i wybierz wygodny model z bogatej oferty sklepu e-horyzont.pl. Nie zapomnij także o macie, karimacie lub materacu, który będzie izolował od chłodnego lub wilgotnego podłoża.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Śpiwory turystyczne w e-horyzont.pl

Bez czego nie wyobrażamy sobie biwakowania pod namiotami? Oczywiście bez ciepłego i wygodnego śpiwora. Profesjonalne śpiwory turystyczne są niezbędne podczas każdej dłuższej wyprawy i nocowania poza domem. Doskonale sprawdzą się, gdy zamierzamy spać w schronisku lub musimy przeczekać noc na lotnisku z powodu opóźnionego lotu. Ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim daną porą roku, prognozowanymi warunkami atmosferycznymi oraz indywidualnymi preferencjami. Pamiętajmy, że będąc na biwaku, należy przygotować się na różnorodne warunki pogodowe, dlatego nasz śpiwór turystyczny powinien być wytrzymały i wodoodporny. Jeśli planujemy trekking lub wędrówkę, to warto wybrać lekki śpiwór, który nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia. W ofercie naszego sklepu znajdziesz najlepsze śpiwory turystyczne od najlepszych outdoorowych marek jak: Jack Wolfskin, Pinguin, Fjord Nansen, Aura, czy Deuter. Nasze śpiwory sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych i zapewnią nam komfortowy przyjemny sen. A jak wiemy, po dobrze przespanej nocy mamy jeszcze więcej energii i chęci do działania. Dlatego, warto wybrać taki śpiwór, który pomoże nam w regeneracji organizmu.

Śpiwory na każdą porę roku

Sklep turystyczny e-Horyzont oferuje zarówno śpiwory puchowe, jak i syntetyczne, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać ten odpowiedni dla siebie. Znajdziemy tu modele dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z biwakiem i podróżami. Wybierając śpiwór turystyczny, zastanówmy się, kiedy będziemy go używać lub w jakich warunkach będziemy spać. Możemy wybrać śpiwór na lato, śpiwór zimowy lub tzw. śpiwór trzysezonowy, który polecany jest w okresie wiosna-jesień. Najlepiej sprawdzić też wagę wypełnienia, aby porównać, który śpiwór będzie dla nas najlepszy. Nie bez znaczenia pozostają również warunki, w jakich się znajdziemy – jeśli wybieramy się w tereny wilgotne, wybierzmy śpiwór z wypełnieniem syntetycznym, który jest bardziej odporny na działanie wilgoci.

Podstawowy element wyposażenia na campingu – śpiwór turystyczny

Wybierając się pod namiot, często zastanawiamy się, jaki śpiwór wybrać, oraz czy zapewni on komfort spania? Dlatego w ofercie sklepu e-horyzont.pl znajdziesz również akcesoria, które sprawiają, że pod namiotem czujesz się, jak we własnej sypialni. O wygodę na biwaku dbają wkładki do śpiworów, które pomagają zachować odpowiednią higienę i zapewniają dodatkowe ocieplenie podczas niskich temperatur. Sprawdzą się także samodzielnie, jako śpiwór podczas nocy w tropikach. Ponadto oferujemy szeroki wybór poduszek turystycznych, kompresujących się w łatwy sposób oraz koców turystycznych, które swoje zastosowanie znajdują nie tylko w namiocie, ale także np. na plaży. Szeroki wybór akcesoriów do spania sprawi, że spanie w śpiworze turystycznym będzie tak komfortowe, jak nigdy dotąd. Razem z e-Horyzont zadbaj o dobry sen na biwaku! Wybierz swój śpiwór turystyczny, wygodną poduszkę i wielofunkcyjny koc.

Jakie są rodzaje śpiworów, które warto wziąć na wyprawę?

Nim wybierzemy śpiwór powinniśmy dokładnie wiedzieć, w jakich temperaturach i warunkach będziemy biwakować. Inny śpiwór będzie nam potrzebny na spanie w namiocie w lesie w okresie letnim, a inny do górskiego biwakowania. Letnie noce w Polsce nigdy nie są chłodniejsze niż 7 stopni, a tymczasem w Tajlandii jest w tym samym czasie upalnie (rzadko kiedy temperatura nocą spada poniżej 20 stopni) i dodatkowo jest olbrzymia wilgotność powietrza.

Najważniejszym nawigatorem przy kupnie śpiwora jest tzw. specyfikacja. To w niej znajdziemy informacje na temat temperatury użytkowania, rodzaju wypełnienia, ogólnego przeznaczenia śpiwora.

"Zwykłe śpiwory" kopertowe, czyli rozkładane do kołdry, sprawdzają się dla turystów, którzy śpią pod namiotem zazwyczaj w mało wymagających spokojnych warunkach: przy dodatnich temperaturach, raczej latem niż zimą. Śpiwory do zadań specjalnych najczęściej produkowane są w modelu tzw. mumii z kapturem i ściąganym kołnierzem termicznym - taki śpiwór jest nie do przecenienia w zimnych górskich ostępach. Tego typu śpiwory ściśle przylegają do ciała, dlatego zapewniają maksymalny komfort termiczny, dodatkowo mają dobre właściwości ergonomiczne.

Generalnie śpiwory dzielimy na puchowe i syntetyczne - i to nad tym rodzajem wypełnienia powinniśmy się na dłużej zastanowić. Puchowe śpiwory są lekkie (ważą nawet dwa razy mniej niż ich syntetyczne odpowiedniki), mają doskonałe walory cieplne, są kompaktowe (kiedy się je skompresuje). Ich wadą jest jednak wielka podatność na wilgoć - a mokry śpiwór puchowy waży wiele, dodatkowo nie ma zupełnie właściwości cieplnych. Puchowe śpiwory wymagają regularnego wietrzenia, dodatkowo ich cena jest bardzo wysoka.

Śpiwory syntetyczne nie chłoną nadmiernie wilgoci. Najbardziej zaawansowane współczesne modele są wręcz zaimpregnowane przed wodą, która po nich spływa. "Syntetyki" nie chłoną również zapachów, są szybkoschnące, a jeśli nie zdążyły wyschnąć, nadal mają właściwości termiczne. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka waga (większa od puchówek) i większy rozmiar. Wkładów syntetycznych nie da się skompresować tak bardzo, jak puchu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar śpiwora?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że większy śpiwór wcale nie oznacza większej wygody. Z pewnością nie będzie on krępować ruchów, ale czy zapewni nam odpowiedni komfort termiczny? Na pewno nie. Wybierając zbyt duży dla naszych potrzeb rozmiar śpiwora, nie wypełniamy jego przestrzeni całkowicie. Przez co pozostaje ona nieogrzana, a tym samym - zamiast nas grzać, chłodzi.

Nie istnieje jeden ogólny sposób oznaczania długości śpiworów, każdy producent robi to według własnego uznania. Standardem jest produkowanie śpiworów w dwóch długościach: 185 cm i 200 cm. Zazwyczaj podawany jest wzrost osoby, dla której dany śpiwór jest dobrym wyborem. "Regular" to śpiwory przeznaczone dla osób nie przekraczających 185 centymetrów wzrostu, a "Long" - dla wyższych.

Jak widać, jest to dość duża rozpiętość, dlatego osoby znacznie niższe - np drobne kobiety o wzroście do 160 cm lub bardzo wysocy panowie powyżej 200 cm, powinni poszukać indywidualnych rozwiązań. Niektóre marki oferują śpiwory w rozmiarach Slim Fit i XS, a także XXL. Dla niskich osób rozwiązaniem jest również zdecydowanie się na model dziecięcy.

Pamiętajmy, że śpiwory typu mumia czy z podkładką na głowę są o ok. 20 centymetrów dłuższe niż kopertowe (rozkładane do kołdry).

Na koniec: zbyt mały śpiwór również nie gwarantuje komfortu cieplnego, ponieważ nadmiernie rozciągnięty wkład (czy to syntetyczny czy puchowy) traci właściwości izolacyjne. Co więcej, mały śpiwór jest po prostu niewygodny - ale tego z pewnością nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Jak konserwować śpiwór?

Nowoczesne śpiwory mogą, a nawet powinny być prane, jeśli oczywiście tego wymagają. Jednak każde pranie zmniejsza właściwości cieplne śpiwora - z tego też względu nie zaleca się tego robić po każdym biwaku.

To, w jaki sposób powinno się prać nasz konkretny śpiwór należy sprawdzić na jego metce. Niektóre mogą być prane wyłącznie ręcznie, inne mogą być prane na delikatnych programach w pralce automatycznej. Warto jednak pamiętać, że drobne plamki na powierzchni śpiwora z łatwością można wyczyścić gąbką, dzięki czemu nie zmoczymy jego wypełnienia i warstwy izolacyjnej. Miejscowe, większe zabrudzenia można wyczyścić specjalnymi środkami w spray'u przeznaczonymi do tego celu. Jeśli jednak śpiwór uległ bardzo dużemu zabrudzeniu i konieczne jest jego wypranie, pamiętajmy, aby zasunąć jego zamek i zapiąć wszystkie rzepy.

W konserwacji śpiwora istotne jest to, w jaki sposób z nim postępujemy w trakcie codziennego użytkowania. Na biwaku warto wyciągnąć śpiwór z opakowania i kilkukrotnie go strzepnąć. W ten sposób warstwa izolacyjna się rozpręży i zapewni komfort cieplny. Z tego też względu należy to zrobić nie przed samym snem, ale możliwie wcześniej.

Nigdy nie pakujemy mokrego śpiwora do worka (chyba, że nie ma absolutnie innego wyjścia). Jeśli osiadła na nim rosa lub noc była ciepła i śpiwór został zapocony, konieczne jest jego wysuszenie na słońcu. Pakując śpiwór pamiętajmy, aby zawsze robić to poprzez delikatne uciskanie kolejnych partii materiału i zwijanie. Im luźniej spakujemy śpiwór, tym lepiej będzie dostosowywać się do przestrzeni, jaką dla niego przeznaczyliśmy w plecaku czy przestrzeni bagażowej.

Modne i wygodne worki kompresyjne powinny być stosowane wyłącznie na czas podróżowania. Śpiwory nie powinny podlegać stałemu uciskowi, ponieważ w ten sposób trwale odkształca się ich warstwa termiczna. Jeśli nie podróżujemy i śpiwór przez dłuższy czas nie będzie używany, warto wyciągnąć go z worka i np. ułożyć na płasko w schowku na pościel w kanapie czy pod łóżkiem.