Liny wspinaczkowe

Każdy, kto mniej lub bardziej profesjonalnie zajmuje się wspinaczką, ma świadomość tego, jak ważną rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa lina wspinaczkowa. Wykorzystują ją nie tylko wspinacze, ale i ratownicy czy pracownicy wysokościowi. To ona wpływa na bezpieczeństwo i zapewnia odpowiednią asekurację. W przypadku tego rodzaju sprzętu szczególne znaczenie ma jakość, stan bieżący i wytrzymałość liny wspinaczkowej.

Czytaj mniej Czytaj więcej
    Linka pomocnicza Beal REPSZNUR 3 mm / 10 m anis

    Beal

    Od 32,00 zł
    Lina wspinaczkowa pojedyncza/podwójna/bliźniacza Beal Opera Unicore Golden Dry 60 m / 8,5 mm green
    Lina wspinaczkowa pojedyncza/podwójna/bliźniacza Beal Opera Unicore Golden Dry 50 m / 8,5 mm green
    Lina wspinaczkowa pojedyncza Beal Virus 70 m / 10 mm pink

    Beal

    Od 929,00 zł
    Linka pomocnicza Beal REPSZNUR 2 mm / 10 m blue

    Beal

    Od 32,00 zł
    Lina wspinaczkowa pojedyncza Beal Virus 60 m / 10 mm solid green

    Beal

    Od 799,00 zł
    Lina asekuracyjna pojedyncza Beal ANTIDOTE 70 m / 10,2 mm yellow

    Beal

    Od 929,00 zł
    Lina asekuracyjna pojedyncza Beal ANTIDOTE 60 m / 10,2 mm solid blue

    Beal

    Od 799,00 zł
    Linka pomocnicza Beal REPSZNUR 4 mm / 7 m multicolor

    Beal

    Od 31,99 zł
    Linka pomocnicza Beal REPSZNUR 6 mm / 5,5 m multicolor

    Beal

    Od 43,00 zł
    Linka pomocnicza Beal REPSZNUR 3 mm / 10 m multicolor

    Beal

    Od 32,00 zł

Liny wspinaczkowe w ofercie sklepu e-horyzont.pl

Liny wspinaczkowe dynamiczne dostępne w naszym sklepie sprostają wymaganiom najbardziej doświadczonych wspinaczy. Są lekkie, zwarte i sprawdzą się w różnych warunkach. Liny znanych i doświadczonych na rynku marek, takich jak Black Diamond i Beal, cechują się wyjątkową elastycznością i szybkością. Ich niekwestionowaną zaletą jest doskonały kompromis pomiędzy nie tylko ciężarem i wytrzymałością, ale także pewnym chwytem i płynnym przesuwaniem przez karabinki. Do tego niska siła uderzenia, duża ilość odpadnięć i bezpieczne oznaczenie środka liny. Warto podkreślić, że wszystkie liny wspinaczkowe dynamiczne oferowane przez nas w sklepie posiadają certyfikat UIAA-CE i nadają się do profesjonalnej wspinaczki. W naszym sklepie oferujemy także lekkie i mocne torby na liny wspinaczkowe, które z łatwością pomieszczą cały sprzęt.

Polecane liny wspinaczkowe na e-horyzont.pl

Na e-horyzont.pl znajdziesz liny wspinaczkowe od najlepszych marek, takich jak Beal, czy Black Diamond. Dostępne są liny różnej długości oraz średnicy, tak by każdy użytkownik znalazł odpowiedni produkt dla siebie. Dla osób zaczynających swoją przygodę ze wspinaniem zaleca się liny statyczne o długości 50 m lub 60 m jak na przykład Black Diamond Rope o długości 60 m i średnicy 10,2 mm. Natomiast dla doświadczonych wspinaczy preferujących wspinaczkę skałkową zaleca się dłuższą linę jak np. Beal Virus o długości 70 m i średnicy 10 mm.

Liny statyczne a dynamiczne

Oba rodzaje liny różni głównie ich stopień wyciągnięcia, a co za tym idzie ich przeznaczenie. Lina statyczna sprawdza się przede wszystkim w speleologii, na ściankach oraz podczas poręczowania. Jednak w szeroko rozumianej wspinaczce zaleca się użycie liny dynamicznej. Ta charakteryzuje się większą rozciągliwością. Co za tym idzie – pochłania większość energii, która powstaje w momencie odpadnięcia. Dzięki temu moment szarpnięcia nie jest bardzo nieprzyjemny na wspinacza.  Pamiętać trzeba o tym, że każda lina przeznaczona do wspinaczki, powinna posiadać odpowiednie certyfikaty CE i UIAA, które zapewniają o jej wytrzymałości i użyciu odpowiednich materiałów przy jej produkcji.

Jak wybrać linę wspinaczkową?

Przy wyborze liny wspinaczkowej ważne jest kilka kwestii. Jedną z nich jest typ liny – statyczna lub dynamiczna. Ta pierwsza ma ograniczone zastosowanie. Sprawdzi się podczas speleologii, w trakcie poręczowania lub na ściankach. Wygodniejszą opcją natomiast jest ta druga, która sprawdza się w szeroko pojętej wspinaczce. Dzięki rozciągliwości absorbuje energię powstałą przy odpadnięciu. Ze względu na swoją wielozadaniowość oraz odczuwalny komfort użytkowania, jest bardzo chętnie wybierana przez wspinaczy. Kolejną kwestią jest długość liny. Na e-horyzont znajdziesz liny od 10 m do 70 m. Najkrótsza z nich to jedynie lina pomocnicza. Jest cienka oraz nie absorbuje energii i dlatego służyć może jedynie przypięciu akcesoriów do uprzęży – nie jest zatem liną asekuracyjną i nie zależy stosować jej w tym celu. Dłuższe liny dynamiczne przeznaczone do asekuracji wybierać należy, kierując się przede wszystkim jej długością. Mierzące około 50 m są odpowiednie na ścianki wspinaczkowe o raz małe skałki. Natomiast 70 m sprawdzą się oczywiście się na wyższych wysokościach. Warto jednak przemyśleć, do jakiej wspinaczki wybieramy linę, ponieważ tak samo zbyt krótka, jak i długa okaże się niepraktyczna. Również grubość liny ma znaczenie. Grubsza potrafi poprawić pewność chwytu, jednak trzeba pamiętać o jej większej wadze. Nie bez znaczenia jest również siła graniczna, która odpowiada za moc szarpnięcia przy odpadnięciu.

Na jakie parametry lin wspinaczkowych warto zwrócić uwagę?

Lina stanowi podstawowy element asekuracji podczas wspinaczki. Ma zapewniać pewność na ściance lub skale oraz bezpieczeństwo w momencie odpadnięcia. Każda lina wspinaczkowa dostępna w sprzedaży przechodzi rygorystyczne testy sprawdzające je wytrzymałość. Aby była dopuszczona do sprzedaży, musi spełniać normy i uzyskać certyfikat UIAA. Jednak, by lina wspinaczkowa spełniała swoje zadanie jak najlepiej i nie stanowiła zbędnego obciążenia, warto zwrócić uwagę na jej parametry przy zakupie, ponieważ nie każda lina sprawdzi się w danym rodzaju wspinaczki. Należy przede wszystkim określić, w jakim terenie będzie użytkowana, na jakiej wysokości i w jakich warunkach.

Rodzaje lin wspinaczkowych

Jednym z parametrów jest jej rodzaj – statyczna lub dynamiczna. Pierwsza sprawdza się podczas wspinaczki na ściankach, gdzie wykorzystuje się asekurację górną. Linę wspinaczkową statyczną spotkać można także w speleologii oraz podczas prac wysokościowych. Znacznie większą popularnością cieszy się lina wspinaczkowa dynamiczna, która ma też większe zastosowanie. Dzieje się tak, ponieważ w momencie odpadnięcia pochłania energię wspinacza i amortyzuje wstrząs podczas zahamowania. Lina dynamiczna to rozwiązanie, które stosuje się zwłaszcza we wspinaczce górskiej i sportowej.

Lina wspinaczkowa – siła rwania

Siła rwania to kolejny parametr liny wspinaczkowej, na który powinno się zwrócić uwagę przy jej zakupie. Określa on wartość siły, jaką lina wspinaczkowa może przekazać na użytkownika. Podczas opadnięcia wspinacz wytwarza siłę, którą lina wspinaczkowa przechwytuje w momencie szarpnięcia. Co za tym idzie, im mniejsza siła rwania podana w parametrach liny – tym lepiej, ponieważ podany parametr, to wartość siły, którą odczuje użytkownik w monecie szarpnięcia.

Liczba odpadnięć a lina wspinaczkowa

Wybierając linę wspinaczką, należy zwrócić uwagę na liczbę odpadnięć podaną przed producenta. Oznacza on ile odpadnięć, następujących po sobie, (w odstępie 5 min) jest w stanie wytrzymać lina. Normą zgodną z certyfikacją EN 892 jest 5 odpadnięć.

Jaką średnicę powinna mieć lina wspinaczkowa?

Innym parametrem jest średnica liny wspinaczkowej. Świadczy ona o grubości liny podawanej w milimetrach. Im grubsza lina, tym pewniejszy chwyt, co znacznie pływa na komfort podczas wspinaczki. Jednak lina o dużej średnicy trudniej przechodzi przez przyrządy asekuracyjne. Z kolei lina wspinaczkowa o mniejszej średnicy, to niższa waga oraz płynne przechodzenie przez przyrządy asekuracyjne. Trzeba liczyć się jednak z tym, że wymaga więcej wprawy przy jej operowaniu.

Jak wybrać długość liny wspinaczkowej?

Długość liny wspinaczkowej również należy dobrać według indywidualnych potrzeb – stopnia zaawansowania i długości trasy. Krótkie liny o długości 50 m sprawdzą się na ściankach oraz niewielkich skałkach. Linę 60 m lub 70 m spotyka się u wspinaczy preferujących większe wysokości. Zaletą krótszej liny jest jej niższa waga, a dłuższej – komfort i pewność podczas wspinaczki. Jednak należy pamiętać, że zarówno za krótka, jak i za długa lina może okazać się niekomfortowa i wpłynąć negatywnie na jakość wspinaczki.