Kości, friendy, haki

Te elementy sprzętu do wspinaczki, to nieodzowny element wyposażenia każdego miłośnika tej aktywności. Kości, friendy oraz haki, to nic innego jak przyrządy służące do zakładania punktów asekuracyjnych. Ze względu za swój kształt oraz właściwości, sprawdzą się w innych warunkach. W sklepie e-horyzont znajdziesz akcesoria sprawdzonych marek jak np. Black Diamond, które charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością i precyzją wykonania.

na stronę
na stronę

Kości, friendy, haki – nieodzowny element wspinaczki

W sprzęcie każdego wspinacza nie może zabraknąć profesjonalnych kości, friendów i haków. Akcesoria te przeznaczone są do asekuracji podczas wspinaczki. Szukając odpowiednich, należy wziąć pod uwagę jakość oferowaną przez producenta oraz upewnić się, czy produkt posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. W e-horyzont znajdziesz produkty wysokiej jakości od takich producentów jak np. Black Diamond, który wiedzie prym na rynku akcesoriów wspinaczkowych.

Możesz wybrać rozmiar odpowiadający Twoim potrzebom – w naszym sklepie posiadamy zestawy mniejszych i większych kości. Oferowane przez nas kości asekuracyjne są wykonane z wytrzymałego i odpornego na czynniki zewnętrzne stopu aluminium ze stalowym cięgiem. Linki wykonane są ze stali galwanizowanej. Wszystkie modele są bardzo mocne, lekkie i funkcjonalne. Łatwo się je osadza. Dodatkowo ich kształt jest poręczny i praktyczny, co znacznie ułatwia użytkowanie. Warto zauważyć, że kości wspinaczkowe znajdujące się w zestawie występują w kilku rozmiarach. Dzięki różnym kolorom można jest łatwo i szybko rozróżnić. Co ważne, wszystkie akcesoria posiadają certyfikat CE i stosowanie ich jest w pełni bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że powinna je obsługiwać doświadczona osoba.

Haki wspinaczkowe

Hak wspinaczkowy jest popularnym przedmiotem używanym zwłaszcza we wspinaczce tradowej czy też hakowej – czyli techniką sztucznych ułatwień. Taki metalowy przyrząd to nic innego jak klin, który wbity w otwór skalny służy jako punkt asekuracyjny. Używany jest również w speleologii, czyli wspinaczce podziemnej, gdzie głównym obszarem przemieszczania się podróżników jest jaskinia. By osadzić hak w skale, niezbędny jest młotek, którym również sprawdza się, czy przedmiot asekuracyjny jest odpowiednio wbity – ten przy uderzeniu powinien tkwić w skale nieruchowo i wydać czysty metaliczny dźwięk. Materiał ich wykonania to zazwyczaj bardzo wytrzymała i miękka stal. Dzięki temu hak po wbiciu w skale dopasowuje się do niej, co ma znaczenie, zwłaszcza przy odpadnięciu. Haki są używane również dzisiaj, chociaż chętniej wspinacze sięgają po kości i friendy.

Kości wspinaczkowe a friendy wspinaczkowe

Oba te elementy wyposażenia są niezbędne do udanej wspinaczki zwłaszcza techniką sztucznych ułatwień lub tradowej. Kości to proste narzędzie składające się z metalowej pryzmy i cięgła, zazwyczaj w postaci stalowej linki. Umieszcza się je w szczelinach, co sprawia, że nie niszczą skał. Są więc docenianym następcą tradycyjnych haków. Friendy natomiast to mechaniczne kości, których budowa jest bardziej skomplikowana, a ich użytkowanie wymaga doświadczenia i wiedzy w zakresie wspinania. Dostępne są w różnych rozmiarach, a każdy z nich oznaczony jest innym kolorem, co znacznie ułatwia ich intuicyjne dopasowanie to otworu w skale.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.