Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne, to sprzęt mocowany do butów pozwalający na swobodne przemieszczanie się po śniegu. Dzięki swojej konstrukcji i powierzchni sprawiają, że nie zapadasz się w głębokich zaspach. Umożliwiają w ten sposób spacer po białych zimowych szlakach. Nie potrzebujesz no nich specjalnych butów, dlatego będą pasowany do każdych modeli trekkingowych, jakie już posiadasz.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Rakiety śnieżne – kiedy z nich korzystać?

Rakiety śnieżne są przydatnym, a nawet niezbędnym wyposażeniem podczas zimowej wyprawy w góry. Pomagają swobodnie przemieszczać się po głębokim śniegu. Sprawiają, że użytkownik nie zapada się i dzięki temu nie traci szybko sił podczas marszu. Korzystanie z takiego sprzętu nie wymaga dodatkowych umiejętności ani obuwia specjalistycznego. Dlatego możesz założyć je na swoje buty trekkingowe. Jednak spacer w rakietach śnieżnych wymaga korzystania z kijów. Pomagają one utrzymać równowagę, ale i tempo. Nakładki na buty sprawdzają się na ubitym, jak i sypkim śniegu, jednak w tym drugim przypadku powierzchnia rakiet powinna być większa, by zapobiec zapadnięciu się. Dla zaawansowanych podróżników, udających się w trudny teren odpowiednie są rakiety śnieżne z zębami przypominającymi wyglądem i zastosowaniem raki, które dodatkowo poprawiają przyczepność do podłoża na lodzie lub zbitym śniegu.

Jak wybrać rakiety śnieżne?

Wybierając rakiety śnieżne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki, w jakich będą użytkowane. Na zimowym spacerze po płaskim terenie sprawdzają się podstawowe modele rakiet o prostej konstrukcji. Na wymagający teren, to znaczy oblodzony lub pokryty mocno ubitym śniegiem, lepszą propozycją okazują się rakiety śnieżne z rakami, czyli z zębami od spodu, które wgryzają się w powierzchnię twardego podłoża. Drugą kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Ten dopasowuje się do wagi użytkownika, ale wraz z bagażem. Im szersza i dłuższa rakieta, tym mniej będzie się zapadać w śniegu. Pamiętać trzeba jednak, że takie rakiety mogą być mniej poręczne i komfortowe podczas chodzenia.  Mimo to, wahając się między mniejszym a większym rozmiarem, zawsze warto wybrać ten większy na wypadek cięższego bagażu, czy świeżego i sypkiego śniegu, na którym trudniej się utrzymać.

Rakiety śnieżne – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów rakiet śnieżnych. Najważniejsze jednak, by odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb. Jedne z nich to modele dla początkujących podróżników, czyli przystosowane w łatwiejszy teren. Mają prostą konstrukcję i nieskomplikowany system wiązania, z którym poradzi sobie mniej doświadczona w temacie rakiet śnieżnych osoba. Innym typem są te w trudniejszy teren i przejścia łagodnymi górskimi szlakami. Mogą posiadać już raki, które poprawiają przyczepność na bardziej wymagającym terenie. Istnieją również rakiety śnieżne z przeznaczeniem w góry, dla zaawansowanych alpinistów. Posiadają agresywne zęby pomagające utrzymać na oblodzonych zboczach.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.