Plecaki szkolne

Jaki plecak szkolny wybrać? Na pewno wygodny i pojemny. Plecak dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny dla niego, a także dopasowany do jego wieku i wzrostu. Plecaki szkolne dostępne na e-horyzont.pl to plecaki stworzone zarówno dla przedszkolaków jak i nastolatków. Pojemne, kolorowe, z elementami odblaskowymi czy dodatkowymi akcesoriami jak piórnik – to wszystko i wiele więcej znajdziesz na naszej stronie. Wybierzcie wspólnie ten ulubiony plecak szkolny!

na stronę
na stronę

Wybór plecaka szkolnego, a zdrowy kręgosłup

Profilaktyka zdrowego kręgosłupa zaczyna się zaraz po urodzeniu, jednak najczęściej pierwsze problemy pojawiają się po kilku pierwszych latach spędzonych w szkole. Nieodpowiedni sposób siedzenia w trakcie nauki, brak dobrych nawyków w noszeniu plecaka oraz nadmierny jego ciężar to najczęściej wymieniane przez fizjoterapeutów przyczyny takiego stanu rzeczy.

Dlatego wybierając plecak szkolny upewnijmy się, że spełnia on wszystkie niezbędne normy, ale też jest prawidłowo noszony przez naszą pociechę. Noszenie plecaka na jednym ramieniu, tak często praktykowane przez nastolatków, fatalnie wpływa na ich kręgosłup, wykrzywiając sylwetkę w jedną stronę. W przypadku małych dzieci podobnie - jednak najczęściej zakup tornistra z usztywnianymi pleckami zapobiega takiemu "nonszalanckiemu" noszeniu plecaka szkolnego.

Nie bagatelizujmy nigdy kwestii tego. jak plecak szkolny wpływa na kręgosłup - pamiętajmy, że dziecko nierzadko nosi go przez ok. 2 godziny dziennie, przemieszczając się między domem a szkołą, a także po samej szkole. Jeśli doliczymy do tego zajęcia dodatkowe lub wypady ze znajomymi po szkole, okazuje się, że dzieci niemal bezustannie noszą na swych plecach ciężar - warto zadbać o to, aby robiły to w sposób najmniej wpływający na ich zdrowie.

Wybór pierwszego plecaka do szkoły

Pierwszy plecak do szkoły jest bardzo ważny. Po pierwsze, wyrabia dobre (lub złe) nawyki noszenia ciężaru na plecach, po drugie jest towarzyszem ekscytującej przygody, jaką jest rozpoczęcie nauki. Warto zatem zadbać o to, aby spełniał swoje funkcje śpiewająco. Jeśli nie mamy pewności, jaki rodzaj plecaka będzie odpowiedni dla naszego malucha, zwróćmy się po pomoc do specjalisty pracującego w sklepach z plecakami lub do fizjoterapeuty. Pomogą oni dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj tornistra. Kwestie estetyczne warto pozostawić naszemu dziecku. Szeroka oferta plecaków dla dzieci pozwala na odnalezienie idealnego plecaka spełniającego standardy ergonomiczne, ale jednocześnie dopasowanego do gustów małego lub małej miłośniczki jednorożców, samochodów, konkretnych postaci z kreskówek czy bajek.

Plecak szkolny - elementy odblaskowe

Każdy plecak szkolny powinien mieć elementy odblaskowe, które ułatwiają dostrzeżenie dziecka na drodze z daleka. Sprawdza się to nie tylko gdy jest ciemno - wcześnie rano lub tuż po zmroku - ale również w czasie kiepskich warunków atmosferycznych, w mgle. O odblaski powinni zadbać rodzice nie tylko dzieci mieszkających na obrzeżach miast, ale również w centrum. Lepsza widoczność dziecka w każdych warunkach zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku, chociażby takiego, jak potrącenie przez rowerzystę czy użytkownika hulajnogi, którym nierzadko zdarza się jeździć po chodnikach.

Jak wybrać plecak szkolny?

Plecak szkolny powinien być ergonomiczny, dobrze się nosić zarówno na samą koszulkę jak i kurtkę, a także umożliwiać precyzyjną regulację szelek. Wybierając plecak szkolny zwróćmy uwagę na to, czy posiada szereg praktycznych kieszonek, w których nasz mały uczeń będzie mógł pomieścić wszystkie niezbędne do nauki przedmioty.  Warto upewnić się, że plecak szkolny naszej pociechy może być prany, co pozwoli na odświeżenie go co pewien czas, a także po nieszczęśliwym wypadku, gdy wyleje się na niego sok.

Pamiętajmy też o tym, że dzieci powinny nosić plecak na dwóch ramionach, z tego też względu sztywne plecki tornistra będą najwygodniejszym rozwiązaniem. Tak profilowany plecak sprawia, że dziecko trzyma się prosto i nie garbi, dlatego jest to świetna profilaktyka ewentualnych wad kręgosłupa.

Inwestycja w dobry, wygodny, ergonomiczny plecak do szkoły już od najwcześniejszych klas jest jednocześnie inwestycją w postawę i zdrowie naszego dziecka.

Ile litrów powinien mieć plecak szkolny?

W zależności od kategorii wiekowej, plecaki szkolne mają od 20 do 30 litrów. Wielu starszych uczniów decyduje się jednak na noszenie plecaków, które nie są przygotowywane stricte pod szkołę, ale sportowe wędrówki. Dziewczęta często wybierają damskie torby.

Plecak szkolny o wielkości 20 litrów będzie optymalny dla uczniów klas zaliczanych do nauczania początkowego, a z kolei 30-litrowe plecaki są odpowiednio dopasowane do potrzeb uczniów gimnazjalnych i licealnych.

Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Zdaniem specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, plecak małego ucznia nie powinien ważyć więcej niż 15% jego masy ciała. W przypadku dzieci z klas 1-3, zaleca się, aby plecak nie przekraczał wagi 1,2 kg bez obciążenia i 1,4 kg dla dzieci z klas wyższych. Odpowiednio dobrany plecak powinien mieć usztywniany panel na plecak na całej powierzchni oraz szerokie szelki umożliwiające precyzyjną regulację.

Jeśli chodzi o spakowany plecak, powyższe wytyczne oznaczają, że w przypadku malucha ważącego 20 kilogramów, książki, zeszyty i przybory nie powinny ważyć więcej, niż 1,2kg, co w połączeniu z wagą plecaka da nam ok. 2,5 kg. Niestety, ale często ten warunek jest trudny do spełnienia ze względu na organizację w placówkach edukacyjnych w naszym kraju. Jeśli dzieci nie mają dostępu do szafek umożliwiających pozostawienie podręczników, nierzadko zmuszone są nosić je między szkołą i domem, a przy kilku lekcjach dziennie okazuje się to wielokrotnie większym ciężarem niż zalecany.

Dlatego tam, gdzie to możliwe, konieczne jest redukowanie wagi plecaka: zwrócenie uwagi na ciężar samego plecaka jest pierwszym do tego krokiem.

Co spakować do plecaka szkolnego?

Do plecaka szkolnego powinniśmy pakować najmniej, jak to możliwe. Oprócz książek, ćwiczeń i zeszytów powinno się jednak znaleźć w nim miejsce na drugie śniadanie, piórnik, strój do ćwiczeń, bidon lub termokubek, portfel z kieszonkowymi i legitymacją. Dla maluchów przydatna okaże się też kieszonka na małego pluszaka lub inny mały przedmiot przypominający o domu, co pomoże zniwelować lęk separacyjny.

Dbajmy o to, aby w plecaku szkolnym zawsze znajdywały się tylko niezbędne tego dnia rzeczy - noszenie zeszytów z poprzedniego dnia czy na dzień kolejny jest nadmiernym obciążeniem dla kręgosłupa. Dlatego rodzice małych dzieci powinni codziennie pomagać swoim pociechom w spakowaniu się na następny dzień i w ten sposób kontrolować noszony przez nich ciężar.

Plecaki szkolne - podsumowanie informacji

Plecak szkolny to chyba najbardziej niezbędny dodatek w szafie każdego ucznia. Musi być pojemny, praktyczny oraz wyposażony w dużą ilość przegródek i kieszonek – w sam raz, aby pomieścić wszystko to, co ważne i zdaniem dziecka niezbędne. Szeroki wybór plecaków szkolnych pozwoli nam z łatwością wybrać taki, który najlepiej odpowie potrzebom naszej pociechy i będzie dostosowany do jej wieku.

Plecaki szkolne dla dzieci, dostępne w sklepie internetowym e-Horyzont, wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wykonania i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Producenci zadbali o to, aby akcesoria dziecięce spełniły oczekiwania zarówno rodziców, jak i najmłodszych – dzięki atrakcyjnej kolorystyce, ciekawemu wzornictwu i modnemu designowi każda z naszych pociech znajdzie tutaj wymarzony plecak szkolny dla siebie. W końcu liczy się nie tylko wygoda i praktyczność, lecz także estetyka.

Dlaczego warto wybrać jeden z plecaków szkolnych od Jack Wolfskin? Producent zadbał o to, aby wszystkie modele posiadały przemyślane zamknięcie magnetyczne, które znakomicie nadają się dla najmłodszych dzieci. Uprząż systemu nośnego pozwala na optymalne rozłożenie ciężaru na plecach, a miękka wyściółka sprawia, że nawet wypełniony po brzegi plecak szkolny jest wygodny w noszeniu. Dużym ułatwieniem są bez wątpienia oznaczone kolorami przegrody na rzeczy w formacie A4, które ułatwiają utrzymanie porządku i znalezienie potrzebnych drobiazgów. Dodatkowe kieszenie typu organizer pozwalają na umieszczenie z przodu małych akcesoriów i drobiazgów, takich jak klucze, bilet autobusowy czy ulubiona przekąska.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.