PLECAKI DUŻE (pow. 60 L)

Plecaki duże to kategoria, w której znajdziesz plecaki o pojemności od 60 litrów. Takie plecaki doskonale sprawdzą się podczas długich wypraw, kilkudniowych górskich wędrówek lub jeśli poszukujesz alternatywny dla dużej walizki.  Sprawdź nasze propozycje plecaków 60 L oraz więcej i ruszaj w drogę!

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Jak wybrać duży plecak?

Wybierając duży plecak, należy wrócić uwagę na system nośny. Dobrze dopasowany zwiększy komfort noszenia, a także odciąży kręgosłup. Również ważną kwestią jest układ komór i kieszeni. Jedna duża przegroda i kilka mniejszych np. w pasie biodrowym, to bardzo dobre rozwiązanie na długą wędrówkę. Warto wrócić uwagę, czy plecak posiada troki lub pętle do mocowania. Dzięki temu można umieścić większy sprzęt na zewnątrz.

Duży plecak – jaką powinien mieć pojemność?

Duże plecaki to te o pojemności od 60 L do nawet 95 L. Odpowiedni litraż plecaka należy dobrać do ilości niezbędnych sprzętu i akcesoriów – nigdy na odwrót. Decyzja o za małym plecaku zwiększa ryzyko złego rozmieszczenia ciężaru wewnątrz lub niekompletnym ekwipunkiem w podróży. Natomiast za duży – wypełnieniem pustego miejsca zbędnymi rzeczami, które nie przydadzą się w trasie, a dodatkowo będą uciążliwym obciążeniem.

Czy duży plecak może być bagażem podręcznym?

Pasażerowie niejednokrotnie trzymają swój bagaż podręczny w plecakach lub duże plecaki nadają jako bagaż rejestrowany. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest akceptowalne przez linie lotnicze, oczywiście pod warunkiem, że bagaż spełnia wymiary wymagane przez dane linie lotnicze. Niemniej plecak jako bagaż podręczny staje się wciąż coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Długie wycieczki, a duże plecaki

Duży plecak stanowi idealne rozwiązanie na długie wycieczki, pod warunkiem, że jest dobrze dopasowany. Kluczową rolę odgrywa tutaj system nośny, który w dużych plecakach odpowiada przede wszystkim na stabilność oraz komfort podczas marszu. Musi być on przede wszystkim dopasowany do pleców użytkownika – wyregulowany w sposób umożliwiający wygodne poruszanie się. Odpowiednio ustawiony system nośny sprawia, że plecak przylega do ciała i nie odstaje w żadnym miejscu.

Co więcej, duży plecak to również wygodne rozwiązanie ze względu na układ komór. W plecakach trekkingowych jest to jedna duża przegroda główna oraz kilka mniejszych kieszeni umieszczonych na klapie, czy w pasie biodrowym. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas marszu, ponieważ zapewnia swobodny dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów (takich jak telefon, chusteczki, czy przekąska), a co za tym idzie – skorzystanie z nich bez potrzeby zatrzymywania się. Duże plecaki najczęściej otwierane są nie tylko od góry, ale zapewniają dostęp również od spodu, co pozwala na wyjęcie z bagażu przedmiotów umieszczonych na samym dnie, bez konieczności wyciąganie wszystkiego z plecaka.

Podczas długich marszy sprawdza się także bukłak z wodą. To kolejne udogodnienie, które pozwala na picie w systematycznych odstępach czasu odpowiedniej ilości wody, bez potrzeby zatrzymywania się. Właśnie dlatego duże plecaki na długie wycieczki są wyposażone w przegrodę na bukłak, w której w wygodny sposób można umieścić zbiornik z wodą.

Gdzie duży plecak będzie idealny

To co wyróżnia duże plecaki, to ich wielozadaniowość. Plecaki o pojemności większej niż 65 L to oczywiście idealne rozwiązanie na długie wędrówki po górach, ale nie tylko. Sprawdza się także podczas objazdowej wycieczki oraz w trakcie zwiedzania. Jeśli spełnia wymagania linii lotniczych, można zabrać go również w podróż samolotem, jako bagaż podręczny lub rejestrowany. Takie rozwiązanie wciąż zyskuje na popularności, a backpacking (podróżowanie z plecakiem) cieszy się coraz większą grupą zwolenników. To organizowanie podróży na własną rękę i odbywanie ich z niewielkim bagażem – najwcześniej w postaci dużego plecaka.

Co zapakować do dużego plecaka

Wyposażenie dużego plecaka zależne jest od celu oraz długości podróży. Co innego okaże się przydatne na objazdowej wycieczce po Hiszpanii, a zupełnie inny sprzęt przyda się podczas pieszej przeprawy przed Tatry. Niezwykle ważne jest, by sprzęt dobrać do indywidualnych potrzeb – charakteru i długości podróży oraz pory roku. Wybierając duży plecak, należy zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, ale również na obecność pętli i troków, do których można zamocować większy sprzęt turystyczny na zewnątrz, oszczędzając miejsce wewnątrz plecaka.

Czy duży plecak musi być niewygodny?

Wybierając duży plecak, należy szczególną uwagę zwrócić na system nośny. To właśnie on odpowiada za komfort noszenia podczas długiej wyprawy. System nośny to nic innego jak profilowany stelaż, system wentylacyjny odpowiadający za cyrkulację powietrza oraz wyściełane i szerokie ramiona. Całość sprawia, że ciężar dobrze rozkłada się na plecach i nie jest uciążliwy podczas długiej wędrówki.

Należy jednak pamiętać, że oprócz systemu nośnego duże znaczenie ma również samo rozmieszczenie bagażu. Duży plecak należy spakować w odpowiedni sposób, by nie ciążył na żadną ze stron. Jak to zrobić? Zgodnie z zasadą pakowania plecaka trekkingowego należy na samym spodzie umieścić duże przedmioty, które ewentualnie mogą przydać się w trakcie marszu – np. zapasowe buty. Większość dużych plecaków wyprawowych ma osobny dostęp do dolnej części ekwipunku. Tuż przy plecach umieszcza się najcięższe przedmioty, a pustą przestrzeń wypełnić należy ubraniami. Na samej górze dobrze by znalazły się akcesoria, które są najczęściej używane podczas wędrówki i do których warto zachować ułatwiony dostęp.

Znacznie ma również odpowiednia regulacja systemu nośnego oraz wszystkich elementów, które się na niego składają – pasy oraz ramiona. Ważne, by przylegały, jednak bez uczucia dyskomfortu. Nie mogą również odstawać od ciała.

Duże plecaki od najlepszych marek

Marzysz o wielomiesięcznej drodze przez europejskie kraje bądź stepy? Potrzebujesz dużego plecaka Jack Wolfskin lub innej sprawdzonej marki w postaci: Jack Wolfskin, Pinguin, Fjord Nansen, Black Diamond czy The North Face i Deuter. Znajdziesz je w sklepie e – horyzont. Dostępne są modele dużych plecaków o pojemności większej niż 60 l, na regulowanym stelażu z systemem skokowym, który dopasowuje się do turysty. W podróży pomoże też pas biodrowy, przenoszący ciężar bagażu na nogi. Dzięki niemu trasa będzie przyjemniejsza nawet wtedy, gdy do jednej bądź dwóch komór wrzucimy maksymalną ilość rzeczy. Plecaki duże mogą być wykorzystane zarówno podczas trekkingowych wypraw po górskich szlakach, jak i autostopowych podróży. System taśm i uchwytów, sprawia, że z łatwością mocujemy dodatkowy ekwipunek w postaci liny, butelki na wodę albo czekana. Dzięki temu jesteśmy gotowi na każdą nagłą sytuację. W zapakowaniu bagażu pomogą też paski kompresyjne z regulowaną klamrą i wytrzymałe dno plecaka. Również szerokie pasy nośne zniosą każde obciążenie, a jeśli mają pętelki czy zaczepy – przymocujemy do nich niezbędne drobiazgi. Materiały zastosowane do produkcji dużych plecaków są wytrzymałe i odporne na nawet najgorsze warunki atmosferyczne. W modelach turystycznych umieszczono niezawodne zamki YKK japońskiej produkcji. W zależości od plecaka, możemy wybierać między wytrzymałą bawełnianą tkaniną Rocktech, a materiałem z wodoodporną warstwą. Klamry zastosowane w plecakach są odporne na zmienne temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.