TURYSTYKA ROWEROWA

Niezawodny sprzęt to postawa każdej wyprawy rowerowej. Podczas planowania podróży należy upewnić się, że posiadamy odpowiednią odzież. Zarówno lekką, odpowiednio oddychającą, jak i chroniącą nas przed nagłym załamaniem pogody. Ważne okażą się również sakwa lub plecak, dzięki którym zabierzemy ze sobą potrzebny ekwipunek, oraz bidon lub butelka, dbające o nasze prawidłowe nawodnienie. Wszystkie te akcesoria znajdziesz na e-horyzont.pl.

na stronę
na stronę

Niezbędne wyposażenie podczas wyprawy rowerowej

Podczas planowania wyprawy rowerowej należy zastanowić się, jak długa ona będzie i w jakim terenie. W zależności od tego niezbędne będą sakwy lub plecak rowerowy. Te pierwsze, zwłaszcza większe – na bagażnik lub boczne, sprawdzą się podczas długich wypraw w łatwym lub umiarkowanym terenie, kiedy potrzebujemy zabrać ze sobą dużo ekwipunku, od ubrań, przez środki czystości, po nawet namiot i śpiwory. Mniejsza – na ramę lub podsiodłowa będzie dobrym wyborem na krótsze wyprawy, kiedy zabierzemy ze sobą kurtkę i zestaw naprawczy. Natomiast plecak będzie idealnym wyborem, jeśli nie mamy możliwości zamontowania sakw lub decydujemy się na bukłak zamiast bidonu. Butelka lub system nawadniający na plecach to kolejne niezbędne wyposażenie rowerowe podczas podróży. Tutaj ważne jest wybranie odpowiedniego litrażu w zależności od naszych potrzeb, czyli długości i stopnia trudności trasy. Przemierzając szlaki na dwóch kołach, zwłaszcza w górach, niezbędna będzie kurtka rowerowa, która uchroni nas przed gwałtownymi zmianami pogody.

Jaką odzież rowerową wybrać?

Wyprawy rowerowe w terenie wiążą się z odpowiednim ubiorem. Przemierzając szlaki MTB, odpowiednim wyborem będą luźne ubrania, pozwalające zachować swobodę ruchu. Dlatego na górskich trasach spotkać można rowerzystów w lekkich i oddychających koszulkach. Natomiast kiedy temperatura się obniży, niezbędna okaże się bielizna termiczna, która pozwoli zachować ciepło wytworzone przez organizm i będzie wypychała wilgoć na wewnątrz, pozostawiając naszą skórę suchą. Ważnym elementem jest również kurtka, która ochroni nas przed deszczem i wiatrem, przy zmianach kapryśnej górskiej pogody. Te rowerowe charakteryzują się dłuższym tyłem, by dodatkowo osłonić dolną część pleców.

Czy plecak rowerowy jest niezbędny?

Wyposażenie, na jakie się decydujemy, w pełni zależy od naszych potrzeb, czyli od długości i poziomu trudności trasy. Wybierając plecak, również powinniśmy kierować się tymi wytycznymi. Okaże się on dobrym rozwiązaniem, tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebujemy. W innym przypadku, by nie stanowił niewygodnego obciążenia, warto zdecydować się na sakwy, które są odpowiednim wyborem na długie trasy. Plecak posiada jednak przewagę w postaci możliwości zamontowania bukłaka na wodę i pozwala napić się bez konieczności zatrzymywania się. Jest również wygodnym rozwiązaniem do miasta. Modele z nowoczesnym designem i organizerem w głównej komorze, są świetnym udogodnieniem w drodze do pracy czy na prywatne spotkanie.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.