Plecaki młodzieżowe

Plecak młodzieżowy powinien być przede wszystkim wytrzymały, ergonomiczny, ale także estetycznie wykonany. Nastolatkowie mają już przeważnie bardzo dobrze wyrobiony gust i potrafią określić dokładnie, co się im podoba bądź nie - dlatego walory wizualne są nierzadko równie istotne, jak te praktyczne. Na szczęście oferta sklepu e-Horyzont jest na tyle szeroka, że z pewnością znajdziesz tu model, który zadowoli nawet najbardziej zbunotwanego młodego człowieka.
na stronę
na stronę

Plecaki młodzieżowe - do szkoły i na co dzień

Plecak młodzieżowy to przedmiot, który musi spełniać bardzo wiele funkcji. To nieodłączny towarzysz naszego dziecka, który podróżuje z nim każdego dnia. Dlatego szukając plecaka młodzieżowego do szkoły, powinniśmy mieć na uwadze, że tak naprawdę będzie on użytkowany także w innych sytuacjach. To z kolei warunkuje cechy, jakimi powinien się wyróżniać plecak idealny dla młodzieży. Jeśli nasze dziecko jest bardzo aktywne, być może będzie potrzebowało więcej niż jednego plecaka, aby móc się wygodnie spakować do szkoły, na zajęcia sportowe i weekendowe wypady. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zakup kilku plecaków lub plecaka i torby, dzięki czemu zawsze będziemy mieć pewność, że cały niezbędny ekwipunek zawsze się zmieści, a też nie będzie swobodnie obijał się po zbyt dużym plecaku.

Jakie cechy powinien posiadać plecak młodzieżowy

Pamiętajmy jednak, żeby walory estetyczne nie przysłoniły kwestii wykonania czy bezpieczeństwa kręgosłupa młodego ucznia. Idealny plecak młodzieżowy jest w stanie wiele "znieść" i równie wiele "unieść". Niestety, wadą wielu plecaków młodzieżowych jest ich konstrukcja, która wymusza noszenie ciężarów w niefizjologicznej pozycji, co z kolei przekłada się na zdrowie naszej pociechy. Fizjoterapeuci alarmują, że niemal co drugie dziecko w wieku kilkunastu lat ma wadę postawy wynikającą z nieprawidłowych nawyków dnia codziennego - zalicza się do nich również noszenie codziennych ciężarów związanych ze szkołą i zajęciami dodatkowymi.

Rozmawiajmy z naszymi nastolatkami na temat tego, jak powinni nosić plecak i aby nie ładowali do niego więcej, niż faktycznie jest im aktualnie potrzebne. Zwracajmy uwagę, czy oprócz estetycznych walorów odpowiadających dziecku, plecak posiada funkcjonalność i konstrukcję, która nie będzie wymuszać na nich zmianę naturalnej pozycji. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim miękkie plecaki, bez żadnego szkieletu wykonanego z pianki i bez usztywnień. Mogą się one przyczyniać do garbienia się nastolatka, a także - chociaż ładne - są niewygodne, ponieważ noszone w nich przedmioty "wbijają się" w plecy.

Wytrzymałość i solidność wykonania

Solidnie wykonany plecak to inwestycja na parę sezonów. Z dużym prawdopodobieństwem nasz nastolatek będzie chciał wymienić plecak po zakończeniu roku szkolnego, jednak będzie to bardziej związane z aktualnymi modami, a nie zniszczeniem samego plecaka. Nie oznacza to jednak, że stary plecak nie może być nadal wykorzystywany - na przykład jako sposób na dźwiganie bagażu w czasie obozów sportowych czy innych wyjazdów.

Solidnie wykonany plecak młodzieżowy odporny jest na mechaniczne uszkodzenia, nie jest podatny na działanie wody i może być w dowolnej chwili wyprany. Nie bez znaczenia są również zamki i sprzączki w plecakach dla nastolatków - powinny być one możliwie mocne i odporne na wielokrotne użytkowanie, szarpnięcia czy napór przedmiotów noszonych w plecaku.

Solidnie wykonany plecak wykonany jest z materiałów, które się nie przecierają, gwarantują oddychanie skórze i są łatwe do utrzymania w czystości - np. przetarcia gąbką.

Jaki plecak młodzieżowy wybrać?

Plecak dla nastolatków to nie tylko praktyczny sposób na przemieszczanie się ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami, ale ważny element outfitu, codziennego stroju. Dlatego poniżej prezentujemy 6 porad, w jaki sposób wybrać odpowiedni plecak młodzieżowy dla nastolatka:

  1. Modny plecak powinien pasować do codziennego stylu nastolatka. Dostępne na rynku rozwiązania są naprawdę różnorodne: ciekawe printy, wzory, motywy czy fason możliwe jest wyrażenie indywidualności dojrzewającego dorosłego.
  2. Ponieważ plecak noszony jest niemal każdego dnia, koniecznie należy zadbać o to, aby uniwersalnie komponował się z wieloma różnymi zestawami ubrań. Uniwersalność powinna także dotyczyć możliwości zastosowania - idealny plecak jest świetnym towarzyszem do szkoły, ale także wypadu do miasta, na zajęcia dodatkowe czy krótką wycieczkę. Jego design pasuje do niemal wszystkich ubrań w szafie nastolatka, a ponadto jest wygodny i pojemny.
  3. Idealny plecak powinien przystawać do dzisiejszych czasów, czyli posiadać różne rozwiązania wspierające korzystanie z elektronicznych gadżetów. Po pierwsze, wiele plecaków posiada aktualnie dedykowaną kieszeń na niewielki laptop lub tablet, a także kieszonki usprawniające przechowywanie ładowarki i kabla do smartfona. Wyjście na słuchawki to standard, który ułatwia słuchanie muzyki w każdych warunkach pogodowych, chociaż w dobie słuchawek bezprzewodowych powoli odchodzi do lamusa. Jeśli nastolatek jest wyjątkowym miłośnikiem porządku, przydatne okażą się liczne kieszonki i przegródki, które ułatwiają segregowanie noszonych przedmiotów.
  4. Jak wiadomo, mody przemijają - dla nastolatka, który zawsze musi być w trendach, ważne jest, aby plecak miał nadruki związane z tym, co aktualnie się nosi. W przypadku plecaków szkolnych inspiracji jest wiele - nie wszystkie czerpią z mody sportowej. Plecaki szkolne dla nastolatków pokryte są również printami w ptaki, kwiaty, kształty geometyczne, które aktualnie można spotkać na ubraniach w sieciówkach i wybiegach modowych.
  5. Nawet najpiękniejszy plecak będzie na nic, jeśli jednocześnie nie zadbamy o jego ergonomię. Niedopuszczalne jest, aby nastolatek odczuwał ból pleców po spędzeniu paru godzin z plecakiem. Warto zadbać o to, aby możliwe było precyzyjne regulowanie wszystkich pasków i sprzączek, a także o to, aby nastolatek nie nosił swojego plecaka tylko na jednym ramieniu. To drugie bywa znacznie trudniejsze, niż znalezienie plecaka idealnego.
  6. Wysokiej jakości materiał nie tylko pięknie się prezentuje, ale także procentuje w utrzymywaniu czystości. Oddychający materiał na plecach i na szelkach zapobiega powstawaniu odparzeń w czasie ciepłych dni i znacznie zwiększa komfort noszenia plecaka.

Plecak młodzieżowy - ilu komorowy?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, która sprawdzi się dla wszystkich. Jeśli nastolatek często przemieszcza się nie tylko z książkami, ale również laptopem lub innym sprzętem elektronicznym, dobrze jest zadbać o to, aby miał on osobną przegródkę. Zapewni to nie tylko porządek w plecaku, ale także bezpieczeństwo nierzadko drogich urządzeń. Kolejną kwestią jest to, czy w plecaku będą niekiedy przenoszone mokre rzeczy - jak np. stroje kąpielowe czy ręczniki szybkoschnące po basenie. Oczywiście zaleca się, aby plecak na zajęcia sportowe chociażby ze względów higienicznych był innym niż ten do szkoły. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zadbajmy o możliwie dużą ilość przegródek oraz specjalne worki odporne na wilgoć, które uchronią podręczniki i inne przedmioty przed kontaktem z mokrymi lub przepoconymi po treningu ubraniami.

W tym miejscu warto także nadmienić, w jaki sposób powinno pakować się plecak do szkoły. Podstawową wskazówką jest układanie najcięższym przedmiotów na samym jego dnie, a lżejszych - na wierzchu. W ten sposób ułożony bagaż ułatwia utrzymanie środka ciężkości w naturalnym miejscu, przez co nastolatek nie jest zmuszony do zmiany postawy, aby zredukować jego działanie. Szelki plecaka dla nastolatka powinny umożliwiać dopasowanie wysokości plecaka tak, aby jego dół znajdował się tuż nad linią pośladków.

Jeśli nastolatek ma tendencję do pochylania się do przodu nosząc plecak, to znaczy, że ciężar plecaka jest dla niego zbyt duży lub plecak opada zbyt nisko. Jeśli z kolei dziecko odchyla się do tyłu, oznacza to, że ciężar plecaka jest ułożony zbyt wysoko - spakowanie go w taki sposób, by był niżej i wyregulowanie sprzączek może znacznie pomóc.

Plecak młodzieżowy - jaką powinien mieć wielkość?

Plecak młodzieżowy powinien mieć pojemność ok. 30 litrów. W niektórych przypadkach sprawdzają się większe - na przykład 40 litrowe, szczególnie, jeśli nasze dziecko uczęszcza na liczne zajęcia pozalekcyjne. Pamiętajmy jednak, że zbyt duży plecak może kusić, aby ładować do niego nadmierną ilość przedmiotów, a tym samym, dźwigać duże ciężary. To negatywnie wpływa na zdrowie kręgosłupa dorastającego nastolatka i może odbijać się na jego przyszłym komforcie życia. Z kolei zbyt mały plecak młodzieżowy nie pozwoli na zmieszczenie w nim np. dużych podręczników. Szczególnie książki i ćwiczenia do nauki języków bywają niewymiarowe - aby zapobiec odginaniu się ich rogów, sprawdźmy, czy będą pasować do wybranego przez nasze dziecko plecaka.

Zbyt mały plecak może także zwiększać ryzyko wystąpienia wad postawy - jeśli będzie nadmiernie obciążony, nie będzie równomiernie rozkładał ciężaru na plecach nastolatka, prowadząc do garbienia się lub chęci noszenia go na jedno ramię. W obu przypadkach będzie to miało negatywne konsekwencje dla kręgosłupa.

Ciekawą wskazówką dla nastolatków, którzy nie chcą nosić zbyt dużo zeszytów do szkoły jest zastąpienie ich segregatorem, do którego wkładane są wyłącznie pojedyncze kartki. W ten sposób prowadzenie notatek jest ułatwione, ich przechowywanie w domu również, a ciężar zeszytów w twardych oprawach znacznie zredukowany.

© Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.