Plecaki w góry

Poszukujesz plecaka, który pozwoli ci komfortowo przemierzać górskie zakamarki? To świetnie! W tej kategorii znajdziesz przegląd modeli idealnych na wymagające szlaki, a także tych, które będą najwygodniejsze podczas jednodniowych, krótkich wycieczek. Wybór jest spory, dlatego w pierwszej kolejności okreść, co w takim plecaku będziesz nosić – pamiętaj, że im mniej masz na plecach, tym jest lżej, ale z drugiej strony są pewne rzeczy, z których zrezygnować nie można!

Czytaj mniej Czytaj więcej
    Plecak turystyczny Fjallraven Abisko Hike 35 iron grey

    Fjallraven

    Od 924,99 zł Cena 1 089,00 zł
    Plecak turystyczny Osprey Stratos 26 smoke grey

    Osprey

    Od 695,99 zł Cena 819,99 zł
    Plecak turystyczny Osprey Stratos 34 smoke grey

    Osprey

    Od 730,99 zł Cena 859,99 zł
    Lekki plecak górski Rab Aeon LT25 anthracite

    Rab

    Od 492,99 zł Cena 539,99 zł
    Plecak turystyczny Deuter SPEED LITE 17 graphite/shale

    Deuter

    Od 261,99 zł Cena 349,99 zł
    Damski plecak trekkingowy Lowe Alpine AirZone Trail Camino ND35:40 anthracite/graphene
    Plecak turystyczny Jack Wolfskin CROSSTRAIL 24 LT silver all over

    Jack Wolfskin

    Od 592,99 zł Cena 789,99 zł
    Plecak turystyczny Deuter SPEED LITE 21 graphite/shale

    Deuter

    Od 313,99 zł Cena 369,99 zł
    Plecak turystyczny Deuter SPEED LITE 25 graphite/shale

    Deuter

    Od 538,99 zł Cena 599,99 zł
    Plecak turystyczny Osprey Stratos 36 tunnel vision grey

    Osprey

    Od 959,90 zł
    Duży plecak trekkingowy Lowe Alpine Manaslu 65:80 navy

    Lowe Alpine

    Od 1 048,99 zł Cena 1 399,99 zł
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine Sirac 40 ebony

    Lowe Alpine

    Od 559,99 zł Cena 799,99 zł
    Damski plecak turystyczny Osprey Sirrus 26 tunnel vision grey

    Osprey

    Od 695,99 zł Cena 839,90 zł
    Plecak trekkingowy Lowe Alpine Sirac 50 ebony

    Lowe Alpine

    Od 594,99 zł Cena 849,99 zł
    Plecak turystyczny Osprey Stratos 24 tunnel vision grey

    Osprey

    Od 819,90 zł
    Plecak trekkingowy Osprey Stratos 44 tunnel vision grey

    Osprey

    Od 857,99 zł Cena 1 059,90 zł
    Plecak turystyczny Osprey Stratos 36 cetacean blue

    Osprey

    Od 959,90 zł
    Damski plecak górski trekkingowy Osprey Kyte 36 siren grey

    Osprey

    Od 729,99 zł Cena 859,99 zł

Jak spakować plecak przed wyruszeniem w góry?

Pakowanie to absolutna podstawa przygotowań przed wyprawą. Warto przemyśleć dwa tematy: po pierwsze rzeczy, które zamierza się ze sobą zabrać i po drugie – sposób ich spakowania. Plecaki w góry zaleca się pakować, stosując się do kilku praktycznych zasad.

  • Przygotuj listę wszystkich niezbędnych do zabrania rzeczy i wykreślaj te, które spakujesz. Dzięki temu niczego nie pominiesz.
  • Równomiernie rozłóż ciężar bagażu w plecaku, żeby uniknąć niewygody i bolesnych przeciążeń kręgosłupa.
  • Zabierz ze sobą tylko rzeczy niezbędne. Zbyt duża waga plecaka będzie mieć negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa i komfort podczas całej wyprawy.
  • Segreguj zabierane rzeczy pod kątem ich przeznaczenia i układaj w plecaku w taki sposób, by mieć łatwy dostęp do tych najpotrzebniejszych.
  • Dobierz plecak o odpowiedniej pojemności. Nie będziesz w stanie spakować więcej, niż przewiduje producent, bez ryzyka uszkodzenia plecaka, a zarazem przeciążenia kręgosłupa.

Plecak na wyprawy w góry posiada jedną główną komorę o dużej pojemności oraz mniejsze kieszonki czy mocowania pozwalające na przypięcie do niego dodatkowego sprzętu albo akcesoriów. Jak rozsądnie spakować plecak przed wyruszeniem w drogę?

  1. Zacznij od głównej komory plecaka. Na sam dół ułóż rzeczy zajmujące najwięcej miejsca, jednak niekoniecznie ciężkie. Dobrze sprawdzą się na przykład złożone ręczniki albo śpiwór. Miękkie materiały mogą zamortyzować resztę ładunku.
  2. Do środkowej części głównej komory spakuj ciężkie i nieporęczne przedmioty. Zwykle jest to sprzęt wspinaczkowy albo zapasy wody, które często ważą najwięcej z całego bagażu.
  3. Zanim spakujesz główną komorę plecaka do końca, uzupełnij wolną przestrzeń pomiędzy bagażem, wypełniając ją ubraniami. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz nieco miejsca, ale także zamortyzujesz nieporęczny bagaż, który w przeciwnym wypadku mógłby uwierać Cię w plecy.
  4. Do górnej części plecaka spakuj rzeczy drobne i najczęściej potrzebne, do których chcesz mieć szybki dostęp podczas drogi. Mogą to być akcesoria kosmetyczne, dokumenty, czy przekąski.
  5. Na samym końcu zapakuj rzeczy do dodatkowych kieszonek. Jeżeli zabierasz ze sobą matę do spania albo kijki trekkingowe, możesz przymocować je do bocznych zapięć plecaka.

Plecaki w góry dla kobiet: jakie modele są najlepsze?

Plecak w góry damski różni się nieco od modelu męskiego, żeby jak najlepiej dopasowywał się do kobiecej budowy ciała. Panie są zwykle nieco niższe od panów, a więc żeby plecak na wyprawy w góry właściwie układał się na ich plecach i odciążał kręgosłup z niesionego ciężaru, musi być do tego dostosowany. Plecak w góry męski ma zwykle nieco wyżej ustawiony system nośny.

Za najwygodniejsze modele plecaków turystycznych uważa się te wyposażone w 3 punkty podparcia. Mowa o szelkach naramiennych, pasie biodrowym i dodatkowym pasie piersiowym. Wszystkie te elementy powinny być regulowane, żeby móc dopasować je do własnego wzrostu i budowy ciała. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że długie noszenie ciężaru na plecach może powodować bóle kręgosłupa, a nawet rozwijać jego schorzenia. Właściwie dobrany plecak, który rozkłada ciężar równomiernie, stabilizuje kręgosłup i odpowiednio go podpiera, minimalizuje to ryzyko.

Jaki plecak w góry damski jest najchętniej wybierany? Panie w swoich modelach zwracają szczególną uwagę na:

  • wyprofilowany panel tylny z jak największym zakresem regulacji systemu nośnego;
  • miękkie i wentylowane plecy zapewniające wygodę i komfort termiczny podczas wysiłku;
  • miękkie wypełnienie pasów naramiennych i biodrowych, bez którego mogą się one wpijać w skórę pod wpływem ciężaru plecaka;
  • dodatkowe przegrody i kieszonki ułatwiające organizację zabieranych rzeczy;
  • solidne zamki i klamry;
  • wzmacniane przeszycia;
  • wzmacniane i odizolowane od podłoża dno;
  • trwałą i wodoodporną tkaninę.

Pamiętaj, że najlepsze plecaki w góry to przede wszystkim odpowiednio dobrane modele. Im dokładniej określisz, jakiego plecaka potrzebujesz, jaką powinien mieć pojemność i budowę, tym lepiej wybrany model sprawdzi się podczas górskich wycieczek. Przy wyborze zwróć uwagę na cechy wpływające na wygodę i funkcjonalność plecaka, a nie tylko jego cenę, która nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru.

Co zrobić, gdy plecak jest za ciężki?

Plecak w góry męski, jak i damski, niezależnie od jego pojemności, po spakowaniu powinien ważyć nie więcej niż 25% Twojej masy ciała. Dla osoby ważącej 70 kg jest to więc zaledwie około 17,5 kg, co jest stosunkowo niewielką wagą, gdy mowa o bagażu niezbędnym podczas kilkudniowej wyprawy. Co zrobić, jeśli plecak waży za dużo i jest po prostu za ciężki?

Zacznij od wypakowania zawartości plecaka i przesegregowania wszystkich zabieranych rzeczy. Przemyśl, czy rzeczywiście wszystkie z nich są całkowicie niezbędne. Być może niektóre z nich to jedynie dodatkowe akcesoria? A może w część z nich będziesz w stanie zaopatrzyć się na miejscu? Zwróć również uwagę na ciężar samego plecaka bez ładunku. Nowoczesne plecaki w góry nawet w przypadku najpojemniejszych modeli zwykle nie ważą więcej niż 2 kg. Mały plecak w góry 30 l powinien ważyć nawet mniej niż 1 kg.

Jeżeli plecak wciąż jest za ciężki po segregacji bagażu i rezygnacji z niepotrzebnych rzeczy, warto pomyśleć nad przepakowaniem części ładunku do plecaka innej osoby. Być może w grupie jest ktoś, kto ma jeszcze trochę wolnego miejsca we własnym bagażu. Jeśli nie ma takiej możliwości, rozwiązaniem może okazać się zabranie dodatkowej torby, którą zostawi się w miejscu noclegu.

Sam dojazd w góry z ciężkim bagażem może nie być problemem, jeśli przewozisz go w samochodzie albo autobusie i nie musisz dźwigać przez całą drogę na własnych plecach. Pamiętaj jednak, by po dotarciu do hotelu lub schroniska przepakować plecak i pozbyć się nadmiaru ładunku jeszcze przed wyruszeniem w pieszą wycieczkę górską. Jego zbyt duża waga może przyczynić się do utraty równowagi na szlaku, nadmiernego zmęczenia i bolesnych przeciążeń kręgosłupa.

Od razu ruszasz w drogę, nie masz gdzie zostawić bagażu, a pomimo segregacji zabieranych rzeczy plecak na wyprawy w góry wciąż jest za ciężki? Przemyśl ilość zabieranych zapasów wody, ponieważ zwykle to one ważą najwięcej. Na wyprawę nie możesz zabrać ich zbyt mało, ponieważ na szklaku raczej nie spotkasz sklepu spożywczego. Nie zabieraj jednak zbyt dużych zapasów przy przeciążonym plecaku, bo dotarcie na szczyt może stać się trudnym lub wręcz bolesnym doświadczeniem.

Plecaki w góry z panelem tylnym: czy warto zainwestować w taki model?

Plecaki w góry w znacznej większości posiadają wzmacniany panel tylny, który wspiera właściwe ułożenie plecaka, dopasowanie do sylwetki i odciążenie kręgosłupa. Profilowany panel świetnie przylega do pleców i wraz z systemem nośnym są to jedne z najważniejszych elementów dobrego plecaka na długie i wymagające wyprawy.

Co daje profilowany panel na plecach?

  • Dzięki niemu plecak stabilnie trzyma się pleców, przylega do nich na całej powierzchni, nie chwieje się, ani nie odstaje.
  • Poniekąd wymusza on właściwą pozycję ciała, ustawiając przy tym kręgosłup.
  • Równomiernie rozkłada on ciężar plecaka i jego ładunku, nie dopuszczając do bolesnych przeciążeń, a także niefizjologicznych skrzywień kręgosłupa.

Poza kwestiami zdrowotnymi profilowany panel jest doceniany także za wygodę. Jest on miękki, zwykle wypełniany pianką i obszywany cienką, ale trwałą siateczką. Wzmacniany panel może chronić przed rzeczami wewnątrz plecaka wbijającymi się w plecy i lekko amortyzować cały ładunek. Odpowiada on również za wentylację. Podczas wysiłku na plecach szybko pojawia się pot. Oddychający panel sprawia, że do pleców cały czas dociera powietrze, zapewniając maksymalny możliwy komfort termiczny.

Czy warto wybierać plecaki w góry z profilowanym panelem tylnym? Zdecydowanie warto, oczekując od plecaka dobrego dopasowania i pełnej wygody podczas wędrówek. Panel ten jest szczególnie ważny w modelach o dużej pojemności, które po załadowaniu robią się naprawdę ciężkie. Profilowane plecy pozwalają na lepsze rozłożenie ciężaru, co przekłada się na komfort i zdrowie kręgosłupa. Nawet mały plecak w góry 30 l zwykle posiada tego rodzaju panel dla pełnej wygody użytkownika, dlatego poszukując jeszcze większego modelu, nie warto się zastanawiać – profilowane plecy to obowiązkowy element.

Jak dbać o plecak po wędrówce w góry?

Po powrocie z podróży przede wszystkim nie zwlekaj z rozpakowaniem plecaka. Opróżnij go, pozbądź się piasku czy innych drobnych zabrudzeń gromadzących się w kieszeniach i otwórz, żeby przewietrzyć materiał. Plecak może chłonąć zapachy, a pozostawione zabrudzenia będą z czasem tylko trudniejsze do usunięcia, dlatego za czyszczenie zabierz się najlepiej od razu po powrocie do domu.

Podczas wypraw w góry plecak może łatwo się zabrudzić od błota, potu, przenoszonej żywności, czy nawet skał na wymagających szlakach. Po wędrówce czas na czyszczenie plecaka, jednak pamiętaj, że nie należy prać go w pralce, co w przypadku dużych modeli może być nawet niemożliwe ze względu na ich wymiary.

Przed praniem plecaka koniecznie przeczytaj zalecenia producenta na etykiecie. Znajdziesz tam informacje na temat tego, w jaki sposób należy go czyścić. Pamiętaj również o opróżnieniu wszystkich kieszeni.

Miejscowe zabrudzenia niekoniecznie wymagają prania całego plecaka. Możesz pozbyć się ich z pomocą gąbki czy szczotki, mocząc materiał jedynie w jednym miejscu. Jeśli na materiale pozostaje widoczna plama, możesz użyć delikatnego odplamiacza. Pamiętaj jednak, by najpierw sprawdzić jego działanie na materiale plecaka w niewidocznym miejscu. Niektóre środki mogą odbarwiać materiał, dlatego zaleca się przeprowadzenie próby przed naniesieniem ich na widoczną powierzchnię plecaka.

Co jakiś czas warto wyprać cały plecak, żeby go odświeżyć. Jak się za to zabrać? Przydadzą się środki przeznaczone do prania plecaków lub delikatne detergenty do prania. Należy je rozpuścić w ciepłej wodzie wlanej do miski lub wanny, w zależności od rozmiarów plecaka. Następnie plecak zamoczyć i wyczyścić przy użyciu gąbki lub miękkiej szczotki. Po namoczeniu plecaka pamiętaj o jego bardzo dokładnym wypłukaniu. Jeśli to pominiesz, po wyschnięciu materiału mogą być na nim widoczne zacieki. Plecak pozostaw do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu.

Dla dodatkowej ochrony plecaka po praniu i całkowitym wyschnięciu materiału możesz go zaimpregnować. Specjalny impregnat do tkanin wzmocni wodoodporną warstwę na materiale plecaka i sprawi, że nie będzie on chłonął zanieczyszczeń, co ułatwi utrzymanie go w czystości.