Plecaki i torby wspinaczkowe

Kategoria, która obejmuje plecaki wspinaczkowe i torby na liny. Oba te elementy są przydatnym, nawet niezbędnym wyposażeniem podczas tej aktywności. Plecak pozwala na wygodne zapakowanie całego potrzebnego sprzętu i sprawdza się, gdy podejście pod skałę jest długie lub strome. Natomiast torby, to pomysłowe udogodnienie pozwalające na łatwe przetransportowanie liny, bez konieczności jej zwijania. W sklepie e-Horyzont znajdziesz sprzęt takich marek jak Deuter, Black Diamond, czy Pinguin.

Czytaj mniej Czytaj więcej

Plecaki i torby wspinaczkowe w ofercie sklepu e-Horyzont.pl

Aby w pełni cieszyć się korzyściami, jakie płyną ze wspinaczki, niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który nie tylko zapewni komfort, ale także bezpieczeństwo. Do podstawowego wyposażenia miłośnika tej aktywności należą między innymi kask, uprząż, liny, karabinki… Natomiast, by wygodnie przetransportować je na miejsce wspinaczki, konieczny okaże się przystosowany do tego plecak lub torba. Często praktykowanym rozwiązaniem jest również zabieranie ze sobą obydwu tych gadżetów – małego plecaka na akcesoria i drobny szpej oraz torby na linę. W sklepie e-horyzont.pl znajdziesz wygodny sprzęt do przechowywania wyposażenia wspinaczkowego najlepszych marek: Jack Wolfskin, Fjord Nansen, Pinguin, Black Diamond. Zróżnicowany litraż pozwala na wybór odpowiedniego sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb.

Czym charakteryzują się plecaki i torby wspinaczkowe

Jak każdy sprzęt specjalistyczny również ten do wspinaczki posiada elementy, które ułatwiają zorganizowanie się na wyprawę. Plecaki wspinaczkowe i torby na linę również są zaprojektowane z myślą o użytkownikach i ich wygodzie. Te pierwsze z zależności od litrażu pomieszczą całe wyposażenie lub drobny szpej. Mają przegrody przystosowane do specjalistycznych akcesoriów oraz opływowy kształt i brak wystających elementów, które mogą spowodować zahaczenie o skały. To tylko niektóre z licznych udogodnień w plecakach wspinaczkowych. Natomiast torba na linę, jak sama nazwa wskazuje, służy do jej przechowywania. Nie tylko ułatwia transport i sprawia, że ten element wyposażenia wspinacza się nie plącze, ale również dba o jej prawidłową konserwację. Jej znaczną zaletą jest ochrona przed zabrudzeniami – piachem, pyłem, czy osadem z magnezji. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo, ponieważ czysta lina pozwala na łatwiejszą i pewniejszą asekurację.

Plecak wspinaczkowy a torba na linę

Zarówno torba na linę, jak i plecak wspinaczkowy są wygodnym w użytkowaniu wyposażeniem pozwalającym na przechowywanie i transport sprzętu wspinaczkowego. Jednak w pewnym stopniu różnią się one od siebie zastosowaniem i właściwościami. Jeśli zastanawiamy się, które z nich wybrać, należy pamiętać, że nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie, które z nich sprawdzi się lepiej. Tak naprawę wszystko zależy od naszych preferencji i typu aktywności. Jeżeli wybieramy się na ściankę wspinaczkową zaraz po pracy, to oczywiście dobrym rozwiązaniem okaże się torba, która pomieści nie tylko linę, ale także uprząż oraz inne akcesoria. Natomiast, jeżeli preferujemy wspinaczkę na świeżym powietrzu, a dojście pod skałkę jest utrudnione, wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się pakowny plecak z miejscem na linę. Również często praktykowanym sposobem jest jego mniejszy odpowiednia na buty, uprząż i inny drobny szpej oraz osobna torba na linę.

Na co zwrócić uwagę kupując plecak wspinaczkowy?

Decydując się na wspinaczkę z obciążeniem w postaci plecaka wspinaczkowego, warto wybrać wysokiej jakości modele i przede wszystkim przystosowane do tej dziedziny sportu. Plecaki do wspinaczki posiadają wiele udogodnień, które ułatwią wspinanie, a nawet zwiększą bezpieczeństwo podczas samej aktywności. Ogromne znaczenie mają przede wszystkim kształt plecaka wspinaczkowego, jego waga, wytrzymałość materiałów, z których został zrobiony, a także pojemność.

Kształt plecaka wspinaczkowego

Czy plecak wspinaczkowy powinien mieć określony kształt? Okazuje się, że tak. Nie sposób nie zauważyć, że plecaki do wspinaczki charakteryzują się minimalizmem i obłym kształtem. Nie jest to jednak wymysł bezpodstawny. Chodzi w tym przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkownika. Podczas wspinaczki nietrudno natknąć się na wąskie przejścia, czy wystające fragmenty skał. Moment zahaczenia wystającym elementem plecaka o jeden z nich mógłby się skończyć nieprzyjemnie, a nawet tragicznie. Dlatego plecaki wspinaczkowe mają obłą konstrukcję, a liczba szpejarek, czy troków jest ograniczona do minimum. Nie jest jednak zupełnie ich pozbawiona, ponieważ dodatkowe pętle znacznie ułatwiają wspinaczkę.

Optymalna waga plecaka wspinaczkowego

Również waga plecaka wspinaczkowego ma znaczenie. Im mniej waży plecak, tym lepiej – zwiększa on wygodę podczas aktywności, a obciążenie nie jest przytłaczające. Jednak należy pamiętać, że wytrzymałe materiały plecaków wspinaczkowych, oraz inne udogodnienia, czy jego zawartość również mają swoją wagę. Nie należy jednak przekładać niskiej wagi plecaka nad bezpieczeństwo, decydując się na plecak z cienkiego materiału, czy ograniczając się w wyborze akcesoriów wspinaczkowych, które mogą okazać się niezbędne na dużej wysokości.

Plecak wspinaczkowy a wytrzymały materiał

Podczas wspinaczki plecak jest szczególnie narażony na przetarcia, czy rozdarcia powstające w wyniku kontaktu ze skałą. Przed niepożądanym zahaczeniem się plecaka wspinaczkowego o wystające elementy skały chroni go jego obły kształt oraz brak wystających elementów. Jednak wspinaczka należy do sportów ekstremalnych i sprzęt musi być przeznaczony do użytkowania w trudnych warunkach. Właśnie dlatego plecaki wspinaczkowe wykonywane są z grubych i wytrzymałych materiałów nylonowych oraz wzmacniane techniką ripstop.

Pojemność plecaka wspinaczkowego

Plecak wspinaczkowy powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika. Mały plecak ma tę przewagę, że pozostaje lżejszy, co przekłada się na komfort podczas wspinaczki. Pomieści jednak mniej, dlatego na wymagające wyprawy zaleca się średni plecak wspinaczkowy 30 L, a nawet duży plecak wspinaczkowy 40 L. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w wyciągany komin, który zwiększa pojemność plecaka, zapewniając dodatkowe miejsce na ekwipunek.

Na co zwrócić uwagę kupując torbę wspinaczkową?

Torba wspinaczkowa to nic innego jak torba na linę – bardzo przydatna nie tylko podczas wspinaczki, ale również w trakcie jej przechowywania. Pomaga w konserwacji liny, a także dba o bezpieczeństwo wspinacza. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się podczas treningu na ściance wspinaczkowej, na skale oraz do samego transportu liny lub przechowywania w domu.    

Niska waga torby na linę

Ważną cecha torby na linę jest jej niska waga. W przeciwieństwie do plecaka wspinaczkowego, który musi być wykonany z wytrzymałych materiałów i odpornych na rozdarcia, torba na linę zazwyczaj wykonywana jest z tkanin nylonowych, które zachowują niską wagę. Torba na linę na przede wszystkim chronić linę przed zabrudzeniami, szkodliwym promieniowaniem UV oraz być poręczna. Nie ma więc potrzeby, by wykonywać torby na linę z ciężkich materiałów.

Pojemność torby na linę

Inną cechą torby na linę, na którą należy zwracać uwagę przy zakupie, jest jej pojemność. Torba wspinaczkowa powinna być przede wszystkim dopasowana do długości liny. Zazwyczaj producenci proponują modele, które pomieszczą linę do 80 m długości. To jednak więcej niż potrzeba na polskich trasach wspinaczkowych, dlatego do torby na linę można dopasować inne akcesoria i sprzęt niezbędne podczas wspinaczki – a podczas tej aktywności nie może zabraknąć odpowiednich butów wspinaczkowych, rękawiczek wspinaczkowych, czy karabinków.