Najtrudniejsze szlaki w Tatrach: o jakich mowa i co należy o nich wiedzieć?

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach: o jakich mowa i co należy o nich wiedzieć?

Spis Treści

  Ilość i różnorodność szlaków w Tatrach zadowoli chyba każdego miłośnika górskich wypraw. Znajdziemy tu trasy o różnym stopniu zaawansowania: od łatwych szlaków spacerowych, przez bardziej zaawansowane, aż po najtrudniejsze trasy w Tatrach, które wymagają naprawdę dużego doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Wędrówka najtrudniejszymi szlakami w Tatrach dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, jednakże przed wyruszeniem w góry, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Najtrudniejszy szlak w Tatrach

  Za najtrudniejszy szlak w Tatrach uważana jest Orla Perć, wiodąca boczną granią Tatr na odcinku Przełęcz Zawrat – Przełęcz Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. To najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, który prowadzi większością długiej wschodniej grani Świnicy. Prowadząca przez przełęcze trasa wymaga od wspinaczy dużego doświadczenia i dobrego przygotowania. Od czasu otwarcia szlaku w 1906 roku zginęło na nim 140 osób. W rejon Orlej Perci prowadzi wiele popularnych szlaków dojściowych, z których część może stanowić samodzielny cel pieszych wycieczek.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Najtrudniejsze trasy w Tatrach

  1. Orla Perć.
  2. Szlak na Rysy znad Morskiego Oka: drugim co do trudności najtrudniejszym szlakiem w Polsce jest podejście na Rysy znad Morskiego Oka. Początkowy odcinek jest dosyć łatwy, ale już po obejściu Czarnego Stawu pod Rysami rozpoczyna się bardziej strome podejście na Bulę Pod Rysami. Na ostatnim odcinku znajdują się łańcuchy. Z uwagi na wymagające fragmenty i ekspozycję, szlak polecany jest tylko doświadczonym wspinaczom.
  3. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem: szlak zielony odchodzący znad Czarnego Stawu pod Rysami. Za wyjątkiem podejścia na Kazalnicę, gdzie znajduje się kilka klamer, szlak ten nie posiada żadnych ułatwień. Szczególnego doświadczenia wymaga tzw. galeryjka, czyli wąski trawers tuż pod przełęczą.
  4. Żółty szlak z Dolinki Pustej na Kozią Przełęcz: trawers wyprowadzający z Dolinki Pustej na Kozią Przełęcz. Na trasie znajdują się łańcuchy. Szlak polecany osobom o dobrej kondycji i z doświadczeniem. W przypadku mokrej i śliskiej nawierzchni, wspinaczka tą trasą jest odradzana.
  5. Żleb Kulczyńskiego: czarny szlak prowadzący z Koziej Dolinki na Orlą Perć. Szlak stromy, niebezpieczny i wymagający odpowiednich umiejętności. Nie jest polecany osobom niedoświadczonym oraz odradza się wspinaczkę przy złej pogodzie. Na trasie znajdują się łańcuchy. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z zakrętów, który oznaczony został trupią czaszką. W miejscu tym szlak niespodziewanie skręca w lewo. Wielu wspinaczy, nie zauważając zakrętu, podążyło prosto w górę, dochodząc do miejsca bez wyjścia.
  6. Trawers Trzech Kop, zwany „Małą Orlą Percią”: szlak wiodący granią Trzech Kop w słowackich Tatrach Zachodnich. Szlak dla zwolenników naprawdę silnych wrażeń – wybierając tę jedną z najtrudniejszych tras w Tatrach, musimy liczyć się z ekspozycją, ostrą granią i przepaściami. Mimo łańcuchów na szlaku, „Mała Orla Perć” polecana jest jedynie naprawdę doświadczonym wspinaczom.

  Przygotuj się na wyprawę!

  Doświadczenie to jednak nie wszystko. Podczas wyprawy na jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach przyda nam się odpowiednia odzież turystyczna i solidny ekwipunek. Podstawą będą buty wspinaczkowe, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo podczas wspinaczki – szczególnie po nierównych i wilgotnych powierzchniach. Miłośniczkom wędrówek polecamy ciepły i funkcjonalny polar damski, który przyda się nie tylko podczas zimowych miesięcy - nie zapominajmy w końcu, że temperatura w wyższych partiach Tatr znacznie różni się od temperatury panującej niżej. Do tego wygodne i regulowane spodnie w góry, które zabezpieczą nas przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych.

  Chcesz zdobyć najtrudniejszy szlak w Tatrach i poszukujesz wysokiej jakości odzieży turystycznej? Odwiedź sklep internetowy E-horyzont i zapoznaj się z asortymentem od renomowanych producentów!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.