Plecaki rowerowe mają zarówno swoje grono zwolenników, jak i sceptyków. Faktem jest, że aby tego typu sprzęt nie powodował dyskomfortu, a wręcz stawał się nieodczuwalny na plecach, musi być dobrze wyregulowany oraz dopasowany to potrzeb użytkownika. Dzisiaj wybór plecaków rowerowych jest na tyle szeroki, że coś dla siebie bez problemu znajdą zarówno miłośnicy miejskich wypraw lub rekreacji, jak i osoby preferujące jazdę w wymagającym terenie. A czym kierować się przy wyborze właściwego modelu?
Plecak rowerowy czy sakwy rowerowe – co wybrać?
Zarówno plecaki rowerowe, jak i sakwy mają swoich zwolenników. Jednak oprócz indywidualnych preferencji użytkownika, przy wyborze znaczenie mają również styl jazdy, długość wyprawy, a w przypadku sakw także możliwości roweru – rodzaj ramy oraz jego geometria.
Sakwy rowerowe są bez wątpienia nieodłącznym elementem każdej wyprawy bikepackingowej. Mocowane na przystosowanym do nich bagażniku, dają możliwość zapakowania sporego ekwipunku. Dzięki temu są w stanie pomieścić bagaż nawet na kilka dni wyprawy, włącznie z jednoosobowym namiotem, czy letnim śpiworem.
Świetne uzupełnienie do sakw stanowią torby rowerowe mocowane bezpośrednio na ramę. Do wyboru są niewielkie modele na mostek czy kierownicę lub większe modele podsiodłowe oraz na przedni trójkąt ramy. Decydując się na takie torby, należy pamiętać, by przed zakupem upewnić się, czy dany rozmiar pasuje do konkretnego roweru, a dokładnie do kształtu jego ramy.
Rozwiązanie w postaci sakw i toreb spodoba się również zwolennikom rowerów miejskich. Taki sprzęt idealnie sprawdza się do przewożenia nawet sporych zakupów. Co więcej, niektóre modele z prostym w obsłudze system mocowania można zabrać ze sobą do sklepu. Inne również wygodne rozwiązanie proponuje marka Ortlieb, która w swojej ofercie posiada torby mocowane na kierownicy, które nie tylko łatwo się wyczepia, ale dodatkowo wyposażone są w pasek do noszenia na ramieniu.
W innych przypadkach sprawdzają się plecaki rowerowe. I chociaż wielu rowerzystów wybiera sakwy, to również tego typu sprzęt ma swoich miłośników. Okazują się niezastąpione, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia zamontowanie sakw czy toreb. Co więcej, plecaki na rower z pewnością przypadną do gustu osobom interesującym się górską turystyką rowerową. To dlatego, że ich największą zaletą jest możliwość umieszczenia, w przeznaczonej do tego przegrodzie, bukłaka z wodą. Takie rozwiązanie, dzięki dołączonej rurce z ustnikiem pozwala na komfortowe nawadnianie się podczas jazdy, bez potrzeby zatrzymywania się. Poza tym nawet najmniejsze plecaki rowerowe są w stanie zmieścić lekką przeciwdeszczową kurtkę oraz prowiant w postaci batonów energetycznych.
Plecaki rowerowe swoich zwolenników znajdują również wśród miejskich nomadów. Modele przeznaczone do użytku na co dzień bardzo często wyposażone są w przegrodę na laptopa, dzięki czemu stają się idealnym towarzyszem podróży w drodze do biura, czy na uczelnie. Uchwyt na lampkę rowerową to kolejna zaleta plecaków rowerowych miejskich. Ponadto, marka Jack Wolfskin oferuje również modele wyposażone w oświetlenie, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo na drodze, ale i wyróżniają się oryginalnym designem.
To jednak nie koniec możliwości, ponieważ producenci nie przestają zaskakiwać swoją pomysłowością, a na rynku można spotkać również… plecaki rowerowe na bagażnik. To nic innego jak sakwa, o wyglądzie i właściwościach plecaka miejskiego. Taki sprzęt wyposażony jest zarówno w zaczepy do bagażnika, jak i ramiona na plecy. Dzięki temu taki sprzęt można przewozić jak klasyczną sakwę, a w razie potrzeby nosić jak plecak. I chociaż pozbawione są systemu nośnego, a czasem nawet i usztywnienia, to wciąż stanowią świetnie rozwiązanie do miasta.
Optymalna pojemność plecaka rowerowego
Pojemność plecaka dobiera się na podstawie długości i trudności trasy oraz panujących warunków pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje także pora roku, ponieważ zimą, gdy organizm zużywa więcej siły podczas aktywności niż latem, warto mieć ze sobą nie tylko dodatkową warstwę odzieży, ale również dodatkowy prowiant i większą ilość wody.
- Małe plecaki rowerowe – to zwykle te o pojemności od 10 do 15 l. Idealnie sprawdzają się podczas kilkugodzinnej wyprawy, ponieważ mieszczą się w nich: lekka kurtka przeciwdeszczowa, kilka batonów energetycznych, multitool, a nawet zapasowa dętka.
- Średnie plecaki rowerowe – to większe modele, których pojemność określa się zwykle do 20 l. Oprócz dodatkowej warstwy wierzchniej i przekąski, użytkownik może spakować podstawową apteczkę turystyczną oraz większy zestaw narzędzi, które niekiedy mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Dodatkowo do takiego plecaka rowerowego zmieści się dodatkowy sprzęt hobbystyczny, w postaci aparatu czy kamery sportowej wraz z niezbędnymi do niej akcesoriami.
- Duże plecaki rowerowe – czyli propozycja na dłuższe wyprawy. Taki sprzęt to pojemność do 30 l, a większych modeli przeznaczonych dla tego rodzaju turystyki próżno szukać na rynku – byłyby zwyczajnie niewygodne, obniżając skutecznie komfort jazdy. Zaletą dużych plecaków rowerowych jest bez wątpienia większa przestrzeń wewnątrz, dzięki czemu łatwiej zorganizować cały bagaż. Ponadto w tego rodzaju modelu można także pozwolić sobie na większy bukłak na wodę.
Co ważne, wielkość plecaka rowerowego należy dopasować do ilości niezbędnego ekwipunku – nigdy na odwrót!
Systemy nośne w plecakach rowerowych
Wybierając plecak rowerowy, szczególną uwagę warto zwracać na system nośny, który w tym przypadku ma dwa zadania: stabilizację na plecach (unieruchomienie) i wentylację.
Dopasowanie plecaka i jego unieruchomienie na plecach użytkownika jest o tyle ważne, by podczas jazdy całość się podskakiwała radośnie na każdej nierówności, generując tym samym duży dyskomfort. Dbają o to przede wszystkim jego pasy z regulacją – nie tylko ramienne, ale i biodrowy oraz piersiowy. Nie bez znaczenia pozostaje także ergonomiczny system nośny. Ten pozostaje mniej rozbudowany niż w większych plecakach trekkingowych, ponieważ w turystyce rowerowej sprawdzają się miękkie, ale wentylowane plecy. Wygodnym i skutecznym rozwiązaniem są systemy z siatką dystansową, zapewniające przewiew i komfort na długiej trasie, zwłaszcza w letnie dni. Innym również bardzo dobrym pomysłem są plecaki rowerowe wyposażone w klasyczny system z kanałem wentylacyjnym. W skład systemu nośnego wchodzą również pasy ramienne. Najlepiej, by wykonane były z lekkich i perforowanych, ale też wytrzymałych materiałów.
CZYTAJ TAKŻE:
Czy istnieją damskie plecaki rowerowe?
Chociaż producenci kierują kolorowe kolekcje plecaków rowerowych w stronę pań, to z technicznego punktu widzenia, nie ma to aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku doboru specjalistycznych damskich plecaków trekkingowych. Konstrukcja systemów nośnych dla plecaków rowerowych nie jest na tyle zaawansowana, a dopasowanie do pleców użytkownika w dużej mierze opiera się na regulacji pasów – ramiennych, biodrowych i piersiowych. Jednak duża dostępność zróżnicowanych modeli i tym samym szeroki wybór rozmiarów pozwala kobietom na dobór jak najbardziej komfortowego i dopasowanego do szerokości oraz długości pleców sprzętu rowerowego.
Dodatki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze plecaka na rower
Wybierając praktyczny plecak rowerowy, należy także zadbać o własną wygodę i tym samym zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, mogące znacznie podnieść komfort jazdy. Udogodnieniami, które oferuje sprzęt rowerowy, mogą być nie tylko dodatkowe elementu zewnętrzne, ale także wewnętrzne systemy czy technologie.
- Kieszeń na bukłak – plecaki rowerowe typu camelbak są bardzo popularne zwłaszcza wśród miłośników MTB. Nie tylko pozwalają na zabranie w trasę większą ilość wody, ale umożliwiają wygodne nawadnianie podczas jazdy, bez potrzeby zatrzymywania się. Wybierając taki plecak, warto upewnić się, że na jego ramieniu znajduje się zaczep na ustnik, dzięki któremu obsługa systemu nawadniania się wymaga używania rąk.
- Mocowania (na kask lub lampkę rowerową) – to niewielkie elementy, ale za to bardzo istotne. Nawet mała lampka rowerowa o średniej mocy, może znacznie poprawić widoczność użytkownika w szare popołudnia lub po zmroku, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo. Natomiast w czasie postojów istotne okazuje się inne mocowanie, dzięki któremu w wygodny sposób można przypiąć kask do plecaka.
- Pokrowiec przeciwdeszczowy – chociaż większość plecaków rowerowych wykonana jest z wodoodpornych materiałów, to ostrożności nigdy nie za wiele, zwłaszcza podczas wypraw górskimi szlakami, gdzie pogoda często się zmienia.
- Wbudowane protektory czyli ochraniacze pleców, zwlaszcza kręgosłupa – to rozwiązanie spotkać można w plecakach rowerowych MTB i docenią je zwłaszcza miłośnicy jazdy w wymagającym terenie. To nic innego jak dodatkowe usztywnienie i warstwa ochronna, która w razie upadku przechwytuje wstrząs, chroniąc użytkownika przed większymi obrażeniami.
- Dodatkowe kieszenie – ważny jest nie tylko organizer wewnętrzny, ale i małe zewnętrzne kieszonki np. umieszczone na pasie biodrowym. Zapewniają one łatwy dostęp do najważniejszych drobiazgów, które warto mieć pod ręką.
Dzisiaj możliwości jest naprawdę wiele i niezależnie od tego, czy wybór pada na sakwy, czy plecaki rowerowe, producencie wychodzą użytkownikom naprzeciw, starając się sprostać każdym oczekiwaniom.
ZOBACZ OFERTĘ PLECAKÓW ROWEROWYCH: