Dezynfekcja obuwia: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Karol Wiadomy 27/01/2021

Obuwie, które nosimy na co dzień, jest nieustannie narażone na działanie bakterii i grzybów, które mogą przyczynić się do powstania trudnych do wyleczenia chorób, takich jak grzybica stóp. Dezynfekcja butów jest ważna nie tylko ze względów higienicznych, lecz także profilaktycznych i powinniśmy regularnie poddawać jej obuwie, w którym pracujemy lub uprawiamy sport. Pamiętajmy, że tylko odpowiednia profilaktyka i regularna dezynfekcja obuwia pozwolą nam utrzymać odpowiedni poziom komfortu podczas aktywności fizycznej i uchronią nas przed rozwojem skórnych dolegliwości. Warto więc dowiedzieć się, jak zdezynfekować buty przy pomocy popularnych i powszechnie dostępnych metod.

Odgrzybianie butów

Dezynfekcja obuwia jest konieczna nie tylko dla pozbycia się przykrego zapachu, powodowanego przez bakterie i grzyby, lecz także zapobiegnięcia trudnym do wyleczenia dolegliwościom. Warto regularnie dbać o posiadane obuwie, unikać kupowania butów niewiadomego pochodzenia i wybierać obuwie z przyjaznych dla skóry materiałów. W sytuacji, gdy jednak dojdzie już do zarażenia się grzybicą, musimy przystąpić do skrupulatnego oczyszczenia posiadanych par butów i ich dezynfekcji.

Dezynfekcja obuwia po grzybicy: jak odkazić buty?

W przypadku, gdy zachorowaliśmy na grzybicę i jesteśmy w trakcie procesu leczenia, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać, jest dezynfekcja obuwia. Tylko skuteczna dezynfekcja po przebytej grzybicy pozwoli usunąć grzyby i bakterie znajdujące się na butach i uniemożliwi nawrót choroby. Warto zdezynfekować jednak nie tylko obuwie, które nosiliśmy w trakcie infekcji, lecz także pozostałe – dzięki temu będziemy mieć pewność, że zminimalizujemy ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się lub nawrotu choroby. Jeśli posiadane przez nas buty mają wymienne wkładki, to na początek należałoby je wyrzucić i zastąpić nowymi. Jeżeli w czasie choroby korzystaliśmy z klapek (np. na basenie czy w saunie), to również radzimy się ich pozbyć.

Jak zdezynfekować buty: gotowe preparaty

Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznych preparatów do dezynfekcji obuwia oraz wkładek przeciwgrzybicznych, które dostępne są w aptekach i sklepach z butami. Zazwyczaj środki te występują w aerozolu, co pozwala na wygodne rozpylenie na powierzchni całego buta. Istnieją także preparaty 2w1, które stosujemy zarówno do leczenia grzybicy na stopach, jak i dezynfekowania noszonego obuwia. Bez względu na wybór środka, należy szczegółowo zapoznać się z ulotką i ustalić, jak często i ile razy należy stosować preparat – w większości przypadków jedno użycie może nie być wystarczające.


CZYTAJ TAKŻE:


Jak zdezynfekować buty: domowe sposoby

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych preparatów do dezynfekcji obuwia, możemy wypróbować któryś z domowych sposobów. Potrzebny nam będzie do tego jeden z następujących środków:

  • spirytus. Należy dokładnie przemyć buty szmatką z duża ilością denaturatu, a następnie pozostawić w ciepłym miejscu do wyschnięcia,
  • formalina dostępna w aptece. Watę nasączoną formaliną należy wsadzić do butów, a następnie pozostawić na 24 godziny,
  • soda oczyszczona. Należy wsypać ją do buta i pozostawić na noc, a następnie dobrze oczyścić,
  • talk kosmetyczny. Podobnie, jak w przypadku sody oczyszczonej, talk należy wsypać do buta, pozostawić na noc, a następnie usunąć.

Jak często wykonywać dezynfekcję obuwia?

W celu uniknięcia problemów natury grzybiczej, sugeruje się dezynfekowanie obuwia po każdym użyciu – dotyczy to szczególnie butów sportowych i roboczych, które użytkowane są podczas intensywnego lub długotrwałego wysiłku fizycznego. Profilaktyka jest ważna nie tylko w przypadku, gdy nie mieliśmy styczności z grzybicą stóp i nie chcemy dopuścić do rozwoju bakterii, lecz także, gdy chorowaliśmy już na tę trudną do wyleczenia przypadłość i nie chcemy dopuścić do jej nawrotu. Warto wiedzieć, że grzyby i bakterie odpowiadające za nieprzyjemny zapach i rozwój chorób, gromadzą się na elementach składkowych wnętrza obuwia podczas każdej eksploatacji – wszystko za sprawą potu i podwyższonej temperatury.

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty