Norwegia: co warto zobaczyć? Sprawdź, jakich atrakcji nie możesz przegapić!

Norwegia: co warto zobaczyć? Sprawdź, jakich atrakcji nie możesz przegapić!

Spis Treści

  Moda na Skandynawię trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, aby liczba wyruszających na Północ miała zacząć maleć. Nic też dziwnego - Norwegia to kraj, który oferuje turystom jedyne w swoim rodzaju i niedostępne nigdzie indziej atrakcje. Nie będą się tutaj nudzić zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i amatorzy długich spacerów i beztroskiego wypoczynku pośród zachwycającej przyrody. Malownicze fiordy, zachwycające góry, doliny i lodowce, a wreszcie intrygująca kuchnia i niepowtarzalny klimat norweskich miasteczek to coś, co przyciąga tutaj turystów z całego świata. Jeśli planujemy wyjazd w tę część Skandynawii i nie wiemy, co warto zobaczyć w Norwegii, to zachęcamy do skorzystania z krótkiego przewodnika.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Aorora Borealis

  Zorza polarna

  Klimat Norwegii

  Wbrew pozorom w Norwegii wcale nie jest tak zimno, jak przyjęło się zakładać. Wszystko za sprawą Prądu Zatokowego, który znacznie przyczynia się do ocieplenia klimatu i uczynienia go stosunkowo łagodnym. Południowa oraz środkowa część kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północna (za kołem polarnym) w strefie umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. W niektórych rejonach kraju śnieg leży przez cały rok, a temperatura zimą dochodzi aż do -40°C.
  Średnie temperatury w znacznej części Norwegii są zaledwie nieco niższe niż w Polsce. Średnia temperatura w lipcu w stolicy Norwegii, Oslo, wynosi ponad 16°C, a za kołem polarnym 11,5°C. Z kolei średnia temperatura w styczniu w znajdującym się w głębi lądu Karasjok oscyluje w granicach -17°C, a w leżącym nad morzem Tromsø już tylko -4°C.

  Droga Trolli

  Droga Trolli

  Kiedy najlepiej jechać do Norwegii?

  Choć wśród miłośników Skandynawii panuje przekonanie, że Norwegia warta jest odwiedzenia o każdej porze roku, to ci, którzy wybierają się tutaj po raz pierwszy lub mają szczególne oczekiwania, powinni wybrać na podróż odpowiednie miesiące.

  Wiosna: W maju i czerwcu w Norwegii panuje wiosna i cały kraj dosłownie tryska energią. Z racji tego, że sezon turystyczny nie zaczął się jeszcze na dobre, możemy liczyć na niższe ceny noclegów i mniejsze natężenie turystów w pobliżu największych atrakcji Norwegii. Warto jednak pamiętać, że w niektórych częściach kraju może leżeć jeszcze śnieg, a w związku z tym niektóre drogi górskie będą jeszcze zamknięte.

  Lato: Lipiec i sierpień to zdecydowanie najlepsze miesiące na zorganizowanie pierwszego wyjazdu do Norwegii. Dzień jest długi, ilość opadów statystycznie najniższa, a temperatury zbliżone do tych panujących w Polsce. To znakomity czas na odkrycie ciekawych miejsc Norwegii i aktywny wypoczynek: trekking, wycieczki rowerowe, pływanie kajakiem, a nawet wędkowanie. W tych miesiącach baza turystyczna działa w wydłużonych godzinach, a lokalne atrakcje Norwegii udostępniane są na szeroką skalę. Chcąc wybrać się tutaj latem, należy jednak pamiętać o wcześniejszym rezerwowaniu noclegów – turystów wówczas nie brakuje.

  Jesień: Przypadające na wrzesień i październik jesienne miesiące to znakomity czas na wyjazd dla tych, którzy chcą odwiedzić Norwegię poza wysokim sezonem i nie przeszkadzają im niższe temperatury oraz nocne przymrozki. Niekwestionowaną zaletą tej pory roku są z pewnością malownicze krajobrazy skąpane w typowo jesiennej kolorystyce, a także niższe ceny. Jesienią warto nie tylko skorzystać z lokalnych atrakcji i sprawdzić, co warto zobaczyć w Norwegii, lecz także wybrać się na pieszą wędrówkę oraz zbieranie grzybów i jagód.

  Zima: Najdłuższa pora roku, która w Norwegii trwa zwykle od listopada do kwietnia. Znakomity czas na wyjazd przede wszystkim dla miłośników zimowych aktywności oraz osób, które chciałyby spróbować wędkowania pod lodem lub przejażdżki psim zaprzęgiem. Choć niektóre stoki narciarskie są tutaj czynne już od października, to szczególnie polecany jest okres od marca do kwietnia, kiedy dzień jest nieco dłuższy, a temperatury wyższe. Na koniec nie zapominajmy także o wyjątkowej atrakcji Norwegii, czyli zorzy polarnej, którą można dostrzec właśnie podczas zimowych miesięcy.

  Bergen

  Panorama Bergen

  Norwegia - co warto zobaczyć? Miejsca, które musisz odwiedzić

  W Norwegii każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne trasy trekkingowe, szlaki turystyczne, jeziora, fiordy i doliny sprawiają, że naprawdę jest tu w czym wybierać. Warto nie tylko zajrzeć do stolicy kraju, Oslo, lecz także przejechać się Drogą Atlantycką, wybrać się w rejs po fiordach, powędkować i odpocząć na łonie przyrody. Ilość atrakcji, które warto zobaczyć w Norwegii może przyprawić o zawrót głowy! Jeśli więc wybieramy się do Norwegii po raz pierwszy i dysponujemy ograniczoną ilością czasu, to warto zacząć od najbardziej charakterystycznych miejsc, które z pewnością na zawsze pozostaną w naszej pamięci i sprawią, że do Norwegii wrócimy jeszcze nie raz.

  • Bergen: drugie co do wielkości miasto Norwegii, nazywane bramą do fiordów. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bergen słynie z malowniczej platformy widokowej, zabytkowej, rzędowej zabudowy, największego portu rybackiego w kraju oraz znakomitego targu rybnego. Co roku odbywają się tutaj liczne festiwale muzyki i folkloru norweskiego, które przyciągają turystów z całego kraju i zza granicy.
  • Droga Trolli oraz tunel Laerdal: dwa miejsca, które powinni odwiedzić wszyscy decydujący się na wyprawę samochodową po Norwegii. Droga Trolli to droga położona w gminie Rauma, która jest częścią drogi krajowej nr 63. Składa się z 11 serpentyn i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Zazwyczaj jest otwarta od połowy maja do października. Z kolei tunel Laerdal jest najdłuższym na świecie tunelem drogowym, który liczy sobie aż 24 kilometry i mieni się najróżniejszymi barwami. Przejazd przez niego jest darmowy.
  • Lodowce Jostedal, Briksdal i Buer: wycieczka do Norwegii to znakomita okazja, aby zobaczyć lodowce – w tym najdłuższy lodowiec w Europie, Jostedal. Szczególną atrakcją jest możliwość podejścia pod lodowiec Briksdal, który znajduje się 25 kilometrów na południe od Olden. Trasa wiedzie przez malownicze tereny, a jej przejście zajmuje około 45 minut. Warto skorzystać z możliwości zobaczenia Briksdal, ponieważ ten lodowiec topnieje w zastraszającym tempie. Z kolei lodowiec Buer położony jest na zachód od miasta Odda. Tutaj trasa jest jednak znacznie trudniejsza – w niektórych miejscach zamontowane są liny. Trekking zajmuje około 2 godzin.
  • Preikestolen: jedna z wizytówek Norwegii. Preikestolen to klif o wysokości 604 metrów, położony nad Lysefjordem, który wyróżnia się płaską powierzchnią o wymiarach 25 na 25 metrów. Rozciąga się stąd malowniczy widok na okolicę, a wokoło biegną liczne trasy trekkingowe. Na szczyt Preikestolen wiedzie pagórkowata droga o długości 3,8 km, na której przejście należy przeznaczyć około 3-4 godzin w obie strony.Skansen Sunnsjord: znajdujący się w położonej 10 kilometrów na wschód od Forde Movice, jest olbrzymią atrakcją dla miłośników architektury. Można w nim obejrzeć zabytkowe domki, a także odpocząć na trawie w pobliżu jeziora. Wstęp do Sunnsjord jest darmowy – opłata naliczana jest jedynie w przypadku zwiedzania z przewodnikiem.

  Preikestolen

  Preikestolen

  • Stavanger: trzecie co do wielkości miasto Norwegii, znajdujące się na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Szczególnie warty zobaczenia jest malowniczy port i stare miasto – odremontowane i pomalowane na biało domki oraz brukowane uliczki z pewnością urzekną nas swoim klimatem. Ze Stavanger łatwo dotrzemy do popularnych miejsc turystyki pieszej – Preikestolen i Kjeragbolten, a także odwiedzimy duże, piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż południowego wybrzeża. Koniecznie też trzeba zobaczyć oryginalny monument w formie trzech stalowych mieczy, upamiętniający bitwę Hafrsfjord, stoczoną w 872 r przez Haralda Pięknowłosego, zjednoczyciela Norwegii
  • Trolltunga: jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Norwegii, które co roku odwiedza tysiące turystów. Trolltunga, czyli Język Trolla, to skała o charakterystycznym kształcie, znajdująca się na płaskowyżu Hardangervidda, około 1100 metrów nad poziomem morza i 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Znakomite miejsce do zorganizowania całodniowej wędrówki.

  trzy miecze

  Trzy miecze w Stavanger

     Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.