Stolica Dolnego Śląska, Wrocław, jest miastem uwielbianym i często odwiedzanym przez turystów. Niesamowita, wiekowa architektura oraz duża ilość zabytków tworzą niezapomniany klimat tego miejsca. Wrocław to również niezwykle romantyczne miasto z mnóstwem mostów i kładek. Z kolei nocą można zobaczyć jak to nadodrzańskie miasto tętni życiem…
Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?
Wrocław jest jednym z najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych miast w obrębie granic Polski. Obok wielu ciekawych zabytków i perełek architektonicznych, widzimy nowoczesne budownictwo i ciągły rozwój oraz postęp technologiczny. Spędzić można tu czas odwiedzając atrakcje historyczne, relaksując się w pięknych parkach czy wdrapując się na kolejne punkty widokowe.
Stolicę Dolnego Śląska charakteryzuje też to, że Wrocław niejedno ma imię. Nazywany jest m.in. „Miastem mostów”, ponieważ ma ich najwięcej w Polsce oraz znajduje się pod tym względem w czołówce europejskiej. Nie ma jednak jednoznacznej i zgodnej odpowiedzi na temat ilości mostów w tym nadodrzańskim mieście. Nad rzekami i kanałami można ich naliczyć około 100. Kalkulując z mostkami i kładkami znajdującymi się w licznych, wrocławskich parkach oraz wiadukty kolejowe liczba mostów sięga wówczas nawet 300.
„Miasto krasnali” to kolejna popularna nazywa używana w stosunku do Wrocławia. Miasto słynie z poustawianych w różnych miejscach figur tych skrzatów w pomarańczowych czapkach. Niemal na każdym kroku można jakiegoś zauważyć, ponieważ jest ich około 360 – a każdy z nich ma imię oraz swoją historię. Ich pełną listę, wraz z interaktywną mapką rozmieszczenia w mieście, znajdziemy na stronie visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale.
Wrocław jest też określany mianem „Miasta zakochanych”. Jest tu wiele parków idealnych na romantyczne spacery oraz symbol miłości – Most Tumski. Most ten jest jedną z najpopularniejszych atrakcji we Wrocławiu, na której zaczepionych są setki kłódek symbolizujących wieczną miłość.
Główne atrakcje Wrocławia - jeśli wybierasz się na standardowe zwiedzanie
Stare Miasto we Wrocławiu jest miejscem, od którego zdecydowanie warto zacząć zwiedzanie. To najpopularniejsze turystyczne miejsce w tym nadodrzańskim mieście, w którym można poczuć historię sięgającą setek lat. W pierwszej chwili na Rynku we Wrocławiu dostrzeżemy kilkadziesiąt kolorowych, zabytkowych kamienic otaczających rynek. Obok klimatycznych budynków znajduje się największe nagromadzenie historycznych zabytków, urzekająca architektura oraz wiele zatłoczonych restauracji, barów i kawiarni. Właśnie w tym miejscu tętni życie Wrocławia niezależnie od pogody, godziny czy dnia tygodnia. W średniowieczu Rynek pełnił funkcję ogromnego placu handlowego z licznymi straganami. Najcenniejszym zabytkiem Starego Miasta we Wrocławiu jest Stary Ratusz, który swobodnie można nazwać symbolem tego miasta. Budowla jest największym i najstarszym ratuszem w Polsce.
Kolejną popularną atrakcją Wrocławia jest Panorama Racławicka – największy obraz w Polsce przedstawiający bitwę pod Racławicami. Atmosferę przedstawionych wydarzeń możemy zobaczyć na ogromnym malowidle, które ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Przyglądając się Panoramie Racławickiej możemy odnieść wrażenie, że jest dziełem współczesnym. Poczucie trójwymiarowości osiągnięto poprzez doskonałe wykorzystanie perspektywy oraz odpowiedniego oświetlenia.
Ostrów Tumski to kolejna historyczna część Wrocławia i częsty kierunek zwiedzających turystów. Kojarzy się głównie z popularnym wśród zakochanych Mostem Tumskim, zwanym również mostem miłości lub mostem zakochanych. Widząc obraz setek wiszących kłódek mających symbolizować wieczną miłość, zdecydowanie można poczuć romantyczny klimat tego miejsca. Zakochani podpisywali kłódki swoimi inicjałami oraz wyznaniami miłości, wieszali je na konstrukcji Mostu Tumskiego, a kluczyk wrzucali do przepływającej pod mostkiem Odry.
Kolejnym miejscem przyciągającym zarówno turystów, jak i Wrocławian, jest skraj Parku Szczytnickiego. Trudno wybrać, czy większą z tutejszych atrakcji jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia, czy nowoczesna, widowiskowa Fontanna Multimedialna znajdująca się na jej tle. Budynek Hali Stulecia to unikatowe i jedno z najważniejszych dzieł światowej architektury XX wieku. Z kolei fontanna multimedialna powstała w 2009 roku i jest największą tego typu fontanną w Polsce. Fontanna jest faktycznie ogromna! Ma powierzchnię około 1 ha, a składa się z 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 dysz ogniowych. Latem, na tle niezwykłej architektury Hali Stulecia, w otoczeniu zieleni można podziwiać widowiskowe spektakle wody, która wystrzeliwuje w rytm muzyki oraz światła na wysokość aż do 40 metrów.
Najciekawsze punkty widokowe we Wrocławiu
We Wrocławiu znajduje się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać panoramy sąsiadujących części miasta. To bardzo ciekawy sposób na zapoznanie się z topografią, zobaczenie zabytków z zupełnie innej perspektywy oraz podziwianie pięknych widoków.
Najwyższym punktem widokowym we Wrocławiu jest ten znajdujący się w nowoczesnym drapaczu chmur – Sky Tower – wybudowanym w 2007 roku. Taras z widokiem na panoramę miasta znajduje się na 49 piętrze budynku, czyli na wysokości prawie 200 metrów. Sky Tower jest jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych oraz najchętniej odwiedzanym punktem widokowym we Wrocławiu. Panorama miasta z tej perspektywy wygląda fenomenalnie!
Najlepszy widok bezpośrednio na Rynek Wrocławski oraz zabytkowe, kolorowe kamienice jest w punkcie widokowym na wieży Bazyliki św. Elżbiety. Oglądanie panoramy miasta z wysokości 75 metrów wymaga pokonania ponad 300 stopni schodów.
Kolejny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Rynek we Wrocławiu to Mostek Pokutnic na Katedrze św. Marii Magdaleny. Do kładki zawieszonej na wysokości 45 metrów prowadzi niemal 250 stopni krętych schodów. Legenda związana z nazwą głosi, że co wieczór mostek sprzątają dusze młodych kobiet, które podczas życia zamiast wyjść za mąż, zajmować się domem i dziećmi, prowadziły beztroski, zabawowy tryb życia.
Kolejnym wrocławskim punktem widokowym jest wieża w katedrze św. Jana Chrzciciela. Katedra ta jest najstarszą w pełni gotycką świątynią w Polsce. Widok z wysokości 60 metrów przedstawia panoramę Ostrowa Tumskiego.
Dość często odwiedzanym przez turystów, choć najniższym w naszym zestawieniu jest punkt widokowy na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wysokości 42 metrów można podziwiać widok na znajdującą się w centrum miasta oraz będącą popularnym miejscem spotkań i imprez Wrocławian Wyspę Słodową.
Co robić we Wrocławiu – nieoczywiste atrakcje miasta
Zyskującą na popularności, choć wciąż nieoczywistą atrakcją Wrocławia są Kolorowe Podwórka na wrocławskim Nadodrzu. Choć sama dzielnica nie ma najlepszej opinii, to podwórka skrywają w sobie prawdziwe piękno. Wchodząc na jedno z podwórek przy ulicy Roosevelta zobaczysz stare i zaniedbane XIX-wieczne kamienice, na ścianach których królują kolorowe murale postaci bajkowych i bohaterów, znajdują się tu też kopie słynnych prac czy portrety lokalnych mieszkańców. Miejsce należy do jednych z ciekawszych i zapadających w pamięć.
Na terenie Wrocławia znajduje się Stary Cmentarz Żydowski, pełniący obecnie funkcję Muzeum Sztuki Sakralnej. Wśród około 12 tysięcy nagrobków, znajduje się tutaj najstarszy w Polsce żydowski nagrobek z 1203 roku. Spacerując alejami cmentarza można podziwiać architektoniczne dzieła sztuki w różnych stylach, m.in. barokowym czy renesansowym.
Hydropolis jest ciekawym miejscem poświęconym wodzie, które spokojnie można odwiedzić całą rodziną. Miejsce dedykowane jest zgłębieniu wiedzy na temat samej wody, ale także zwierząt żyjących w wodzie oraz znaczeniu wody dla człowieka. Bardzo ciekawą atrakcją jest znajdująca się przed wejściem do budynku Hydropolis drukarka wodna. Można usiąść na schodkach i obserwować ozdobne, zmieniające się kurtyny wodne o wysokości 46,5 metrów.
We Wrocławiu znajduje się miejsce nazywane Dzielnicą Czterech Wyznań, choć można też usłyszeć określenie Dzielnicy Czterech Świątyń lub Wzajemnego Szacunku. To unikatowe na skalę światową miejsce Wrocławia jest symbolem tolerancji religijnej oraz siły pojednania. W bliskim sąsiedztwie znajdują się tutaj świątynie różnych wyznań: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór oraz synagoga.
Okolice Dzielnicy Czterech Wyznań warto odwiedzić również po zmroku. Wieczorami oprócz tętniącego nocnego życia Wrocławia wśród restauracji, pubów i klubów można podziwiać wrocławską Galerię Neonów. Najbardziej rozświetlone neonowymi reklamami podwórko przy ulicy Ruskiej 46 powstało w 2015 roku. Na miejscu zobaczymy trzydzieści neonowych napisów pochodzących z czasów PRL.
CZYTAJ TAKŻE:
Coś dla miłośników długich spacerów – pomysły na wędrówki po Wrocławiu i okolicach
Wrocław jest jednym z najbardziej zielonych miast Polski, na którego terenie zlokalizowanych jest ponad czterdzieści parków. Warto wybrać się na relaksujący spacer parkowymi alejkami wśród śpiewu ptaków i szumu drzew, by podziwiać małą architekturę oraz ciekawe gatunki roślin.
Największym i najstarszym wrocławskim parkiem jest Park Szczytnicki. Zaprojektowany w stylu angielskim park ma około 100 hektarów zielonej powierzchni. Park Szczytnicki jest bardzo rozległy, ale cechuje go też duża atrakcyjność i różnorodność związana ze znajdującymi się tutaj pagórkami czy mostkami. Latem to miejsce często wybierane na rodzinne, weekendowe spędzanie wolnego czasu podczas piknikowania, jazdy na rowerze czy na licznych placach zabaw.
Odrębną częścią Parku Szczytnickiego jest kolorowy, piękny i niezwykle fotogeniczny Ogród Japoński, którego historia powstania sięga 1913 roku. Zachwycający ogród przyciąga latem tłumy turystów, ale też lokalnych mieszkańców Wrocławia, którzy spacerując wyznaczonymi alejkami mogą podziwiać piękno egzotycznych roślin w interesujących kompozycjach. Ogród Japoński jest bardzo popularną zieloną atrakcją Wrocławia. Charakteryzuje się przemyślaną aranżacją alejek, różnorodną, orientalną roślinnością, elementami wodnymi oraz uroczymi mostkami.
Będąc we Wrocławiu można spędzić bardzo miły dzień na świeżym powietrzu w tutejszym ZOO. We Wrocławiu znajduje się najstarszy i największy Ogród Zoologiczny w Polsce, posiadający imponującą kolekcję 12 tysięcy zwierząt z ponad 1100 gatunków. Na terenie ZOO we Wrocławiu znajduje się otwarte od 2014 roku Afrykarium uznawane za obiekt unikatowy na skalę światową. Ścieżka zwiedzania oceanarium prowadzi przez sześć regionów: Morze Czerwone, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Bagno Okavango i Dżunglę Kongo. Spacerując nią można odnieść wrażenie niesamowicie ciekawej podróży przez Afrykę.
Park Południowy to malowniczy, 25-hektarowy park krajobrazowy znajdujący się w południowej części Wrocławia. Jako jedyny z wrocławskich parków został zaprojektowany i utworzony od podstaw na przekazanym miastu - przez właściciela Juliusa Schottlandera – terenie. Obecnie okoliczni mieszkańcy Krzyków relaksują się tutaj wśród zieleni spacerując, biegając oraz karmiąc kaczki i łabędzie zamieszkujące tutejszy, centralnie usytuowany staw.
Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy zajmuje około 8,5 hektara terenów zielonych Wrocławia oraz okolicznych miejscowości takich jak Kąty Wrocławskie, Mietków, Sobótka, Miękinia. Park powstał w dolinie jednego z dopływów Odry – Bystrzycy. Jego symbolem jest przebiśnieg – nie bez powodu, ponieważ wiosną można ich tu spotkać mnóstwo. Wzdłuż Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy przebiega 32-kilometrowy szlak dydaktyczny, który można pokonać pieszo lub rowerem. Istnieje krótsza, często polecana i bardzo atrakcyjna, 10-kilometrowa trasa przebiegająca przez rezerwat i rozpoczynająca się w oddalonych o 30 km od Wrocławia – Kątach Wrocławskich. Spacerując leśnymi alejkami, co chwilę spotyka się m.in. tablice dydaktyczne z informacjami na temat okolicznej przyrody i mnóstwem zdjęć.
Nieco dalej, bo już około 50 km od Wrocławia znajduje się Ślężański Park Krajobrazowy. Fenomenem tego miejsca jest urozmaicona, górzysta rzeźba terenu z najwyższym szczytem, czyli Ślężą o wysokości 718 metrów. Szczyt można zdobyć jednym z kilku dostępnych szlaków. Najpopularniejszy z nich prowadzi z Sobótki i zajmuje około 1,5 godziny w każdą stronę. Drugim najczęstszym szlakiem na górę Ślężę jest trasa przez kamienną wieżę Widokową – Wieżycę. Warto też udać się na często pomijany przez turystów, niższy szczyt Masywu Ślęży, górę Radunia o wysokości 573 metrów. Co prawda jest górą mniej popularną niż Ślęża i łatwiejszą do zdobycia, ale też bardziej atrakcyjną widokowo. Na sam wierzchołek Raduni wejść nie można, to obszar rezerwatu przyrody "Góra Radunia" objęty ochroną.
Zwiedzać i poznawać Wrocław można bardzo długo i na różne sposoby. To miasto możliwości, oferujące ogrom rozrywek i ciekawych pomysłów na spędzenie czasu.
Zapraszamy do Wrocławia!